про залишення позовної заяви без руху
23 червня 2021 року м. Житомир справа №240/12429/21
категорія 112030500
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Попова О. Г., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, стягнення грошової допомоги,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, щодо ненадання відповіді та у відмові по нарахуванню та виплаті разової грошової допомоги до 5 травня за 2019 р. та 2020 р. в розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком, та разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 р. в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, та зобов'язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити разову грошову допомогу до 5 травня за 2019 р. та 2020 р. в розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком, та разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 р. в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги;
- стягнути з Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за за 2019 р. та 2020 р. в розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком, та разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 р. в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Перевіряючи матеріали позовної заяви на відповідність його вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам даної норми Кодексу з наступних підстав.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина шоста статті 161 КАС України).
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звертається до суду, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами.
Згідно з абзацом першим частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що щорічна разова грошова допомога як учаснику бойових дій виплачується у строк до 05 травня відповідного року. У межах спірних правовідносин строк звернення до суду почав перебіг з 06.05.2019 та закінчився 06.11.2019 та з 06.05.2020 та закінчився 06.11.2020 відповідно.
До суду з позовною заявою позивач звернувся 14.06.2021, про що свідчить штемпель на поштовому конверті, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
Позивачем до позовної заяви не додано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
У разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку (частина перша статті 123 КАС України).
Крім того, частинами 1, 4 ст. 46 КАС України передбачено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві, зокрема, зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Як зазначалось раніше, позивач у позовній заяві зазначив відповідачем Житомирський обласний центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Проте, відповідно до заяви, з якою позивач звертався щодо виплати бажаної одноразової допомоги за 2019-2021 роки, та відповіді від 07.05.2021 №1263 встановлено, що позивач звертався до Управління соціального захисту населення Новоград-Волинської міської ради.
З огляду на викладене, позивачу необхідно подати до суду позовну заяву (уточнену) із зазначенням належного кола учасників справи та (або) викласти зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів або доказів звернення до відповідача (Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) та відмови його щодо виплати бажаної одноразової допомоги за 2019-2021 роки.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовну заяву слід залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом надання до суду:
- клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску за 2019 та 2020 роки або уточненого адміністративного позову з врахуванням висновків вказаної ухвали;
- позовної заяви (уточненої) із зазначенням належного кола учасників справи та (або) викладенням змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів або доказів звернення до відповідача (Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) та надання до суду відмови відповідача щодо виплати ОСОБА_1 бажаної одноразової допомоги за 2019-2021 роки.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд,
ухвалив :
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та у відповідності до положень статей 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарженню не підлягає.
Суддя О.Г. Попова