Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про заміну сторони виконавчого провадження
14 червня 2021 р. Справа №200/9193/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому провадженні, відкритому на виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала справа № 200/9193/19-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 року адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задоволений у повному обсязі: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 19 березня 2019 року № 0060044610, яким до позивача застосовано штрафні санкції за не сплату єдиного податку у розмірі 2 236,10 грн; визнано протиправною відмову Головного управління ДФС у Донецькій області про повернення ОСОБА_1 надміру сплачених сум грошових зобов'язань зі сплати єдиного податку в сумі 3 447,84 грн; зобов'язано Головне управління ДФС у Донецькій області підготувати висновок про повернення ОСОБА_1 надміру сплачених сум грошових зобов'язань зі сплати єдиного податку в сумі 3 447,84 грн з відповідного бюджету та подати такий висновок для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку, визначеному ст. 43 Податкового кодексу України; вирішено стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 5361,80 грн.
Рішення набрало законної сили 23 грудня 2020 року.
13 березня 2020 року на виконання рішення суду в частині був виданий виконавчий лист в частині стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 5361,80 грн.
Ухвалою суду від 30 жовтня 2020 року замінено боржника у виконавчому провадженні по справі № 200/9193/19-а з Головного управління ДФС в Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028) на належного - Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826).
2 червня 2021 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява від ОСОБА_1 про видачу виконавчого листа та про заміну боржника - з Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) на Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП 44070187) в порядку ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України.
2 червня 2021 року Донецьким окружним адміністративним судом був виготовлений виконавчий лист на виконання Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 року в частині зобов'язання Головного управління ДФС у Донецькій області підготувати висновок про повернення ОСОБА_1 надміру сплачених сум грошових зобов'язань зі сплати єдиного податку в сумі 3 447,84 грн з відповідного бюджету та подати такий висновок для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку, визначеному ст. 43 Податкового кодексу України.
Ухвалою суду від 3 червня 2021 року розгляд заяви ОСОБА_1 про заміну сторони у виконавчому провадженні призначено на 14 червня 2021 року о 16-00 год.
3 червня 2021 року заявник в судове засідання не з'явилась.
Представник Головного управління ДПС у Донецькій області 14 червня 2021 року з'явилась до Донецького окружного адміністративного суду, надала заяву про розгляд заяви ОСОБА_1 в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи наведені приписи, беручи до уваги, що заявник та ГУ ДПС у Донецькій області належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження за їх відсутності.
Розглядаючи дану заяву суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Судом встановлено, що постановою Кабінету Міністрів України № 1200 від 18 грудня 2018 вирішено утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Постановлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України № 537 від 19 червня 2019 року «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» вирішено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1; реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2; встановити, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби.
Серед переліку територіальних органів Державної податкової служби, що утворюються (додаток 1), зазначено Головне управління ДПС у Донецькій області (далі - ГУ ДПС у Донецькій області).
Згідно із додатком 2 Головне управління ДФС у Донецькій області реорганізуються шляхом приєднання до ГУ ДПС у Донецькій області.
Дані з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch) свідчать про те, що юридична особа - Головне управління ДФС у Донецькій області перебуває у стані припинення; Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826) зареєстрована як юридична особа, про що 17 травня 2019 року до ЄДР внесений запис за номером 1 074 135 0000085321, перебуває у стані припинення.
Відповідно до ст. 21-1 Закону України від 17 березня 2011 року № 3166-VI «Про центральні органи виконавчої влади» (далі - Закон № 3166-VI) територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, можуть утворюватися в межах граничної чисельності державних службовців та працівників відповідного центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, ліквідовуватися, реорганізовуватися керівником відповідного центрального органу виконавчої влади як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади.
Згідно з ч. 2 ст. 21-1 Закону № 3166-VI територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
Відповідно до ч. 5 ст. 21-1 Закону № 3166 територіальні органи як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, територіальні органи як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, створюються і припиняються в порядку, визначеному законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893 вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, в тому числі Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826).
