Рішення від 15.06.2021 по справі 360/2193/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

15 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2193/21

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Борзаниці С.В.

при секретарі судового засідання Печегіній Є.Є,

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення від 01.04.2021 № 78/1469/06-1 в частині,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Луганській області (далі також - позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі також - відповідач, Фонд), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 01.04.2021 №78/1469/06-1 в частині суми неправомірно використаних коштів, виплачених ОСОБА_1 , в розмірі 15348,45 грн. та фінансових санкцій в розмірі 7674,23 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 26.03.2021 Сєвєродонецьким міським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області здійснено документальну перевірку дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України на підставі якої складено акт від 26.03.2021 № 18 яким встановлено порушення пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266, в редакції постанови КМУ від 26.06.2015 № 439 та порушення частини першої статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі - Закон №1105-ХІV). Сума неправомірних витрат коштів Фонду соціального страхування України склала 16921,53 грн., з них 15348,45 грн. виплачених ОСОБА_1 .

01.04.2021 відповідачем прийнято рішення № 78/1469/06-1 на підставі матеріалів документальної позапланової перевірки Головного управління ДПС у Луганській області з питань дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України, яке отримано Головним управлінням ДПС у Луганській області 05.04.2021.

У рішенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 01.04.2021 №78/1469/06-1 зазначено, що Головним управлінням ДПС у Луганській області порушено, зокрема, вимоги частини першої статті 31 Закону № 1105- ХІV, згідно якої підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Також вказане рішення містить посилання на абзац перший частини шостої статті 15 Закону № 1105- ХІV.

Відповідно до пункту 1 частини п'ятої статті 15 Закону № 1105- ХІV роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду.

Із зазначеним у рішенні ГУ ДПС у Луганській області не погоджується та не вбачає порушення порядку використання коштів відповідача.

Таким чином, ГУ ДПС у Луганській області діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що унеможливлює порушень порядку використання коштів Фонду під час нарахування допомоги по вагітності і пологам ОСОБА_1 .

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області позовні вимогі не визнало, про що 20.05.2021 надало відзив на позовну заяву від 19.05.2021 № 2308/10-1 (арк. спр. 86-89).

Відповідач не погоджується з доводами позивача, викладеними у позовній заяві, вважає їх помилковими, а позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам здійснюється робочими органами Фонду соціального страхування України згідно Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 12 (далі - Порядок 12).

Згідно пункту 2 Порядку 12 у разі настання у застрахованої особи страхового випадку, пов'язаного з тимчасовою втратою працездатності, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, з урахуванням вимог Положення про комісію (уповноваженого) із страхування з тимчасової втрати працездатності, на підставі поданих документів, передбачених статтею 31 Закону, приймає рішення про призначення матеріального забезпечення застрахованій особі.

Підставою для фінансування страхувальників відділеннями Фонду є оформлена за встановленим зразком Заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення та окремих виплат потерпілим на виробництві за їх видами.

Інформація, внесена страхувальником до Заяви-розрахунку, повинна повністю відповідати документам, на підставі яких здійснено призначення матеріального забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), та бути відображена в реєстрах бухгалтерського обліку. Відповідальність за достовірність даних, наведених у Заяві-розрахунку, несе страхувальник (пункт 7 Порядку 12).

Згідно частини третьої статті 30 Закону № 1105-ХІV рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.

Згідно з пунктом 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 13 (далі - Положення №13) комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана:

- приймати рішення про призначення матеріального забезпечення;

- приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення;

- здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам роботодавцем за рахунок коштів Фонду як за вчасною ініціативою, так і у зв'язку із зверненням застрахованих осіб;

- та інше.

Аналіз вищенаведених норм законодавства доводить, що саме на комісію із соціального страхування позивача, покладено обов'язок приймати рішення про призначення або про відмову в призначенні матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 , а також розглянути підставу і правильність видачі та заповнення виданих застрахованій особі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.

Відповідно до пункту 2.1 Положення №13 комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства наділена правом:

- отримувати від робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення безкоштовні консультації з питань застосування законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності;

- звертатися за необхідності до робочих органів виконавчої дирекції Фонду або його відділень щодо перевірки правильності видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам підприємства.

