Рішення від 13.02.2020 по справі 200/13095/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2020 р. Справа№200/13095/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

за участю

секретаря судового засідання Дьяченка Є.І.,

розглянув в порядку загального позовного провадження в судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

11 листопада 2019 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, Костянтинівсько-Дружківське ОУ ПФУ), в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії Костянтинівсько-Дружківського ОУ ПФУ щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796), з 25 квітня 2019 року;

- зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське ОУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону № 796, з 25 квітня 2019 року;

- зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське ОУ ПФУ виплатити ОСОБА_1 різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією з 25 квітня 2019 року.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

18 листопада 2019 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі № 200/13095/19-а, вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні).

12 грудня 2019 року суд постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначив підготовче засідання на 13 січня 2020 року.

13 січня 2020 року суд постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 13 лютого 2020 року.

Про дату, час і місце проведення судового засідання учасники справи повідомлені з дотриманням вимог Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Учасники справи/їх представники у судове засідання не з'явилися.

Враховуючи, що участь у судовому засіданні є правом учасника справи, передбаченим п. 2 ч. 3 ст. 44 КАС, а також відсутність встановлених ст. ст. 205, 223 КАС підстав для відкладення розгляду справи, справа розглянута за відсутності учасників справи.

У зв'язку з неявкою всіх учасників справи на підставі ч. 4 ст. 229 КАС повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що рішенням Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року у справі № 1-р(ІІ)/2019 визнане таким, що не відповідає Конституції України (неконституційним) словосполучення «дійсної строкової», яке мітиться у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796), за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюється лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Визнання цього положення неконституційним дає право позивачу як особі, яка брала участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, право на перерахунок раніше призначеної пенсії.

З огляду на це відмову Костянтинівсько-Дружківського ОУ ПФУ в перерахунку та виплаті пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону № 796, з 25 квітня 2019 року позивач вважає протиправною і такою, що порушує його право на належне пенсійне забезпечення.

Відповідач позов не визнав, надав відзив на позовну заяву.

Правомірність своїх дій відповідач обґрунтовував тим, що ОСОБА_1 належить до учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з числа військовозобов'язаних, які були призвані на військові збори по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

Як наслідок для обчислення призначеної позивачу пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 25 квітня 2019 року підстав немає.

Відповідач зазначає, що з 01 липня 2019 року ОСОБА_1 проведений перерахунок пенсії по інвалідності виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

На цих підставах відповідач просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 11 листопада 2011 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в його паспорті.

Позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 18 жовтня 2017 року № 0000371138.

Фактичне місце проживання/перебування позивача після переміщення: АДРЕСА_2 .

ОСОБА_1 безстроково встановлена інвалідність ІІ групи, що підтверджено посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 1) серії НОМЕР_3 , виданим Донецькою обласною державною адміністрацією 12 вересня 2019 року.

Як особі з інвалідністю ІІ групи з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, інших ядерних аварій та випробувань, ОСОБА_1 довічно призначена пенсія по інвалідності, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_4 , видане Пенсійним фондом України 23 грудня 2009 року.

Відповідач - Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 42171400; місцезнаходження: 85113, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25), зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР).

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Костянтинівсько-Дружківському ОУ ПФУ з 01 жовтня 2014 року як отримувач пенсії - внутрішньо переміщена особа.

Позивачу призначена пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків як особі з інвалідністю 2 групи захворювання внаслідок аварії на ЧАЕС (80% втрати працездатності) відповідно до ст. 54 Закону № 796.

ОСОБА_1 проходив строкову військову службу в період з 28 жовтня 1978 року по 20 жовтня 1980 року, про що свідчать матеріали його електронної пенсійної справи.

Відповідно до довідки федеральної державної казенної установи «Центральний архів Міністерства оборони Російської Федерації» від 09 липня 2018 року № 4/11-30-17 в період з 28 листопада 1978 року по 20 жовтня 1989 року ОСОБА_1 проходив службу у військовій частині НОМЕР_5 (м. Семипалатинськ-22) в якості водія, перебуваючи у воїнському званні «рядовий». В переліку військових частин, які дислокувалися в Семипалатинському ядерному полігоні в період проведення випробувань ядерної зброї з 1949 року по 1989 року, значиться військова частина НОМЕР_5 .

Відповідно до даних, що містяться в електронній пенсійній справі, ОСОБА_1 перебував в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 31 липня 1986 року по 26 серпня 1986 року, а його інвалідність пов'язана з захворюванням внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

17 січня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Костянтинівсько-Дружківського ОУ ПФУ з заявою про перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 01 жовтня 2017 року, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закон № 796.

Листом від 29 січня 2019 року № 2295/04/14-50 Костянтинівсько-Дружківське ОУ ПФУ повідомило позивачеві про відсутність підстав для проведення такого перерахунку, оскільки ОСОБА_1 належить до учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з числа військовозобов'язаних, які були призвані на військові збори по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, а не до військовослужбовців дійсної строкової служби.

25 червня 2019 року позивач звернувся до Костянтинівсько-Дружківського ОУ ПФУ з заявою, в якій просив перерахувати та виплатити його пенсію, враховуючи рішення № 1-рп(ІІ)2019, прийняте Конституційним Судом України, з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 25 квітня 2019 року.

За наслідками розгляду заяви позивача листом від 08 липня 2019 року № 17066/02/11-50 Костянтинівсько-Дружківське ОУ ПФУ повідомило, що перерахунок призначеної йому пенсії по інвалідності відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону № 796 та постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 року № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» проведений з 01 липня 2019 року.

Після перерахунку пенсія ОСОБА_1 становить 10 467,37 грн (основний розмір пенсії від середнього заробітку (11 765,21 грн х 80%) - 9 412,17 грн; підвищення особі з інвалідністю ІІ групи (1 564,00 грн х 40%) - 625,60 грн; цільова допомога - 50,00 грн; додаткова пенсія особі з інвалідністю ІІ групи - 379,60 грн).

Факт проведення відповідачем перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2019 року підтверджений рішенням Костянтинівсько-Дружківського ОУ ПФУ від 02 липня 2019 року № 914250193995 про перерахунок пенсії.

На підставі довідки Костянтинівсько-Дружківського ОУ ПФУ від 24 грудня 2019 року та відомостей ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії суд встановив, що в квітні-червні 2019 року розмір пенсії ОСОБА_1 становив 3 817,35 грн. Починаючи з 01 липня 2019 року позивач отримує пенсію по інвалідності в розмірі 10 467,37 грн.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Ч. 2 ст. 19 Конституції України установлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Призначення, перерахунок та виплата пенсії належить до повноважень Пенсійного фонду України та його територіальних органів, про що свідчать ч. 1 ст. 58 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-VІ (далі - Закон № 1058).

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з відмовою відповідача у проведенні перерахунку призначеної позивачу пенсії по інвалідності з 25 квітня 2019 року виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Суд встановив, що окремого рішення з цього питання пенсійний орган не приймав.

Як наслідок для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, належить перевірити відповідність дій Костянтинівсько-Дружківського ОУ ПФУ на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Ч. 1 ст. 11 Закону № 2262 передбачено, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і цим Законом.

Суд встановив, що позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до ст. 11 Закону № 2262 як військовослужбовцю, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, на умовах, передбачених Законом України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796).

Порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, врегульовано ст. 59 Закону № 796.

Ст. 59 Закону № 796 в редакції, яка діяла до 01 жовтня 2017 року, передбачала, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до ст. 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до ст. 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Ст. 59 Закону № 796 передбачала призначення пенсій із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати для однієї категорії осіб - військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

Натомість всім іншим військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи,пенсії призначались на умовах, передбачених ст. 54 Закону № 796.

В свою чергу ст. 54 Закону № 796 передбачає, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством (ч. 1); в усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986 - 1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців (ч. 2); умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань (ч. 3).

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210).

Згідно з п. 7 Порядку № 1210 пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3 ). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01 жовтня 2017 року ст. 59 Закону № 796 була викладена в новій редакції.

Ч. 3 ст. 59 Закону № 796 було передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 1 жовтня 2017 року розширено перелік категорій осіб, на яких розповсюджується норма щодо обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме осіб, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, та осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Отже ч. 3 ст. 59 Закону № 796 передбачала, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям:

1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи;

2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань;

3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

Таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності у сукупності трьох умов:

1) особа має статус особи з інвалідністю;

2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях;

3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Таке правозастосування узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 11 грудня 2018 року у справі № 822/1346/18.

Рішенням Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення «дійсної строкової», яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону № 796 зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюється лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Словосполучення «дійсної строкової», що міститься в положеннях ч. 3 ст. 59 Закону № 796 зі змінами, визнане неконституційними, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Суд встановив, що на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач не проходив дійсну строкову службу в армії.

З 31 липня 1986 року по 26 серпня 1986 року позивач був призваний на спеціальні військові збори для виконання обов'язку з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Внаслідок захворювання, отриманого під час виконання військового обов'язку, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ОСОБА_1 набув інвалідність ІІ групи з втратою 80% працездатності, інвалідність встановлена безстроково.

Відповідно до ст. 10 Закону № 796 учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, при цьому, згідно з приміткою до цієї статті до військовослужбовці належать, зокрема, військовозобов'язані призвані на збори.

Таким чином, позивач, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримавши у зв'язку з цим інвалідність, а тому, на переконання суду, належить до числа осіб, на яких поширюється дія ст. 59 Закону № 796, та яким, на її підставі має бути здійснений перерахунок пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Ст. 152 Конституції України установлено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

З огляду на рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 від 25 квітня 2019 року, норми ч. 3 ст. 59 Закону № 796 щодо призначення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати підлягають застосуванню до спірних правовідносин з 25 квітня 2019 року (з моменту його ухвалення).

Таким чином, дії Костянтинівсько-Дружківського ОУ ПФУ щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, пенсії по інвалідності, обчисленої виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України № 796 Закон № 796, з 25 квітня 2019 року підлягають визнанню протиправними.

Порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання Костянтинівсько-Дружківське ОУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону № 796, з 25 квітня 2019 року та виплатити ОСОБА_1 різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією з 25 квітня 2019 року.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Докази здійснення позивачем будь-яких судових витрат суду не надані, а тому вони не підлягають розподілу.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код: 42171400, місцезнаходження: 85113, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, пенсії по інвалідності, обчисленої виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 25 квітня 2019 року.

3. Зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 25 квітня 2019 року.

4. Зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України виплатити ОСОБА_1 різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією з 25 квітня 2019 року.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

7. Повне судове рішення складено 21 лютого 2020 року.

Суддя Т.О. Кравченко