Рішення від 23.06.2021 по справі 360/2235/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2235/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськ-промислові ресурси» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

ВСТАНОВИВ:

26.04.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної служби геології та надр України (далі - позивач, Держгеонадра) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськ-промислові ресурси» (далі - відповідач, ТОВ «Алчевськ-промислові ресурси»), в якому позивач просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5520 від 11.04.2012 наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Алчевськ-промислові ресурси».

Позовну заяву обґрунтовано тим, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5520 від 11.04.2012 з метою видобування вугілля антрациту, строком на 20 (двадцять) років до 11.04.2032.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у надрокористувача виникли права та обов'язки, передбачені Дозволом, Угодою про умови користування надрами, Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами.

У відповідності до вимог законодавства між Держгеонадра та Надрокористувачем укладено Угоду №5520 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин №5520 від 11.04.2012 (надалі - Угода 5520), яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №5520 від 11.04.2012.

Але відповідач взятих на себе зобов'язань не виконує.

Відповідно до п.4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №5520 від 11.04.2012 та п. 7.2. Угоди 5520 про умови користування надрами, надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства “Державний інформаційний геологічний фонд України” щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.

08.04.2015 на адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства “Державний інформаційний геологічний фонд України” (ДНВП “Геоінформ України”) за стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами які не направили до ДНВП “Геоінформ України” щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік.

За результатами опрацювання вищевказаного листа встановлено, що відповідач в порушення вимог п. 7.2 Угоди про умови користування надрами, п. 4 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра не подано щорічного звіту відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2014 рік.

Спеціальний дозвіл на користування надрами містить Особливі умови відповідно до п.12 Порядку 615, дотримання яких є обов'язковим.

Наказом Держгеонадр від 19.05.2015 № 122 зупинено дію спеціального дозволу Товариства з обмеженою відповідальністю “Алчевськ-промислові ресурси” та встановлення термінів 30 календарних дні для усунення порушень, про що повідомлено в газеті “Урядовий кур'єр” від 09 червня 2015 року.

У встановлений строк відповідач порушення не усунув.

Листом ДФС України від 22.06.2020 №5955/5/99-00-04-03-01-05 надано до Держгеонадр перелік суб'єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та не подають податкової звітності, до якого належить ТОВ “Алчевськ-промислові ресурси”.

Статтею 28 кодексу України про надра встановлено, що користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони. Плата за користування надрами справляється у вигляді:

1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та рентна плата за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, встановлюються Податковим кодексом України.

Наказом Держгеонадр від 09.09.2020 №389 внесено зміни до наказу Держгеонадр від 19.05.2015 № 122 шляхом надання терміну 30 календарних днів для усунення порушень, про що повідомлено листом від 11.09.2020.

На адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства “Державний інформаційний геологічний фонд України” (ДНВП “Геоінформ України”) від 12.11.2020 щодо видобутку суб'єктами господарювання.

Так, за даними ДНВП “Геоінформ України” Товариство з обмеженою відповідальністю “Алчевськ-промислові ресурси” не видобуває корисні копалини.

Отже, в зазначені строки відповідач так і не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування.

Спеціальний дозвіл на користування надрами містить Особливі умови відповідно по п. 12 Порядку 615, дотримання яких є обов'язковим.

Надрокористувач порушив вимоги пунктів 1.1., 5.3. та 7.2. Угоди про умови користування надрами від 11.04.2012 № 5520, п. 6 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами та ст. 24 Кодексу України про надра.

Пунктом 23 Порядку 615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.

Так, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 26 КУпН право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку, а відповідно до пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра - використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Таким чином, оскільки вищезазначені порушення є порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання Дозволу згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.

Тому Держгеонадра направило лист №19218/01/07-20 від 18.12.2020 з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк з моменту отримання листа власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог, передбачених спеціальними дозволами.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою від 30.04.2021 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач не скористався правом подати відзив на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд встановив таке.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ТОВ «Алчевськ-промислові ресурси», ідентифікаційний код 35413225, зареєстроване як юридична особа з 28.09.2007, у стані припинення не перебуває, місцезнаходження юридичної особи: АДРЕСА_1 (арк. спр. 28).

Держгеонадрами 11.04.2012 видано ТОВ «Алчевськ-промислові ресурси» спеціальний дозвіл на користування надрами № 5520 строком на 20 років (арк. спр. 8).

Дослідженням копії спеціального дозволу від 11.04.2012 № 5520 на користування надрами встановлено, що однією з особливих умов цього дозволу є щорічна звітність перед ДНВП «Геоінформ» за формою 5-гр. (пункт 4 особливих умов).

Невід'ємною частиною спеціального дозволу від 11.04.2012 № 5520 є Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин, пунктом 7.2 статті 7 якої визначений обов'язок надрокористувача в установленому порядку подавати до ДНВП “Геоінформ України” щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр (арк. спр. 9-11).

Листом від 07 квітня 2015 року № 02/302-0972 ДНВП “Геоінформ України” повідомило Держгеонадра, що інформація від надрокористувачів Донецької та Луганської областей, зокрема й від ТОВ «Алчевськ-промислові ресурси», щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2014 рік не надходила (арк. спр. 12).

