Постанова від 23.06.2021 по справі 200/2205/21-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2021 року справа №200/2205/21-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Казначеєва Е.Г., Міронової Г.М., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 5 квітня 2021 року у справі № 200/2205/21-а (головуючий І інстанції Голошивець І.О., повний текст складений у м. Слов'янську Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУПФУ в Донецькій області, відповідач), в якому просив: визнати протиправним рішення № 62 від 30.12.2020 року про відмову в перерахунку пенсії, зобов'язати здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 80% грошового забезпечення, з врахуванням таких видів забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років - 50%, надбавка за особливості проходження служби - 30%, премія - 20%, з урахуванням проведених виплат.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05.04.2021 року позов задоволено частково: зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 23.10.2020 року, виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення, з урахуванням вже проведених виплат; в іншій частині позовних вимог - відмовлено (а.с. 46-50).

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, просив скасувати рішення суду в частині та задовольнити позов шляхом зобов'язання здійснити з 23.10.2020 року перерахунок та виплату пенсії з врахуванням таких видів забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, премія, з урахуванням проведених виплат. Судом не з'ясовано те, що Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України до ГУПФУ в Донецькій області спрямовано довідку від 31.12.2020 року № Г-1843 про розмір грошового забезпечення позивача, яку не враховано відповідачем.

Відповідачем поданий відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги та відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішення суду, виходячи з наступного.

Позивач є пенсіонером за вислугу років, перебуває на обліку у відповідача.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.10.2020 року по справі 200/7156/20-а позов ОСОБА_1 до ГУПФУ в Донецькій області - задоволено частково; визнано протиправним дії щодо зменшення основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року; зобов'язано відповідача здійснити з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років із розрахунку 74% грошового забезпечення починаючи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням проведених виплат; в іншій частині позовних вимог - відмовлено (а.с. 23-27).

26.10.2020 позивач надав відповідачу заяву про перерахунок пенсії у зв'язку із зміною вислуги років та надав розрахунок вислуги років для призначення пенсії (а.с. 37).

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12.10.2020 року у справі 200/7156/20-а позивачу зроблений перерахунок пенсії з використанням основного розміру пенсії 74 % грошового забезпечення (вислуга років 30 років) (а.с. 41).

З наявного в матеріалах справи протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області вбачається, що пенсія ОСОБА_1 , при останньому перерахунку, складалась з: посадового окладу - 5360,00 грн.; оклад за військове звання - 1340,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 45% - 3015,00 грн.; премія у т.ч. сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 9715,00 грн.; Основний розмір пенсії 74 % грошового забезпечення (вислуга років 30 років) у розмірі 7189,10 грн. учасник бойових дій - 40,00 грн.; бойові дії в інших країнах учасник бойових дій - 442,25 грн. Всього призначено - 7671,35 грн. (а.с. 41 зв.б.)

24.12.2020 року позивач звернувся до ГУПФУ в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії, надав до заяви лист від 22.12.2020 року № 4/5906 Державної Установи «Селидівська виправна колонія № 82» Міністерства юстиції України, адресований позивачу (а.с. 13, 19).

В листі від 22.12.2020 року № 4/5906 на звернення позивача Державною Установою «Селидівська виправна колонія № 82» Міністерства юстиції України повідомлено про складові грошового забезпечення за посадою позивача станом момент перерахунку пенсії з березня 2018 року (а.с. 19).

Рішенням відповідача від 30.12.2020 року № 62 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії у зв'язку із відсутністю підстав, визначених ст. 63 Закону № 2262 (а.с. 22).

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову про визнання протиправним рішення № 62 від 30.12.2020 року про відмову в перерахунку пенсії, оскільки пенсійний орган здійснив перерахунок пенсії позивачу в квітні 2018 року на підставі відповідної довідки про грошове забезпечення позивача за відповідною посадою; жодних інших довідок з додатковими ти зміненими видами грошового забезпечення до Головного управління не надходило, з огляду на що пенсійний орган не мав законодавчих підстав для перерахунку пенсії позивачу. Лист № 4/5906, який був наданий з заявою від 24.12.2020 року про перерахунок пенсії, не є належним документом в розумінні пенсійного законодавства, який би посвідчував зміну грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Таким чином, судом першої інстанції встановлено правомірність спірного рішення відповідача № 62 від 30.12.2020 року про відмову в перерахунку пенсії.

