22 червня 2021 року м. Житомир
справа № 240/11541/21
категорія 105000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправною та скасування постанови,-
встановив:
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до суду з позовом, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Корнєєва М.М. від 25.05.2021 ВП №65131365 про накладення штрафу у розмірі 5100грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно з постановою №65131365 від 25.05.2021 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Корнєєвим М.М. накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (боржника) штраф у розмірі 5100 грн за невиконання рішення суду без поважних причин.
Вказує, що відповідно до змісту чинних норм права, на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановлено факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин. Зазначає, що відповідач жодним чином не спростував докази та фактичні обставини, а лише безпідставно виніс постанову про накладення штрафу у порядку ст.75 Закону України "Про виконавче провадження".
Згідно з ухвалою суду від 10.06.2021 заяву позивача про забезпечення позову задоволено: вжито заходи забезпечення позову шляхом зупинення дії постанови про накладення штрафу від 25.05.2021 головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Корнєєва М.М. при примусовому виконанні виконавчого листа №240/9627/20, виданого Житомирським окружним адміністративним судом 07.04.2021 та встановлення заборони вчинення дій щодо її примусового виконання до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №240/11541/21 за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправною та скасування постанови.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 10.06.2021 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана уповноваженою особою відповідача.
Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву від 18.06.2021 (за вх.№33873/21), у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю.
В обґрунтування відповідач зазначає, що 22.04.2021 на адресу відділу примусового виконання рішень надійшло повідомлення боржника Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області згідно з яким на виконання рішення суду у справі №240/9627/20 проведено із 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Боржником зазначено, що рішення суду від 16.02.2021 у справі №240/9627/20 включено до Реєстру судових рішень по яких фінансування здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку черговості їх надходження.
Відповідач вказує, що при перевірці виконання рішення суду боржником, державним виконавцем на підставі доданого розрахунку встановлено, що рішення суду боржником не виконано, оскільки нарахування пенсії з 17.07.2018 проведено не в розмірі визначеному судовим рішенням, який повинен дорівнювати двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік), а в значно менших розмірах.
З огляду на вказане, на думку відповідача, постанова про накладення штрафу від 25.05.2021 за невиконання рішення суду, є законною.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 у справі №240/9627/20 позов ОСОБА_1 задоволено:
- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 із 17 липня 2018 року підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, яка проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити із 17 липня 2018 року нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, яка проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Вказане рішення набрало законної сили 19.03.2021, у зв"язку з чим Житомирський окружним адміністративним судом на виконання рішення суду від 16.02.2021 у справі №240/9627/20, 07 квітня 2021 року видано виконавчий лист (а.с.51).
14 квітня 2021 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Корнєєвим М.М. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №65131365 з виконання виконавчого листа №240/9627/20, виданого Житомирським окружним адміністративним судом 07.04.2021, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону №796-XII, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік) та вказано про необхідність виконати рішення суду протягом 10 робочих днів (а.с.57).
Листом від 22.04.2021 за вих.№0600-0304-5/31502, який надійшов до відповідача 28.04.2021 (вх.№292) Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомило відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), що на виконання рішення суду від 16.02.2021 у справі №240/9627/20 проведено з 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному стттею 39 Закону №796-ХІ1, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Зазначено, що відповідно до ст. 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" фінансування витрат, пов"язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Тому, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 у справі №240/9627/20 включено до Реєстру судових рішень, по яких фінансування здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, в порядку черговості їх надходження.
Також вказано, що доплата за період з 17.07.2018 по 31.03.2021 у розмірі 114473,16грн буде проведена при надходженні фінансування.
До вказаного листа позивачем також надано розрахунок суми, що підлягає виплаті ОСОБА_1 (а.с.64-66, 67).
25 травня 2021 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Корнєєвим М.М. прийнято постанову про накладення на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області штрафу у розмірі 5100,00 грн за невиконання рішення суду в адміністративній справі №240/9627/20. Цією ж постановою зобов'язано боржника протягом десяти робочих днів виконати рішення суду, а також попереджено про кримінальну відповідальність за умисне невиконання рішення суду (а.с.73).
Позивач, вважаючи постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду протиправною та такою що порушує його права, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади щодо примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) врегульовані Законом України «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII).
Положеннями статті 3 Закону №1404-VIII закріплено, що підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Відповідно до частини 6 статті 26 Закону №1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Положеннями статті 27 Закону №1404-VIII передбачено, що у разі ненадання боржником у строки, встановлені частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення, документального підтвердження повного виконання рішення державний виконавець на наступний день після закінчення відповідних строків розпочинає примусове виконання рішення.
Згідно зі статтею 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З огляду на системний аналіз наведених норм права, правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Вирішуючи питання про накладення штрафу, державний виконавець повинен встановити дві обставини: 1) факт виконання чи невиконання рішення; 2) у випадку невиконання рішення встановити причини невиконання. При цьому, лише дійшовши висновку про відсутність поважних причин, державний виконавець вправі накласти штраф на боржника. Встановлення таких обставин здійснюється шляхом виконання державним виконавцем своїх обов'язків та реалізації прав, передбачених ст.18 Закону №1404-VIII, а також дотриманням сторонами виконавчого провадження свої обов'язків.
