Справа № 587/686/20
22 червня 2021 року Сумський районний суд Сумської області у складі:
головуючого - судді - Черних О.М.
за участю секретаря судового засідання - Землюк А.П..,
представника позивача ОСОБА_4,
представника відповідача Сіденко Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Акціонерного товариства «Сумигаз» (м. Суми, вул. О. Береста, 21) про визнання незаконних дій та стягнення моральної шкоди
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання незаконними дій відповідача, відновлення газопостачання та стягнення моральної шкоди, мотивуючи свої вимоги тим, що він є споживачем природного газу, в домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 , та послуги з газопостачання будинку якому надає АТ «Сумигаз» з яким укладено типовий договір розподілу природного газу шляхом підписання заяви-приєднання. За умовами договору оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (п. 2.1 договору). 23.01.2020 року протоколом засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Сумигаз» № 145 було розглянуто акт про порушення №02/3277 від 19.11.2019, що складено відносно позивача з приводу несанкціонованого газопроводу та було прийнято рішення, яким задоволено акт про порушення та зобов'язано провести розрахунок не облікованого природного газу. Згідно Акту-розрахунку йому була нарахована сума у розмірі 103 975 грн. 02 коп. Позивач вважає дії відповідача незаконними. Просить визнати незаконним вказаний протокол засідання комісії а також дії відповідача щодо припинення газопостачання визнати незаконними, відновити газопостачання за рахунок відповідача та стягнути на його користь моральну шкоду в розмірі 20 тис. грн.
Представник позивача підтримав позовну заяву та просив її задовольнити, посилаючись на неправомірність дій відповідача.
Представник відповідача просила в задоволенні позову відмовити, оскільки винесені акти є обґрунтовані та законні.
Суд, з'ясувавши правові позиції сторін, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . Між ОСОБА_1 та АТ «Сумигаз» було укладено типовий договір /розподілу природного газу шляхом підписання заяви-приєднання. Типовий договір розподілу природного газу затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. №2498.
За умовами п. 1.2 Договору його умови однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. №2494 (далі - Кодекс), за даним договором оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (п. 2.1 договору).
Відносини між суб'єктами ринку природного газу та оператором газорозподільних систем, регулюються нормами Кодексу ГПС, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2496, Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила № 2496), та Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498.
19.11.2019 року було зафіксовано порушення споживача ОСОБА_1 щодо використання природного газу, було встановлено порушення Кодексу ГРМ, а саме виявлено наявність несанкціонованого газопроводу, змінено конструкцію ввідного крану шляхом демонтажу конусної пробки крану, приєднаного гумовим шлангом (самовільно під'єднаний гумовий газопровід) довжиною близько 15 метрів, на іншому кінці якого була приєднана подвійна газова горелка, яка приєднується до котла, при цьому облік газу ведеться поза лічильником. Отже, виявлено несанкціонований газопровід, проведений шляхом неприхованих заходів у вигляді гумової шланги та приєднаної до нього подвійної газової до нього, підключеної до газопроводу, що не відповідає наявній виконавчо-технічній документації. Згідно вказаного порушення було складено акт 02/3277, який оформлено належним чином з дотриманням положень глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ за участю представника споживача - ОСОБА_1 з його підписом, при цьому, будь-яких зауважень представником споживача не вносилось. В даному акті зазначено, що комісія з розгляду акту про порушення буде проводити засідання 19.12.2019 року за адресою АДРЕСА_2 в 10 год. 00 хв. (а.с.7).
На вимогу Кодексу ГРМ порушення усунуте шляхом припинення газопостачання (заварений ввод), про що зазначено в акті про порушення від 19.11.2019р. та складений акт про припинення газопостачання за адресою споживача в АДРЕСА_1 .
Таким чином, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтвердили відсутність у домоволодінні по АДРЕСА_1 прихованого несанкціонованого газопроводу та відсутність відбору природного газу в обхід газового лічильника.
Згідно Кодексу ГРМ порушення усунуте шляхом припинення газопостачання, за нормами гл. 7 розділу VI Кодексу ГРС встановлено порядок обмеження та припинення розподілу природного газу споживачам. Пп. 6 п. 1 гл. 7 передбачено, що оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у випадку несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.
