Справа № 500/7952/18
Провадження № 2/946/719/21
14 червня 2021 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючого - судді Пащенко Т.П.
при секретарі - Топтигіній О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Ізмаїлі цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення суми,-
У листопаді 2018 року Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради (далі - УПтаСЗН) звернулося до суду із позовом до ОСОБА_4 про стягнення суми субсидії в розмірі 16919,71 грн., обґрунтовуючи свої вимоги тим, що на обліку в УПтаСЗН Ізмаїльської міської ради як отримувач житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг перебувала ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Заява ОСОБА_4 про призначення житлової субсидії від 09.10.2015 року надійшла на адресу УПтаСЗН поштою 19.10.2015 року. В заяві та декларації про доходи, а саме, в розділі 1 п.3 (особи, які зареєстровані (для орендарів - особи, які фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, вона внесла свої особисті дані як особи, зареєстрованої у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 . На підставі поданої заяви та декларації заявниці була призначена субсидія з 01.10.2015 року у сумі з 01.10.2015 року - 612,98 грн., з 01.11.2015 року по 29.02.2016 року - 1332,38 грн., з 01.03.2016 року - 1343,72 грн., з 01.04.2016 року - 126,13 грн., з 01.05.2016 року по 31.08.2016 року - 93,06 грн., з 01.09.2016 року - 106,02 грн., з 01.10.2016 року - 496,52 грн., з 01.11.2016 року по 28.02.2017 року - 1435,33 грн., з 01.03.2017 року - 1461,73 грн., з 01.04.2017 року - 6,58 грн., з 01.05.2017 року по 31.07.2017 року - 30,63 грн., з 01.08.2017 року - 26,23 грн., з 01.09.2017 року - 39,81 грн., з 01.10.2017 року - 1165,02 грн. В грудні ОСОБА_4 вдруге звернулася особисто до УПтаСЗН, в результаті чого стало відомо, що за вищезазначеною адресою ніхто не зареєстрований. Заявниця зареєструвала своє місце проживання за вказаною адресою лише 26.12.2017 року. Отже, право на призначення субсидії заявниця мала тільки з 01.01.2018 року. Спеціалістами УПтаСЗН житлову субсидію, призначену з 01.11.2017 року по 30.04.2018 року було відмінено з листопада 2017 року через подання невірних даних. Враховуючи вищезазначене, права на призначення субсидії з 01.10.2015 року заявниця не мала. Таким чином, за період з 01.10.2015 року по 31.10.2017 року утворилась переплата в розмірі 16919,71 грн., яка підлягає поверненню. ОСОБА_4 було направлено повідомлення про суму переплати та засоби її повернення. А також, про те, що у разі неповернення надміру перерахованої суми субсидії, кошти будуть утримані в судовому порядку, але до теперішнього часу надміру виплачені кошти не повернуті.
Ухвалою суду від 06.10.2020 року залучено до участі у справі правонаступників померлої ОСОБА_4 - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Представник позивача у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити, не заперечував щодо заочного розгляду справи (а.с.149) та просив суд стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 солідарно суму надмірно перерахованої суми субсидії у розмірі 16919,71 грн.
Відповідачі в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи були сповіщені належним чином, в тому числі, через розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області https://iz.od.court.gov.ua/sud1510/, про причину неявки суд не повідомили, тому суд відповідно до ч.1 ст.280, ч.4 ст.223 ЦПК України ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів у зв'язку з відсутністю заперечень проти такого вирішення справи представника позивача.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.281 розгляд справи і ухвалення рішення проводяться за правилами загального чи спрощеного позовного провадження з особливостями, встановленими цією главою.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Судом встановлено, що 09.10.2015 року ОСОБА_4 звернулась до УПтаСЗН із заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.32).
В заяві та декларації про доходи, а саме, в розділі 1 п.3 (особи, які зареєстровані (для орендарів - особи, які фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку, вона внесла свої особисті дані як особи, зареєстрованої у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.33).
На підставі поданої заяви та декларації заявниці була призначена субсидія з 01.10.2015 року у сумі з 01.10.2015 року - 612,98 грн., з 01.11.2015 року по 29.02.2016 року - 1332,38 грн., з 01.03.2016 року - 1343,72 грн., з 01.04.2016 року - 126,13 грн., з 01.05.2016 року по 31.08.2016 року - 93,06 грн., з 01.09.2016 року - 106,02 грн., з 01.10.2016 року - 496,52 грн., з 01.11.2016 року по 28.02.2017 року - 1435,33 грн., з 01.03.2017 року - 1461,73 грн., з 01.04.2017 року - 6,58 грн., з 01.05.2017 року по 31.07.2017 року - 30,63 грн., з 01.08.2017 року - 26,23 грн., з 01.09.2017 року - 39,81 грн., з 01.10.2017 року - 1165,02 грн. (а.с.14-24).
