15 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/17388/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Аршулік С.Р.,
представника позивача Литвин В.В.,
представника відповідача Сахарчука А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «Пульмо» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Фермерське господарство «Пульмо» (далі ФГ «Пульмо», позивач, господарство) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 21.08.2020 №0005250505, яким до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 500 000,00 грн.
Обгрунтовуючи позовну заяву, позивач зазначає, що штрафні санкції застосовані за оптову торгівлю пальним без ліцензії. Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» передбачено отримання ліцензії на оптову торгівлю пальним. Проте позивач не здійснював такої торгівлі, а дизельне пальне отримане від ПП «Технопостач комплект» в кількості 4236 л безпосередньо з бензовоза було залите в паливні баки сільськогосподарської техніки (далі с/г техніка), яка виконувала сільськогосподарські роботи для ФГ «Пульмо». Дану с/г техніку ФГ «ПУЛЬМО» використовує на підставі договорів оренди транспортних засобів, укладених між ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ФГ «Пульмо», на підставі яких вказані особи передали в користування техніку фермерському господарству. Крім того, сільською радою села Пульмо по акту прийому-передачі № 1 від 09.06.2016 були передані ФГ «Пульмо» основні засоби, серед яких також присутня с/г техніка.
Доводи контролюючого органу щодо відсутності державної реєстрації транспортних засобів, як факту що підтверджує реалізацію пального суперечить чинному законодавству та дійсним обставинам справи, оскільки орган Державної податкової служби України не є суб'єктом уповноваженим на здійснення перевірки постановки на облік транспортних засобів та не може перебирати повноваження органів Національної поліції, а відсутність державної реєстрації транспортного засобу жодним чином не доводить реалізацію пального.
Статтею 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» встановлено, що оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам; місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування.
Піч час проведення фактичної перевірки перевіряючими не було встановлено та відображено в акті перевірки факту реалізації ФГ «Пульмо» пального іншим суб'єктам господарювання, не встановлено і осіб, яким начебто фермерським господарством було реалізовано таке пальне, а отже висновки викладені в акті перевірки є лише голослівними та непідтвердженими припущеннями контролюючого органу.
Крім того, позивач вважає, що перевірка проведена без законних підстав, оскільки відповідно до п.п. 80.2.2, 8.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України (далі ПК України) фактична перевірка проводиться у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів або у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Проте у наказі на перевірку позивача №1262 від 06.07.2020 про наявність такої інформації чи посилання на конкретні (фактичні) підстави призначення фактичної перевірки не зазначено.
З наведених підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відзиві на позов від 23.02.2021 представник відповідача позовних вимог не визнав та зазначив, що в ході проведення фактичної перевірки ФГ «Пульмо» складено акт від 07.07.2020 у якому встановлено, що позивачем згідно видаткової накладної від 31.03.2020 №0000000055 придбано у ПП «Технопостач комплект» (код 38339731) паливо дизельне ДП-3-Євро5-ВО в кількості 4236 л на суму 60716,00 грн. При цьому, ФГ «Пульмо» ліцензії на право оптової, роздрібної торгівлі пальним та зберігання пального не отримувало. Згідно пояснення голови ФГ «Пульмо» ОСОБА_1 дизельне пальне отримане згідно вказаної ТТН було залито в техніку безпосередньо з бензовоза в паливний бак (трактор К700 -1200 літрів, К-701 -1200 літрів, автомобіль КАМАЗ - 400 літрів, комбайн зернозбиральний «Джон Дір», 975 -900 літрів, автомобіль МАЗ - 300 літрів, трактори МТЗ-80 (4 шт.) - 480 літрів. Згідно наданих документів трактори К700, К701, автомобіль КАМАЗ, комбайн зернозбиральний « ОСОБА_3 » відсутні на балансі підприємства. Станом на 21.07.2020 до перевірки не надано документи, що підтверджують право власності та реєстрацію в державних органах вказаної вище техніки.
Згідно Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів всіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них технічних засобів і мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388 (із змінами та доповненнями) експлуатація транспортних засобів, ідо ис зареєстровані (ие перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, заборонена.
Враховуючи викладене вище з урахуванням наданих до перевірки документів та пояснень, відпуск дизельного пального в баки транспортних засобів, тракторів, сільськогосподарської техніки, яка відсутня па балансі господарства, на яку не надано документи щодо права власності, державної реєстрації, яка не використовується у власній діяльності (для потреб власного споживання та/або сільськогосподарських послуг в розумінні н. п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України та ст.1 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР підпадає під визначення оптової торгівлі паливом.
