СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/4911/21
ун. № 759/13530/21
22 червня 2021 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора Святошинської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 42020101040000132, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.09.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України
До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора Святошинської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про накладення арешту на тимчасово вилучене майно, яке було вилучено в ході санкціонованого обшуку будинку АДРЕСА_1 , та яке на даний час визнано речовим доказом у кримінальному провадженні № 42020101040000132 від 04.09.2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що слідчим відділом Святошинського УП ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42020101040000132 від 04.09.2020, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що ОСОБА_4 , перебуваючи у попередній змові з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та іншими невстановленими особами, діючи у складі організованої групи налагодили функціонування незаконної схеми заволодіння чужим майном шляхом обману та зловживання довірою в особливо великих розмірах.
Вищевказані особи, готують та надсилають до Міністерства соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики) від імені підконтрольних їм благодійних організацій та фондів необхідні пакети документів для визнання комерційних вантажів гуманітарною допомогою.
Під особистим контролем службових осіб Мінсоцполітики, шляхом зловживання ними службовим становищем, готуються матеріали на засідання робочої групи з питань гуманітарної допомоги з рекомендаціями щодо визнання вантажів окремих благодійних організацій та фондів гуманітарною допомогою, в порушення чинного законодавства України, оскільки надані пакети документів містять розбіжності та недостовірні відомості. У зв'язку з тим, що у членів робочої групи не має достатньої кількості часу для ретельного вивчення всіх пакетів документів оскільки вони надходять до членів робочої групи менше ніж за добу до засідання, в більшості випадків свої рішення робоча група приймає у відповідності до рекомендацій Мінсоцполітики.
Для визнання вантажів гуманітарною допомогою, вищевказаними особами підроблюються документи від окремих іноземних донорів (нерезидентів), по яким вантаж ввозиться на митну територію України, як благодійна допомога, а вивозиться з території Європейського союзу по справжнім документам, як комерційний вантаж для суб'єктів господарювання України. Частина іноземних донорів добровільно надсилає вантажі на адресу соціально незахищених верст населення України через благодійні організації фігурантів, однак шляхом введення в оману представників іноземних донорів, вказані вантажів реалізовуються в магазинах роздрібної торгівлі.
За отриманою інформацією, для здійснення протиправної діяльності, фігуранти справи використовують реквізити 19-ти іноземних донорів: Emba Dynamics (34 Winchester Road, Reading, Berkshire RG2 0EY, United Kingdom, Велика Британія), Helping Other (115, George Street Edinburgh, EH2 4JN, U.K. Scotland, Велика Британія), Hoozar Ltd (2 Nd Floor 40 Tooting High Street, Tooting High Street, SW 17 0RG, London, England, Велика Британія), International Aid Logistics (47 Springwell ave, Middlesex, WD38QD, Reg. No 09202838, United Kingdom, Велика Британія), Joseph Centre (4-5 Mitchell Street, EH6 7BD, Edinburgh, Scotland, United Kingdom, Велика Британія), K&K Wholesale Ltd (44 Ullswater Avenue, Morecambe, LA4 5TY Reg 10320227, England, Велика Британія), Other Games Ltd (5 London Road London SW17 9JR Cjmpany №9660625, England, Велика Британія), Pan Group Ltd (Flat 11 New Street, Buxton House, Huddersfield United Kingdom, HD1 2PJ, Велика Британія), PS Trade Limited (45 Albany Road Ground Floor Flat Reading, United Kingdom, Велика Британія), Diva Gdansk Sp ZOO (80 221 Gdansk, ul.Traugutta 29, Polska, Польща), LeMonada (ul.Zeromskiego 6/ 95-030 Rzgow Hala G/ stoisko 15, Polska, Польща), Modern Line (ul. Sejmu Wielkiego 25 95-060 Brzeziny NIP 8331191073, Poland, Польща), Arks Foundation (Dover, Delaware 19901, 8 The Green STE, USA, США), Merсy Foundation (8 The Green, STE A Dover, Delaware 19901,SR 20160434467 F.N. 5948474, USA, США), Mizen Equipment Ltd (Durus, Bantry, Cork, Ireland, Ірландія), Valdi Import & Export (Ірландія), Global Aid Network (GAIN) gGmbh (Am Unteren Rain 2, D-35394 Giesen, Deutschland, Німеччина), Maglia Mami s.r.o. ( НОМЕР_1 , Muglinov, Bohumiska 252/121, Czech Republic, Чехія), Mission & Relief Logistics BV (Noordeinde 57 2761 BR Zevenhuizen - Nederland, Нідерланди).
