233 233/2657/21
про залишення позовної заяви без руху
23 червня 2021 року Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Мартишева Т. О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до державного інспектора з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки в м.Костянтинівка фахівця відділу забезпечення заходів з попередження надзвичайних ситуацій у Костянтинівському районі Центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС у Донецькій області лейтенанта служби цивільного захисту Роміна Руслана Михайловича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
22 червня 2021 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до державного інспектора з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки в м.Костянтинівка фахівця відділу забезпечення заходів з попередження надзвичайних ситуацій у Костянтинівському районі Центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС у Донецькій області лейтенанта служби цивільного захисту Роміна Р.М. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, яка не відповідає вимогам, встановленим КАС України до позовних заяв, за якими адміністративним судом може бути відкрито провадження та здійснюватися розгляд адміністративних справ.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Проте, оригінал квитанції про сплату судового збору у матеріалах позову відсутній.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
В силу ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч.8 ст. 160 КАС України, якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Позивач посилається в адміністративному позові на положення статті 288 КУпАП, якою передбачено, що особа, яка оскаржила постанову у справі про адміністративне правопорушення, звільняється від сплати державного мита.
При цьому, з 11 листопада 2011 року набрав чинності Закон України «Про судовий збір» № 3674-VI. Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин, за подання заяв, скарг до суду, в тому числі у випадку оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державного управління, сплачується інший платіж - судовий збір, самостійні правові засади справляння якого, платники, об'єкти та розміри його ставок, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення визначено Законом № 3674-VI .
Відповідно до статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви на постанову про накладення адміністративного стягнення, чи виключали б позовну заяву на постанову про накладення адміністративного стягнення з об'єктів оплати судовим збором.
Наведене узгоджується із позицією Великої Палати Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року в справі №543/775/17.
Так, за системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов'язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», з 01 січня 2021 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2270 грн. (відповідно 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 454 грн. 00 коп.).
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір у сумі 454 грн. 00 коп. на номер рахунку - (IBAN) - UA438999980313151206000005692, отримувач коштів - Донецьке ГУК/Костянтинів.МТГ/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37967785, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 22030101, та надати суду документ, що підтверджує його сплату.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, вважаю за необхідне позовну заяву ОСОБА_1 до державного інспектора з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки в м.Костянтинівка фахівця відділу забезпечення заходів з попередження надзвичайних ситуацій у Костянтинівському районі Центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС у Донецькій області лейтенанта служби цивільного захисту Роміна Р.М. про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, залишити без руху, повідомивши про це позивача, запропонувавши йому усунути зазначені недоліки позову, надавши строк для усунення вказаних недоліків, що не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем копії ухвали суду, одночасно роз'яснивши, що позивач не позбавлений можливості заявити клопотання про звільнення (відстрочення) сплати судового збору у відповідності до норм діючого законодавства з наведенням мотивів та підтвердженого документально.
Керуючись ст. 169 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до державного інспектора з нагляду у сфері пожежної та техногенної безпеки в м.Костянтинівка фахівця відділу забезпечення заходів з попередження надзвичайних ситуацій у Костянтинівському районі Центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС у Донецькій області лейтенанта служби цивільного захисту Роміна Руслана Михайловича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки заяви у строк, що не може перевищувати десяти днів з дня отримання копії ухвали суду.
Роз'яснити, що інакше позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена окремо від рішення суду щодо визначення розміру судових витрат. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя :