про залишення позову без розгляду
м. Вінниця
22 червня 2021 р. Справа № 120/3982/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою судді Вінницького окружного адміністративного суду від 30.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у вказаній адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 26.05.2021 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачеві 5-денний строк з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для поновлення такого строку та доказами поважності причин його пропуску.
Як видно з матеріалів справи, копію ухвали від 26.05.2021 позивачеві направлено електронною поштою 27.05.2021 на вказану у позовній заяві адресу "v_16@i.ua", про що помічником судді складено довідку. Оскільки підтвердження факту отримання позивачем копії ухвали до суду не надійшло, було складено довідку про відсутність підтвердження про отримання електронного листа від 28.05.2021.
Проте, як у встановлений судом строк, так і станом на дату постановлення цієї ухвали позивач не усунув недоліків позовної заяви, яку залишено без руху. При цьому, будь-яких клопотань процесуального характеру щодо можливості продовження встановленого судом строку останнім також не подано.
Натомість, суд вважає, що довідка від 28.05.2021 є достатнім доказом вручення позивачу копії ухвали від 26.05.2021, виходячи із таких мотивів.
Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не врегульовано процедури підтвердження отримання учасником судового процесу надісланої йому на електронну адресу копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, однак, згідно з положеннями ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Статтею 129 КАС України унормовано питання щодо виклику (повідомлення) шляхом надсилання тексту повістки електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Відповідно до п. 3 ст. 129 КАС України якщо протягом дня, наступного за днем надсилання тексту повістки, підтвердження від учасника судового процесу не надійшло, секретар судового засідання складає про це довідку, що приєднується до справи і підтверджує належне повідомлення учасника судового процесу про дату, час і місце судового розгляду. В такому випадку повістка вважається врученою з моменту складання секретарем судового засідання відповідної довідки.
Відтак, суд вважає можливим застосування аналогії закону у частині правових наслідків відсутності підтвердження про отримання електронного листа позивачем, а тому довідка від 28.05.2021 вважається документом, який підтверджує факт отримання позивачем 28.05.2021 ухвали про залишення позовної заяви без руху в електронній формі.
Крім того, з метою повідомлення сторони позивача про постановлення вказаної ухвали здійснювалися неодноразові телефонні виклики за телефонним номером, вказаним у позові, що підтверджується відповідною довідкою.
Відтак, суд вважає, що вжив усіх передбачених КАС України заходів для повідомлення позивача про постановлення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з правовою позицією Європейського суду з прав людини у справі "KARAKUTSYA v. UKRAINE" (заява № 18986/06) від 16.02.2017 Суд неодноразово наголошував, що це є обов'язок зацікавленої сторони виявляти особливу уважність, дбаючи про свої інтереси, та вживати необхідних заходів для отримання інформації про рух своєї справи.
Положеннями ч. 13 ст. 171 КАС України визначено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду (ч. 15 ст. 171 КАС України).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом.
Частиною 3 статті 123 КАС України передбачено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Оскільки позивачем не подано заяву про поновлення строку звернення до суду, то ним не виконано вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, що унеможливлює судовий розгляд справи по суті.
При цьому, чинним законодавством передбачено право суду залишити позовну заяву без розгляду, якщо у встановлений судом строк позивачем не виконано вимоги ухвали про залишення позовної заяви без руху. Залишення позовної заяви без розгляду - це процесуальна дія, яка припиняє розгляд конкретної позовної заяви на стадії відкриття провадження без вирішення спору по суті, у випадку неможливості її розгляду з підстав, які можуть бути усунуті особою, яка звернулася до суду.
Вирішуючи питання щодо залишення позову без розгляду, судом враховано терміни доставки поштових відправлень та, станом на 22.06.2021 констатовано відсутність надходжень на адресу суду поштової кореспонденції від сторони позивача з приводу усунення недоліків позовної заяви.
Положеннями частин 3, 4 статті 240 КАС України визначено, що про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена.
Особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись ст.ст. 7, 123, 129, 171, 240, 248, 256 КАС України, -
Позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії залишити без розгляду.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Вільчинський Олександр Ванадійович