На підставі вищенаведеного, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 26.02.2021 постановлено судовий розгляд даної адміністративної справи проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі, продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.04.2021 закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити, оскільки вважає, що відповідачем жодним чином не доведено факту оптової торгівлі пальним ФГ «Пульмо».
Представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог з мотивів та підстав, викладених у відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
21.07.2020 працівниками управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Волинській області, на підставі наказу №1262 від 06.07.2020, проведено фактичну перевірку ФГ «Пульмо», що знаходиться за адресою: Волинська область, Шацький район, с. Пульмо, за результатами якої складено акт перевірки за реєстраційним №9703/03-20-05/40444370 від 21.07.2021.
З акту вбачається, що перевіркою встановлено, що згідно товарно-транспортної накладної серії АА № 01869 виписаної 31.03.2020 ПП «Технопостач комплект» (ЄДРПОУ 38339731) покупець ФГ «Пульмо» придбав дизельне паливо ДП-3-Євро -ВО в кількості 4236 л (підпункт розвантаження: п. Ставки Турійського району).
Згідно пояснення голови ФГ «Пульмо» ОСОБА_1 дизельне пальне отримано згідно вказаної ТТН в кількості 4236 літрів було залите в техніку безпосередньо з бензовоза в паливний баки с/г техніки (трактор К 700 - 1200 л, К 701 - 1200 л, автомобіль КАМАЗ - 400 л, комбайн зернозбиральний «Джондір 975» - 900 л, автомобіль МАЗ - 300 л, трактори МТЗ-80 (4 шт.) - 180 л).
Згідно наданих дорожніх листів тракторів, подорожніх листів вантажного автомобіля записи про пересування техніки із с. Пульмо Шацького району до с. Ставки Турійського району 31.03.2020 чи до цієї дати відсутні. Згідно наданих документів трактори К700, К701, автомобіль КАМАЗ, комбайн зернозбиральний « ОСОБА_3 » відсутні на балансі підприємства.
Станом на 21.07.2020 до перевірки не надано документи, що підтверджують право власності та реєстрацію в державних органах вказаної вище техніки. В наданих до перевірки дорожніх листках трактора та подорожніх листах вантажного автомобіля відсутні державні номери, показники спідометра та пробіг автомобіля. Згідно пояснень та наданих договорів оренди (наданих 21.07.2020) комбайни «Джон Дір», трактори МТЗ-80. К700А належать громадянину ОСОБА_1 , громадянці ОСОБА_2 . Договори оренди зазначені в додатку 1 до акту фактичної перевірки.
Згідно дорожніх листів трактора, наданих до перевірки, №№10/1, 16, 23, 24,25, 26, складених за відповідні періоди 2020 року на комбайн «Джон Дір 975» здійснювалася дозаправка МТЗ-80 та автомобіля КАМАЗ. Пояснень щодо фактичного порядку здійснення такої дозаправки директором ФГ «Пульмо» не надано.
Згідно даних про оренду землі у ФГ «Пульмо» відсутня орендована земля в с. Ставки Турійського району Волинської області. Село Ставки Турійського району Волинської області - юридична адреса суб'єкта господарювання ФГ «Новий Світанок» (код ЄДРПОУ 36717205), де згідно баз даних директором та засновником є ОСОБА_1 .
Згідно Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів всіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них технічних засобів і мопедів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 за №1388 експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, заборонена
Згідно Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2009 №694 перерахована вище техніка підлягає обов'язковій реєстрації.
Статтею 15 Закону України «Про державне регулювання, виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР передбачено отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального.
Аналізом наданих договорів оренди технічних засобів, дорожніх листів трактора, подорожніх листів вантажного автомобіля не можна ідентифікувати техніку, що надана в оренду громадянами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а також використання вантажних автомобілів та сільськогосподарської техніки (в т. ч. орендованої) у власній господарській діяльності ФГ «Пульмо» та надання сільськогосподарських послуг.
Враховуючи викладене вище з урахуванням наданих до перевірки документів та пояснень, відпуск дизельного пального в баки транспортних засобів, тракторів, сільськогосподарської техніки, яка відсутня па балансі господарства, на яку не надано документи щодо права власності, державної реєстрації, яка не використовується у власній діяльності (для потреб власного споживання та/або сільськогосподарських послуг в розумінні н. п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами га доповненнями) та ст.1 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР підпадає під визначення оптової торгівлі паливом (а.с. 94-97)
На підставі акта перевірки №9703/03-20-05/40444370 від 21.07.2021 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 21.08.2020 №0005250505, яким застосовано до позивача штрафну санкцію, передбачену абзацом 8 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» у розмірі 500 000 грн (а.с. 34)
З розрахунку штрафної санкції ГУ ДПС у Волинській області вбачається, що штрафна санкція у розмірі 500 000 грн застосована саме за оптову торгівлю пальним без наявної відповідної ліцензії (а.с. 35).
Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням контролюючого органу, у зв'язку з чим звернувся за захистом своїх прав до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відтак суд, зважаючи на предмет позову, перевіряє чи оскаржуване рішення відповідача прийняте у відповідності до зазначених вище умов.
При вирішені спору суд виходить із того, що основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України, визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі Закон №481/95-ВР).
До вказаного Закону було внесено зміни Законом України від 23.11.2018 № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», які набули чинності з 01.07.2019, зокрема запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Серед іншого, вказані зміни торкнулися, статті 15 Закону, приписи якої після 01.07.2019 ще змінювалися відповідно до Закону України №391-ІХ від 18.12.2019 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку» (чинного з 29.12.2019), та яка стосується спірних правовідносин і приведена нижче.
Імпорт, експорт алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності без ліцензії. Оптова торгівля на території України алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснюється за наявності у суб'єктів господарювання всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами. Оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії (частина 1 статті 15 Закону №481/95-ВР).
Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва (частина 8 статті 15 Закону).
Роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю (частина 20 статті 15 Закону).
Суб'єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують (частина 21 статті 15 Закону).
Частина 1 ст. 15 Закону №481/95-ВР передбачає, що оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Згідно з ч.1 ст. 16 Закону №481/95-ВР контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку органів ліцензування та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів» від 05.08.2015 №609 ліцензії на оптову торгівлю та зберігання пального видають територіальні органи ДПС.
Відповідно до п.п. 20.1.10 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.
Згідно з п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є: податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Отже до повноважень відповідача, який видає ліцензії на зберігання та оптову торгівлю пальним, відноситься здійснення контролю за дотриманням позивачем вимог Закону №481.
Згідно 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Підпункт 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України визначає, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Порядок проведення фактичної перевірки визначається ст. 80 ПК України.
Згідно п.80.2. ст. 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:
пп. 80.2.2. п. 80.2 ст. 80 у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено па контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.
пп. 80.2.5 п. 80.2 ст.80 у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Як вбачається з додаткових пояснень представника ГУ ДПС у Волинській (а.с. 131) підставою для проведення перевірки позивача слугувала інформація отримана від Любомильської ДПС про купівлю ФГ «Пульмо» палива у значних обсягах (а.с. 132).
З наказу про проведення фактичної перевірки від 06.07.2020 №1262 вбачається, що фактична перевірка позивача призначена на підставі пп.20.1.9 20., 20.1.10, 20.1.11 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.2, 80.2.5 п. 80.2 ст.80 ПК України, з метою здійснення контролю за дотриманням порядку здійснення розрахункових операцій, наявності ліцензій, виробництва та обігу підакцизних товарів (а.с. 22).
Таким чином в ГУ ДПС у Волинській області були наявні підстави для проведення фактичної перевірки позивача визначені ПК України та зазначені у відповідному наказі.
Щодо встановленого при проведенні перевірки порушення, а саме: оптової торгівлі ФГ «Пульмо» паливом без ліцензії суд зазначає наступне.
Згідно ч. 8 ст. 15 Закону №481 суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
За змістом вищезазначених норм Закону №481 визначено обов'язок суб'єктів господарювання здійснювати оптову торгівлю пальним лише за наявності відповідної ліцензії.
У разі порушення вказаного обов'язку застосовується штраф, передбачений абз.8 ч. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР у розмірі 500000 грн.
Згідно з визначеннями, зазначеними у ст. 1 Закону №481/95-ВР місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування;
місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;
оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;
Згідно з ч. 39 ст. 15 Закону №481 для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
При цьому, суб'єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії зазначених документів не подають. Такі суб'єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження, а також фактичне місцезнаходження ємностей, що використовуються для зберігання пального (частина 43 статті 15 Закону).
Отже за змістом вказаних норм оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам.
З акту перевірки вбачається, що згідно товарно-транспортної накладної серії АА №01869 виписаної 31.03.2020 ПП «Технопостач комплект» (ЄДРПОУ 38339731) покупець ФГ «Пульмо» придбав дизельне паливо ДП-3-Євро -ВО в кількості 4236 л (підпункт розвантаження: п. Ставки Турійського району).
Позивач не заперечує, що отримав від постачальника ПП «Технопостач комплект» дизельне пальне, проте зазначає, що дизельне пальне безпосередньо з бензовоза було залите в паливні баки сільськогосподарської техніки (далі с/г техніка), яка виконувала сільськогосподарські роботи для ФГ «Пульмо». Дану с/г техніку ФГ «Пульмо» використовує на підставі договорів оренди транспортних засобів, укладених між ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ФГ «Пульмо», на підставі яких вказані особи передали в користування техніку фермерському господарству.
