про відкриття провадження у адміністративній справі
м. Вінниця
22 червня 2021 р. Справа № 120/6358/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Яремчук Костянтин Олександрович, розглянувши матеріали за позовом керівника Могилів-Подільської окружної прокуратури (24000, Вінницька обл., м. Могилів-Подільський, вул. Покровська, буд. 5) до Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області (24032, Вінницька обл., Могилів-Подільський р-н, смт. Вендичани, вул. Соборна, буд. 55) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов керівника Могилів-Подільської окружної прокуратури до Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав на протиправну бездіяльність відповідача щодо забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з числа позбавлених батьківського піклування, які мають статус постраждалих внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів та малозабезпечених сімей у дошкільних навчальних закладах на території Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області.
Відтак, просить зобов'язати відповідача розглянути в порядку, передбаченому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" вказане питання.
Водночас, у позовній заяві позивач просить поновити строк звернення до адміністративного суду, що розцінюється як відповідне клопотання.
Розглянувши клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, зважаю на таке.
Особливості строків звернення до адміністративного суду врегульовані статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), частиною 1 якої передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За загальним правилом для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 КАС України).
Водночас, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень (абзац 2 частини 2 статті 122 КАС України)
Відтак, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлено строк, що становить три місяці, який слід обраховувати з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.
Як свідчить зміст позовної заяви, позивачу про порушення інтересів держави стало відомо після отримання від Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області листа вих. №02-18/275 від 14 травня 2021 року, яким, окрім іншого, надіслано рішення селищної ради №231 від 05 березня 2021 року, яким внесено зміни до іншого рішення №109 4 сесії 8 скликання Вендичанської селищної ради від 05 лютого 2021 року "Про встановлення батьківської плати за перебування дітей у закладах дошкільної освіти Вендичанської селищної територіальної громади".
При цьому, до суду позов надійшов 17 червня 2021 року.
Наведене свідчить про те, що строк звернення до суду не пропущено, адже позовна заява подана до суду протягом тримісячного строку з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення позовної заяви.
Отже, клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду задоволенню не підлягає, адже такий строк не пропущено.
Відповідно до статті 168 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
Згідно із частиною 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду, відповідає вимогам, передбаченим статтею 160, 161 КАС України, що є підставою для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Водночас, пунктом 4 частини 9 статті 171 КАС України визначено, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій, окрім іншого, вказується за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Визначаючись з приводу того, за якими правилами позовного провадження здійснюватиметься розгляд адміністративної справи, зважаю на таке.
Адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (частини 1, 2 статті 12 КАС України).
Особливості розгляду справ за правилами спрощеного позовного провадження врегульовано главою 10 розділу ІІ КАС України.
Відповідно до частин 1, 2 та 3 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відтак, керуючись приписами статей 12, 257, 262 КАС України, а також враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, а також інші обставини, які мають значення для вирішення даної справи, доходжу висновку про розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Керуючись статтями 12, 160, 161, 168, 171, 248, 257, 260, 262 КАС України,
Клопотання позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду залишити без задоволення.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом керівника Могилів-Подільської окружної прокуратури до Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Розгляд справи здійснюватиметься суддею Яремчуком Костянтином Олександровичем одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Встановити відповідачу 15-денний строк з дня отримання даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку статті 162 КАС України. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог частини 3 статті 162 КАС України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити позивачу 5-денний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив в порядку статті 163 КАС України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу 5-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку статті 164 КАС України, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
Повідомити учасників справи про можливість отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/"
Ухвала суду оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович