22 червня 2021 року м. Житомир справа № 240/3906/21
категорія 109010000
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні клопотання Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про призначення будівельно-технічної експертизи в адміністративній справі за позовом Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Оліївська сільська рада Житомирського району Житомирської області звернулася до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 демонтувати за власні кошти самочинно встановлену тимчасову споруду (павільйон-офіс) за адресою: с. Довжик, на розі станції техобслуговування та готелю " ІНФОРМАЦІЯ_1 ".
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 14.04.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку статі 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Позивачем подано клопотання про призначення будівельно-технічної експертизи. На вирішення експерта просить поставити наступні питання: чи відповідають габаритні розміри та площа забудови тимчасової споруди (павільйону-офісу) на території Оліївської сільської ради за адресою: с. Довжик, на розі станції техобслуговування та готелю " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", що використовується для здійсненні підприємницької діяльності ОСОБА_1 , схемі розміщення ТС та паспорту прив'язки №01-14/3 від 23.03.2018; чи наявні на вказаній вище тимчасовій споруді сліди реконструкції чи монтажу та чи впливає така реконструкція чи монтаж на площу даної тимчасової споруди.
Вирішуючи питання щодо поданого клопотання Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 про призначення будівельно-технічної експертизи в адміністративній справі, суд зазначає таке.
Статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Статтею 204 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що головуючий з'ясовує, чи мають учасники справи заяви чи клопотання, пов'язані з розглядом справи, які не були заявлені з поважних причин у підготовчому провадженні або інший строк, визначений судом, та вирішує їх після заслуховування думки інших присутніх у судовому засіданні учасників справи. Суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
Суд зазначає, що клопотання Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про призначення будівельно-технічної експертизи в адміністративній справі подано поза межами строку, встановленого ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, поважних причин, з яких дане клопотання не могло бути заявлене у межах визначених Кодексом строків, відповідачем не наведено, зважаючи на що подане клопотання підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись статтями 47, 204, 241, 248, 256, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Клопотання Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про призначення будівельно-технічної експертизи в даній адміністративній справі залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя Н.М. Майстренко