Справа № 420/6193/21
22 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (код ЄДРПОУ 26614030, місцезнаходження: 65029, м. Одеса, вул. Дідріхсона, 8, корпус 5) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
До суду 15 квітня 2021 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (код ЄДРПОУ 26614030, місцезнаходження: 65029, м. Одеса, вул. Дідріхсона, 8, корпус 5), в який позивач просив визнати протиправною бездіяльність щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 року по 18.05.2017 року, стягнути індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 18.05.2017 року, приймаючи до розрахунку базовий місяць січень 2008 року.
Ухвалою суду від 30 квітня 2021 року після усунення недоліків, що зумовили залишення позову без руху позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач наказом командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України від 14.04.2017 року № 55 був звільнений з військової служби у запас та наказом начальника інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» від 18.05.2017 року № 103 позивача виключено зі списків особового складу.
Під час розрахунку при звільненні позивачу не було виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 18.05.2017 року.
З метою досудового врегулювання спору позивач звернулася до начальника інституту із заявою про виплату індексації грошового забезпечення за вказаний період, проте у відповідь на заяву позивач отримав довідку про нарахування індексації, яка підтверджує, що нарахування та виплата індексації грошового забезпечення зв вказаний період не здійснювалась.
Позивач таку відмову протиправною бездіяльністю та просить задовольнити позовні вимоги.
Також позивач вважає, що він має право на розрахунок індексації грошового забезпечення з визначенням січня 2008 року як місяця для обчислення індексу споживчих цін, оскільки за спірний період останнім підвищенням розмірів посадових окладів військовослужбовців було визначено постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 січня 2008 року.
До суду 27 травня 2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що розрахунок індексації грошового забезпечення є компетенцією відповідача та саме на відповідача за наявності правових підстав покладається обов'язок щодо нарахування індексації грошового забезпечення та такий висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 15 жовтня 2020 року по справі № 240/11882/19. Тому, на думку відповідача, позовні вимоги щодо зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін (базового місяця січень 2008 року) є безпідставними та не належать задоволенню. Також відповідач звернув увагу, що позивач проходив службу в Інституті з 14.11.2016 року по 18.05.2017 року.
Крім того, відповідач звернув увагу, що на час звільнення та здійснення з позивачем розрахунку, позивач був згоден із виключенням зі списків особового складу Інституту та не подавав рапорт щодо його розрахунку.
Позивач не надав суду відповідь на відзив.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.
Суд встановив, що відповідно до витягу з наказу начальника інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» від 18.05.2017 року № 103 капітана 3 рангу ОСОБА_1 , звільненого наказом командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України у запас, з 18 травня 2017 року виключено зі списків особового складу Інституту.
Також суд встановив, що позивач звернувся до начальника Інституту із заявою від 18.03.2021 року, в якому зазначено, що позивач проходив військову службу в Інституті на посаді начальника навчально-лабораторного комплексу кафедри кораблеводіння та штурманського озброєння Інституту з 14 листопада 2016 року по 18 травня 2017 року, та відповідно до положень Закону України «Про звернення громадян» просить надати інформацію стосовно нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, передбаченої Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» за період з 01 січня 2016 року по 18 травня 2017 року.
За результатами розгляду вказаної заяви відповідачем надано позивачу довідку про нарахування індексації доходів, з якої вбачається, що позивачу нараховано індексацію грошового забезпечення за період січень 2016 року по травень 2017 року « 0,00» грн.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
За правилами частини першої ст. 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Відповідно до статей 1 та 2 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ), військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до частин другої-третьої ст. 9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі - Закон № 1282-ХІІ).
Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до статей 4, 6 Закону № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій, яка є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Зазначений порядок індексації, заробітної плати передбачений п. 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями, яким передбачено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до п. 2 цього Порядку, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі: грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Згідно з п. 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів; 4) Індексація пенсій, страхових виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, інших видів соціальної допомоги провадиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та коштів державного бюджету; 6) індексація стипендій особам, які навчаються, провадиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.
У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік (пункт 6 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, яка застосовується з 01.12.2015).
До 01.12.2015 року рішення про затвердження особливого порядку індексації не було прийнято.
Аналіз наведених вище нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме: Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Ця норма безпосередньо не скасовує виплату індексації заробітної плати та не пов'язує індексацію з надходженням коштів до власника підприємства, установи, організації. В Законі йдеться про фінансові ресурси бюджетів усіх рівнів. В свою чергу, відповідач не надав доказів того, що у нього гроші на індексацію заробітної плати відсутні.
