справа № 380/8883/21
22 червня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача від 14 червня 2021 року про поновлення строку звернення до суду у справі № 380/8883/21 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016), Галицького відділу соціального захисту населення Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (вул. Ф. Ліста, 5, м. Львів, 79000) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019, 2020 та 2021 роки у розмірі, меншому ніж передбачено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, Галицький відділ соціального захисту населення Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради здійснити ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019, 2020 та 2021 роки, з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та здійснити їх виплату з урахуванням фактично виплачених сум.
Ухвалою судді від 07 червня 2021 року позовну заяву залишено без руху та встановлено особі, що звернулася із позовною заявою в десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали усунути недоліки, у спосіб подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019, 2020 роки у розмірі, меншому ніж передбачено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, Галицького відділу соціального захисту населення Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019, 2020 роки, з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та здійснити їх виплату з урахуванням фактично виплачених сум із належним обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку та надання до суду підтверджуючих відповідні обставини доказів.
16 червня 2021 року позивач через канцелярію суду подав заяву від 14 червня 2021 року про поновлення строку звернення до суду, яка мотивована тим, що строкового обмеження стосовно виплати разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з непроведенням перерахунку з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає. Спеціальним законодавством прямо не врегульовано питання строків звернення до суду у зв'язку із порушенням відповідачем законодавства щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до положень статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Отже, право на отримання таких виплат не обмежується жодним строком. Також позивач зазначає, що 25 березня 2021 року, з метою досудового врегулювання спору він звернувся до відповідача із заявою (зверненням) щодо перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня, проте отримав письмову відповідь від 01 квітня 2021 року № 06-1132 про відмову у задоволенні заяви (звернення). Таким чином, позивач уважає, що строк звернення до суду з цією позовною заявою належить обчислювати з дня отримання згаданої вище відповіді, з якої він і дізнався про порушення своїх прав.
На підставі викладеного просить суд визнати причини пропуску строку звернення до суду за захистом прав та законних інтересів поважними та поновити цей строк.
Оцінюючи наведені вище аргументи позивача щодо поновлення строку звернення до суду в частині позовних вимог, які стосуються нарахування та виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2019, 2020 роки, суд враховує наступне.
Щодо доводів позивача про те, що право на отримання щорічної разової грошової допомоги не обмежується жодним строком суд зазначає.
У Конституції України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні, яка є соціальною і правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права (статті 1, 3 та 8).
Конституція України також встановлює, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх, зокрема, у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків фізичних та юридичних осіб, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (стаття 46).
Право на соціальний захист належить до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).
Застосовуючи строки у зазначеній сфері, потрібно розрізняти право особи на соціальний захист та право особи на судовий захист. Право на соціальний захист особи реалізується відповідним суб'єктом владних повноважень, як правило, органом пенсійного фонду за зверненням такої особи з проханням надати певний статус та здійснити відповідні виплати. У випадку якщо особа вважає, що існує спір у публічно-правовій сфері стосовно реалізації її права на соціальний захист, зумовлений протиправними рішеннями, діями або бездіяльність суб'єкта владних повноважень, така особа може звернутися до адміністративного суду з позовом, що буде уже способом реалізації права на судовий захист. Згідно з Конституцією України право особи на соціальний захист гарантується, в першу чергу, статтею 46, а право на судовий захист, зокрема, - статтями 55 та 124.
Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб'єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб'єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.
Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб'єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов'язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи. Прикладом таких правовідносин є правовідносини, що виникають у сфері реалізації прав громадян на соціальних захист (пенсійне забезпечення, виплата заробітної плати тощо).
Важливо, що предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, пов'язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежать також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.
Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб'єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, якщо інше прямо не передбачено законом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду від 24 квітня 2018 року у справі № 646/6250/17, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 22 січня 2019 року у справі № 201/9987/17.
