ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"22" червня 2021 р. Справа № 300/2945/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Біньковська Н.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Калинчук Р.О., звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними дій щодо нарахування та виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі, меншому ніж передбачено частиною 5 ст.12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги до 05 травня, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, при визначені початку перебігу строку звернення до суду законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факт порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.
За змістом позовної заяви, позивач просить суд зобов'язати Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради здійснити перерахунок та виплату допомоги до 05 травня за період 2020 у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до частини 5 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” щорічно до 05 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога.
Згідно із частиною 4 статті 17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Отже, 30 вересня 2020 року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована, а тому перебіг строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з 30.09.2020.
Аналогічну правову позицію щодо обрахунку строку звернення до суду висловлено Верховним Судом, зокрема, у постановах від 10.05.2018 у справі №389/1042/17, від 06.02.2018 у справі №607/7919/17, від 14.05.2019 у справі №815/3087/18 та від 03.10.2019 по справі №577/3931/16-а.
Таким чином, строк звернення до суду із вказаною позовною заявою закінчився 30.03.2021.
Однак, до суду за захистом своїх прав із цією позовною заявою позивач звернувся 16.06..2021, тобто поза межами шестимісячного строку, встановленого частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як слідує із матеріалів адміністративного позову, позивач щодо поновлення строків звернення до суду зазначає, що 01.06.2021 дізнався про порушення своїх прав стосовно недоплати йому грошової допомоги до 05 травня за 2020, отримавши відповідь за результатами розгляду звернення позивача, а тому вважає, що строки звернення до суду ним не порушені.
З цього приводу, суд зазначає, що отримання позивачем листа від відповідача у відповідь на його звернення не змінює момент, з якого позивач повинен був дізнатись про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення до суду в даному випадку.
Суд не бере до уваги посилання позивача на постанову Верховного Суду від 21.01.2020 у справі №824/77/17-а щодо відсутності строкового обмеження стосовно соціального захисту особи, оскільки у вказаній справі розглядався спір щодо визнання особи ветераном органів внутрішніх справ України та надання статусу "Ветеран органів внутрішніх справ" ,відтак, висновки Верховного Суду у справі №824/77/17-а жодним чином не стосуються правовідносин, що склались у цій справі, а саме щодо нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік.
Разом з тим посилання позивача на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 29.11.2019 у справі № 608/957/16-а також не приймаються судом до уваги, оскільки предмет розгляду у вказаній справі стосується відмови у врахуванні суми премії, виплаченої перед звільненням та перерахунку у зв'язку з цим призначеної пенсії відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992, №2262-ХП.
Відповідно до частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Проте, пропустивши строк звернення до суду з вказаним позовом, заяви про поновлення строку звернення до суду та докази поважності причин його пропуску позивачем суду не надано.
Підсумовуючи наведене вище суд зазначає, що позовну заяву подано без додержання вимог статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 171, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних у ній недоліків шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.