Зокрема, частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до змісту положень частини 3 статті 18 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, серед іншого, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, а частина 4 наголошує на тому, що вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
Матеріали справи свідчать, що державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду з тих підстав, що при перевірці виконання рішення суду боржником, державним виконавцем, зокрема, з доданого розрахунку встановлено, що рішення суду боржником не виконано, а саме нарахування пенсії з 17.07.2018 проведено не в розмірі визначеному судовим рішенням, який повинен дорівнювати двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік), а в значно менших розмірах (до прикладу за березень 2021 року розмір пенсії згідно з рішенням суду повинен становити 12000 грн, однак згідно з розрахунком, наданим Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області, розмір нарахованої ОСОБА_1 пенсії за березень становить 7808,24 грн) (а.с. 67).
Вказаний розмір нарахованої та невиплаченої суми пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі №240/9627/20, підтверджується відповідним розрахунком, наданим Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області, що не заперечується сторонами (а.с. 67).
При цьому, суд зауважує, що державним виконавцем правомірно вказано про невиконання рішення суду у порядку та спосіб передбачений та встановлений рішенням суду у справі №240/9627/20, яке набрало законної сили.
Суд зазначає, що у виконавчому листі, виданому на виконання рішення суду від 16.02.2021 у справі №240/9627/20, чітко вказано порядок його виконання та спосіб, а саме: зобов"язання боржника здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії з 17.07.2018, а також встановлено її розмір, що має дорівнювати двом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
Як свідчить зміст розрахунку суми, що підлягає виплаті по пенсійній справі 918130128471 - ОСОБА_1 , доплата до пенсії позивача на виконання рішення суду у справі №240/9627/20 за період з 17.07.2018 по 31.03.2021 нарахована щомісячно у розмірі 3524 грн (а.с. 67).
Однак, суд звертає увагу, що розмір мінімальної заробітної плати, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» від 07.12.2017 року №2246-VIII на 01.01.2018 становить - 3723 грн, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 року №2629-VІІІ на 01.01.2019 становить - 4173 грн та згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" № 294-IX від 14.11.2019 становить - 4723 грн, Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 року № 1082-IX на 01.01.2021 становить - 6000 грн.
З огляду на вказане, нарахування ОСОБА_1 доплата до пенсії на виконання рішення суду у справі №240/9627/20 у розмірі 3524 грн, є значно меншою, ніж встановлено згідно з рішенням суду.
За таких обставин суд вважає, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 у справі №240/9627/20 не виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України у Житомирській області в межах покладених судом зобов'язань та у відповідності до вимог чинного законодавства.
Також, суд вказує, що у матеріалах справи відсутні докази щодо виникнення (наявності) у боржника труднощів з виконанням рішення суду чи його незрозумілістю, що в свою чергу свідчить про невиконання рішення суду у повному обсязі без доведення поважності причин. А довільне трактування судового рішення та самовільне визначення боржником способу та порядку його виконання не можуть бути визнаними поважними причинами невиконання судового рішення.
При цьому суд враховує посилання позивача - Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області на те, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 16.02.2021 у справі №240/9627/20 включено до Реєстру судових рішень по яких фінансування здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку черговості їх надходження, а тому доплата за період з 17.07.2018 по 31.03.2021 у розмірі 114473,16 грн, буде проведена при надходженні фінансування.
Виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області виключно за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Крім того, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Таким чином, твердження боржника, що невиконання судового рішення в частині виплати суми боргу за період з 17.07.2018 по 31.03.2021 через відсутність відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки об'єктивно не залежить від боржника.
Однак, суд акцентує увагу на тому, що оскаржувана постанова винесена державним виконавцем у зв"язку із невиконанням рішення суду в повному обсязі без поважних на те причин внаслідок встановлення меншого розміру нарахування та виплати доплати до пенсії стягувачу, ніж визначено рішенням суду у справі №240/9627/20.
Відсутність у заявника можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном, як це передбачено пунктом 1 статті 1 Першого протоколу. Необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов'язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції.
Суд відмічає, що згідно з п.9 ч.1 ст.39 Закону №1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Враховуючи викладені обставини, які підтверджується матеріалами адміністративної справи, суд вважає, що обов'язок щодо виконання рішення суду позивачем не виконано в повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Підсумовуючи наведене та встановлені під час розгляду справи обставини, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та відмову у задоволенні позову.
Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 271, 272, 287, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7,Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (площа Соборна, 1, Житомир, 10014, ЄДРПОУ 43316784) про визнання протиправною та скасування постанови, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у строк, визначений ч.6 ст.287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення складено у повному обсязі 22 червня 2021 року.
Суддя А.В. Горовенко