П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
23 червня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/227/20
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Джабурія О.В.
суддів - Вербицької Н.В.
- Кравченка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження заяву Овідіопольської селищної ради про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню, -
11 січня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Овідіопольської селищної ради про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено частково, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 березня 2020 року скасовано. Прийнято нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Овідіопольської селищної ради від 06 березня 2019 року № 1014-VІІ “Про розгляд заяви громадянина України ОСОБА_1 щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства”. Зобов'язано Овідіопольську селищну раду прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо безоплатного відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,000 га згідно його клопотання від 19 січня 2017 року за № В-020-42. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2020 року зобов'язано Овідіопольську селищну раду протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про встановлення судового контролю подати до суду звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2020 року у справі №420/227/20.
29.10.2020 року ОСОБА_1 подав до П'ятого апеляційного адміністративного суду заяву про вжиття заходів судового контролю за виконанням постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2020 року, шляхом накладення на голову Овідіопольської селищної ради ОСОБА_2 штрафу в сумі 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020 року накладено на голову Овідіопольської селищної ради ОСОБА_2 штраф у розмірі 20 (двадцяти) прожиткових мінімумів для працездатних осіб - 42040 грн. 00 коп. (сорок дві тисячі сорок грн. 00 коп.).
Встановлено Овідіопольській селищній раді новий строк для подання звіту про виконання рішення П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2020 року у справі №420/227/20 - тридцять днів з дня набрання цією ухвалою законної сили.
18.01.2021 року Овідіопольською селищною радою подано до суду звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2020 року.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2021 року відмовлено у прийнятті звіту про виконання судового рішення від 17 червня 2020 року, поданого до П'ятого апеляційного адміністративного суду. Встановлено новий строк для подачі до суду звіту про виконання рішення П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2020 року у справі №420/227/20 та зобов'язано Овідіопольську селищну раду подати суду звіт про виконання судового рішення протягом п'ятнадцяти днів з дня набрання законною сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту. Накладено на керівника суб'єкта владних повноважень - Голову Овідіопольської селищної ради ОСОБА_2 штраф у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 90800 ( дев'яносто тисяч вісімсот гривень) 00 коп., збільшивши його на суму 42040 (сорок дві тисячі сорок гривень) 00 коп., який було встановлено ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2020 року, тобто 132840 (сто тридцять дві тисячі вісімсот сорок) гривень.
31 березня 2021 року до П'ятого апеляційного адміністративного суду від Овідіопольської селищної ради надійшов звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22.04.2021 року накладено на Овідіопольську селищну раду штраф у сумі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 90 800 (дев'яносто тисяч вісімсот) грн. 00 коп., при цьому збільшено його на суму 132 840 (сто тридцять дві тисячі вісімсот сорок) грн. 00 коп., який було встановлено ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03 березня 2021 року, тобто штраф у розмірі 223 640 (двісті двадцять три тисячі шістсот сорок) гривень. Встановлено Овідіопольській селищній раді новий строк для подачі до суду звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17.06.2020 року у справі №420/227/20 та зобов'язано Овідіопольську селищну раду подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом п'ятнадцяти днів з дня набрання законної сили ухвали про встановлення нового строку для подання звіту.
На виконання вимог ухвали від 22.04.2021 року Овідіопольська селищна рада 24 травня 2021 року подала звіт про виконання судового рішення у справі № 420/227/20.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2021 року прийнято звіт Овідіопольської селищної ради про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2020 року по адміністративній справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 березня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Овідіопольської селищної ради про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання прийняти рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
10 червня 2021 року до П'ятого апеляційного адміністративного суду надійшла заява від Овідіопольської селищної ради, в якій рада просить суд визнати ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020 року, 03.03.2021 року, 22.04.2021 року в частинах стягнення штрафів до Державного бюджету України такими, що не підлягають виконанню.
Обґрунтовуючи подану заяву Овідіопольська селищна рада зазначила, що 14 травня 2021 року відбулася сесія Овідіопольської селищної ради на якій на виконання рішення суду прийнято рішення за № 291-VII «Про надання громадянину ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо безоплатного відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтованою площею 2га».
Крім цього, Овідіопольською селищною радою частково був виконаний обов'язок щодо сплати штрафів, які були накладені П'ятим апеляційним адміністративним судом в межах судового контролю за виконанням судового рішення. Так, рада зазначила, що на користь ОСОБА_1 було перераховано 7058,00 грн., 6231,41 грн., 45400,00 грн., 7788,59 грн., що підтверджуються копіями платіжних доручень.
З урахуванням наведеного Овідіопольська селищна рада просить суд задовольнити заяву.
Розглянувши заяву Овідіопольської селищної ради про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню суд апеляційної інстанції приходить до наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 124 Конституції України регламентовано, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно частини 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Відповідно до статті 14 КАС України, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Обов'язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки.
Згідно із вимогами статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
При цьому, зміни у законодавстві не можуть бути підставою для недотримання гарантій виконання судового рішення, яке набрало законної сили, що визначені в статті 370 КАС України та статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів».
Таким чином, виконання судових рішень у справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Згідно положень частини 2 статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України, суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Отже, підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є помилкова видача виконавчого листа; встановлення відсутності у боржника обов'язку з виконання виконавчого листа, у зв'язку з добровільним виконанням боржником зобов'язань за судовим рішенням повністю або частково; припинення зобов'язань боржника з інших причин.
Оцінюючи в сукупності вищевикладені обставини, враховуючи те, що постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2020 року виконана, Овідіопольською селищною радою частково сплачені штрафи, які були накладені П'ятим апеляційним адміністративним судом в межах судового контролю за виконанням судового рішення, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про задоволення заяви відповідача про визнання виконавчого документу по справі №420/227/20, а саме ухвал П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020 року, 03.03.2021 року, 22.04.2021 року в частинах стягнення штрафів до Державного бюджету України такими, що не підлягають виконанню.
Керуючись статтями 243, 248, 255, 256, 328, 329, 374 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
Задовольнити заяву Овідіопольської селищної ради про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню.
Визнати ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020 року, від 03.03.2021 року, від 22.04.2021 року в частинах стягнення штрафів до Державного бюджету України такими, що не підлягають виконанню.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328,329 КАС України.
Головуючий суддя Джабурія О.В.
Судді Кравченко К.В. Вербицька Н. В.