Після визнання вантажів гуманітарною допомогою, на підставі наказів Мінсоцполітики, вищевказані вантажі розмитнюються без сплати будь-яких податків та митних зборів та передаються комерційним структурам для їх продажу та реалізації в мережі приватних магазинів.
Дана група осіб ввозить на територію України насамперед одяг та взуття, товари широкого вжитку (одяг, сантехніка, будівельні матеріали, меблі тощо), харчові продукти під виглядом гуманітарної допомоги, які в подальшому реалізуються в їх мережі роздрібної торгівлі на території Рівненської області, а саме: магазин нового та вживаного одягу “Меркурій”, магазин нового та вживаного одягу “Supermarka”, “Sport Mood”, “Outlet”, інші невстановлені точки продажу.
З метою легалізації господарської діяльності вищевказаних магазинів використовуються реквізити ФОП ОСОБА_9 , ФОП ОСОБА_10 .
В деяких випадках, після перетину державного кордону, вантаж по транзитній декларації прямує не до митниці, а заїжджає на складські приміщення, розвантажується та замість нормальних речей довантажується ганчір'ям, після чого прямує до митниці призначення.
З метою приховування своєї протиправної діяльності, даними особами здійснюється підробка документів (накладні, акти, транспортні документи тощо) щодо цільового використання вантажів, визнаних гуманітарною допомогою, а саме передачі їх соціально незахищеним верстам населення, комунальним та державним установам, релігійним організаціям, іншим благодійним та громадським організаціям.
Слідством встановлені факти підробки документів, щодо передачі гуманітарної допомоги організаціям, які фактично допомогу не отримували, а саме: ГО «Об'єднання добровольців», ГО « ІНФОРМАЦІЯ_1 », ДОДГО «Допоможемо дітям», ГО « ІНФОРМАЦІЯ_2 » БФ «Айдар Україна», БО «РЗДТНВД «Пліч-О-Пліч» та інші невстановлені благодійні, громадські, релігійні організації
Крім цього, встановлені такі 23 благодійні організації, які підконтрольні ОСОБА_4 , зареєстровані в Волинській, Рівненській, Тернопільській, Житомирській, Харківській, Херсонській, Одеській, Полтавській областях та задіяні в протиправній діяльності: БО «БФ «Тепло сонця», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 41 вантаж загальною вагою понад 729 тон. БО «БФ «Сфера доброти», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 60 вантажів загальною вагою понад 1 027 тон. БО «Міцна сім'я - міцна держава», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 25 вантажів загальною вагою понад 407 тон. БО «Фонд «Віра в добро», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 45 вантажів загальною вагою понад 832 тон. БО «БФ «Вероніка-2017», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 46 вантажів загальною вагою понад 896 тон. БО «БФ «Крила надії-2017», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 10 вантажів загальною вагою понад 206 тон. БО «БФ «Східняки», яка в 2020 році гуманітарною допомогою визнано 1 вантаж загальною вагою 20,3 тон. БО «МБФ «Єдність», яка в 2020 році визнала гуманітарною допомогою 1 вантаж загальною вагою 19 тон. Рівненський обласний БФ «Волинь Європейська», яка на протязі 2016-2020 років визнала гуманітарною допомогою 12 вантажів загальною вагою 109,5 тон. Крім цього, вказана організація розбиває вантажів на дрібні до 3-х тон та визнає їх гуманітарною допомогою розпорядженнями Рівненської ОДА. БО «Фонд «Милосердя заради добра», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 39 вантажів загальною вагою понад 691 тон. БО «Фонд «Допомога та братерство», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 10 вантажів загальною вагою понад 196 тон. БО «Фонд «Турбота та підтримка», на цей час намагається включитися до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги. БО «Фонд «Надійна опора», в 2020 році гуманітарною допомогою