Справа № 947/9291/21
Провадження № 2/947/2388/21
17.06.2021 року
Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Маломуж А.І.,
за участю секретаря судового засідання Абухіної Н.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Одеського міського центру зайнятості (м. Одеса, вул. Ген. Петрова, 22- В) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю,-
26.03.2021 року позивач Одеський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 4823,87грн.
Заява обґрунтована тим, що на підставі поданої відповідачем по справі заяви про надання статусу безробітного від 07.04.2020 ОСОБА_2 Одеським міським центром зайнятості було надано статус безробітного з 07.04.2020, відповідно до наказу про надання статусу безробітного від 07.04.2020 № НТ200407.
15.07.2020 ОСОБА_2 подала до Одеського міського центру зайнятості довідку форми 147/О за № 263, відповідно до якої 20.05.2020 строк вагітності в неї склав 30 тижнів.
Наказом Одеського міського центру зайнятості від 15.07.2020 №НТ200715 ОСОБА_2 припинено виплату допомоги по безробіттю з 20.05.2020 у зв'язку з призначенням безробітним жінкам допомоги по вагітності та пологах відповідно до частини третьої статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
На виконання службової записки відділу організації працевлаштування населення від 18.09.2020 №521, Одеським міським центром зайнятості відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62, проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, за результатом якого встановлено, що безробітна ОСОБА_2 надала довідку форми №147/О з порушенням строку визначеного частиною другою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пункту 4 частини 2 статті 44 Закону України «Про зайнятість населення» що призвело до незаконного отримання допомоги по безробіттю у розмірі 14189 (чотирнадцять тисяч сто вісімдесят дев'ять) гривень 72 копійки.
Вищевказане і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси Маломуж А.І. від 05.04.2021 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по вказаній цивільній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, та просили суд позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 та її представник в судовому засіданні проти позову заперечили, посилаючись на те, що відповідачці надали довідку 20.05.2020, що виплати будуть припинені та вона не знала, що їй нараховується допомога по безробіттю.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 6 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» районний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2014 року № 90«Деякі питання державного управління у сфері зайнятості населення» до внесення змін до Законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та «;Про зайнятість населення»Служба продовжує виконувати завдання і функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, визначені Законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «;Про зайнятість населення».
У відповідності до п. п. 1, 18, 19 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення» центри зайнятості здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, здійснюють контроль за використанням коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
Відповідно до Положення про Одеський міський центр зайнятості, затвердженого наказом Одеського обласного центру зайнятості 12.12.2016 р. № 308, Одеський міський центр зайнятості - є державною установою у централізованій системі державних установ державної служби. Центр є неприбутковою державною установою, яка підпорядковується та підзвітна регіональному центру зайнятості та створюється за рушенням Голови Служби.
Судом встановлено, що на підставі поданої відповідачем по справі заяви про надання статусу безробітного від 07.04.2020 ОСОБА_2 Одеським міським центром зайнятості було надано статус безробітного з 07.04.2020, відповідно до наказу про надання статусу безробітного від 07.04.2020 № НТ200407.
Згідно частини першої статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Відповідно до наказу від 07.04.2020 № НТ200407 відповідачу було призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю, починаючи з 07.04.2020.
Відповідно до частини третьої статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», виплата допомоги по безробіттю припиняється на період призначення безробітній жінці допомоги по вагітності та пологах, допомоги по догляду безробітним за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Підпунктом 3 пункту 1 розділу V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 06.04.2020 №624 встановлено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення допомоги по вагітності та пологах (з дня набуття права на допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами відповідно до медичної довідки).
15.07.2020 ОСОБА_2 подала до Одеського міського центру зайнятості довідку форми 147/О за № 263, відповідно до якої 20.05.2020 строк вагітності в неї склав 30 тижнів.
Наказом Одеського міського центру зайнятості від 15.07.2020 №НТ200715 ОСОБА_2 припинено виплату допомоги по безробіттю з 20.05.2020 у зв'язку з призначенням безробітним жінкам допомоги по вагітності та пологах відповідно до частини третьої статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
У зв'язку з тим, що відповідно з частиною третьою статті 36 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг, вищевикладені обставини спонукали Одеський міський центр зайнятості ініціювати проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення по безробітній ОСОБА_2 , відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».
На виконання службової записки відділу організації працевлаштування населення від 18.09.2020 №521, Одеським міським центром зайнятості відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62, проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, за результатом якого встановлено, що безробітна ОСОБА_2 надала довідку форми №147/О з порушенням строку визначеного частиною другою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пункту 4 частини 2 статті 44 Закону України «Про зайнятість населення» що призвело до незаконного отримання допомоги по безробіттю у розмірі 14189 (чотирнадцять тисяч сто вісімдесят дев'ять) гривень 72 копійки.
Факт незаконного отримання допомоги по безробіттю відповідачем підтверджено наступними письмовими доказами:
- копією акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 22.09.2020 №87;
- копією листа КНП «Пологовий будинок №5» ОМР від 30.07.2020 №01/01- 12/639;
- копією довідки форми №147/0 від 20.05.2020 №263.