Абзацом 3 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 893 установлено, що територіальні органи ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення ДПС України територіальних органів згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається ДПС України після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи ДПС України, що будуть утворені згідно з абз. 4 п. 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, та заповненням 30% вакансій.
В абзаці 4 п. 2 постанови кабінету Міністрів України № 893 закріплено, що права та обов'язки територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять ДПС України та її територіальним органам.
Наказом ДПС України від 30 вересня 2020 року № 529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи, в тому числі Головне управління ДПС у Донецькій області.
30 вересня 2020 року проведено державну реєстрацію створення Головного управління ДПС у Донецькій області як відокремленого підрозділу юридичної особи - ДПС України, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за № 1000741030008085321.
Наказом ДПС України № 643 від 12 листопада 2020 року затверджено Положення про територіальні органи ДПС.
Згідно п. 1 Положення про Головне управління ДПС у Донецькій області даний орган є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС України. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Донецькій області (43142826). В цьому випадку має місце публічне правонаступництво (повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень до іншого, внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції). Тобто, в даному випадку відбулося передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого.
Таким чином, функції Головного управління ДПС у Донецькій області, в т.ч. щодо адміністрування податків, зборів та платежів, стягнення податкового боргу, адміністрування єдиного внеску тощо, перейшли до Головного управління ДПС у Донецькій області, як відокремленого підрозділу ДПС.
Наказом ДПС України від 24 грудня 2020 року № 755 розпочато з 1 січня 2021 року здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893.
Відповідно до п. 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року, дія якого поширюється, в тому числі, і на територіальні органи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.
Таким чином, з 1 січня 2021 року всі права та обов'язки Головного управління ДПС у Донецькій області (код юридичної особи в ЄДРПОУ 43142826) перейшли до його правонаступника - Головного управління ДПС у Донецькій області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код відокремленого підрозділу в ЄДРПОУ: 44070187).
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України у разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Згідно п. 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074, у разі злиття органів державної влади, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття.
Відповідно до ч. 10 ст. 51 Бюджетного кодексу України у разі ліквідації або реорганізації державних органів у поточному бюджетному періоді забезпечення їх діяльності у наступних бюджетних періодах до завершення процедур ліквідації або реорганізації здійснюється в межах видатків, передбачених новим державним органам, які визначені правонаступниками чи яким передаються функції органів, що ліквідуються або реорганізуються.
Суд зауважує, що як вбачається із заяви про заміну сторони виконавчого провадження, виконавче провадження на виконання виконавчого листа, виданого на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2019 року в частині зобов'язання Головного управління ДФС у Донецькій області підготувати висновок про повернення ОСОБА_1 надміру сплачених сум грошових зобов'язань зі сплати єдиного податку в сумі 3 447,84 грн з відповідного бюджету та подати такий висновок для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку, визначеному ст. 43 Податкового кодексу України, - не відкрито.
Разом із цим згідно ч. 4 ст. 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
На підставі викладеного вище суд дійшов висновку про необхідність задовольнити заяву ОСОБА_1 та здійснити заміну боржника у виконавчому листі № 200/9193/19-а, виготовленому 2 червня 2021 року.
Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 294, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Заяву ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому провадженні, відкритому на виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому листі № 200/9193/19-а, виготовленому 2 червня 2021 року Донецьким окружним адміністративним судом на виконання рішення суду від 18 листопада 2019 року в частині зобов'язання Головного управління ДФС у Донецькій області підготувати висновок про повернення ОСОБА_1 надміру сплачених сум грошових зобов'язань зі сплати єдиного податку в сумі 3 447,84 грн з відповідного бюджету та подати такий висновок для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку, визначеному ст. 43 Податкового кодексу України, - Головне управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028, місцезнаходження: 87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 114) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44070187, місцезнаходження: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59).
Ухвала суду набирає законної сили з дня її прийняття.
Ухвала суду може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня прийняття.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день прийняття, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
Суддя Н.П. Волгіна