Наказом від 19 травня 2015 року № 122 відповідно до пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, у зв'язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП “Геоінформ України” щодо руху запасів за формами № № 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік, зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами, у тому числі й дозволу від 11.04.2012 № 5520, виданого ТОВ «Алчевськ-промислові ресурси». Надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень (арк. спр. 14).

Перелік надрокористувачів, яким наказом Держгеонадр від 19 травня 2015 року № 122 надано строк для усунення порушень, оприлюднений в офіційному друкованому виданні “Урядовий кур'єр” від 09.06.2015 № 101 (арк. спр. 15).

Дослідженням оголошення від 09.06.2015 № 101 встановлено, що до переліку надрокористувачів за номером 175 включено ТОВ «Алчевськ-промислові ресурси» (арк. спр. 15).

22.06.2020 на адресу Держгеонадра від Державної податкової служби України (надалі ДПС) надійшов лист №5955/5/99-00-04-03-01-05, яким ДПС надала перелік суб'єктів господарювання, що не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин або не виконували податкових зобов'язань з цієї плати (протягом шести місяців), та просили розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами. До зазначеного переліку входить в тому числі ТОВ «Алчевськ-промислові ресурси» (арк. спр. 16-18).

У зв'язку з чим та відповідно до Наказу № 389 Держгеонадр від 09.09.2020 відповідача було зобов'язано у строк 30 календарних днів з моменту отримання повідомлення надати інформацію про відсутність заборгованості щодо сплати рентних платежів за користування надрами, а також пояснення щодо відсутності видобутку корисних копалин (арк. спр. 19).

Про зазначений наказ позивача повідомлено листом від 11.09.2020 № 13803/01/07-20 (арк. спр. 20).

Листом від 12.11.2020 № 03/303-3562 ДНВП “Геоінформ України” повідомило Держгеонадра України щодо видобутку надрокорситувачами, власниками спеціальних дозволів на користування надрами, зокрема, про те, що з дати отримання спеціального дозволу від 11.04.2012 № 5520 ТОВ «Алчевськ-промислові ресурси» не було розпочато видобутку корисних копалин (арк. спр. 21).

Листом від 18.12.2020 19218/01/07-20 було доведено до відома відповідача, що Робочою групою з питань надрокористування (протокол від 04.12.2020 №13-РГ/2020) розглянуто питання щодо подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами. Запропоновано відповідачу в 15-денний строк надати власну позицію на припинення права користування надрами (арк. спр. 22).

З матеріалів справи встановлено, що жодної відповіді від відповідача не надходило.

Доказів усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Держгеонадрами строк, а також, що ТОВ «Алчевськ-промислові ресурси» повідомило Держгеонадра про своє ставлення (згоду чи незгоду) на припинення права спеціального користування надрами, суду не надано.

Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 (в редакції від 01.10.2020).

Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.

Згідно з частиною другою статті 24 Кодексу України “Про надра” користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, в редакції в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 124 (далі - Порядок № 615).

Згідно з пунктом 22 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України “Про нафту і газ” та “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.

Відповідно до абзаців першого, одинадцятого та дванадцятого пункту 24 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу розміщуються протягом п'яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.

З вищевикладеного слідує, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.

Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.

Судом установлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 11.04.2012 № 5520 та пунктом 7.2 статті 7 Угоди про умови користування надрами, є подання ДНВП “Геоінформ України” щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

Також однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 11.04.2012 № 5520 була своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів до Державного бюджету України.

З вищеописаних наявних в матеріалах справи письмових доказів судом встановлено, що ТОВ «Алчевськ-промислові ресурси» не виконало перед ДНВП “Геоінформ України” обов'язку подання щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр, про необхідність подання яких визначено у особливих умовах спеціального дозволу на користування надрами від 11.04.2012 № 5520.

Також ТОВ «Алчевськ-промислові ресурси» не виконувало податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.

За приписами частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховним Судом України у постановах від 25.06.2011 у справі № 21-36а11, від 19.09.2011 у справі № 21-164а11 та від 10.12.2013 у справі № 21-450а13 та постановах Верховного Суду від 10.10.2018 у справі № 802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі № 802/923/14-а та від 10.10.2018 у справі № 812/1735/17 зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом обмеження суб'єкта владних повноважень, у визначених законом випадках, приймати рішення про припинення права користування надрами в межах адміністративної процедури. Таким чином, законом встановлюється судовий порядок позбавлення права користування надрами, як додаткова гарантія захисту прав надрокористувачів, яка реалізується під час звернення суб'єкта владних повноважень із позовом до суду.

Крім того, наявність чи відсутність згоди надрокористувача на припинення права користування надрами обумовлює лише виникнення права звернення з позовом до суду, однак не може свідчити про його обґрунтованість та не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

З огляду на те, що відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Державна служба геології та надр України у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної служби геології та надр України (місцезнаходження: 03680, місто Київ, Шевченківський район, вулиця Антона Цедіка, будинок 16, код за ЄДРПОУ 37536031) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськ-промислові ресурси» (місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, проспект Хіміків, будинок 46-А, квартира 6, код за ЄДРПОУ 35413225) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити повністю.

Припинити право користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю «Алчевськ-промислові ресурси» шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 11.04.2012 № 5520.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.О. Свергун