23 червня 2021 року Справа № 160/12583/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу, -
07 жовтня 2020 року Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в розмірі 41825,46 грн. з земельного податку.
13.10.2020 року судом направлено запит щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача відповідно до ч.3 та 4 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України.
03.11.2020 року до суду надійшла відповідь Відділу адресно-довідкової роботи управління з питань громадянства, паспортизації та реєстрації Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про місце проживання (перебування) відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Проте, в порушення зазначених норм, згідно даних контролюючого органу в інтегрованій картці платника податків за фізичною особою ОСОБА_1 обліковується податковий борг із земельного податку з фізичних осіб, який виник у зв'язку із несплатою податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні форми «Ф» №25811-0000 від 04.12.2017 року у сумі 50 361,78 грн. Враховуючи, що в інтегрованій картці платника податків станом на 29.08.2018 року рахувалась переплата у сумі 8 536,32 грн., тому заборгованість вищезазначеного податку зменшено та становить у сумі 41 825,46 грн. Оскільки, не сплачена сума грошового зобов'язання відповідно до вимог ст.57 ПК України набуває статусу податкового боргу, то податковим органом на виконання вимог ст.59 ПК України на адресу відповідача сформовано та направлено засобами поштового зв'язку із рекомендованим повідомлення про вручення податкову вимогу форми «Ф» від 10.09.2018 року №100361-17/18. Податковий борг в добровільному порядку відповідачем не сплачено, у зв'язку з чим, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулося до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 25.11.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/12583/20. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені). Цією ж ухвалою відповідачу надано право подати відзив на позов разом із доказами, які підтверджують обставини на яких грунтуються його заперечення протягом 15 днів з дати отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 01.03.2021 року витребувано з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області наступні докази: 1) інтегровану картку платника податків по земельному податку з фізичних осіб за період з 2019 - 2020 року; 2) докази направлення та вручення відповідачу податкової вимоги форми «Ф» від 10.09.2018 року №100361-17/18.
22.03.2021 року на адресу суду надійшло клопотання, в якому позивач просить суд замінити - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області код ЄДРПОУ ВП 44118658). Дане клопотання обгрунтовано тим, що відповідно до наказу Державної податкової служби України від 30.09.2020 року №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» створено Головне управління ДПС у Дніпропетровській області як відокремлений підрозділ ДПС України.
Разом з тим, на виконання ухвали суду про витребування доказів на адресу суду надійшла від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області уточнена позовна заява разом з витребуваними доказами, в якій позивачем зазначено, що у інтегрованій картці платника податків обліковується податковий борг, який зменшився за рахунок сплати та на теперішній час становить 37 556,38 грн., у тому числі по земельному податку з фізичних осіб: податкове повідомлення-рішення від 04.12.2017 року №25811-0000 в сумі 50 361,78 грн., зменшено за рахунок переплати і становить в сумі 37 556,38 грн., у зв'язку з чим, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, просить:
- стягнути суму податкового боргу в сумі 37 556,38 грн. з платника податку фізичної особи ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ).
До суду з місця проживання відповідача повернувся конверт із відміткою пошти «інші причини, що не дали змоги виконати обов'язки щодо пересилання поштового відправлення».
Відповідно до частини 6 статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України, днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
За правилами пунктів 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року № 270, у разі відсутності адресата поштові відправлення повертаються об'єктом поштового зв'язку відправнику за закінченням встановленого строку зберігання.
В той же час, до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками «за закінченням терміну зберігання», «адресат вибув», «адресат відсутній» тощо, з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Аналогічний висновок зроблено Верховним Судом в ухвалі від 01.04.2019 у справі №9901/811/18 (адміністративне провадження №П/9901/811/18).
За таких обставин, суд вважає, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи судом, однак правом на подання відзиву на позов, заперечень, доказів чи пояснень по суті справи не скористався, згідно ст.162 КАС України.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.6 ст.162 КАС України).
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Стосовно заміни позивача - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу ДПС України, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року №893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби", територіальні органи Державної податкової служби як юридичні особи публічного права ліквідовано, їх права та обов'язки перейшли до Державної податкової служби та її територіальних органів у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Наказом ДПС України від 30.09.2020 №529 утворено як відокремлені підрозділи ДПС України територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
У свою чергу, відповідно до наказу Державної податкової служби України №755 від 24.12.2020, з 01.01.2021 розпочато здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС України №529 від 30.09.2020, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що є підстави для заміни позивача - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, а тому, у відповідності до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд допускає заміну позивача у справі на правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу ДПС України (код ЄДРПОУ ВП: 44118658).
По суті позовних вимог, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що фізична особа ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області та відповідно до вимог статті 15 Податкового кодексу України, є платником податків.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна ОСОБА_1 є власником нерухомого майна, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 ; АДРЕСА_3 .