В грудні ОСОБА_4 вдруге звернулася особисто до УПтаСЗН, в результаті чого стало відомо, що за вищезазначеною адресою ніхто не зареєстрований. Заявниця зареєструвала своє місце проживання за вказаною адресою лише 26.12.2017 року.
Таким чином, право на призначення субсидії заявниця мала тільки з 01.01.2018 року.
Довідкою ТОВ «Агроприбужжя-2007» від 18.10.2017 року повідомлено, що ОСОБА_4 дійсно згідно договору оренди здала в оренду в ТОВ «Агроприбужжя-2007» с.Захарівці земельну ділянку (пай) площею 21,08 га. Орендна плата за 2017 рік нарахована в сумі 10808,47 грн., в т.ч. утримано прибутковий податок з доходів фізичних осіб в сумі 1945,52 грн. та військовий збір в сумі 162,13 грн. Станом на 18.10.2017 рік виплачено за 2017 рік орендна плата в сумі 8700,82 грн. (а.с.13).
Спеціалістами УПтаСЗН житлову субсидію, призначену з 01.11.2017 року по 30.04.2018 року було відмінено з листопада 2017 року через подання невірних даних.
Отже встановлено, що право на призначення субсидії з 01.10.2015 року ОСОБА_4 не мала, у зв'язку з чим за період з 01.10.2015 р. по 31.10.2017 р. утворилась переплата позивачем ОСОБА_4 в розмірі 16919,71 грн., що підтверджується розрахунками розміру наданої субсидії та надмірно перерахованої суми субсидій ОСОБА_4 , наданими позивачем до матеріалів справи (а.с.5-7).
Відповідно до актового запису про смерть №266 від 13.02.2019 року ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.63).
Як вбачається з матеріалів спадкової справи №97/2019 рік, відкритої приватним нотаріусом Ізмаїльського міського нотаріального округу Одеської області Єфимовою Т.І. (а.с.75-99) після смерті ОСОБА_4 09.08.2019 року до нотаріуса звернулися із заявами про прийняття спадщини ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с.78, 79).
Відповідно до відомостей будинкової книги в будинку АДРЕСА_1 зареєстровані ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_1 (а.с.86-87), що також підтверджується довідками відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області (а.с.139, 140).
Субсидія призначається відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення), затвердженого Постановою КМУ від 21.10.1995 № 848.
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців.
Відповідно до п. 12 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи з розміру середньомісячного сукупного доходу зареєстрованих і фактично проживаючих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п.13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати.
Згідно п.14 Положення, рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або комісії, яка ними утворюється, про призначення в окремих випадках субсидії переглядається у разі зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.
Пунктом 20 Положення визначено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до абз. 7-8 п. 20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують в судовому порядку.
Таким чином ОСОБА_4 за період з 01.10.2015 року по 31.10.2017 року субсидія отримувалася неправомірно та сума надмірно отриманої субсидії підлягає поверненню.
14.02.2018 року ОСОБА_4 було направлено повідомлення про суму переплати та засоби її повернення, а також, про те, що у разі неповернення надміру перерахованої суми субсидії, кошти будуть утримані в судовому порядку, але до теперішнього часу надміру виплачені кошти не повернуті (а.с.8).
До теперішнього часу зайво виплачені кошти відповідачами не повернуті.
У відповідності зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Стаття 76 ЦПК України, передбачає, що доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст.ст. 12, 13, 78, 81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню. Судом не виявлено обставин, що суперечать закону або порушують права, свободи чи інтереси інших осіб.
У відповідності до вимог ст.141 ЦПК України з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн., в рівних частинах з кожного, а саме, по 587,33 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
Позов Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради, адреса місцезнаходження юридичної особи: вул.Івана Франка,10, м.Ізмаїл Одеської області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення суми - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , солідарно на користь Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради, код ЄДРПОУ 03194772, 68600, м.Ізмаїл Одеської області, вул.Івана Франка,10, суму субсидії в розмірі 16919,71 (шістнадцять тисяч дев'ятсот дев'ятнадцять гривень сімдесят одна копійка) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради, код ЄДРПОУ 03194772, 68600, м.Ізмаїл Одеської області, вул.Івана Франка,10, судовий збір в розмірі 587,33 (п'ятсот вісімдесят сім гривень тридцять три копійки) грн. з кожного.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено 23 червня 2021 року.
Суддя: Т.П.Пащенко