Рішення від 22.06.2021 по справі 400/1628/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 р.2 справа № 400/1628/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:1. Комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади спеціаліста ІІ категорії відділу організаційно-кадрової роботи та правового забезпечення Дорошівської сільської ради, вул. Миру, 65,Дорошівка,Вознесенський район, Миколаївська область,56570, 2. Дорошівської сільської ради, вул. Миру, 65,Дорошівка,Вознесенський район, Миколаївська область,56570,

про:визнання недійсним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади спеціаліста II категорії відділу організаційно - кадрової роботи та правового забезпечення Дорошівської сільської ради (далі - відповідач 1), Дорошівської сільської ради (далі - відповідач 2), в якому просить визнати недійсним та скасувати рішення Комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади спеціаліста II категорії відділу організаційно - кадрової роботи та правового забезпечення Дорошівської сільської ради (протокол від 19.02.2021 р. №2).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що спірне рішення є протиправним, оскільки воно прийняте за результатами конкурсу, який проведено з порушенням вимог чинного законодавства. Так, позивач наголошує, що у вимогах до конкурсу для заміщення посади спеціаліста II категорії необхідна вища освіта, тоді як переможем обрано конкурсанта без вищої освіти, також оцінювання проводиться всіма членами конкурсної комісії, а не індивідуальне оцінювання кандидатів. Крім того, у приміщенні для проведення конкурсу здійснювався прийом громадян, а членів комісії присутні були лише двоє.

Позовна заява залишалась без руху ухвалою від 22.03.2021 р.

Ухвалою від 19.04.2021 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову та зазначає, що під час проведення конкурсу комісією не допускалось порушення норм чинного законодавства, а про індивідуальне оцінювання кандидатів було прийняте рішення, що відображено у протоколі засідання конкурсної комісії. Щодо не відповідності освіти переможця конкурсу, то відповідач зазначає, що комісія керувалась роз'ясненнями Головного управління державної служби України №270 від 13.05.2003 р.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Розпорядженням сільського голови Дорошівської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області від 04.01.2021 р. №3-р «Про оголошення конкурсу на заміщення посади спеціаліста II категорії відділу організаційно - кадрової роботи та правового забезпечення Дорошівської сільської ради» (далі - конкурс) було оголошено конкурс, встановлено вимоги до кандидатів, доручено оприлюднити інформацію про оголошення конкурсу через районну газету «Вісті Вознесенщини», доручено відповідальній особі довести до відома інформацію про оголошення конкурсу працівникам Дорошівської сільської ради та приймання документів на протязі 30 днів, а також затверджено склад комісії (а. с. 4 - 5).

Позивач подала документи у визначений строк на конкурс, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується відповідачами. Про проведення конкурс позивач дізналась із оголошення в газеті «Вісті Вознесенщини» 07.01.2021 р. №1 (12744).

Відповідно до протоколу №1 засідання конкурсної комісії Дорошівської сільської ради від 09.02.2021 р., комісією було розглянуто документи осіб, які виявили бажання взяти участь у конкурсі та ухвалено допустити до участі у конкурсі ОСОБА_1 (позивача) та ОСОБА_2 .

19.02.2021 р. було прийнято рішення за результатами конкурсу у вигляді протоколу №2 засідання конкурсної комісії Дорошівської сільської ради, відповідно до якого було оголошено результати конкурсу по кандидатам та вирішено вжати переможцем конкурсу ОСОБА_2 , а позивачу запропоновано подати заяву для зарахування до кадрового резерву (а. с. 8).

Позивач вважаючи проведення конкурсу з порушенням чинного законодавства України, звернулась до суду з даним позовом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 5 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Право на службу в органах місцевого самоврядування мають громадяни України незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території.

На посаду можуть бути призначені особи, які мають відповідну освіту і професійну підготовку, володіють державною мовою та регіональними мовами в обсягах, достатніх для виконання службових обов'язків відповідно до вимог статті 11 Закону України "Про засади державної мовної політики".