Тобто, сума індексації грошового забезпечення відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.
Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19 червня 2019 року по справі №825/1987/17.
З наданих до суду документів та також відзиву на позовну заяву вбачається, що позивачу індексація грошового забезпечення у вказаний період не нараховувалась та не виплачувалась.
Тому позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльність Інституту стосовно нездійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення є правомірними.
Однак, такі вимоги мають бути задоволені у період з 14.11.2016 року по 18.05.2017 року, оскільки як встановлено судом із наявних у справі матеріалів, позивач проходив військову службу в Інституті на посаді начальника навчально-лабораторного комплексу кафедри кораблеводіння та штурманського озброєння Інституту з 14 листопада 2016 року по 18 травня 2017 року.
Тому суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність Інституту стосовно нездійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 року п 13.11.2016 року не належать задоволенню, оскільки суду не надані докази, що позивач проходив військову службу в Інституті у цей період.
У зв'язку з тим, що судом встановлена протиправна бездіяльність відповідача, суд доходить висновку, що слід вийти за межі позовних вимог та відповідно до ст. 9 КАС України, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення з у період з 14.11.2016 року по 18.05.2017 року.
Однак, суд доходить висновку, що не належать задоволенню позовні вимоги про стягнення індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 18.05.2017 року, приймаючи до розрахунку базовий місяць січень 2008 року, з таких підстав.
Нарахування та визначення розміру індексації грошового забезпечення належить до виключної компетенції відповідача і суд не має повноважень визначати базовий місяць та суму індексації грошового забезпечення. Суд наділений лише повноваженнями перевірити правильність такого розрахунку у контексті застосування нормативно-правових приписів, що регулюють спірні правовідносини. У даній справі таке нарахування відповідачем здійснено ще не було. Отже, нарахування індексації грошового забезпечення, визначення базового місяця та суми такого нарахування належить до повноважень відповідача, які є дискреційними. Так, враховуючи положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 та Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", встановлення місяця підвищення (базового місяця) належить до повноважень відповідача.
З таким правовим висновком погодився Верховний Суд, виклавши свою правову позицію у постанові по справі № 240/11882/19 від 15 жовтня 2020 року.
Так, у пп. 37, 38 постанови по справі № 240/11882/19 від 15 жовтня 2020 року Верховний Суд зазначив що у даній правовій ситуації індексація не була нарахована та виплачена позивачеві. Тобто, питання про те, який базовий місяць буде використаний відповідачем при нарахуванні індексації є передчасним, оскільки у цій частині права позивача ще не порушені.
Суд вважає, що наведені висновки є релевантні до спірних правовідносин, оскільки матеріалами справи підтверджено, що позивач, зібравши відповідну інформацію про виплату індексації грошового забезпечення, не звертався до відповідача із заявою з проханням виплатити індексацію грошового забезпечення за вказаний період із зазначенням відповідних базових місяців.
Тому суд доходить висновку, що порушене питання не було предметом розгляду відповідачем до подачі позову, а отже відсутні правові підстави вважати, що відповідне право позивача було порушено.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково.
Враховуючи вищевикладене, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача та з огляду на те, що відсутні витрати, повязані з залученням свідків та проведеннмя експертиз жодні судові витрати не належать стягненню з позивача на користь відповідача.
Керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) до Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (код ЄДРПОУ 26614030, місцезнаходження: 65029, м. Одеса, вул. Дідріхсона, 8, корпус 5) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (код ЄДРПОУ 26614030, місцезнаходження: 65029, м. Одеса, вул. Дідріхсона, 8, корпус 5) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 14 листопада 2016 року по 18 травня 2017 року.
Зобов'язати Інститут Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (код ЄДРПОУ 26614030, місцезнаходження: 65029, м. Одеса, вул. Дідріхсона, 8, корпус 5) нарахувати і вплатити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 14 листопада 2016 року по 18 травня 2017 року.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Інституту Військово-Морських Сил Національного університету «Одеська морська академія» (код ЄДРПОУ 26614030, місцезнаходження: 65029, м. Одеса, вул. Дідріхсона, 8, корпус 5) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн. (девятсот вісім гривень 00 копійок) грн.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.15.5 п. 15 ч.1 Перехідних положень КАС України, з урахування п. 3 Розділу УІ Прикінцевих положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко