Справа № 592/7697/21
Провадження № 1-кс/592/3888/21
23 червня 2021 року м.Суми
Слідчий суддя Ковпаківського районного суду міста Суми - ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби Сумської обласної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на знищення речових доказів у кримінальному провадженні № 32020200000000045, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.07.2020 за частиною 1 статті 199, частиною 1 і 2 статті 204 Кримінального кодексу України,
встановив:
Слідчий за погодження з прокурором звернувся до слідчого судді і просить надати дозвіл на знищення речових доказів у кримінальному провадженні № 32020200000000045 від 23.07.2020 - тютюнових виробів з написом «Compliment Red» без марок акцизного податку у загальній кількості 2500 пачок; тютюнових виробів з написом «Marvel Blue» без марок акцизного податку у загальній кількості 500 пачок; тютюнових виробів з написом «Marlboro Gold» без марок акцизного податку у загальній кількості 500 пачок; тютюнових виробів з написом «Compliment Blue 25» без марок акцизного податку у загальній кількості 400 пачок; тютюнових виробів з написом «Compliment Menthol 6» без марок акцизного податку у загальній кількості 500 пачок; тютюнових виробів з написом «Compliment Red» з марками акцизного, які мають характерні ознаки підробки у загальній кількості 500 пачок; тютюнових виробів з написом «NZ GOLD» з марками акцизного податку республіка Білорусь у загальній кількості 500 пачок; тютюнових виробів з написом «Marvel RED» з марками акцизного податку республіка Білорусь у загальній кількості 1000 пачок; тютюнових виробів з написом «Compliment Red» з марками акцизного податку, які мають характерні ознаки підробки у загальній кількості 1500 пачок; тютюнових виробів з написом «Marvel RED» з марками акцизного податку, які мають характерні ознаки підробки у загальній кількості 500 пачок; тютюнових виробів з написом «Compliment Blue 6» без марок акцизного податку у загальній кількості 1500 пачок; тютюнових виробів з написом «Compliment Violet» з марками акцизного податку у загальній кількості 1000 пачок; тютюнових виробів з написом «Compliment Violet» з марками акцизного податку у загальній кількості 1000 пачок; тютюнових виробів з написом «NZ black power» без марок акцизного податку у загальній кількості 1000 пачок; тютюнових виробів з написом «CREDO» з марками акцизного податку Республіка Білорусь у загальній кількості 500 пачок; тютюнових виробів з написом «Compliment Red» з марками акцизного податку, які мають характерні ознаки підробки у загальній кількості 1000 пачок; тютюнових виробів з написом «Compliment Blue 6» без марок акцизного податку у загальній кількості 500 пачок; тютюнових виробів з написом «Compliment Violet» з марками акцизного податку у загальній кількості 500 пачок; тютюнових виробів з написом «Compliment Violet» з марками акцизного податку у загальній кількості 500 пачок; тютюнових виробів з написом «NZ black power» без марок акцизного податку у загальній кількості 500 пачок; тютюнових виробів з написом «Compliment Blue 25 XXL» з марками акцизного податку Республіка Білорусь у загальній кількості 800 пачок.
Клопотання мотивує тим, що на підставі ухвали слідчого судді Ковпаківського районного суду м. Суми в приміщеннях, що використовуються ТОВ «Нова Пошта» за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кам'янське, бул. Незалежності, 2 А, проведено обшук в ході якого виявлено та вилучено поштові відправлення в яких містилися контрафактні тютюнові вироби.
Встановлено, що вилучені під час проведення досудового розслідування незаконно виготовлені тютюнові вироби (підакцизні товари), не містять на собі слідів кримінального правопорушення та не містять інших відомостей, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, але разом з тим встановлено, що вони не відповідають вимогам чинних в Україні нормативно-правових актів і нормативних документів стосовно відповідних видів продукції щодо її споживчих властивостей, джерело їх походження не відоме, відповідні документи, що підтверджують якість та безпеку даних спиртовмісних рідин відсутні, а тому вказані незаконно виготовлені тютюнові вироби (підакцизні товари) відносяться до неякісної та небезпечної продукції і підлягають обов'язковому вилученню з обігу.
