22 червня 2021 року м. Дніпросправа № 340/4485/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів:
судді-доповідача Чумака С.Ю.,
суддів: Чабаненко С.В., Юрко І.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2021 року в адміністративній справі № 340/4485/20 (суддя І інстанції - Кравчук О.В.)
за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ, РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ, ВИМОГ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті призначеної позивачу пенсії відповідно до ст. 51, 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 24.09.2020 № 61/17/107;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії відповідно до ст. 51, 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 24 вересня 2020 року № 61/17/107 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.04.2019;
- компенсувати позивачу різницю між перерахованою таким чином пенсією та вже проведеними виплатами по дату набрання чинності цим рішенням.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2021 року позов задоволений частково. Визнані протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті призначеної позивачу пенсії відповідно до ст. 51, 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 24.09.2020 № 61/17/107та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії відповідно до ст. 51, 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 24 вересня 2020 року № 61/17/107 з урахуванням усіх видів грошового забезпечення без обмеження пенсії максимальним розміром з 01.04.2019.
У задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у позові відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що процедури призначення та перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262), є різними за змістом та механізмом їх проведення. Перерахунок пенсії, пов'язаний з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, унормований постановою КМУ № 103 та Порядком № 45, на час виникнення спірних правовідносин не передбачав включення до складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій щомісячних додатковий видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, які враховувалися при її призначенні чи подальших перерахунках. Також зазначає, що пункти 1, 2 постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 Порядку № 45, додатка 2 до Порядку № 45 визнані протиправними та нечинними рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019. Однак, на момент видачі Управлінням Служби безпеки України довідки від 11.04.2018 за № 61/17/93, спірні норми постанови КМУ № 103 та Порядку № 45 були чинними і підлягали застосуванню у правовідносинах, пов'язаних з перерахунком пенсій, призначених за Законом № 2262. Правові підстави для направлення Управлінням СБУ до ГУ ПФУ нової довідки від 24.09.2020 № 61/17/107 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з зазначенням складових, на яких наполягає позивач, наразі відсутні, оскільки після 01.03.2018 грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалося, а Кабінетом Міністрів України не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовців. Також зазначає, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI визначено, що максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Вказані норми Закону № 3668 є чинними на цей час, неконституційними не визнавалися, а отже, підлягають застосуванню, в тому числі і відповідачем у цій справі. Крім того, відповідач наполягає на тому, що позивачем пропущений строк звернення до адміністративного суду, а тому позов має бути залишений без розгляду.
У частині відмови в позові рішення суду не оскаржено.
Від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Суд апеляційної інстанції розглянув справу відповідно до приписів статті 311 КАС України в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача як пенсіонер Служби безпеки України, отримуючи пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення Управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області складено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області довідку від 11.04.2018 № 61/17/93 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами чинними на 01.03.2018, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення становить 11940 грн (а.с. 30).
У квітні 2018 року відповідачем відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 перераховано пенсію позивача з 01.05.2018 та обчислено її основний розмір, виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення, та визначено у розмірі 8358 грн, проте до виплати з урахуванням приписів постанови № 103 призначено 6229,81 грн (а.с. 29).
Позивач звернувся з письмовою заявою до Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо надання нової довідки для перерахунку пенсії.
24 вересня 2020 року Управлінням СБУ в Кіровоградській області згідно з постановою КМУ від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», позивачу надано довідку № 61/17/107 про розмір грошового забезпечення із зазначенням усіх складових: основних та додаткових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії станом на 05.03.2019 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії (а.с. 7).
28 вересня 2020 року позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 24.09.2020 № 61/17/107 з урахуванням всіх основних та додаткових складових (надбавки, доплати, премії), що були йому призначені при виході на пенсію (а.с. 10).
Листом № 2729-3184/3-03/8-1100/20 від 01.10.2020 ГУ ПФУ в Кіровоградській області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення від 24.09.2020 № 61/17/107 виданої УСБУ в Кіровоградській області, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося (а.с. 11).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки УСБУ в Кіровоградській області від 24.09.2020 № 61/17/107, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що 24 вересня 2020 року управлінням Служби безпеки України в Кіровоградській області підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 61/17/107, у якій враховані надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії. Зазначено, що довідка видана на підставі рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 1 квітня 2019 року основного розміру пенсії. Отже, у зв'язку з отриманням зазначеної довідки, у відповідача виник обов'язок перерахувати пенсію позивача з 1 квітня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії). Тобто відповідач зобов'язаний перерахувати пенсію позивачу починаючи з 01.04.2019 на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Кіровоградській області від 24 вересня 2020 року № 61/17/107 з урахуванням раніше виплачених сум, без обмеження максимальним розміром. Разом з цим, позов в частині зобов'язання відповідача компенсувати йому різницю між перерахованою пенсією та вже проведеними виплатами по дату набрання чинності цим звернена на майбутнє, оскільки перерахунок пенсії позивача, який обумовив би виникнення підстав для компенсації йому втрати частини доходів, наразі не відбувся. За таких умов, суд першої інстанції дійшов висновку, що позов в цій частині задоволенню не підлягає.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ РЕГУЛЮЮТЬ СПІРНІ ПРАВОВІДНОСИНИ, ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ СУДОМ
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, військовослужбовців, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно з частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Колегія суддів зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.
