Ухвала від 24.06.2021 по справі 140/3035/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову в задоволенні заяви про розгляд справи

за правилами загального позовного провадження

24 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3035/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Державної судової адміністрації України про розгляд справи за правилами загального позовного провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Господарського суду Волинської області, Державної судової адміністрації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання протиправними дій та стягнення суддівської винагороди,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 звернулися з позовом до Господарського суду Волинської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Державна судова адміністрація України (далі - ДСА України), Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області (далі - ГУ ДКСУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо нарахування та виплати суддівської винагороди в обмеженому розмірі за квітень-серпень 2020 року із застосуванням щомісячного обмеження її нарахування, передбаченого статтею 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-ІХ (далі - Закон № 294-ІХ), в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020 № 553-ІХ (далі - Закон № 553-ІХ), та стягнення недоотриманої суддівської винагороди за період з 18.04.2020 по 27.08.2020 на користь ОСОБА_2 в розмірі 138266,80 грн., на користь ОСОБА_3 в розмірі 332325,20 грн., на користь ОСОБА_4 в розмірі 148531,20 грн., на користь ОСОБА_1 в розмірі 268872,10 грн., на користь ОСОБА_5 в розмірі 242387,88 грн., шляхом безспірного списання коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 32-33).

25.03.2021 суд постановив ухвалу про роз'єднання позовних вимог, відповідно до якої позовні вимоги у справі № 140/2827/21 роз'єднано в самостійні провадження, у т. ч. провадження за позовом ОСОБА_1 до Господарського суду Волинської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ДСА України, ГУ ДКСУ у Волинській області про визнання протиправними дій та стягнення суддівської винагороди, яке було передано для здійснення реєстрації в автоматизованій системі документообігу Волинського окружного адміністративного суду як таке, що надійшло вперше, та для подальшої передачі судді, яким ухвалено рішення про роз'єднання кількох поєднаних в одному провадженні вимог у самостійні провадження (а. с. 38-39).

Ухвалою суду від 25.03.2021 прийнято до провадження адміністративну справу № 140/3035/21 за позовом ОСОБА_1 до Господарського суду Волинської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ДСА України, ГУ ДКСУ у Волинській області про визнання протиправними дій та стягнення суддівської винагороди (а. с. 45).

Ухвалою суду від 25.05.2021 залучено до участі у справі як другого відповідача ДСА України (а. с. 54-55).

24.06.2021 до суду надійшов відзив від представника відповідача ДСА України Перової О.В. (вих. № 10-12014/21 від 16.06.2021), до якого долучено письмову заяву (вих. № 10-12013/21 від 16.06.2021) про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а. с. 71).

Заява обґрунтована тим, що справи щодо прийняття суддів (які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище) на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби не відносяться до справ незначної складності, а тому, на думку ДСА України, повинні розглядатися у порядку загального позовного провадження. Крім того, ураховуючи суму недорахованої суддівської винагороди, справа має істотне значення для сторін та становить значний суспільний інтерес.

Відповідно до частини третьої статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

Отже, розгляд заяви за встановленим судом порядком проведено в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, з огляду на таке.

За приписами частин першої - третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Згідно із частинами другою, третьою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Отже, за загальним правилом, будь-яка справа може розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, крім тих, які обов'язково повинні розглядатися за правилами загального позовного провадження (їх визначено частиною четвертою статті 12, частиною четвертою статті 257 КАС України).

Дана справа в розумінні пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України не належить до справ незначної складності. Водночас, така її характеристика автоматично не відносить її до тієї категорії справ, які обов'язково повинні розглядатися за правилами загального позовного провадження (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 03.03.2021 у справі № 340/1916/20).

Суд звертає увагу, що дана справа не належить до тієї категорії справ, які в розумінні пунктів 1 - 6 частини четвертої статті 12, частини четвертої статті 257 КАС України, повинні бути розглянуті судом виключно за правилами загального позовного провадження. Відтак, враховуючи передбачені частиною третьою статті 257 КАС України обставини, а також сформовану правову позицію Верховного Суду у цій категорій справ (постанова Верховного Суду від 03.03.2021, справа № 340/1916/20), суд дійшов висновку про можливість та доцільність розгляду цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Керуючись статтями 12, 166, 248, 262 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви Державної судової адміністрації України про розгляд справи за правилами загального позовного провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Господарського суду Волинської області, Державної судової адміністрації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання протиправними дій та стягнення суддівської винагороди відмовити.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя В.М.Валюх