Справа №701/524/21
Номер провадження2-о/701/24/21
23 червня 2021 року Маньківський районний суд, Черкаської області
в складі: головуючого - судді - Костенка А. І.
за участю секретаря - Брітан О. О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за заявою ОСОБА_1 зацікавлена особа: Маньківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,
Заявник звернулася в суд із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
На підставу своїх вимог спирається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк, Донецької області, помер батько заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Викладене підтверджується наявною копією свідоцтва про смерть, яке, як вбачається з наведеної у ньому інформації видане на тимчасово окупованій території України. Відповідно до постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" від 17 березня 2015 року № 254-VIII та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р, м. Донецьк визнається тимчасово окупованою територією. Тому зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України. Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Свідоцтво про смерть, яке було видане 10.02.2021 року Куйбишевським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції ДНР (органом, який створений та діє у порядку не передбаченому законом), є недійсним і не створює правових наслідків. Відповідно до ч. 1 ст. 1 вказаного Закону, тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. У зв'язку з викладеним, у заявника немає можливості отримати та надати до державних установ та нотаріальної контори свідоцтво про смерть, видане компетентним органом Держави для оформлення спадщини. Тобто, в даному випадку заявник немає можливості здійснювати будь-які дії, направлені як на оформлення спадщини, так і інші юидично значимі дії без реєстрації факту смерті особи, померлої на тимчасово окупованій території, та отримання відповідного свідоцтва про смерть. Для можливості реєстрації факту смерті та оформлення спадщини в даному випадку заявнику необхідно надати рішення суду про встановлення юридичного факту, а саме встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. Відповідно до п.4.12 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595, свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів. У відповідності до п.4.14. Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства Юстиції України від 22.02.2012р. № 296/5, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 22.02.2012р. за № 282/20595, при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов'язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. Місцем смерті ОСОБА_2 є м. Донецьк, тобто тимчасово окупована територія України, тому після смерті були отримані документи зразка, що використовуються на тимчасово окупованій території: свідоцтво про смерть НОМЕР_1 , видане Куйбишевським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції ДНР 10.02.2021 року. Факт смерті також підтверджується довідкою про причину смерті від 08.02.2021, виданою лікарем Золотко М.С. (копія додається). Останнє місце проживання на час смерті померлого було в АДРЕСА_1 , що підтверджується даними його паспорта громадянина України, копія якого залишилась після смерті батька. За життя батько заявника ОСОБА_2 разом з матір'ю заявника ОСОБА_3 залишили заповіт, посвідчений 12.11.2005 року державним нотаріусом П'ятої донецької державної нотаріальної контори Свиридовою А.В., зареєстрований в реєстрі за № 3-2167, яким заповіли заявнику квартиру номер десять в будинку номер п'ятнадцять по АДРЕСА_2 . Також, батько заявника ОСОБА_2 залишив заповіт, посвідчений 21 січня 2009 року державним нотаріусом П'ятої донецької державної нотаріальної контори Радкевич Т.С., зареєстрований в реєстрі за № 1-110, яким заповів заявнику все своє майно. На даний час факт смерті батька заявника не зареєстрований у встановленому законодавством України порядку, підтвердженням смерті є документи, що видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. У зв'язку з цим, заявник не може отримати свідоцтво про смерть батька в органах РАЦС Міністерства юстиції України та здійснювати подальші юридично значимі дії. Заявник звернулася до Маньківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з відповідною заявою щодо можливості проведення реєстрації факту смерті ОСОБА_2 , на що листом від 23.06.2021 року повідомлено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території подається до суду за межами такої території у зв'язку з тим, що для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. У зв'язку з тим, що заявнику потрібно надати документи для реєстрації факту смерті особи на тимчасово окупованій території та для подальшого оформлення спадщини і вчинення всіх юридично значимих дії, пов'язаних зі смертю чоловіка, необхідно підтвердження юридичного факту. Іншим шляхом підтвердити даний факт немає можливості, що і змусило заявника звернутися з відповідною заявою до суду.
Заявник до суду не з'явилася, однак надала суду заяву, в якій просила справу слухати у її відсутності та підтримала заявлені вимоги.
Представник заінтересованої особи: Маньківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) в судове засідання не з'явився, але згідно письмової заяви заявлені вимоги визнав та просив справу слухати у його відсутності.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини: ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк, Донецької області, помер батько заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Викладене підтверджується наявною копією свідоцтва про смерть, яке, як вбачається з наведеної у ньому інформації видане на тимчасово окупованій території України. Відповідно до постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" від 17 березня 2015 року № 254-VIII та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р, м. Донецьк визнається тимчасово окупованою територією. Тому зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України. Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Свідоцтво про смерть, яке було видане 10.02.2021 року Куйбишевським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції ДНР (органом, який створений та діє у порядку не передбаченому законом), є недійсним і не створює правових наслідків (а.с. 9). Відповідно до ч. 1 ст. 1 вказаного Закону, тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. У зв'язку з викладеним, у заявника немає можливості отримати та надати до державних установ та нотаріальної контори свідоцтво про смерть, видане компетентним органом Держави для оформлення спадщини. Тобто, в даному випадку заявник немає можливості здійснювати будь-які дії, направлені як на оформлення спадщини, так і інші юидично значимі дії без реєстрації факту смерті особи, померлої на тимчасово окупованій території, та отримання відповідного свідоцтва про смерть. Для можливості реєстрації факту смерті та оформлення спадщини в даному випадку заявнику необхідно надати рішення суду про встановлення юридичного факту, а саме встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України. Відповідно до п.4.12 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595, свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів. У відповідності до п.4.14. Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства Юстиції України від 22.02.2012р. № 296/5, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 22.02.2012р. за № 282/20595, при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов'язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. Місцем смерті ОСОБА_2 є м. Донецьк, тобто тимчасово окупована територія України, тому після смерті були отримані документи зразка, що використовуються на тимчасово окупованій території: свідоцтво про смерть НОМЕР_1 , видане Куйбишевським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції ДНР 10.02.2021 року. Факт смерті також підтверджується довідкою про причину смерті від 08.02.2021, виданою лікарем Золотко М.С. (копія додається) (а.с. 10). Останнє місце проживання на час смерті померлого було в АДРЕСА_1 , що підтверджується даними його паспорта громадянина України, копія якого залишилась після смерті батька (а.с. 11). За життя батько заявника ОСОБА_2 разом з матір'ю заявника ОСОБА_3 залишили заповіт, посвідчений 12.11.2005 року державним нотаріусом П'ятої донецької державної нотаріальної контори Свиридовою А.В., зареєстрований в реєстрі за № 3-2167, яким заповіли заявнику квартиру номер десять в будинку номер п'ятнадцять по АДРЕСА_2 (а.с. 13). Також, батько заявника ОСОБА_2 залишив заповіт, посвідчений 21 січня 2009 року державним нотаріусом П'ятої донецької державної нотаріальної контори Радкевич Т.С., зареєстрований в реєстрі за № 1-110, яким заповів заявнику все своє майно (а.с. 14). На даний час факт смерті батька заявника не зареєстрований у встановленому законодавством України порядку, підтвердженням смерті є документи, що видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. У зв'язку з цим, заявник не може отримати свідоцтво про смерть батька в органах РАЦС Міністерства юстиції України та здійснювати подальші юридично значимі дії. Заявник звернулася до Маньківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з відповідною заявою щодо можливості проведення реєстрації факту смерті ОСОБА_2 , на що листом від 23.06.2021 року повідомлено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території подається до суду за межами такої території у зв'язку з тим, що для підтвердження факту смерті пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 18-19). У зв'язку з тим, що заявнику потрібно надати документи для реєстрації факту смерті особи на тимчасово окупованій території та для подальшого оформлення спадщини і вчинення всіх юридично значимих дії, пов'язаних зі смертю батька, необхідно підтвердження юридичного факту.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Статтею 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до п. 1, 2 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Частинами 2, 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 цього ж Закону, у разі порушення положень цього Закону, державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Вищезазначене свідоцтво згідно ч .3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсним, відтак вказана обставина унеможливлює отримання свідоцтва про смерть в органах державної реєстрації актів цивільного стану України, тому з метою захисту законних прав та інтересів громадянки України ОСОБА_1 , необхідно встановити факт смерті її батька ОСОБА_2 , на тимчасово окупованій території України - в м. Донецьк, Донецької області, Україна.
Оцінюючи надані заявником документи про смерть, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви та встановлення факту смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Донецьк, Донецької області, Україна у віці 85 років.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 257-1 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 273, 293, 294, 317, 319, 354 ЦПК України, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд,
Заяву задоволити.
Встановити факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Донецьк, Донецької області із зазначенням місця смерті місто Донецьк, Донецької області, Україна.
Рішення суду підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Маньківський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження.
Суддя А. І. Костенко