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до п. 1 - 3 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України

від 15 лютого 2002 р. № 169 (далі - Порядок №169), відповідно до цього Порядку проводиться конкурсний відбір на заміщення вакантних посад державних службовців третьої - сьомої категорій (далі - конкурс), крім випадків, коли законами України встановлено інший порядок заміщення таких посад. Конкурс на заміщення вакантної посади державного службовця повинен забезпечувати конституційне право рівного доступу до державної служби громадян України. Для проведення відбору кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців наказом (розпорядженням) керівника відповідного державного органу, який здійснює призначення на посаду державного службовця, утворюється конкурсна комісія у складі голови, секретаря і членів комісії.

Згідно п. 9 Порядку №169, конкурс проводиться поетапно: 1) публікація оголошення державного органу про проведення конкурсу в пресі або поширення його через інші засоби масової інформації; 2) прийом документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, та їх попередній розгляд на відповідність встановленим кваліфікаційним вимогам до відповідного рівня посади; 3) проведення іспиту та відбір кандидатів.

Відповідно до п.10, 11 Порядку №169, державний орган, у якому проводиться конкурс, зобов'язаний опублікувати оголошення про проведення конкурсу в пресі або поширити його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу та довести його до відома працівників органу, в якому оголошується конкурс.

В оголошенні про проведення конкурсу повинні міститися такі відомості, зокрема, основні вимоги до кандидатів, визначені державним органом згідно з типовими професійно-кваліфікаційними характеристиками посад державних службовців.

Відповідно до п. 19 Порядку №169, іспит проводиться конкурсною комісією державного органу, в якому оголошено конкурс, з метою об'єктивної оцінки знань і здібностей кандидатів на посаду державних службовців.

Згідно з п. 23 Порядку, порядок проведення іспиту у державному органі та перелік питань на перевірку знання законодавства з урахуванням специфіки функціональних повноважень цього державного органу та його структурних підрозділів затверджується керівником органу, в якому проводиться конкурс, відповідно до цього Порядку та Загального порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців.

Відповідно до 1.5 Загального порядку проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого Наказом Головного управління державної служби України від 08.07.2011 №164 (далі - Порядок 164), об'єктивність проведення іспиту забезпечується рівними умовами (тривалість іспиту, зміст та кількість питань, підрахунок результатів) та відкритістю інформації про них, єдиними критеріями оцінки.

Згідно з п. 1.14. Порядку №164, процедура іспиту складається з трьох етапів: організаційна підготовка до іспиту; складання іспиту; оцінювання та підбиття підсумків іспиту.

Організаційна підготовка до іспиту проводиться в день проведення іспиту з усіма кандидатами на заміщення вакантних посад (п. 2.1 Порядку №164).

Відповідно до 3.1, 3.3 Порядку №164, під час підготовки відповідей на запитання екзаменаційного білета мають бути присутніми не менше трьох членів конкурсної комісії. Приміщення для складання іспиту має відповідати умовам зручного розміщення, що унеможливлює спілкування кандидатів між собою та забезпечує індивідуальну підготовку відповідей на питання білета. Кандидати не можуть самостійно залишати приміщення, в якому складається іспит, до його закінчення.

Пунктом 4.2, 4.3 Порядку №164, після закінчення часу, відведеного на складання іспиту, проводиться перевірка відповідей та їх оцінювання всіма членами конкурсної комісії. Члени конкурсної комісії приймають спільне рішення щодо оцінки відповіді на кожне питання екзаменаційного білета. Такі оцінки виставляються на аркуші з відповідями кандидата.

Підбиття підсумку здійснюється шляхом додавання балів за кожне питання і занесення загальної суми балів в екзаменаційну відомість, форма якої наведена в додатку 3 до цього Загального порядку. З результатами іспиту кандидат ознайомлюється під підпис.

