Постанова від 22.06.2021 по справі 540/3505/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 р.м.ОдесаСправа № 540/3505/20

Категорія справи: 11300000 Головуючий в 1 інстанції:Хомякова В. В. Місце ухвалення рішення: м. Херсон

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Бітова А.І.

- Ступакової І.Г.

при секретарі - Поварчук В. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року по справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Каховського об'єднаного міського військового комісаріату Херсонської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Каховського об'єднаного міського військового комісаріату Херсонської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому з урахуванням уточнення та збільшення позовних вимог просив:

- визнати бездіяльність військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо не реагування на висновки військово-лікарської комісії Каховського об'єднаного міського військового комісаріату від 01 липня 2020 року, протиправною.

- висновок військово-лікарської комісії Каховського ОМВК Херсонської області про придатність до військової служби ОСОБА_2 в протоколі № 13 від 24.02.2020 визнати недійсним і запис скасувати;

- зобов'язати Каховський об'єднаний міський військовий комісаріат Херсонської області або Херсонський обласний військовий комісаріат видати ОСОБА_2 приписне свідоцтво до призовної дільниці із зазначенням захворювання, передбаченого статтею 13 "в" Наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 року: непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час.

- визнати недійсним та скасувати запис (відмітки) в графі 6 "Відмітки про облік" в обліковій картці призовника ОСОБА_2 , про взяття на облік від 27.01.2020 ,

- визнати недійсним посвідчення про приписку до призовної дільниці призовника ОСОБА_2 від 27 січня 2020 року,

- зобов'язати відповідачів згідно пп. 25 Положення про підготовку і проведення призову і громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 352 від 21.03.2002, внести до книги протоколів засідань комісії з питань приписки прізвище ОСОБА_2 та висновок військово-лікарської комісії Каховського ОМВК від 01 липня 2020 року, передбаченого статтею 13 "в" Наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 року: непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у військовий час.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 р. № 352, в період з 02 січня по 31 березня 2020 року в Каховському об'єднаному міському військовому комісаріаті проводилась приписка громадян України 2003 року народження до призовної дільниці. У цей же період проходив медичну комісію на предмет визначення придатності до військової служби ОСОБА_2 . За результатами проходження районної медичної комісії ОСОБА_2 був визнаний придатним до проходження військової служби. 01 липня 2020 року комісія лікарів ВЛК Каховського ОМВК своїм висновком визнала сина позивача ОСОБА_2 непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у воєнний час, відповідні медичні документи були передані до Каховського ОМВК. 07.10.2020 позивач звернувся до Каховського об'єднаного міського військового комісаріату з заявою про видачу сину ОСОБА_2 приписне свідоцтво із зазначенням захворювання, передбаченого статтею 13 "в" Наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 : непридатний до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Але 13.10.2020 військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_3 неправомірно відмовив в видачі зазначеного документа, мотивуючи тим, що результати медичного обстеження сина від 01 липня 2020 року надані після закінчення строку проведення приписки громадян України до призовної дільниці, тому висновок комісії з приписки змінювати він не правомочний.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні позову.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не повне з'ясування судом обставин справи, неправильне застосування норм права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення про задоволення позовних вимог.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що відповідач не реагує на висновок ВЛК Каховського ОМВК від 01.07.2020 року, щодо призовника ОСОБА_2 , не здійснює приписку до призивної дільниці та не видає приписне свідоцтво про те, що ОСОБА_2 визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час згідно вищезазначеного висновку. При цьому також вказує, що в матеріалах особової справи наявна підробка документів в посвідченні про приписку до призивної дільниці зазначено, що прийнятий на облік 27.01.2020 року, а в обліковій картці призовника перекреслено дату 27.01.2020 та від руки зазначено 24.02.2020 року.

Учасники справи у судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлені належним чином, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста їх участь в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 2 ст. 313 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.

Згідно ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що Розпорядженням Каховського міського голови у період з 15.01.2020 по 31.03.2020 вирішено провести приписку громадян 2003 року народження, які проживають в м. Каховці, для чого була утворена міська комісія з питань приписки у складі військового комісару каховського ОМВК, його заступника, медичних працівників КНП "Каховський центр медико-санітарної допомоги Каховської районної ради", представників управління освіти, національної поліції, шкільного психолога. Затверджений графік проходження комісії.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , навчався в Каховський ЗОШ № 1, в цей період проходив комісію з приписки.

Каховським ОМВК 27.01.20 ОСОБА_2 був направлений на військово-лікарняну комісію для проведення медичного обстеження на предмет придатності до служби в Збройних Силах України. З матеріалів особової справи призовника ОСОБА_2 вбачається, що він був оглянутий медичною комісією на предмет визначення придатності до військової служби 27.01.2020 та направлений на додаткове медичне обстеження, після чого мав прибути для проходження комісії з питань приписки 07.02.2020.

ОСОБА_2 пройшов консультацію лікаря-гастроентеролога Херсонської обласної клінічної лікарні ОСОБА_3 10.02.2020, лікаря-психіатра Херсонської обласної клінічної лікарні ОСОБА_4 , невролога Херсонської обласної клінічної лікарні Іляшенко Т.М., лікаря-невролога ОСОБА_5 (який висновком № 2/62 від 24.02.2020 визнав ОСОБА_2 придатним до військової служби, висновок також підписаний лікарем, членом комісії з приписки ОСОБА_6 ), консультацію лікаря-педіатра КНП "Каховська ЦІЛ" ОСОБА_7 (яка склала висновок № 2/63 від 24.02.2020 про придатність ОСОБА_2 до військової служби, висовок підписаний також членом комісії з приписки ОСОБА_6 ) .

За результатами проходження районної медичної комісії ОСОБА_2 24.02.2020 був визнаний придатним до проходження військової служби, йому було оформлено до видачі посвідчення про приписку до призовної дільниці ( ОСОБА_2 відмовився від його отримання), про що до Книги протоколів засідань комісії з питань приписки громадян 2003 року народження до призовної дільниці Каховського району Херсонської області був внесений протокол від 24.02.2020 № 13 про визнання ОСОБА_2 придатним до військової служби за ст. 13 "г", 52 "г" гр. 1 додатку до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року №402

Після обстеження стану здоров'я ОСОБА_2 в Херсонській обласній лікарні (акт від 01.07.2020) був підтверджений діагноз "синдром Жильбера з незначними порушеннями функцій". Згідно з висновком від 01.07.20 за підписом лікаря-педіатра ОСОБА_8 та лікаря ОСОБА_6 , який є членом комісії з приписки, на підставі ст. 13 "в" гр. 1 Розкладу хвороб ОСОБА_2 визнаний непридатним у мирний час, обмежено придатним у військовий час. Ці медичні документи були передані позивачем до Каховського ОМВК .

В жовтні 2020 року батько ОСОБА_2 звернувся до Каховського об'єднаного міського військового комісаріату з вимогою видати документ приписне свідоцтво із зазначенням хвороби, що засвідчує непридатність його сина до військової служби.

ІНФОРМАЦІЯ_5 військовий комісар Каховського ОМВК відмовив позивачу в видачі зазначеного документа, мотивуючи тим, що строк проведення приписки громадян України до призовної дільниці скінчився 31.03.2020, внести зміни до протоколу, книги протоколів засідань комісії з питань приписки неможливо, медичні документи, які надані в липні 2020 року, долучені до облікової картки призовника ОСОБА_2 і можуть бути використані в 2021 році на час досягнення призовного віку в період проведення призову. До посвідчення про приписку до призовної дільниці внесення відомостей про непридатність до військової служби не передбачено.

Вважаючи , що права його неповнолітнього сина порушені, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив з того, що правове становище сина позивача не було порушене у зв'язку з виконанням військовим комісаріатом обов'язків, встановлених Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" та Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом., оскільки станом на час закінчення роботи комісії з приписки 30.03.2020 відсутні висновки будь-яких лікарів про те, що ОСОБА_2 за станом здоров'я непридатний до військової служби. Такі відомості з'явились вже з липня 2020 року, тобто, в період коли комісія з приписки вже не працювала.

Надаючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції та доводам апеляційної скарги колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2232 захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону № 2232 військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною 3 статті 1 Закону № 2232 передбачено, що військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону № 2232 щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Згідно з абз. 1 ч. 10 ст. 1 Закону № 2232 громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районного (міського) військового комісаріату; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 2232 на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

Порядок приписки громадян до призовних дільниць, ведення військового обліку призовників та взаємодію військових комісаріатів з державними органами та органами місцевого самоврядування з питань виконання громадянами правил військового обліку регулюється Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 року № 352 (далі - Положення № 352).

Положенням № 352 передбачено, що військові комісари несуть відповідальність за проведення приписки до призовних дільниць громадян, яким у рік приписки виповнюється 17 років, забезпечення ведення в повному обсязі військового обліку осіб призовного віку, якісної підготовки громадян до військової служби, всебічне вивчення особистих якостей призовників, відбір кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, своєчасне проведення призову громадян на строкову військову службу та організоване відправлення їх до військових частин. (п.6). До призовних дільниць щороку протягом січня - березня приписуються громадяни, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Приписка проводиться районними військовими комісаріатами за місцем проживання. Приписці до призовних дільниць підлягають усі юнаки, які постійно чи тимчасово проживають на території району (міста), крім осіб, що відбувають покарання в установах виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру, іноземних громадян та осіб без громадянства. Для проведення медичного огляду громадян, які підлягають приписці, залучаються хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, окуліст, отоларинголог, стоматолог, а у разі потреби - інші лікарі-спеціалісти.

Згідно п. 21 та п. 22 Положення №352 оповіщення про явку на приписку проводиться наказами районних військових комісарів. Пунктом 24 Положення №352 встановлено, що медичний огляд громадян, які приписуються до призовних дільниць, та визначення придатності їх до військової служби за станом здоров'я здійснюються методом індивідуальної оцінки відповідно до вимог Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України, яке затверджується Міністром оборони за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Громадяни, які приписуються до призовних дільниць, проходять рентгенологічне (флюорографічне), лабораторне та у разі потреби інші види медичного обстеження. Після закінчення медичного огляду кожний лікар заносить до облікової картки призовника та інших документів, передбачених Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах, дані про встановлений діагноз, висновок про ступінь придатності до військової служби, про обмеження призначення за видами (родами військ) Збройних Сил та іншими військовими формуваннями, дату проходження медичного огляду і скріплює своїм підписом. Дані про медичний огляд та встановлений діагноз заносяться також у вкладку до медичної карти амбулаторного хворого.

Пунктом 25 Положення № 352 передбачено, що до книги протоколів засідань комісії з питань приписки заносяться прізвища всіх громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць згідно із зведеним списком незалежно від ступеня придатності до військової служби, включаючи тяжкохворих осіб, які не могли особисто прибути до призовної дільниці. Прізвища громадян, направлених на додаткове медичне обстеження, до книги протоколів засідань комісії з питань приписки (далі - книга протоколів) заносяться в день проходження ними вперше цієї комісії. Остаточні рішення про придатність до військової служби таких громадян комісією з питань приписки приймаються після проведення додаткових обстежень, і прізвища цих громадян заносяться до книги протоколів удруге. Якщо до часу складання підсумкового звіту про приписку громадян до призовної дільниці додаткове обстеження окремих осіб не закінчено, у звіті про приписку ці особи зазначаються як такі, що не закінчили проходження медичного обстеження (лікування). Старший лікар щодня перевіряє повноту записів та висновків лікарів про придатність призовників до військової служби, потребу в проведенні додаткового медичного обстеження та обґрунтованість встановленого діагнозу; аналізує результати медичного огляду призовників і після закінчення роботи комісії з питань приписки бере участь у складанні звіту про результати приписки та списків осіб, які потребують лікування та медичного нагляду. Наприкінці кожного робочого дня комісія з питань приписки перевіряє правильність записів, зроблених у книзі протоколів, і підписує протокол.

Пунктом 26 Положення N 352, визначено, що комісія з питань приписки на підставі поданих документів та особистої бесіди з допризовником з урахуванням роду його діяльності, спеціальності, рівня освітньої підготовки, морально-ділових якостей, загального розвитку і результатів медичного огляду приймає одне з рішень, яке заноситься до книги протоколів:

придатний до військової служби та попередньо призначений до служби (зазначається вид (рід військ) Збройних Сил, інше військове формування та спеціальність, за якою призовника доцільно використати);

тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування; направлений на додаткове медичне обстеження (із зазначенням терміну явки на комісію вдруге);

непридатний до військової служби в мирний час, обмежено здатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних;

непридатний до військової служби, підлягає виключенню з військового обліку: підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення злочину невеликої або середньої тяжкості, зокрема із звільненням від відбування покарання;

підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкої о злочину.