Проте, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема УСБУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.
Зокрема, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Тобто, на державний орган, з якого особа були звільнена зі служби покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Як вказувалось вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
При цьому, підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від державного органу, з якого особа звільнена, у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Як вказувалось вище, у квітні 2018 року відповідно до Постанови № 103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 11.04.2018 № 61/17/93, ГУ ПФУ в Кіровоградській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (а.с. 30). Під час проведеного перерахунку відповідачем враховано посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та надбавку за вислугу років.
Позивач звернувся з письмовою заявою до Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області щодо надання нової довідки для перерахунку пенсії, пославшись при цьому на ухвалення Верховним Судом рішення у зразковій справі № 160/8324/19.
На виконання вказаної заяви Управлінням СБУ в Кіровоградській області видано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення від 24.09.2020 № 61/17/107 (а.с. 7).
Отже, враховуючи той факт, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ, а також те, що УСБУ в Кіровоградській області видано довідку про розмір грошового забезпечення від 24.09.2020 № 61/17/107, апеляційний суд дійшов висновку, що відповідач після одержання зазначеної довідки відповідно до ч. 1, 2 ст. 63 Закону № 2262 зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача.
За вказаних вище мотивів колегією суддів не приймаються посилання відповідача в апеляційній скарзі на неприйняття нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18, оскільки по-перше, визнання протиправними та нечинними вказаних норм не позбавляє позивача права на перерахунок його пенсії у зв'язку із зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення; по-друге, порядок та розміри, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно з Законом № 2262, встановлений Порядком № 45 і після набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18 не змінювався.
Стосовно вимог про обмеження розміру пенсії позивача, суд апеляційної інстанції зазначає таке.
Предметом спору в цій справі є право позивача на перерахунок пенсії як військовослужбовцю за новою довідкою про грошове забезпечення, виданою після набрання 5 березня 2019 року законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Відповідно відповідач ще не здійснював перерахунок призначеної позивачу пенсії, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені, зокрема обмеженням розміру пенсії.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Суд першої інстанції уваги на ці обставини не звернув і помилково в цій частині позов задовольнив за відсутності спору щодо обмеження відповідачем розміру пенсії позивача.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Управління СБУ в Кіровоградській області від 24.09.2020 № 61/17/107 з 1 квітня 2019 року.
Суд першої інстанції зобов'язав відповідача здійснити перерахунок пенсії з 1 квітня 2019 року як і просив у позові позивач.
Доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду за період з 01.04.2019 по 13.10.2020 є безпідставними, оскільки позивач звернувся до Управління СБУ в Кіровоградській області за отриманням нової довідки зі всіма складовими його грошового забезпечення після набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, предметом розгляду в якій було визнання протиправними дій відповідного суб'єкта владних повноважень по відмові у видачі військовому пенсіонеру оновленої довідки з зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії, та зобов'язання такого суб'єкта підготувати та надати до органу Пенсійного фонду України нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера з зазначенням вказаних вище відомостей.
Це рішення Верховного Суду набрало законної сили 24 червня 2020 року, позивач з посиланням на нього звернувся до відповідного Управління СБУ, яке 24 вересня 2020 року видало нову довідку, а вже 28 вересня 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії на підставі нової довідки, в якому пенсійним органом листом від 1 жовтня 2020 року йому було відмовлено. Після цього 13 жовтня 2020 року позивач звернувся з позовом до суду, тобто в шестимісячний строк як після набрання законної сили рішенням ВС у зразковій справі, так і після отримання нової довідки про грошове забезпечення.
Крім того, згідно з частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки перерахунок пенсії позивачу не проведений своєчасно у зв'язку з протиправною бездіяльністю спочатку Управління СБУ в Кіровоградській області, яке самостійно не направило до пенсійного органу нову довідку про складові грошового забезпечення, а потім - відповідача у справі, який вважав, що підстави для перерахунку пенсії за новою довідкою відсутні, то, зважаючи на приписи ч. 3 ст. 51 Закону № 2262, колегія суддів дійшла висновку, що перерахунок пенсії за новою довідкою від 24.09.2020 позивачу повинен бути проведений без обмеження строком.
Отже, судом першої інстанції рішення в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу без її обмеження максимальним розміром ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального і порушенням норм процесуального права, у зв'язку з чим рішення суду в цій частині підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в позові.
В іншій частині рішення суду ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.
Оскільки справа відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України відноситься до категорії незначних, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242, 243, 308, 310, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області задовольнити частково.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 2 лютого 2021 року в адміністративній справі № 340/4485/20 скасувати в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження пенсії максимальним розміром і в цій частині в позові відмовити.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Суддя-доповідач С.Ю. Чумак
суддя С.В. Чабаненко
суддя І.В. Юрко