На підтвердження наявної техніки у господарства, позивач надав копії про оренду транспортних засобів та акти їх приймання- передачі (а.с. 53-70).
На підтвердження виконання сільськогосподарських робіт на полях позивач надав копії подорожніх листів (а.с 108-126) та облікові листи трактористів-машиністів про рух палива (а.с. 74-87).
Надаючи оцінку вищевикладеному, суд зазначає, що, встановивши факт отримання позивачем дизельного пального, відповідач не встановив, не зафіксував та не довів жодними належними та допустимими доказами факт оптової торгівлі пальним (чи зберігання пального).
З матеріалів справи вбачається, що до акту перевірки не додано жодних додатків, які б підтверджували висновки викладені в акті.
Зокрема, під час проведення фактичної перевірки контролюючим органом не було встановлено та відображено в акті перевірки факту реалізації ФГ «Пульмо» пального іншим суб'єктам господарювання, не встановлено і осіб, яким начебто господарством було реалізоване таке пальне.
Відповідачем також не встановлено місце оптової торгівлі пальним, а саме не встановлено місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовувались позивачем для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування.
Фактично, акт перевірки складений на підставі тих обставин, що контролюючий орган не може ідентифікувати техніку, що передана в оренду громадянами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в орендну ФГ «Пульмо».
Однак, суд зауважує, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Суд зазначає, що будь-яких належних і допустимих доказів, які б вказували, що ФГ «Пульмо» здійснювало оптову торгівлю дизельним паливом до акту перевірки не долучено. Станом на день проведення перевірки - 21.08.2020 та складання акту такої перевірки відповідачем не встановлено та не доведено факту оптової торгівлі пальним позивачем.
Отже, виходячи з фактичних обставин справи, а також норм діючого законодавства, суд дійшов до переконливого висновку про те, що відповідачем не представлено належних доказів здійснення позивачем оптової торгівлі пальним (чи його зберігання) без наявності ліцензії.
Крім того, судом встановлено, що згідно виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 13) ФГ «Пульмо» засноване та здійснює свою діяльність з 2016 року. Засновником ФГ «Пульмо» є ОСОБА_2 , керівником - ОСОБА_1 .
Видами господарської діяльності ФГ «Пульмо» за Кодами КВЕД є: 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння, олійних культур (основний). 01.13 вирощування овочів і баштанових культур, коренеплодів в бульбоплодів; 01.46 розведення свиней; 01.50 змішане сільське господарство; 01.61 допоміжна діяльність у рослинництві; 46.31 оптова торгівля фруктами і овочами; 47.89 роздрібна торгівля з лотків і на ринках іншими товарами.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство», фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва^ особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Як вбачається зі статуту ФГ «Пульмо», затвердженого рішенням №1 від 30.03.2016 (а.с. 14-20) господарство створено для здійснення господарської (підприємницької) діяльності на основі повного господарського розрахунку, самофінансування та самоокупності з метою отримання прибутку.
Для досягнення своєї мети господарство здійснює наступні види діяльності: сільськогосподарські роботи, обробіток землі, послуги по обробітку землі; рослинництво; надання послуг у рослинництві; вирощування зернових, бобових культур і насіння олійних культур; вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; вирощування технічних культур; вирощування фруктів, олійних плодів, ягід, горохів, інших плодових дерев і чагарників; вирощування культур для виробництва напоїв; вирощування пряних, ароматичних і лікарських культур; відтворення рослин; тощо.
З акту перевірки №9703/03-20-05/40444370 від 21.07.2021 вбачається, що голова ФГ «Пульмо» надав пояснення про те, що дизельне пальне отримане згідно ТТН від ПП «Технопостач комплект» в кількості 4236 літрів було залите в техніку безпосередньо з бензовоза в паливний баки с/г техніки (трактор К 700 - 1200 л, К 701 - 1200 л, автомобіль КАМАЗ - 400 л, комбайн зернозбиральний «Джондір 975» - 900 л, автомобіль МАЗ - 300 л, трактори МТЗ-80 (4 шт.) - 180 л).
З матеріалів справи слідує, що с/г техніку ФГ «Пульмо» використовує на підставі договорів оренди транспортних засобів укладених між ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ФГ «ПУЛЬМО», на підставі, яких ОСОБА_1 та ОСОБА_2 передали в користування техніку фермерському господарству, копії договорів оренди були надані до перевірки та до позовної заяви. Крім того, сільською радою села Пульмо по акту прийму-передачі № 1 від 09.06.2016, № 2 від 30.06.2016, № 4 від 28.07.2016 були передані ФГ «ПУЛЬМО» основні засоби, серед яких також присутня техніка.