23.01.2020 року відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення АТ «Сумигаз», на даному засіданні розглянуто акт про порушення №02/3277 від 19.11.2019, що складено відносно ОСОБА_1 з приводу несанкціонованого газопроводу та було прийнято рішення, яким задоволено акт про порушення та зобов'язано провести розрахунок не облікованого природного газу, протокол №145. (а.с.62-63).
Згідно Акту-розрахунку позивачу була нарахована сума у розмірі 103 975 грн. 02 коп.(09-10).
За результатами засідання комісії від 23.01.2020 року, протокол №145 та з урахуванням акту про порушення №02/3277 від 19.11.2019 року позивачу ОСОБА_1 було видано акт-розрахунок та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу у розмірі 103 975 грн. 02 коп.(9-10, 11-14).
Вказані нарахування регулюються главою 2 розділу ХI ГРМ згідно яких до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціонований газопровід - самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).
Згідно з підпунктом 6 пункту 1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу випадку несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.
Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, наявність несанкціонованого газопроводу.
Згідно з пунктом 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно до пунктів 1, 2, 8, 11 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРС уразі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акту про порушення свої зауваження та заперечення. Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що він працює майстром відділу інспектування управління метрології АТ «Сумигаз» і був присутній при виявленні порушення в домоволодінні по АДРЕСА_1 у споживача ОСОБА_1 . Зазначив, що було виявлено змінену конструкцію ввідного крану шляхом демонтажу конусної пробки крану, приєднаного гумовим шлангом довжиною близько 15 метрів, на іншому кінці якого була приєднана подвійна газова горелка, яка приєднується до котла, при цьому облік газу ведеться поза лічильником. На момент перевірки газовий котел та газова горелка були гарячі. При від'єднанні гумового шлангу було відчутно запах газу, по всім зовнішнім ознакам було встановлено несанкціоноване підключення до газопостачання. Наголосив, що при складанні акту порушення від 19.11.2019 року велася фото та відео зйомка.
Виходячи з наведеного представник відповідача наголошує на підтвердженні факту несанкціонованого газопроводу, проведеного шляхом неприхованих заходів у вигляді гумової шланги та приєднаної до нього подвійної газової до нього, підключеної до газопроводу, що не відповідає наявній виконавчо-технічній документації.
Згідно зі ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний зокрема: не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Згідно з п. 22 ст.1 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника.
Відповідно до п. 6 ч. 1ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав.
У відповідності з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів», держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.
Пунктом 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
З аналізу наведених вище вимог закону вбачається, що перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування здійснюється у випадку доведеності пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботи комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток X цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення, (п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд виходить з того, що акт щодо порушення використання природного газу від 19.11.2019 року №02/3277, протокол засідання комісії №145 від 23.01.2020 відповідають вимогам закону та в свою чергу спростовують позицію позивача, яка є не обґрунтованою та не підтверджена належними та допустимими доказами.
Такий висновок відповідає, зокрема, правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 09 лютого 2021 року у справі № 310/823/19 (провадження №61-20606св19), та від 17 лютого 2021 року справа № 626/1739/17 (провадження №61-4407св20).
Відповідно до ст.23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Відповідно до частини першоїст.1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне - за власною ініціативою чи за зверненням потерпілого - спростування інформації редакцією засобу масової інформації. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.
Спори про відшкодування заподіяної фізичній чи юридичній особі моральної (немайнової) шкоди розглядаються, зокрема: коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції або випливає з її положень; у випадках, передбачених Цивільним кодексом та іншим законодавством, яке встановлює відповідальність за заподіяння моральної шкоди; при порушенні зобов'язань, які підпадають під дію Закону України «Про захист прав споживачів» чи інших законів, що регулюють такі зобов'язання і передбачають відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Суд бере до уваги, що згідно з вимогами ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін і кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень та вважає, що в судовому засіданні позивачем не було доведено, що дії АТ «Сумигаз» є протиправними.
Отже, в задоволенні позову необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 358, 367 ЦК України, ст. ст. 206, 263, 264, ЦПК України, Законом України «Про ринок природного газу» , Кодексом газорозподільних систем від 30 вересня 2015 року (затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494) з подальшими змінами до доповненнями, суд
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Акціонерного товариства «Сумигаз» (м. Суми, вул. О. Береста, 21) про визнання незаконних дій та стягнення моральної шкоди - відмовити.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Черних