25.02.2020 на адресу відповідача надійшов лист позивача № 1274/10/12-32-13-02-08 від 25.02.2020 щодо правильності видачі та заповнення листків непрацездатності АГТ № 336548 з 25.01.2020 на сто двадцять шість днів та АГТ № 336581 з 30.05.2020 по 12.06.2020 у зв'язку з вагітністю та пологами, виданих Комунальною Установою «Попаснянська центральна районна лікарня» ОСОБА_1 . Копія цього листа надана позивачем додатком №5 до позовної заяви.

Листом № 967/05-1 від 12.03.2020 Управлінням надано позивачу відповідь, в якій зазначалось, що підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах відповідно до пункту 1 статті 31 Закону № 1105-ХІV є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, якій відповідно до пункту 6.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України 13.11.2001 № 455, видається з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів.

Згідно з пунктом 9 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 532/274/136-ос/1406, у разі видачі та заповнення листка непрацездатності по вагітності та пологах у графі «Діагноз первинний» позначається термін вагітності на час звернення, у графі «Діагноз заключний» - орієнтовний термін пологів, у графі «Причина непрацездатності:» - «вагітність та пологи»; у графі «Режим:» - «амбулаторний та стаціонарний»; у графі «Звільнення від роботи» одним рядком записується сумарна тривалість відпустки з відміткою дати відкриття листка непрацездатності, у графі «Стати до роботи» - дата закінчення відпустки.

Листки непрацездатності серії АГТ №336548 з 25.01.2020 на сто двадцять шість днів та АГТ № 336581 з 30.05.2020 по 12.06.2020 заповнені з порушенням пункту 9 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 532/274/136-ос/1406, а саме: на лицьовому боці листка непрацездатності АГТ № 336548 «дата видачі» зазначена дата - 25.01.2020, у графі «діагноз первинний» зазначений термін вагітності 35 тижнів, «звільнення від роботи» зазначено з «25.01.2020», тобто листок непрацездатності по вагітності та пологам видано з 35 тижнів вагітності, а не з 30 тижня як то передбачено законодавством.

Враховуючи зазначене позивачу було рекомендовано повернути до закладу охорони здоров'я листки непрацездатності АГТ №336548 та АГТ № 336581, видані ОСОБА_1 для виправлення, після чого комісія з соціального страхування може розглянути питання надання матеріального забезпечення зазначеній застрахованій особі. Копія цього листа надана позивачем додатком №6 до позовної заяви.

Проте, як з'ясувалось у подальшому, вказаний запит був здійснений позивачем вже після прийняття комісією із соціального страхування рішення про призначення допомоги ОСОБА_1 , оформленого протоколом засідання комісії із соціального страхування/рішення уповноваженої особи/ від 17.02.2020 та подання до Сєвєродонецького відділення Заяви - розрахунку № 1016/10/12-32-13-02-08 від 17.02.2020 щодо здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам, у тому числі ОСОБА_1 , яка надійшла до Сєвєродонецького відділення 17.02.2020, про що свідчить підпис працівника відділення на примірнику Заяви-розрахунку позивача. Копії протоколу засідання комісії із соціального страхування/рішення уповноваженої особи/ від 17.02.2020 та Заяви - розрахунку № 1016/10/12-32-13-02-08 від 17.02.2020 надавались позивачем додатками до позовної заяви за №2 та №3 відповідно.

Положеннями пункту 7 Порядку 12 визначено, що робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження Заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність' даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у Заяві-розрахунку.

Сєвєродонецьке відділення після надходження Заяви-розрахунку № 1016/10/12-32-13-02-08 від 17.02.2020 здійснило обумовлену пунктом 7 Порядку 12 перевірку та 12.03.2020 перерахувало позивачу кошти, зазначені у Заяві-розрахунку.

Перевірка обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності застрахованим особам при здійсненні відділеннями Управління фінансування Заяв-розрахунків роботодавців за вимогами Закону № 1105-XIV та Порядку 12 не входить до обов'язків відповідача, як то помилково зазначає позивач у позовній заяві.