Так, на підставі договору оренди № 1 від 01.03.2019 у безоплатному користуванні у ФГ «Пульмо» перебуває комбайн зернозбиральний «Джондір 975» номер НОМЕР_1 . Даний транспортний засіб належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_2 (а.с.148).
На підставі договору оренди № 4 від 01.03.2019 у безоплатному користуванні у ФГ «Пульмо» перебуває комбайн зернозбиральний «Джондір 97»5 номер НОМЕР_3 . Даний транспортний засіб належить на праві приватної власності ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію машини серія НОМЕР_4 (а.с.149).
На підставі договору оренди № 2 від 01.03.2019 у безоплатному користуванні у ФГ «Пульмо» перебуває трактор МТЗ - 80. Даний транспортний засіб переданий ФГ «Пульмо» на підставі протоколу № 3 засідання комісії з вирішення майнових питань від 29.06.2016, згідно якого вирішено видати нерухоме майно в натурі ФГ «Пульмо» код ЄДРПОУ 04444370 згідно додатку № 1, а саме: трактор МТЗ - 80. Отримання трактору МТЗ - 80 ФГ «Пульмо» підтверджується актом №2 приймання-передачі майнових паїв в натурі від 30.06.2016.
На підставі договору оренди № 5 від 01.03.2019 у безоплатному користуванні у ФГ «Пульмо» перебуває трактор МТЗ - 80. Даний транспортний засіб переданий ФГ «Пульмо» на підставі протоколу №4 засідання комісії з вирішення майнових питань від 28.07.2016. Згідно якого вирішено видати нерухоме майно в натурі ФГ «Пульмо» код ЄДРПОУ 04444370 згідно додатку № 1, а саме: трактор МТЗ - 80.
Отримання трактору МТЗ - 80 ФГ «Пульмо» підтверджується актом № 4 приймання-передачі майнових паїв в натурі від 28.07.2016 (а.с. 150 -158).
Інші транспортні засоби перебувають у власності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , та передані в оренду ФГ «Пульмо» на підставі договорів безоплатного користування, проте не перебувають на обліку, оскільки з пояснень представника позивача слідує, що це довготривала та фінансово затратна процедура.
Суд критично ставиться до доводів контролюючого органу щодо відсутності державної реєстрації транспортних засобів, оскільки орган Державної податкової служби України не є суб'єктом уповноваженим на здійснення перевірки постановки на облік транспортних засобів та не можуть перебирати повноваження органів Національної поліції. Окрім того, відсутність державної реєстрації транспортних засобів жодним чином не доводить реалізацію позивачем пального.
Таким чином, суд дійшов висновку, що ФГ «Пульмо» не здійснювало оптової реалізації пального, а лише заправляло ним використовувану на умовах оренди сільськогосподарську техніку, яка виконувала сільськогосподарські роботи для господарства.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, оскільки факт оптової торгівлі пальним ФГ «Пульмо» без наявності ліцензії не доведений відповідачем належними та допустимими доказами, тому правові підстави для застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій у вигляді штрафу, передбаченого абз. 8 ч. 2 ст. 17 Закону №481, відсутні.
Враховуючи зазначене, податкове повідомлення-рішення від 21.08.2020 №0005250505 про застосування до позивача штрафу у розмірі 500 000,00 грн є протиправним і підлягає скасуванню, а позов підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі “Hirvisaari v. Finland” від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Згідно п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі “Ruiz Torija v. Spain” від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Враховуючи зазначене, решта доводів та аргументів учасників справи не мають значення для правильного вирішення спору по суті, не впливають на встановлені в ході розгляду справи обставини і не спростовують викладених висновків суду.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь ФГ «Пульмо» за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області слід стягнути судовий збір у сумі 7500 грн, сплачений платіжним дорученням № 421 від 21.12.2020.
Керуючись статтями 241-246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській від 21 серпня 2020 року №0005250505 про застосування до Фермерського господарства "Пульмо" штрафної санкції у розмірі 500000,00 грн.
Стягнути на користь Фермерського господарства "Пульмо" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судові витрати в сумі 7500,00 грн (сім тисяч п'ятсот гривень 00 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Фермерське господарство "Пульмо" (44020, Волинська область, Шацький район, с. Пульмо, код ЄДРПОУ 40444370).
Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 44106679).
Повний текст рішення складений 23 червня 2021 року
Суддя Т.М. Димарчук