Слідчий ОСОБА_3 у судове засідання не прибув.
Дослідивши документи та матеріали, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання слідчий суддя дійшов наступних висновків.
З долученого до клопотання Витягу з кримінального провадження № 32020200000000045 вбачається, що слідче управління фінансових розслідувань Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області здійснює досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.07.2020 за фактами викладеними у поданому клопотанні, за частиною 1 статті 199, частиною 1 і 2 статті 204 Кримінального кодексу України.
Звертаючись з даним клопотанням слідчий посилається на пункт 4 частини 6 статті 100 КПК України, якою передбачено, що речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великих партій товарів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, а також речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню: передаються для їх технологічної переробки або знищуються за рішенням слідчого судді, суду, якщо вони відносяться до вилучених з обігу предметів чи товарів, а також якщо їх тривале зберігання небезпечне для життя чи здоров'я людей або довкілля.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» до неякісної та небезпечної продукції відноситься: продукція, яка не відповідає вимогам чинних в Україні нормативно-правових актів і нормативних документів стосовно відповідних видів продукції щодо її споживчих властивостей; продукція, яка не відповідає обов'язковим вимогам чинних в Україні нормативно-правових актів і нормативних документів щодо її безпеки для життя і здоров'я людини, майна і довкілля; продукція, якій з метою збуту споживачам виробником (продавцем) навмисне надано зовнішнього вигляду та (або) окремих властивостей певного виду продукції, але яка не може бути ідентифікована як продукція, за яку вона видається; продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо мови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, яка має при цьому повідомлятися; продукція, строк придатності якої до споживання або використання закінчився; продукція, на яку немає передбачених законодавством відповідних документів, що підтверджують якість та безпеку продукції.
Згідно статті 5 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції», неякісна та небезпечна продукція підлягає обов'язковому вилученню з обігу. Вилучення неякісної та небезпечної продукції з обігу здійснюється власником цієї продукції за його рішенням або за рішенням спеціально уповноважених органів виконавчої влади відповідно до їх повноважень.
Слідчий зазначає, що вилучені під час проведення досудового розслідування незаконно виготовлені тютюнові вироби (підакцизні товари), не містять на собі слідів кримінального правопорушення та не містять інших відомостей, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, але разом з тим встановлено, що вони не відповідають вимогам чинних в Україні нормативно-правових актів і нормативних документів стосовно відповідних видів продукції щодо її споживчих властивостей, джерело їх походження не відоме, відповідні документи, що підтверджують якість та безпеку даних тютюнових виробів відсутні, а тому вказані незаконно виготовлені тютюнові вироби (підакцизні товари) відносяться до неякісної та небезпечної продукції і відповідно до статті 5 цього Закону підлягають обов'язковому вилученню з обігу.
Однак слідчим не надано висновку експерта, що тютюнові вироби, які є предметом клопотання, відноситься до неякісної та небезпечної продукції, крім того з матеріалів клопотання не вбачається, що відповідна експертиза взагалі була проведена, а їх тривале зберігання небезпечне для життя чи здоров'я людей або довкілля.
Клопотання належним чином не обґрунтоване та з матеріалів клопотання не вбачається, що тривале зберігання тютюновизх виробів небезпечне для життя чи здоров'я людей або довкілля.
До того ж, відповідно до ч. 9 цієї статті закону, питання про долю речових доказів і документів, які були надані суду, вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження. Такі докази і документи повинні зберігатися до набрання рішенням законної сили. У разі закриття кримінального провадження слідчим або прокурором питання про долю речових доказів і документів вирішується ухвалою суду на підставі відповідного клопотання, яке розглядається згідно із статтями 171-174 цього Кодексу.
З огляду на викладене клопотання слідчого задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 3, 9, 22, 100, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя,
постановив:
Клопотання слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби Сумської обласної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на знищення речових доказів у кримінальному провадженні № 32020200000000045, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 23.07.2020 за частиною 1 статті 199, частиною 1 і 2 статті 204 Кримінального кодексу України - залишити без задоволення.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1