Справа № 712/4945/21
Провадження № 3/712/1678/21
22 червня 2021 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої адміністратором-барменом більярд клубу «Бункер», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.44-3 КУпАП,
Згідно з протоколом від 09.04.2021 про адміністративне правопорушення Серія ВАБ №643609, 09.04.2021 близько 00 год. 10 хв. в м.Черкаси, вул. О. Дашкевича, 19, в ТРЦ «Хрещатик-Сіті», гр. ОСОБА_1 в більярд клубі «Бункер», порушила умови карантину, а саме п.п.10 п.3 постанови Кабінету Міністрів України №1236.
ОСОБА_1 належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, до суду не з'явилась, про причини неявки не повідомила.
Вивчивши матеріали справи, суддя встановив наступне.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.44-3 КУпАП настає у разі порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Диспозиція норми ст.44-3 КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до інших законодавчих чи нормативних актів, або ж рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, а тому у протоколі про адміністративне правопорушення повинно бути зазначено, які конкретно правила щодо карантину людей, санітарно-гігієнічні, санітарно-протиепідемічні правила і норми, передбачені Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішення органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно до п.п.10 п.3 постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) з 24 лютого 2021 р. на території України на період дії карантину запроваджуються обмежувальні протиепідемічні заходи, а саме забороняється: робота після 24-ї та до 7-ї години суб'єктів господарювання з надання послуг громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП, матеріали справи містять: протокол про адміністративне правопорушення Серія ВАБ №643609 від 09.04.2021; рапорт старшого дільничного офіцера поліції Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області майора поліції В.В. Кисленка; письмові пояснення ОСОБА_2 від 09.04.2021; письмові пояснення ОСОБА_3 від 09.04.2021; фотоматеріали.
Протокол про адміністративне правопорушення є процесуальним документом, яким фіксується факт адміністративного правопорушення і який є підставою для подальшого провадження у справі.
Суд зазначає, що в порушення положень ст.256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення не розкрито суть таких порушень, зокрема, не конкретизовано, які саме умови картантину порушила ОСОБА_1 ; та не вказано повністю реквізити постанови Кабінету Міністрів України, положення якої порушено. Відповідно до практики ЄСПЛ суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді.
Рапорт працівника поліції не може слугувати однозначним доказом винуватості особи у вчиненні адміністративних правопорушень. Відповідний висновок викладений в постанові Верховного Суду від 20.05.2020 у справі №524/5741/16-а.
Надаючи оцінку доказам у справі, суд зазначає, що копії фотографій чорно-білі, нечіткі, не містять відомостей про дату і час такої зйомки, відтак, зроблені при невстановлених обставинах та на невстановлений технічний засіб фотофіксації; оригінал фотографій не долучено до матеріалів справи.
Таким чином, суд дійшов висновку, що матеріали адміністративної справи не містять належних, допустимих та достатніх доказів на підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, та факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Крім того, в матеріах адміністративної справи відсутні докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
З огляду на те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.1 ст.44-3 КУпАП, провадження у справі про притягнення її до адміністративної відповідальності необхідно закрити.
Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись ст. ст.44-3, 247, 251, 252, 256, 280, 284 КУпАП, суддя -
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.44-3 КУпАП закрити, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя О.Ю. Гоменюк