Відповідно до п. 25, 26 Порядку №169, конкурсна комісія на підставі розгляду поданих документів, результатів іспиту та співбесіди з кандидатами, які успішно склали іспит, на своєму засіданні здійснює відбір осіб для зайняття вакантних посад державних службовців. Інші кандидати, які успішно склали іспит, але не були відібрані для призначення на посади, у разі їх згоди, за рішенням конкурсної комісії можуть бути рекомендовані для зарахування до кадрового резерву в цьому державному органі і протягом року прийняті на вакантну рівнозначну або нижчу посаду без повторного конкурсу.

З матеріалів справи вбачається, що екзаменаційна відомість проведення іспиту кандидатів посади спеціаліста II категорії відділу організаційно - кадрової роботи та правового забезпечення Дорошівської сільської ради по формі відповідає формі, затвердженій у додатку 3 Порядку №164, однак поясненнями відповідача у відзиві та спірним протоколом №2 підтверджено, що конкурс проведено шляхом «індивідуального оцінювання кандидатів на посаду, а саме: кожен член комісії провів індивідуальне оцінювання кандидатів на посаду та виставив оцінки». Однак, така форма оцінювання суперечить п. 4.2 та 4.3 Порядку №164, яким передбачено оцінювання всіма членами конкурсної комісії і прийняття спільного рішення.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на роз'яснення оловного управління державної служби України №270 від 13.05.2003 р., оскільки вони мають рекомендаційний характер та були опубліковані значно раніше Порядку №164 від 08.07.2011 р.

Крім того, у газеті «Вісті Вознесенщини», в якій було опубліковане оголошення конкурсу зазначено, що Дорошівська сільська рада оголошує конкурс на заміщення вакантної посади спеціаліста II категорії відділу організаційно - кадрової роботи та правового забезпечення Дорошівської сільської ради і однією з вимог до кандидата є повна вища освіта. Однак, у протоколі №1 засідання конкурсної комісії Дорошівської сільської ради від 09.02.2021 р. зазначено, що ОСОБА_3 (в подальшому переможецьконкурсу) вищої освіти не має, що суперечить умовам конкурсу.

А також суд зазначає, що при формуванні вимог до посад в органі місцевого самоврядування застосовуються положення типових професійно-кваліфікаційних характеристик посадових осіб місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агенства України з питань державної служби від 07.11.2019 р. №203-19, відповідно до якого визначені кваліфікаційні вимоги до спеціаліста II категорії: вища освіта не нижче ступеня бакалавра, вільне володіння державною мовою та без вимог до стажу роботи.

При цьому, решта доводів позивача щодо порушення відповідачами порядку проведення конкурсу, а саме, що у приміщенні для проведення конкурсу здійснювався прийом громадян, а членів комісії присутні були лише двоє не підтверджено доказами. Відтак, суд не приймає їх до уваги.

З огляду на вищезазначене, в ході розгляду справи судом встановлено порушення відповідачами порядку проведення конкурсу на заміщення вакантної посади спеціаліста II категорії відділу організаційно - кадрової роботи та правового забезпечення Дорошівської сільської ради, також судом встановлено, що спірне рішення порушує права позивача, оскільки вона була одним із двох конкурсантів на зайняття даної посади, а тому спірне рішення у формі протоколу підлягає скасуванню.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідач, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позов задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір в сумі 908 грн., що підтверджується квитанцією від 05.03.2021 р., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Дорошівської сільської ради.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади спеціаліста ІІ категорії відділу організаційно-кадрової роботи та правового забезпечення Дорошівської сільської ради (вул. Миру, 65,Дорошівка,Вознесенський район, Миколаївська область,56570 ) Дорошівської сільської ради (вул. Миру, 65,Дорошівка,Вознесенський район, Миколаївська область,56570 04376222) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади спеціаліста ІІ категорії відділу організаційно - кадрової роботи та правового забезпечення Дорошівської сільської ради (вул. Миру, 65, Дорошівка, Вознесенський район, Миколаївська область, 56570) у формі протоколу від 19.02.2021 р. №2.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дорошівської сільської ради (вул. Миру, 65,Дорошівка,Вознесенський район, Миколаївська область,56570 04376222) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908 грн.

4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Є. В. Марич