Справа № 562/959/21
11.05.2021 року Суддя Здолбунівського районного суду Рівненської області Ємельянова Л.В., за участю прокурора Рудика Ю.В., розглянувши матеріали справи, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , працюючого головним інженером ВСП "Рівненська дирекція залізничних перевезень" Регіональної філії "Львівська залізниця" АТ "Українська залізниця",
за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
роз'яснивши правопорушнику права, передбачені ст.268 КУпАП,-
ОСОБА_1 , будучи особою, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування на посаді депутата Здолбунівської міської ради, згідно підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», 25 лютого 2021 року о 20 год. 32 хв. несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, «перед звільненням» за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями, до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину в скоєнні правопорушення визнав повністю. Щиро розкаюється у вчиненому.
Крім особистого визнання вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, дане правопорушення повністю і об'єктивно доведене зібраними по справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 134 від 25.03.2021р., інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій, постановою Здолбунівської міської виборчої комісії Рівненської області від 04.11.2015 року № 56, витягом з протоколу №14 засідання Здолбунівської міської виборчої комісії Рівненської області від 04.11.2015 року, повідомленням Здолбунівської міської територіальної виборчої комісії про підсумки з виборів депутатів Здолбунівської міської ради VІІІ скликання та з виборів Здолбунівського міського голови і визнання їх повноважень та іншими доказами по справі.
Судом встановлено, що за результатами чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які відбулись 25 жовтня 2015 року, ОСОБА_1 обрано депутатом Здолбунівської міської ради Рівненської області сьомого скликання.
25.10.2020 року відбулись чергові вибори депутатів до Здолбунівської міської ради Рівненської області.
04.12.2020 року відбулась перша сесія Здолбунівської міської ради Рівненської області 8 скликання, на якій було визнано повноваження новообраних депутатів Здолбунівської міської ради Рівненської області.
Положеннями частини 8 статті 45, частини 1 статті 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах. Повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Відповідно до частини 2 статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання.
Таким чином, 04 грудня 2020 року є останнім днем виконання повноважень депутатами Здолбунівської міської ради Рівненської області, обраних за результатами чергових виборів депутатів місцевих рад 25 жовтня 2015 року, в т.ч. ОСОБА_1 .
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 3 (зі змінами від 12.12.2019 за №168/19) декларація «перед звільненням», яка відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в», пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Тобто, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, в термін до 00:00 год. 06.01.2021.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nаzk.gov.ua», ОСОБА_1 виконав всі необхідні дії та подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «перед звільненням», о 20 год. 32 хв. 25 лютого 2021 року.
Матеріалами проведеної перевірки (поясненням ОСОБА_1 , витягом з сайту НАЗК) встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, несвоєчасно без поважних причин.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які, відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення абзацу 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Вчинення правопорушення вперше, визнання вини, щире розкаяння є обставинами, які пом'якшують відповідальність правопорушника.
Обтяжуючих відповідальність обставин судом не встановлено.
Оцінюючи обставини справи, враховуючи характер та ступінь небезпеки вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують відповідальність, суд вважає за доцільне застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Згідно положень ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст.40-1, ч.1 ст.172-6, ст.ст.221, 280, 283, 284 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (Вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь держави (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ 37993783), банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN): UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 454 (Чотириста п'ятдесят чотири) грн.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Здолбунівський районний суд Рівненської області.