Розгляд підстав, правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення застрахованим особам є виключним обов'язком комісії із соціального страхування страхувальника.

У зв'язку з тим, що комісією із соціального страхування позивача призначено допомогу по вагітності та пологах за листками непрацездатності АГТ №336548 з 25.01.2020 по 29.05.2020 та АГТ № 336581 з 30.05.2020 по 12.06.2020, виданими ОСОБА_1 з порушенням положень Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України 13.11.2001 N 455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, зазначене призвело до призначення та виплати матеріального забезпечення у завищеному розмірі.

Так, відповідно до частини 1 статті 25 Закону № 1105-ХІУ допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.

Згідно пункту 6.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України 13.11.2001 № 455 листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю і пологами видається за місцем спостереження за вагітною з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 56 - після).

Враховуючи те, що 30 тиждень вагітності застрахованої особи ОСОБА_1 наступив 17.12,2019 року, проте вона у період з 17.12.2019 по 24.01.2020 включно працювала та отримувала заробітну плату, фактичне використання відпустки по вагітності і пологам почалось у неї з 25.01.2020. У зв'язку з цим оплачувати листок непрацездатності необхідно з дня коли застрахована особа фактично пішла у відпустку по вагітності і пологам, а саме з 25.01.2020, та залишок належних їй днів.

Проте, позивачем було невірно визначено кількість календарних днів непрацездатності ОСОБА_1 , які підлягають оплаті, що призвело до неправомірного використання кошти Фонду у сумі 15348,45 грн. (за 39 днів).

Згідно частини другої пункту 4.1. Порядку №23 за порушення порядку використання страхових коштів Фонду керівник робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його заступник приймає рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосовує фінансові санкції.

З урахуванням викладеного вважаємо, що відповідачем цілком правомірно, у відповідності з вимогами діючого законодавства, прийнято Рішення про повернення страхових кошті Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду № 78/1469/06-1 від 01.04.2021.

Просить відмовити позивачу у задоволенні позову у повному обсязі за необґрунтованістю.

01.06.2021 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій наполягав на задоволенні позову (арк. спр. 86-103).

Ухвалою суду від 06.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, надала пояснення, аналогічні, викладеним у позові та відповіді на відзиви, просили суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзивах на позовну заяву, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив такі обставини справи.

Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746, місцезнаходження: 93401, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) є юридичною особою, зареєстрованою в установленому порядку, та перебуває на обліку у відповідача як платник страхових внесків.

Згідно з листка непрацездатності (первинний) серії АГТ №336548, виданого 25.01.2020 Комунальним некомерційним підприємством «Попаснянська центральна районна лікарня Попаснянської районної ради Луганської області» (далі - КНП «ПЦРЛ»), ОСОБА_1 звільнена від роботи на період з 25.01.2020 по 29.05.2020 строком 126 календарних днів, згідно якого нараховано допомогу по вагітності та пологах у сумі 49587,30 грн., та листка непрацездатності серії АГТ №336581 (продовження) листка непрацездатності серії АГТ №336548, виданого КНП «ПЦРЛ» 31.01.2020, ОСОБА_1 продовжено звільнення від роботи з 30.05.2020 по 13.06.2020 строком 14 календарних днів, згідно якого ОСОБА_1 призначено допомогу по вагітності та пологах у сумі 5509,70 грн (арк. спр. 16-17, 18-19).

Відповідно до протоколу комісії із соціального страхування ГУ ДПС у Луганській області від 17.02.2020 № 3 призначено допомогу по вагітності та пологах за листками непрацездатності АГТ №336548 з 25.01.2020 по 29.05.2020 та АГТ № 336581 з 30.05.2020 по 12.06.2020, виданими ОСОБА_1 (арк. спр. 9).

17.02.2020 Головним управлінням ДПС у Луганській області до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області передано заяву-розрахунок на суму 201938,37 грн., в тому числі по ОСОБА_1 на суму 55097,00 грн (арк. спр. 10).

Листом від 25.02.2020 № 1274/10/11-32-13-02-08 ГУ ДПС у Луганській області направило до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області копії листків непрацездатності від 25.01.2020 серії АГТ №336548 (первинний) та від 31.01.2020 серії АГТ №336581 (продовження листка непрацездатності серії АГТ №336548) з метою розгляду листків непрацездатності та відповіді щодо правильності їх видачі та заповнення (арк. спр. 15).

12.03.2020 на рахунок Головного управління ДПС у Луганській області надійшли кошти в сумі 201938,37 грн. згідно з листка-заяви. Грошові кошти сплачені ОСОБА_1 . Головним управлінням ДПС у Луганській області 13.03.2020 згідно з платіжного доручення від 12.03.2020 № 29 (акр. спр. 13-14, 95).

Листом № 967/05-1 від 12.03.2020 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області надано позивачу відповідь, в якій зазначено, що підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах відповідно до пункту 1 статті 31 Закону № 1105-ХІV є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, якій відповідно до пункту 6.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України 13.11.2001 № 455, видається з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів. Згідно з пунктом 9 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, у разі видачі та заповнення листка непрацездатності по вагітності та пологах у графі «Діагноз первинний» позначається термін вагітності на час звернення, у графі «Діагноз заключний» - орієнтовний термін пологів, у графі «Причина непрацездатності:» - «вагітність та пологи»; у графі «Режим:» - «амбулаторний та стаціонарний»; у графі «Звільнення від роботи» одним рядком записується сумарна тривалість відпустки з відміткою дати відкриття листка непрацездатності, у графі «Стати до роботи» - дата закінчення відпустки. Листки непрацездатності серії АГТ №336548 з 25.01.2020 на сто двадцять шість днів та АГТ № 336581 з 30.05.2020 по 12.06.2020 заповнені з порушенням пункту 9 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 532/274/136-ос/1406, а саме: на лицьовому боці листка непрацездатності АГТ № 336548 «дата видачі» зазначена дата - 25.01.2020, у графі «діагноз первинний» зазначений термін вагітності 35 тижнів, «звільнення від роботи» зазначено з «25.01.2020», тобто листок непрацездатності по вагітності та пологам видано з 35 тижнів вагітності, а не з 30 тижня як то передбачено законодавством. Враховуючи зазначене, позивачу було рекомендовано повернути до закладу охорони здоров'я листки непрацездатності АГТ №336548 та АГТ № 336581, видані ОСОБА_1 для виправлення, після чого комісія з соціального страхування може розглянути питання надання матеріального забезпечення зазначеній застрахованій особі (арк. спр. 20-21), який отриманий позивачем 16.03.2020.

30.03.2020 ГУ ДПС у Луганській області надіслано на адресу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області повідомлення про виплату коштів застрахованим особам, згідно якого ОСОБА_1 перераховано грошові кошти (допомогу по вагітності та пологах) у сумі 55097,00 грн., з них 49587,30 грн. за листком непрацездатності серії АГТ № 336548 та 5509,70 грн. за листком непрацездатності серії АГТ №336581.

Листами від 19.05.2020 № 3381/9/-12-32-00-14 та від 19.05.2020 № 3382/9/12-32-13-00-14 ГУ ДПС у Луганській області звернулось до КНП «ПЦРЛ» Департаменту охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації з проханням підтвердити правомірність видачі та правильність заповнення листків непрацездатності та листом від 19.05.2020 № 3382/9/12-32-13-00-14 до Департаменту охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації щодо відповідності зазначених листків непрацездатності вимогам пункту 6.1 Наказу № 455 (арк. спр. 22-23, 24-27, 29).

Листом від 25.05.2020 № 629 КНП «ПЦРЛ» повідомлено ГУ ДПС у Луганській області про винесення догани завідуючій жіночої консультації за порушення вимог наказу МОЗ України від 13.11.2001 №455 та зазначено, що первинний листок непрацездатності серії НОМЕР_1 необхідно було видати з 17.12.2019 по 20.04.2020 з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів згідно з п.п. 6.1 п. 6 Інструкції № 455, а продовження листка непрацездатності серії АГТ №336581 від 31.01.2020 з 21.04.2020 по 04.05.2020 у зв'язку з передчасними пологами згідно з п.п. 6.2 п. 6 наказу № 455 (арк. спр. 28).

25.05.2020 на адресу ГУ ДПС у Луганській області надійшов лист Департаменту охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації від 25.05.2020 №1/05/02401, яким повідомили про винесення догани завідувачу жіночої консультації КНП «ПЦРЛ» у зв'язку із порушеннями вимог наказу МОЗ від 13.11.2001 № 455, запропоновано звернутись до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області щодо проведення планової (позапланової) перевірки обґрунтованості видачі (продовження) листків непрацездатності КНП «ПЦРЛ» у поточному році (арк. спр. 30).

Листом від 03.06.2020 № 3604/9/12-32-13-00-14 ГУ ДПС у Луганській області звернулось до КНП «ПЦРЛ» з проханням видати листки непрацездатності, які відповідають вимогам наказу № 455 та наказу № 532 у зв'язку з вагітністю та пологами на ім'я ОСОБА_1 для перерахунку матеріального забезпечення та визнати недійсними (відкликати) листки непрацездатності від 25.01.2020 серії АГТ №336548 (первинний) з періодом непрацездатності з 25.01.2020 по 29.05.2020 та від 31.01.2020 серії АГТ №336581 (продовження) з періодом непрацездатності з 30.05.2020 по 12.06.2020 (арк. спр. 34).

22.06.2020 позивач звернувся з листом № 4053/9/12-32-13-00-14 до Департаменту охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації з проханням у сприянні вирішення питання щодо відкликання та надання листків непрацездатності, які відповідають встановленим чинним законодавством України нормам, у зв'язку з вагітністю та пологами на ім'я ОСОБА_1 для перерахунку матеріального забезпечення, з огляду на відсутність відповіді КНП «ПЦРЛ» на лист Головного управління ДПС у Луганській області від 03.06.2020 № 3604/9/12-32-13-00-14 (арк. спр. 32-31).

Листом КНП «ПЦРЛ» від 14.07.2020 № 909 запропоновано позивачу надати оригінали листків непрацездатності на ім'я ОСОБА_1 від 25.01.2020 серії АГТ №336548 (первинний) та серії АГТ № 336581 від 31.01.2020 (продовження листка непрацездатності серії АГТ №336548) до КНПЦ «ПЦРЛ» з метою видачі дублікатів з виправленням, який надійшов до позивача (арк. спр. 35).

Листом ГУ ДПС у Луганській області від 14.07.2020 № 5053/10/12-32-13-00-14 до КНП «ПЦРЛ» направлено листки непрацездатності від 25.01.2020 серії АГТ №336548 (первинний) та від 31.01.2020 серії АГТ №336581 (продовження) видані на ім'я ОСОБА_1 у зв'язку з вагітністю та пологами (арк. спр. 36).

Листом КНП «ПЦРЛ» від 24.07.2020 № 969 позивачу повернуті оригінали вищевказаних листків непрацездатності з посиланням на пункт 12 наказу № 532, які отримані позивачем 27.07.2020 (арк. спр. 37).

Сєвєродонецьким міським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі - Сєвєродонецьке відділення), в особі заступника - начальника відділу по роботі зі страхувальниками Сєвєродонецького відділення Баженової О.В., на підставі наказу «Про проведення позапланової перевірки Головного управління ДПС у Луганській області» від 22.03.2021 № 104-ОД та Направлення на проведення документальної перевірки №19 від 23.03.2021, у період з 23.03.2021 по 29.03.2021 проведено документальну позапланову перевірку правильності використання позивачем страхових коштів Фонду за період з 01.08.2019 по 23.03.2021. Перевірка проводилась відповідно до затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України від 02.10.2020 № 23 «Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання (далі - Порядок №23), вході якої виявлено факти порушення позивачем законодавства у сфері соціального страхування, а саме: абз. 1 частини 2 статті 22, статті 24, частини 1 статті 31 Закону № 1105-ХІV, пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, пункту 6.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ України від 13.11.2001 № 455, які призвели до неправомірного використання коштів Фонду соціального страхування України на суму 16 921,53 грн та штрафу в сумі 8460,77 грн - 50 % суми неправомірно використаних коштів Фонду, зокрема, стосовно листків непрацездатності ОСОБА_1 - неправомірно витрачені кошти склали 15348,45 грн, про складно акту документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України від 26.03.2021 № 18 (арк. спр. 38-44, 46, 93-94).

У рішенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 01.04.2021 № 78/1469/06-1 про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду зазначено, що виявлено порушення абз. 1 частини 2 статті 22, статті 24, частини 1 статті 31 Закону № 1105-ХІV, пункту 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.05.2015, за наслідками якого підлягає поверненню до Фонду соціального страхування України неправомірно використані кошти - 16921,53 грн та застосуються до ГУ ДПС у Луганській області фінансові санкції за порушення порядку використання страхових коштів Фонду у сумі 8 460, 77 грн (50 % суми неправомірно використаних коштів), загальна сума становить 25382,30 грн (арк. спр. 45), яке позивач отримав 05.04.2021.

Судом з вищеописаних доказів встановлено, що спірним питанням є правильність рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 01.04.2021 №78/1469/06-1 в частині суми неправомірно використаних коштів, виплачених ОСОБА_1 , в розмірі 15348,45 грн та фінансових санкцій в розмірі 7674,23 грн.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення проти задоволення таких вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 1105-XIV, тут і надалі положення наведені в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Згідно з частинами першою, третьою статті 8 Закону № 1105-XIV виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду.

Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та провадить діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.

Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Управління виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також мають відділення в районах і містах обласного значення. Відділення управлінь виконавчої дирекції Фонду є відокремленими підрозділами робочих органів виконавчої дирекції Фонду, що створюються за рішенням правління Фонду без статусу юридичної особи.

Робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення провадять свою діяльність від імені виконавчої дирекції Фонду в межах та порядку, визначених цим Законом, статутом Фонду, типовим положенням про робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення, що затверджується правлінням Фонду, та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 9 Закону № 1105-XIV основними завданнями Фонду та його робочих органів є здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.

Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи (пункт 6 частини другої статті 9 Закону № 1105-XIV).

Частиною першою статті 10 Закону № 1105-XIV визначено, що Фонд має право: одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів (пункт 2); перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду (пункт 3); накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону (пункт 5).

Згідно з частиною другою статті 15 Закону № 1105-XIV роботодавець зобов'язаний: надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом (пункт 1); під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам Фонду необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки (пункт 3); подавати в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про: розмір заробітної плати та використання робочого часу працівників; річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг), кількість нещасних випадків і професійних захворювань на підприємстві за минулий календарний рік; використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами в порядку, встановленому правлінням Фонду (пункт 4); подавати звітність до Фонду у строки, в порядку та за формою, що встановлені правлінням Фонду (пункт 8); повернути Фонду суму виплаченого матеріального забезпечення та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов'язань щодо сплати страхових внесків (пункт 9).

Відповідно до пункту 1 частини п'ятої статті 15 Закону № 1105-XIV роботодавець несе відповідальність за, зокрема: порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення (пункт 1).

Згідно з частиною шостою статті 15 Закону № 1105-XIV у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені Фонду мають директор виконавчої дирекції Фонду та його заступники, керівники робочих органів Фонду та їх заступники (частина восьма статті 15 Закону № 1105-XIV).

Відповідно до частини першої статті 19 Закону № 1105-XIV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Статтею 20 Закону № 1105-XIV визначено, що за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надається, серед іншого, такий вид матеріального забезпечення та соціальних послуг як допомога по вагітності та пологах.

Згідно частини 3 статті 30 Закону № 1105-XIV рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.

Відповідно до частини 1 статті 31 Закону № 1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров'я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Згідно частини 1 статті 32 Закону № 1105-XIV документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах розглядаються не пізніше десяти днів з дня їх надходження.

Допомога по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах виплачується: застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), інших підставах, передбачених законом, - у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати (пункт 1 частини 2 статті 32 Закону).

З матеріалів справи вбачається, що надані позивачу листки непрацездатності відповідали вимогам Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі - Інструкція).

Суд відхиляє доводи відповідача, що позивачем здійснено виплату на користь застрахованої особи страхових коштів на підставі листків непрацездатності, які видані з порушенням порядку їх видачі, оскільки відповідно до вимог пункту 8.3 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України № 455 від 13.11.2001, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 грудня 2001 р. за № 1005/6196, за порушення порядку видачі та заповнення листків непрацездатності лікарі несуть відповідальність згідно із законодавством України.