визнано 1 вантаж загальною вагою 18,7 тон. БО «БФ «Єдність заради надії», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 12 вантажів загальною вагою понад 254 тон. БО «БФ «Відродження надії 2000», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 3 вантажі загальною вагою понад 65 тон. БО «Фонд «Допомога заради поколінь», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 1 вантаж загальною вагою понад 20 тон. БО «Щедра Україна», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 6 вантажів загальною вагою понад 117 тон. БО «БФ «Щасливі ми», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 7 вантажів загальною вагою понад 148 тон. БО «ВБФ «Промінь Світла», якій протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 10 вантажів загальною вагою понад 207 тон. БО «БФ «Щире серце», яка в 2017 році визнала гуманітарною допомогою 1 вантаж загальною вагою 10,5 тон. БО «БФ «Даруй добро», яка в 2016-2017 визнала гуманітарною допомогою 9 вантажів загальною вагою 103,3 тони. БО «БФ «Не байдужі люди» , яка в 2016-2017 роках визнала гуманітарною допомогою 2 вантажі загальною вагою 23 тони.
Також, отримано інформацію, що в порушення вимог частини 5 статті 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу», вказаними благодійними організаціями, (отримувачі гуманітарної допомоги) і набувачами гуманітарної допомоги (юридична особа) щомісячно в установленому порядку не подаються до спеціально уповноваженого державного органу з питань гуманітарної допомоги звіти про наявність та розподіл гуманітарної допомоги до повного використання всього обсягу отриманої гуманітарної допомоги.
Крім цього, в порушення вимог Податкового Кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 17.09.2016 № 553 «Про затвердження форми Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації», вказаними благодійними організаціями, взагалі не подається вищевказаний звіт до податкових органів, або подається з внесенням до нього недостовірних відомостей в додатку ГД щодо цільового використання гуманітарної допомоги. Набувачі (юридичні особи) в більшості випадків взагалі не формують додаток ГД Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації.
Слід зазначити, що згідно з вимогами частини 4 статті 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу», у разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням.
Протягом 2017-2019 років Мінсоцполітики визнало гуманітарною допомогою 319 комерційних вантажів загальною вагою понад 5 856 тон, для вказаних благодійних організацій, яка була реалізована в мережі роздрібної торгівлі та яку фактично не отримали кінцеві набувачі - соціально незахищені версти населення.
Згідно даних реєстру речових прав будинок за адресою: АДРЕСА_1 , на праві власності належить ОСОБА_11 .
Так, 15.06.2021 року, в рамках кримінального провадження проведено санкціонований обшук у будинку АДРЕСА_1 . Даний будинок на праві користування належить ОСОБА_9 .. В ході даного обшуку було виявлено та вилучено:
- 240 (двісті сорок) паперових ящиків із спортивним взуттям в кожному, які опечатані та скріплені паперовою биркою із підписами понятих та слідчого;
- 18 (вісімнадцять) із спортивним взуттям, які опечатані та скріплені паперовою биркою із підписами понятих та слідчого;
- 235 (двісті тридцять п'ять) поліетиленових пакетів із спортивним взуттям кожен, які опечатані пластиковими пломбами з № Е25167301 по № Е25167365, з № Е25167376 по № Е25167380, з № А78375801 по А78375830, з № А78375851 по № А78375900, з № А78376201 по № А78376285;
- електричний пристрій білого кольору без ідентифікуючих ознак, який поміщено до спец. пакету № NPU1202939 та опечатано.
16.06.2021, слідчим винесено постанову про визнання речовим доказом речей вилучених в ході санкціонованого обшуку будинку АДРЕСА_1 .