З інтегрованої картки платника податків вбачається, що станом на 31.12.2020 року за ОСОБА_1 обліковується податковий борг у сумі 37 556,38 грн.
Податковий борг виник у зв'язку із несплатою податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні форми «Ф» №25811-0000 від 04.12.2017 року у сумі 50 361,78 грн.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що вказане податкове повідомлення-рішення отримано позивачем особисто, про що свідчить відмітка на корінці даного повідомлення.
Доказів оскарження податкового повідомлення - рішення форми «Ф» №25811-0000 від 04.12.2017 року матеріали справи не містять.
З урахуванням вимог ст.57 ПК України, у зв'язку з несплатою ОСОБА_1 у встановлені строки вищезазначеної суми грошових зобов'язань, вони набули статусу податкового боргу.
Відповідно до вимог ст.59 ПК України, у зв'язку з несплатою до бюджету сум податкового боргу, Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області в автоматичному режимі сформовано та направлено на адресу ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку із рекомендованим повідомлення про вручення податкову вимогу форми «Ф» від 04.12.2017 року №25811-0000 про сплату суми податкового боргу станом на 09.09.2018 року у розмірі 41 825,46 грн.
Доказів оскарження вказаної податкової вимоги матеріали справи не містять.
Посилаючись на наведені обставини, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п.285.1 ст.285 ПК України).
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу (п.286.5 ст.286 ПК України).
Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня (п.287.2 ст.287 ПК України).
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.287.5 ст.287 ПК України).
Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно п.57.1 ст.57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно п.п.58.2, 58.3 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному п.42.4 ст.42 цього Кодексу.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №25811-0000 від 04.12.2017 року у сумі 50 361,78 грн. отримано позивачем особисто, про що свідчить відмітка на корінці даного повідомлення.
Крім того, доказів оскарження/скасування податкового повідомлення-рішення матеріали справи не містять. Таким чином, на час вирішення даної справи визначене контролюючим органом податкове зобов'язання є правомірним та узгодженим.
Згідно статті 14 ПК України податковим боргом вважається сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 59.1 ст.59 ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (абз.1 п.59.3 ст.59 ПК України).
Відповідно до п.59.5. ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З метою погашення податкового боргу Головне управління ДФС у Дніпропетровській області, сформувало податкову вимогу форми «Ф» від 04.12.2017 року №25811-0000 про сплату суми податкового боргу станом на 09.09.2018 року у розмірі 41 825,46 грн., яка була направлена у встановленому порядку, за податковою адресою фізичної особи ОСОБА_1 .
Суд зазначає, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному п.42.4 ст.42, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (п.42.2 ст.42 ПК України).
Якщо платник податків у порядку та у строки, визначені статтею 66 цього Кодексу, повідомив контролюючий орган про зміну податкової адреси, він на період з дня державної реєстрації зміни податкової адреси до дня внесення змін до облікових даних такого платника податків звільняється від виконання вимог документів, надісланих йому контролюючим органом за попередньою податковою адресою та в подальшому повернених як таких, що не знайшли адресата (п.42.3 ст.42 ПК України).
Отже, направлена податкова вимога вважається врученою згідно ст.ст.42, 58 ПК України.
Відповідно до п.14.1.152. ст.14 ПК України, погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Між тим, відповідачем доказів оскарження податкової вимоги «Ф» від 04.12.2017 року №25811-0000 або сплати вказаної у ній суми податкового боргу суду не надано.
Відповідно до п.п.20.1.34 п.20.1 ст.20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до п.87.11 ст.87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи, що узгоджена сума податкового зобов'язання, всупереч вимогам податкового законодавства своєчасно та в повному обсязі не сплачена, заборгованість перед позивачем на час розгляду справи відповідачем повністю не погашена та складає у сумі 37 556,38 грн., суд, приходить до висновку, що вимоги контролюючого органу про стягнення суми податкового боргу підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, та враховуючи, що дії контролюючого органу відповідають вимогам чинного законодавства України, а також приймаючи до уваги факт не надання відповідачем до суду доказів погашення заборгованості, чи будь-яких доказів, які б спростовували наведені доводи позивача щодо зазначеної суми податкового боргу, а також те, що наявність податкового боргу підтверджується матеріалами справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат в справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Беручи до уваги відсутність витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судовий збір на користь Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу ДПС України стягненню із відповідача не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73,77, 90, 139, 205, 243, 246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу ДПС України (вул.Сімферопольська, буд.17-А, м.Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ ВП: 44118658) до фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , рнокпп НОМЕР_1 ) про стягнення суми податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути суму податкового боргу з платника податку - фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , рнокпп НОМЕР_1 ) в сумі 37 556,38 грн. (тридцять сім тисяч п'ятсот п'ятдесят шість грн. 38 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева