про залишення позовної заяви без руху
23 червня 2021 рокум. Ужгород№ 260/2547/21
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Рейті С.І., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України, про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , в особі представника - адвоката Попович Шандора Олександровича, звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України, яким просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації щодо не здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020-2021 роки у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;
2. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020-2021 роки у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, в тому числі, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Подана позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.
Частиною 5 статті 5 КАС України визначено право кожної особи в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Так, відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Пунктом 9 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Як вбачається із прохальної частини позовної заяви, позивачем заявлено позовні вимоги до відповідача 1 - Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації, при цьому, жодних позовних вимог до відповідача 2 - Міністерства соціальної політики України прохальна частина позовної заяви не містить, як і обгрунтування яким чином вказаним суб'єктом порушено права чи інтереси позивача, що у свою чергу, свідчить про невідповідність змісту заявлених позовних вимог тим обставинам, якими позивач їх обґрунтовує, а тому позивачу слід уточнити або зміст заявлених позовних вимог, або склад відповідачів до яких ці вимоги звернуті.
Разом з тим, суд зазначає, що за приписами ч. 1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску. Зі змісту позовних вимог суд вбачає, що позивач просить, зокрема, визнати бездіяльність відповідача 1, яка виразилася у не нарахуванні та не виплаті щорічної одноразової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, протиправною, та зобов'язати відповідача 1 здійснити нарахування та виплату позивачу щорічну одноразову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Суд зазначає, що статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Таким чином, встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого особа могла очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована, є 30 вересня відповідного року.
Отже, перебіг строку звернення особи до суду з позовними вимогами щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня слід обраховувати з 30 вересня відповідного року.
Дана позиція суду викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2018 року по справі № 607/7919/17, яка була ухвалена в подібній справі.
Отже, строк звернення до суду з даною позовною заявою необхідно обраховувати - 30 вересня 2020 року та сплив 30 березня 2021 року.
При цьому, позивач стосовно виплати разової щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік до суду звернувся лише 16.06.2021 року, тобто із порушенням встановленого шестимісячного строку звернення до суду.
Разом з тим, суд зазначає, що заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даними позовними вимогами та доказів поважності причин пропуску такого строку позивачем суду не надано.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовна заява підлягає залишенню без руху із наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків, шляхом надання заяви на усунення недоліків позовної заяви із зазначенням дати та номера справи, до якої долучити позовну заяву, привівши її у відповідність до вимог статті 160 КАС України в частині уточнення або змісту заявлених позовних вимог, або склад відповідачів до яких ці вимоги звернуті (виправлену позовну заяву необхідно подати в кількості примірників для суду та сторін), а також подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду та доказів поважності причин пропуску такого строку із вимогою про визнання протиправної бездіяльності відповідача 1 щодо не нарахування та не виплати позивачу щорічної одноразової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та, відповідно, зобов'язання до вчинення відповідних дій.
Керуючись ст. ст. 122, 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України, про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху і встановити строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви протягом семи днів з наступного дня після отримання копії цієї ухвали.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя С.І. Рейті