З метою приведення прийнятих рішень по особі у відповідність до фактичних обставин справи, наказ Одеського міського центру зайнятості від 15.07.2020 №НТ200715 про припинення виплати допомоги по безробіттю з 20.05.2020 у зв'язку з призначенням безробітним жінкам допомоги по вагітності та пологах було скасовано, та прийнято нове рішення про припинення виплати допомоги по безробіттю та зняття її з реєстрації як безробітної з 20.05.2020 у зв'язку з встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення, відповідно до підпункту 8 пункту 1 статті 45 Закону України «Про зайнятість населення», підпункту 8 частини першої статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», та підпункту 2 пункту 1 розділу V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства соціальної політики від 06.04.2020 №624 (далі - Порядок №624), та абзацу 18 підпункту 1 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 №792 (далі- Порядок №792).
Відповідача було своєчасно та належним чином ознайомлено з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного щодо відповідальності за подання недостовірних даних і документів та несвоєчасне подання відомостей про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання матеріальних послуг, які визначені Законами України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», що підтверджується власноручним підписом відповідача на заяві до центру зайнятості від 07.04.2020.
Вимогами частини другої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно пункту 4 частини другої статті 44 Закону України «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону. Зокрема, пунктом 8 частини першої статті 45 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановленням факту подання зареєстрованим безробітним недостовірних даних та документів, на підставі яких прийняте рішення про надання йому статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що мав місце протягом періоду реєстрації.
Отже, вищевикладені обставини мали юридичне значення та значно впливали на умови нарахування та виплати відповідачу допомоги по безробіттю у період з 20.05.2020 по 22.09.2020.
Частиною третьою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи приховування відповідачем обставин, які впливали на умови виплати допомоги по безробіттю, що призвели до безпідставного отримання нею допомоги по безробіттю у сумі 14189 (чотирнадцять тисяч сто вісімдесят дев'ять) гривень 72 копійки, наказом Одеського міського центру зайнятості від 13.10.2020 №НТ201013 було прийняте рішення про повернення незаконно отриманих коштів у сумі 14189 (чотирнадцять тисяч сто вісімдесят дев'ять) гривень 72 копійки за період з 20.05.2020 по 21.09.2020.
Відповідачу за місцем реєстрації та місцем перебування було направлено претензію від 23.09.2020 вих. №4287/19/06, та уточнення до претензії від 15.10.2020 вих. №4541/19/06, в яких було зазначено вимоги Одеського міського центру зайнятості до відповідача, щодо повернення безпідставно отриманої допомоги по безробіттю.
Уточнення до претензії було отримано відповідачем особисто 21.10.2020.
Проте, незважаючи на вищевикладене, на сьогоднішній день, вимоги Одеського міського центру зайнятості відповідачем добровільно виконано не було, суму боргу перед центром зайнятості, а отже і перед Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в розмірі 14189 (чотирнадцять тисяч сто вісімдесят дев'ять) гривень 72 копійки на рахунок центру зайнятості відповідачем не перераховано.
Суди, з'ясувавши при розгляді справи, що сторона або інший учасник судового процесу на обґрунтування своїх вимог або заперечень послався не на ті норми права, що фактично регулюють спірні правовідносини, самостійно здійснює правильну правову кваліфікацію останніх та застосовує для прийняття рішення ті норми матеріального і процесуального права, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини (аналогічну правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 червня 2019 року у справі N 924/1473/15 (провадження N 12-15гс19)). Зазначення позивачем конкретної правової норми на обґрунтування позову не є визначальним при вирішенні судом питання про те, яким законом слід керуватися при вирішенні спору (аналогічну правову позицію викладено у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 23 жовтня 2019 року у справі N 761/6144/15-ц (провадження N 61-18064св18)).
Велика Палата Верховного Суду зазначає, що саме на суд покладено обов'язок надати правову кваліфікацію відносинам сторін виходячи із фактів, установлених під час розгляду справи, та визначити, яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. Самостійне застосування судом для прийняття рішення саме тих норм матеріального права, предметом регулювання яких є відповідні правовідносини, не призводить до зміни предмета позову та/або обраного позивачем способу захисту.
Враховуючи викладене, суд застосовує до спірних правовідносин ст.. 1212 ЦК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Враховуючи вищевказані норми, та встановлені обставини, суд приходить до висновку, що відповідачем під час подання заяви про надання статусу безробітного було подано недостовірні дані щодо своєї зайнятості, на підставі яких відповідачу було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги Одеського міського центру зайнятості є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючисьст.ст.43-45 Закону України «Про зайнятість населення»,ст.ст.22,31,36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст.ст. 1212 ЦК України, ст.ст. 4, 13, 19, 76-81, 141, 206, 258, 259, 263-265, 267, 274, 279, 354 ЦПК України, суд,
Позовну заяву Одеського міського центру зайнятості (м. Одеса, вул. Ген. Петрова, 22- В) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості з виплаченої допомоги по безробіттю задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Одеського міського центру зайнятості заборгованість з виплаченої їй допомоги по безробіттю у розмірі 14189 (чотирнадцять тисяч сто вісімдесят дев'ять) гривень 72 копійки. (на рахунок: одержувач: Одеський міський центр зайнятості Код ЄДРПОУ 35358018 р/р UА418201720355409000000706054, МФО 820172, Банк одержувача: Державна казначейська служба України м. Київ)
Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Одеського міського центру зайнятості судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 грн.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання Одеському апеляційному суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 22.06.2021 року.
Суддя Маломуж А. І.