про зупинення провадження у справі
16 червня 2021 року м. Житомир справа № 240/4863/20
категорія 111030400
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
секретар судового засідання Гаєвська С.В.,
за участю: представника позивача Горлатого О.В.,
представника відповідача Коршак Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 із позовом, в якому просить визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Житомирській області від 31.10.2019 № 0022171304.
У судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про зупинення провадження у справі до винесення Верховним Судом рішення у справі №240/130/20, яке обгрунтовано тим, що ухвалою Верховного Суду від 31.05.2021 було відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2021 у справі №240/130/20.
У судовому засіданні представник позивача підтримав подане клопотання та просив його задовольнити.
Представник відповідача заперечувала щодо задоволення клопотання та зупинення провадження у справі.
Розглянувши подане клопотання, заслухавши думки учасників судового розгляду суд дійшов наступного висновку.
Суд зазначає, що одним з принципів адміністративного судочинства є офіційне з'ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з'ясування обставин у справі.
Отже, адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі: об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Відповідно до вимог ч. 5 ст.242 КАС України, правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду за результатами вирішення справи, мають враховуватися судами при вирішенні аналогічних справ.
Предметом судового розгляду у справі №240/4863/20 є визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ГУ ДФС у Житомирській області від 31.10.2019 № 0022171304, яке прийнято за результатами перевірки (акт №633/06-30-13-04/ НОМЕР_1 від 20.10.2019), проведеної на підставі наказу ГУ ДФС у Житомирській області №1480 від 09.08.2019 "Про проведення документальної невиїзної перевірки громадянки України ОСОБА_1 "
Оскільки результати розгляду справи щодо оскарження наказу ГУ ДФС у Житомирській області за №1480 від 09.08.2019 мають преюдиційне значення для вирішення даної адміністративної справи №240/4863/20, суд вважає, що існує об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення справи №240/130/20, а тому провадження у справі №240/4863/20 необхідно зупинити до набрання законної сили процесуальним рішенням Верховного Суду у справі №240/130/20.
Керуючись статтями 236, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Клопотання представника позивача про зупинення провадження у справі - задовольнити.
Зупинити провадження у справі №240/4863/20 до набрання законної сили процесуальним рішенням Верховного Суду у справі №240/130/20.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текс ухвали складено 23 червня 2021 року.
Суддя М.С. Токарева