Рішення про необхідність лікування приймається стосовно осіб з виявленими захворюваннями, які можуть бути вилікувані до ступеня придатності до військової служби. Ці особи підлягають направленню до лікувально-профілактичних закладів. Питання про їх придатність до військової служби вирішується призовною комісією у ході чергового призову. Після проходження приписки відомості про призовників, які потребують медичного обстеження (лікування), військовим комісаріатом передаються органам охорони здоров'я за списками відповідно до Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах. Відвідування лікувально-профілактичних і лікувальних закладів згідно з рішенням комісії з питань приписки є обов'язковим.

Відповідно до п. 27 Положення №352 районний військовий комісар у процесі приписки зобов'язаний виявити призовників, які, зокрема, мають право на відстрочку від призову з різних причин, про що робиться відмітка у відповідному розділі облікової картки призовника. Результати співбесіди районного військового комісара з кожним призовником заносяться до листа вивчення особистих якостей призовника (додаток 7). Відповідно до п. 28 Положення №352 громадянам, приписаним до призовних дільниць, видається посвідчення про приписку до призовної дільниці (додаток 8).

Пунктом 31 Положення № 352 встановлено, що після закінчення роботи комісії з питань приписки районні військові комісаріати зобов'язані: провести у квітні - травні кожного року остаточне звірення наявних у районному військовому комісаріаті облікових даних на громадян, які пройшли приписку, з обліковими даними житлово-експлуатаційних організацій, інших організацій або установ, навчальних закладів усіх форм власності, переконатися в тому, що усіх громадян приписано до призовних дільниць, та зробити відмітку у списках громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць; перевірити наявність заведених у районному військовому комісаріаті особових справ на призовників, які пройшли приписку, з даними книги протоколів засідань комісії з питань приписки, скласти звіт про підсумки проведеної приписки; у встановлені терміни подати звіт про проведення приписки громадян до призовних дільниць до обласного військового комісаріату; у двотижневий термін після проведення приписки надати інформацію місцевим органам служби громадянства та реєстрації фізичних осіб стосовно призовників, узятих на військовий облік, для внесення до їх паспортів відміток відповідно до частини 5 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" ; у десятиденний термін після проведення приписки поінформувати місцеві органи виконавчої влади про її результати. Також обласні військові комісаріати з метою визначення обґрунтованості прийнятих рішень щодо громадян, визнаних за станом здоров'я непридатними до військової служби, повинні організувати контрольну перевірку відповідних матеріалів особових справ медичними фахівцями, які залучаються для проведення медичного огляду призовників на обласних збірних пунктах. За результатами контрольної перевірки у разі, коли рішення комісії з питань приписки не відповідає висновку зазначених медичних фахівців, обласні військові комісари направляють районним військовим комісарам - головам комісій з питань приписки відповідне письмове повідомлення. На підставі такого повідомлення комісія з питань приписки повторно розглядає питання про придатність громадян до військової служби за станом здоров'я, про що робиться запис у книзі протоколів. У разі коли після подання звіту у районному військовому комісаріаті виникне необхідність проведення приписки громадян, яких додатково розшукано або які повернулися з медичного обстеження (лікування) та стосовно яких необхідно повторно розглянути питання про їх придатність до військової служби за станом здоров'я, комісії з питань приписки дозволяється провести додаткові засідання, після закінчення яких дані остаточного підсумку включаються до звіту про черговий призов.

Так, судом першої інстанції правомірно зазначено, що на час проходження комісії з приписки ОСОБА_2 був обстежений та визнаний придатним до військової служби, про наявність хронічної генетичної хвороби лікарській комісії було відомо.

Придатність же призовників до військової служби за станом здоров'я та фізичного розвитку кожним лікарем-спеціалістом визначається методом індивідуальної оцінки. Медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, постанови медичної комісії приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби , пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я. Висновки про придатність або непридатність призовників до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені в процесі медичного огляду, а також установлений діагноз заносяться кожним лікарем-спеціалістом в облікову картку призовника та інші документи, передбачені Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах, і скріплюються особистим підписом лікаря-спеціаліста із зазначенням дати проведення медичного огляду. Після проходження призовником медичного огляду лікар - член призовної комісії перевіряє якість записів і висновків лікарів про придатність до служби.