Крім того, враховуючи той факт, що на вилучених речах та предметах, можуть міститись сліди злочини, а також враховуючи той фак, що слідству необхідно провести ряд судових експертиз із вилученим майном, орган досудового розслідування приходить до висновку щодо доцільності накладення арешту на вилучене в ході обшуку майно на час досудового розслідування, оскільки незастосування заборони розпоряджатися ними, може призвести до їх подальшого відчуження або до інших наслідків, які унеможливлять відшкодування збитків потерпілій стороні в разі встановлення осіб, які причетні до вчинення кримінального правопорушення та доведення їх вини.
Слідчий в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд клопотання без його участі.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.
Вивчивши дане клопотання, долучені до нього матеріали, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 131 КПК України - заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Статтею 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Згідно ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.
Згідно ч. 2 ст. 173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Як вбачається з матеріалів клопотання ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва від 02.06.2021 року надано дозвіл на проведення обшуку в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , в якому проживає ОСОБА_4 з метою відшукання та вилучення зазначених в ухвалі судді документів.
Згідно протоколу обшуку від 15.06.2021 року вилучено:
- 240 (двісті сорок) паперових ящиків із спортивним взуттям в кожному, які опечатані та скріплені паперовою биркою із підписами понятих та слідчого;
- 18 (вісімнадцять) із спортивним взуттям, які опечатані та скріплені паперовою биркою із підписами понятих та слідчого;
- 235 (двісті тридцять п'ять) поліетиленових пакетів із спортивним взуттям кожен, які опечатані пластиковими пломбами з № Е25167301 по № Е25167365, з № Е25167376 по № Е25167380, з № А78375801 по А78375830, з № А78375851 по № А78375900, з № А78376201 по № А78376285;
- електричний пристрій білого кольору без ідентифікуючих ознак, який поміщено до спец. пакету № NPU1202939 та опечатано.
16.06.2021 року слідчим СВ Святошинського УП ГУ НП у м. Києві винесено постанову про визнання речовим доказом речей, вилучених в ході санкціонованого обшуку будинку АДРЕСА_1 .
Слідчий суддя при прийнятті рішення бере до уваги, що виявлені в ході обшуку речі містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження; і можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні, існують реальні ризики приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, або їх відчуження. Враховується слідчим суддею і розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; оцінюються наслідки арешту майна.
Враховуючи вищевикладене, в наданих слідчим матеріалах кримінального провадження вбачаються докази щодо наявності існування обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 289 КК України, можливість використання заявленого слідчим майна як доказу у зазначеному кримінальному провадженні, а тому, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність задоволення поданого слідчим клопотання про накладення арешту на майно.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 98, 170-173, 175, 309, 372, 392, 532 КПК України, слідчий суддя
Клопотання прокурора Святошинської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 42020101040000132, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 04.09.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України- задовольнити.
Накласти арешт на тимчасово вилучене майно, яке було вилучено в ході санкціонованого обшуку будинку АДРЕСА_1 , та яке на даний час визнано речовим доказом у кримінальному провадженні № 42020101040000132 від 04.09.2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України, а саме:
- 240 (двісті сорок) паперових ящиків із спортивним взуттям в кожному, які опечатані та скріплені паперовою биркою із підписами понятих та слідчого;
- 18 (вісімнадцять) із спортивним взуттям, які опечатані та скріплені паперовою биркою із підписами понятих та слідчого;
- 235 (двісті тридцять п'ять) поліетиленових пакетів із спортивним взуттям кожен, які опечатані пластиковими пломбами з № Е25167301 по № Е25167365, з № Е25167376 по № Е25167380, з № А78375801 по А78375830, з № А78375851 по № А78375900, з № А78376201 по № А78376285;
- електричний пристрій білого кольору без ідентифікуючих ознак, який поміщено до спец. пакету № NPU1202939 та опечатано.
Ухвала слідчого судді підлягає апеляційному оскарженню протягом п'яти днів з дня отримання її копії, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1