18 червня 2021 року Чернігів Справа № 620/3943/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати рішення Міністерства внутрішніх справ України, викладене у листі від 01.03.2021 № Ф-4547/22, протиправним;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області оновлену довідку, у відповідності до статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та чинних положень постанов Кабінету Міністерства України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з обов'язковим урахуванням розміру посадового окладу, підвищення посадового окладу, окладу за спеці альним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру, якими користувався Позивач: надбавки за виконання особливо важливих зав дань (56%), надбавки за специфічні умови проходження служби в спеціальному підрозділі по боротьбі з організованою злочинністю - УБОЗі (50%), надбавки за роботу слідчим (25%), надбавка за безперерв ну службу (50%), а також інші щомісячні, надбавки, доплати, підвищення, премії станом на 19 листопада 2019 року, для перерахунку з 01 грудня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно не включені до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що порушує права позивача.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Лобана Д.В. від 22.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Так, судом встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), є пенсіонером органів внутрішніх справ України.
Позивач звернувся до відповідача з заявою, на яку листом відповідач повідомив позивачу, що жодні списки осіб від органів Пенсійного фонду України щодо направлення довідки для перерахунку пенсії позивача не надходили, у зв'язку з чим, на думку відповідача, підстави для виготовлення та направлення такої довідки до органів Пенсійного фонду відсутні. Також відповідач звернув увагу на той факт, що після визнання нечинними пунктів 1, 2, 3 Постанови №103, Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б стосувалась перерахунку пенсій.
Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Наведена норма статті 43 Закону міститься в розділі V “Обчислення пенсії”, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.
Згідно ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Оскільки зміни, внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були у судовому порядку визнанні нечинними, відтак з 05.03.2019, тобто, з дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Відповідно до п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, у постановах ВС України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Таким чином, з 05.03.2019 та з 19.11.2019, дня набрання законної сили рішенням у справі №826/12704/18, діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка була чинною до внесення зазначених змін та до якої передбачала наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.
При цьому алгоритм дій, які повинні вчинятися, зокрема, відповідачем, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2, 3 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють відповідний орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Разом з тим, на момент звернення позивача до МВС України із заявою про надання спірної довідки змінилися правові підстави для нарахування пенсії, які зумовлюють необхідність виготовлення нової довідки для відповідного перерахунку органами Пенсійного фонду України, зокрема з врахуванням розміру складових згідно з Постановами №988, №260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
При цьому, відповідно до частини третьої статті 291 КАС України, суд враховує правові висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів суду правомірності своїх дій та взагалі не подав відзив на позов, що у відповідності до ч. 4 ст. 159 КАС України може розцінюватися судом як визнання позову.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання його вчинити дії, визначені у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 139, 241-246, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати рішення Міністерства внутрішніх справ України, викладене у листі від 01.03.2021 № Ф-4547/22, протиправним.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та надати до Головного управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області оновлену довідку, у відповідності до статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та чинних положень постанов Кабінету Міністерства України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з обов'язковим урахуванням розміру посадового окладу, підвищення посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року, для перерахунку з 01 грудня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).
Відповідач: Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ - 00032684).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005).
Повний текст рішення виготовлено 18 червня 2021 року.
Суддя Д.В. Лобан