Як слідує зі змісту позовної заяви, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом у травні 2021 року та оспорює дії відповідачів щодо недоплати йому щорічної грошової допомоги до 05 травня відповідно до положень статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зокрема, за 2019, 2020 роки.
Суд відзначає, що спірна виплата є регулярною та виплачується один раз на рік, а тому про порушення своїх прав її недоплатою (виплатою у меншому ніж належить розмірі) позивач міг дізнатись у квітні-травні 2019, 2020 років відповідно, при отриманні такої виплати за ці роки.
В той же час, частиною четвертою статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Таким чином, 30 вересня відповідного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги, і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж та, яка була йому нарахована, а перебіг строку звернення особи до суду з позовною вимогою про визнання протиправною бездіяльності/дій щодо не нарахування щорічної разової допомоги в необхідному розмірі на підставі Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» слід обраховувати з 30 вересня відповідного року.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 06 лютого 2018 року у справі № 607/7919/17.
Оскільки з цим адміністративним позовом до суду позивач звернувся (здав на пошту для скерування в суд, що підтверджується конвертом) 26 травня 2021 року, то він пропустив встановлений абзацом першим частини другої статті 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019, 2020 роки у розмірі, меншому ніж передбачено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, Галицького відділу соціального захисту населення Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019, 2020 роки, з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та здійснити їх виплату з урахуванням фактично виплачених сум.
З огляду на викладене, суд відхиляє доводи позивача про те, що право на отримання щорічної разової грошової допомоги не обмежується жодним строком.
Крім цього, суд відзначає, що правова позиція з наведеного вище питання висловлена також у постанові Верховного Суду від 18 листопада 2020 року у справі № 380/5202/20, у якій Суд зазначив, що на спірні правовідносини щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня поширюються вимоги щодо шестимісячного строку для звернення до суду.
Щодо аргументів позивача про те, що строк звернення до суду з цією позовною заявою належить обчислювати з дня отримання ним письмової відповіді від 01 квітня 2021 року № 06-1132 про відмову у задоволенні його заяви (звернення) щодо перерахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня суд враховує таке.
Як уже було зазначено вище щорічна разова грошова допомога до 5 травня є регулярною та виплачується один раз на рік, а тому про порушення своїх прав її недоплатою (виплатою у меншому ніж належить розмірі) позивач міг дізнатись у квітні-травні 2019, 2020 років відповідно, при отриманні такої виплати за ці роки.
Відтак, отримання позивачем листа у відповідь на його заяву (звернення) щодо перерахунку щорічної разової грошової допомоги не змінює моменту, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли він почав вчиняти дії щодо реалізації свого права, і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в цьому випадку, оскільки такі дії позивач почав вчиняти більш ніж через два роки після отримання суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019 рік та більш ніж через рік після отримання зазначеної допомоги за 2020 рік.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних Касаційного адміністративного суду від 31 березня 2021 року у справі № 240/12017/19, яку суд враховує в силу вимог частини 5 статті 242 КАС України.
Відповідно до частин першої, другої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Жодних доказів, які б свідчили про наявність істотних обставин, перешкод чи труднощів, що унеможливили своєчасне звернення до суду в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019, 2020 роки у розмірі, меншому ніж передбачено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, Галицького відділу соціального захисту населення Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019, 2020 роки, з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та здійснити їх виплату з урахуванням фактично виплачених сум, позивачем не надано.
За таких обставин позовну заяву у частині вищезазначених позовних вимог належить повернути на підставі частини 2 статті 123 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 122, 123, 242-246, 255, 293, 295, п.3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суддя, -
У задоволенні заяви позивача від 14 червня 2021 року про поновлення строку звернення до суду - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, Галицького відділу соціального захисту населення Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - повернути в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019, 2020 роки у розмірі, меншому ніж передбачено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Львівської обласної державної адміністрації, Галицького відділу соціального захисту населення Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2019, 2020 роки, з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та здійснити їх виплату з урахуванням фактично виплачених сум.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України, з урахуванням п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складено 22 червня 2021 року.
Суддя Клименко О.М.