Так, з матеріалів справи вбачається, що згідно облікової картки призовника, зокрема розділу VI Результати приписки, висновків лікарів (офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, невропатолог, терапевт, хірург, психіатр, дерматолог), ОСОБА_2 придатний до військової служби та попередньо призначений К-40 СВ.

Також, колегія суддів зазначає, що згідно відомостей книги протоколів засідання комісії, ОСОБА_2 двічі проходив комісію.

Крім того, матеріалами справи не підтверджується наявність на час медичного огляду ОСОБА_2 підстав, які б слугували причиною направлення його на лікування, або наявність будь-яких обставин, які б зумовлювали додаткове обстеження сина позивача щодо його придатності до служби, фактів порушень зі сторони комісії будь-яких вимог щодо обстеження стану здоров'я допризовника. Повторне обстеження двох лікарів підтвердило стан здоров'я, придатний для служби, про наявність генетичної хвороби комісії було відомо. Наявність генетичної хвороби не є беззаперечною підставою для прийняття висновку про непридатність до військової служби. Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час. Позивач не вказує на порушення лікарською комісією вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України при проведені обстеження його сина, відсутність аналізів, або флюорографії, підписів лікарів тощо та інші недоліки, які могли б свідчити про неповний медичний огляд.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що станом на час закінчення роботи комісії з приписки 30.03.2020 відсутні висновки будь-яких лікарів про те, що ОСОБА_2 за станом здоров'я непридатний до військової служби.

Документи, які могли б вплинути на висновок комісії з приписки допризовників 2003 року народження, були складені та надані відповідачу-1 з запізненням, в липні 2020 року, тобто, в період коли комісія з приписки вже не працювала, оскільки вона створювалась саме на період проведення приписки (по 31.03.2020).

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що такі документи про стан здоров'я можуть бути використані сином позивача в подальшому на момент досягнення ним призовного віку в період проведення призову, що також не заперечується відповідачем та зазначено ним у відповіді на заяву позивача.

Доводи позивача про те, що комісія лікарів обласної дитячої поліклініки обстежувала його сина в лютому 2020 року, але через відсутність бланків актів обстеження оформила цей акт тільки в липні 2020 року, про що також зазначено апелянтом в апеляційній скарзі, не підтверджені належними доказами. Крім того, суд першої інстанції обґрунтовано вказав про неправомірність ототожнення висновку лікаря педіатра ОСОБА_8 від 01.07.2020. погодженого з членом комісії ОСОБА_6 з висновком усієї медичної комісії, яка працювала в комісії з приписки.

Також колегія суддів зазначає, що приписка до призовної дільниці була завершена 31.03.2020, законодавчих підстав для зобов'язання внести будь-які зміни до книги протоколів засідань комісії з питань приписки після закінчення роботи приписної комісії не має. Так само законодавство не передбачає внесення до посвідчення про приписку до призовної дільниці відомостей про непридатність до військової служби. Будь-яких скарг або заяв про незгоду з рішеннями медичної комісії або рішеннями комісії з приписки на час проведення приписки у позивача або його сина не було.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції що правове становище сина позивача не було порушене у зв'язку з виконанням військовим комісаріатом обов'язків, встановлених Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" та Положенням про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, а тому правомірно відмовив у задоволенні позовних вимог.

Доводи ж апеляційної скарги ідентичні заявленим у позові та ґрунтуються на переоцінці доказів, яким судом першої інстанції було надано належну правову оцінку, а тому висновків суду першої інстанції не спростовують.

Крім того, що у рішеннях ЄСПЛ склалась стала практика, відповідно до якої у судових рішеннях має бути проведена правова оцінка доводів сторін, однак, це не означає, що суди мають давати оцінку кожному аргументу та детальну відповідь на нього.

Зокрема, у справі «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58) зазначено, що національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін. Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає у тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією (рішення у справі «Hirvisaari v. Finland», заява № 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Згідно зі ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вище викладені обставини у справі, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а тому рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін

Керуючись ст.ст. 308, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2021 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст судового рішення виготовлений 23 червня 2021 року.

Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: А.І. Бітов

Суддя: І.Г. Ступакова