Відповідно до положень частини 2 статті 16 Закону № 1105-XIV застраховані особи зобов'язані надавати страхувальнику, страховику достовірні документи, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення та надаються соціальні послуги відповідно до цього закону.

Частина 3 статті 16 Закону № 1105-XIV визначає, що застрахована особа несе відповідальність згідно із законом за незаконне одержання з її вини (підроблення, виправлення в документах, подання недостовірних відомостей тощо) матеріального забезпечення та соціальних послуг за соціальним страхуванням.

Суд зазначає, що відповідачем вжиті всі належні та передбачені законодавством заходи з метою перевірки підстав та правильності видачі листків непрацездатності: листами від 19.05.2020 № 3381/9/-12-32-00-14 та від 19.05.2020 № 3382/9/12-32-13-00-14 позивач звертався до КНП «ПЦРЛ» Департаменту охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації з проханням підтвердити правомірність видачі та правильність заповнення листків непрацездатності та листом від 19.05.2020 № 3382/9/12-32-13-00-14 до Департаменту охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації щодо відповідності зазначених листків непрацездатності вимогам пункту 6.1 Наказу № 455 (арк. спр. 22-23, 24-27, 29); листом від 25.05.2020 № 629 КНП «ПЦРЛ» повідомлено ГУ ДПС у Луганській області про винесення догани завідуючій жіночої консультації за порушення вимог наказу МОЗ України від 13.11.2001 №455 та зазначено, що первинний листок непрацездатності серії НОМЕР_1 необхідно було видати з 17.12.2019 по 20.04.2020 з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів згідно з п.п. 6.1 п. 6 Інструкції № 455, а продовження листка непрацездатності серії АГТ №336581 від 31.01.2020 з 21.04.2020 по 04.05.2020 у зв'язку з передчасними пологами згідно з п.п. 6.2 п. 6 наказу № 455 (арк. спр. 28); 25.05.2020 на адресу ГУ ДПС у Луганській області надійшов лист Департаменту охорони здоров'я Луганської обласної державної адміністрації від 25.05.2020 №1/05/02401, яким повідомили про винесення догани завідувачу жіночої консультації КНП «ПЦРЛ» у зв'язку із порушеннями вимог наказу МОЗ від 13.11.2001 № 455.

Враховуючи вимоги частини 1 статті 32 Закону № 1105-XIV щодо строку призначення допомоги по вагітності та пологах, а також ті обставини, що позивачу були надані листки непрацездатності, які відповідали вимогам Інструкції та відсутності результатів перевірки їх видачі, суд вважає, що позивачем правомірно було прийнято рішення про призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_1 .

Аналогічний правовий висновок висловлений Верховним Судом, в постанові від 20.11.2019 року у справі № 826/25005/15.

Таким чином, суд приходить до висновку, що у діях позивача відсутній склад правопорушення у вигляді неправомірної виплати на користь ОСОБА_2 страхових коштів у загальній сумі 16921,53 грн., а, відтак, рішення відповідача № 78/1469/06-1 від 01.04.2021 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги слід задовольнити повністю.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем платіжними дорученнями від 25.04.2018 № 0000774 (т. 1 арк. спр. 78) сплачено судовий збір у загальному розмірі 221625,51 грн.

Оскільки позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню повністю, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн, понесені позивачем при зверненні до суду з даним позовом.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 72-78, 90, 139, 205, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746, місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (ідентифікаційний код 41313100, місцезнаходження: 93411, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр-кт Космонавтів, буд. 16) про визнання протиправним та скасування рішення від 01.04.2021 № 78/1469/06-1 в частині - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 01.04.2021 № 78/1469/06-1 в частині суми неправомірно використаних коштів, виплачених ОСОБА_1 , в розмірі 15348,45 грн. та фінансових санкцій в розмірі 7674,23 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області на користь Головного управління ДПС у Луганській області судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено та підписано 22 червня 2021 року.

Суддя С.В. Борзаниця