Апелянтом рішення суду в цій частині не оскаржене, тому колегія суддів не надає оцінку цій позовній вимозі.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 2 ст. 308 КАС України).

Суд першої інстанції зобов'язав відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 23.10.2020 року, виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення, з урахуванням вже проведених виплат.

Апелянт просить скасувати рішення суду в цій частині та задовольнити позов шляхом зобов'язання здійснити з 23.10.2018 року перерахунок та виплату пенсії з врахуванням таких видів забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, премія, з урахуванням проведених виплат.

Згідно ч. 1 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон 3 2262) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262).

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262).

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).

Згідно пункту 1 Постанови №103 перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Пунктом 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначених в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45)

Постановою №103 було внесено ряд змін до Порядку № 45, зокрема: пункт 5 викладено в новій редакції; додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно п.п.1-3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм Головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх Головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку № 45).

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (п. 5 Порядку №45).

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств, довідки видаються правонаступниками.

Аналогічні положення містяться і в Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Згідно ч. 2 п. 1 Порядку № 3-1 міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Вказані складові, які були належно підготовлені та надані до пенсійного органу, були в повному обсязі враховані відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивачу в квітні 2018 року.

Лист № 4/5906, який був наданий позивачем разом з заявою від 24.12.2020 року про перерахунок пенсії, не є належним документом в розумінні пенсійного законодавства, який би посвідчував зміну грошового забезпечення ОСОБА_1 , тому пенсійний орган не мав законодавчих підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача та врахування на свій розсуд додаткових видів грошового забезпечення позивача з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою.

Апелянт посилається на те, що Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України до ГУПФУ в Донецькій області спрямовано довідку від 31.12.2020 року № Г-1843 про розмір грошового забезпечення позивача, яку не враховано відповідачем.

Згідно листа відповідача від 28.01.2021 року пенсійним органом повернуто без опрацювання довідку Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 31.12.2020 року № Г-1843 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, адресовану ГУПФУ в Донецькій області (а.с. 15, 18).

Зазначені дії відповідача позивачем не оскаржені.

Крім того, позивачем оскаржено рішення відповідача від 30.12.2020 року № 62 за результатами розгляду заяви від 24.12.2020 року, тобто при прийнятті спірного рішення відповідачем (30.12.2020 року) на адресу останнього не надходило жодних довідок від Південно-Східного міжрегіонального управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України до ГУПФУ в Донецькій області.

Водночас, таку довідку Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України до ГУПФУ в Донецькій області видано лише 31.12.2020 року, що унеможливлює її врахування пенсійним органом 30.12.2020 року при перерахунку пенсії на підставі заяви від 24.12.2020 року.

Враховуючи викладене, є передчасними позовні вимоги про зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2018 року (з 23.10.2020 року - вимоги апеляційної скарги) перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 80% грошового забезпечення, з врахуванням таких видів забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років - 50%, надбавка за особливості проходження служби - 30%, премія - 20%, з урахуванням проведених виплат, оскільки таку довідку Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на дату звернення позивача до пенсійного органу не надавалось.

Суд першої інстанції визнав правомірним рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії, однак, при цьому, помилково дійшов висновку про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 23.10.2020 року, виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення.

В даному випадку відсутні підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 23.10.2020 року, виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення, враховуючи правомірність рішення відповідача від 30.12.2020 року про відмову в перерахунку пенсії.

Отже, враховуючи наведене, суд не вбачає підстав для задоволення адміністративного позову в цій частині.

Крім того, позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії є похідними від вимог про визнання протиправним рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії, тому суд першої інстанції, визнаючи спірне рішення відповідача правомірним не може зобов'язувати останнього вчиняти дії.

Отже, суд першої інстанції внаслідок порушення норм процесуального, матеріального права, невідповідності висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильно вирішив справу в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 23.10.2020 року, виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення, внаслідок чого постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в цій частині з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 5 квітня 2021 року у справі № 200/2205/21-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - скасувати в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 23.10.2020 року, виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення та відмовити у задоволенні цих вимог.

В іншій частині рішення суду залишити без змін.

Повний текст постанови складений 23 червня 2021 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: Е.Г. Казначеєв

Г.М. Міронова