Справа №: 398/2609/21
провадження №: 3/398/951/21
Іменем України
"24" червня 2021 р. суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області Авраменко О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 3 ст. 126 КУпАП
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 22 травня 2021 року, ОСОБА_1 22 травня 2021 року об 11 год. 04 хв. на автодорозі М-04 «Знамянка-Луганськ-Ізварине», 35 км + 500 м, керував транспортним засобом «Opel Vectra», номерний знак НОМЕР_2 , будучи особою, яка обмежена в праві керування транспортним засобом, згідно з постановою Знам'янського міськрайонного ВДВС Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 20 травня 2021 року, ВП №14291607, чим порушив вимоги ст. 15 Закону України «Про дорожній рух».
Відповідальність за дане адміністративне правопорушення передбачена ч. 3 ст. 126 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився. Про дату і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходило. Відповідно до ст. 268 КУпАП його неявка не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.
Згідно з ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 15 Закону України «Про дорожній рух» встановлена заборона керування транспортними засобами особам, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Частиною 3 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Згідно з ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність у діях особи складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення (об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона).
Отже, суб'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, характеризується виною у формі умислу, а відтак особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має усвідомлювати протиправний характер своїх дій, передбачати шкідливі наслідки і бажати або свідомо допускати їх настання.
За приписами ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).
Тобто поліцейський, який склав протокол про адміністративне правопорушення від 22 травня 2021 року відносно ОСОБА_1 , в силу зазначених норм КУпАП зобов'язаний був зібрати та надати суду докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП.
На підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення від 22 травня 2021 року відносно ОСОБА_1 , поліцейським, крім самого протоколу, надано до суду відеозапис з нагрудного відеореєстратора та копію постанови старшого державного виконавця Знам'янського міськрайонного ВДВС Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Хименко О.О. від 20 травня 2021 року у виконавчому провадженні №14291607.
За змістом ч. 1 ст. 28 та ч. 9 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» копія постанови державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, надсилаються сторонам для відома не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення рекомендованим поштовим відправленням.
Проте, матеріали справи не містять жодного доказу на підтвердження того, що ОСОБА_1 було надіслано зазначену постанову державного виконавця та відповідно він був обізнаний про наявність зазначеної постанови щодо обмеження його у праві керування транспортними засобами.
Крім цього, на відеозаписі з нагрудного відеореєстратора поліцейського зафіксовано процес складення протоколу та із зазначеного відеозапису та пояснень у протоколі про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 не було відомо про встановлення відносно нього обмеження у праві керування транспортними засобами.
Також суддя звертає увагу на те, що у пунктах 3, 4 резолютивної частини постанови державного виконавця від 20 травня 2021 року зазначено, що постанову необхідно направити до ГСЦ МВС України для виконання після закінчення строку на її оскарження, який становить 10 робочих днів з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про її винесення. Зазначена постанова була винесена державним виконавцем 20 травня 2021 року, а протокол про адміністративне правопорушення складено 22 травня 2021 року, тобто зазначена постанова всупереч вимог ч. 5 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» була направлена до виконання в ГСЦ МВС України до моменту закінчення встановлених законом строків на її оскарження.
Оцінюючи зазначені докази, суддя приходить до висновку, що в матеріалах справи відсутні будь-які об'єктивні дані про те, що ОСОБА_1 був обізнаний про наявність постанови державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 20 травня 2021 року ВП № 14291607, а отже не доведено наявність умислу, як обов'язкового елементу суб'єктивної сторони складу правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.126 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням викладеного, суддя приходить до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Постанова набирає чинності після закінчення строків подання апеляційної скарги або розгляду справи апеляційним судом, якщо постанову не скасовано.
Суддя О.В.Авраменко