22 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5198/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника відповідачів про здійснення розгляду справи з повідомленням (викликом) сторін та про продовження строку на подання відзиву в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Вадар Тойс» до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вадар Тойс» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень Комісії Головного управління ДПС у Рівненській області: №2465930/42441869 від 12.03.2021, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної №13 від 01.03.2021, №2449545/42441869 від 04.03.2021, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної №11 від 01.03.2021, №2465931/42441869 від 12.03.2021, яким було відмовлено у реєстрації податкової накладної №12 від 01.03.2021, зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: №13 від 01.03.2021, №11від 01.03.2021, №12 від 01.03.2021, подані товариством з обмеженою відповідальністю «Вадар Тойс».
18.06.2021 на адресу суду від представника відповідачів надійшли клопотання: про здійснення розгляду справи з повідомленням сторін та про продовження строку на подання відзиву на позов.
Відповідно до частини третьої статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Таким чином, розгляд вказаних клопотань за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.
Щодо клопотання представника відповідачів про здійснення розгляду справи з повідомленням сторін.
Як передбачено пунктом 20 частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Згідно із частиною другою статті 12 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Частина друга статті 257 КАС України передбачає, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту частини четвертої статті 12 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Згідно із частиною третьою статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Частинами п'ять, шість статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Клопотання про розгляд справи з повідомленням сторін обґрунтоване тим, що: 1) дана адміністративна справа має важливе значення для ГУ ДПС у Рівненській області як практикоутворююча, а для ДПС України - оскільки носить зобов'язальний характер; 2) відповідачі висловлюють прохання про розгляд справи виключно за участі сторін.
Частиною шостою статті 12 КАС України визначено перелік справ незначної складності. Відповідно до пункту 10 вказаної норми справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною четвертою статті 257 КАС України встановлено перелік категорій справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження. Дана адміністративна справа не підпадає під вказаний перелік.
Таким чином, з огляду на характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому суд не вбачає підстав для розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, які беруть участь у справі.
Водночас, суд звертає увагу, що відповідно до статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно із частиною дев'ятою статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
З наведеного слідує, що пояснення сторін, надані в ході судових засідань не є доказами в розумінні приписів статті 72 КАС України, в той час як судом рішення приймається на підставі тих доказів, з якими ознайомлені усі учасники справи та відносно яких, у разі сумнівів в їх достовірності, необхідності уточнення будь-яких даних, сторони мають право подати письмові заяви по суті справи.
Суд вважає за доречне також звернути увагу на певні висновки ЄСПЛ в аспекті доводів заявника. Так, у п. 44 Рішенні ЄСПЛ від 13.03.2018 у справі «Mirovni Institut v. Slovenia» зазначено, що внутрішнє законодавство не завжди вимагає провести слухання в Адміністративному суді. Винятковий характер обставин, що можуть бути підставами для відмови в усному розгляді великою мірою залежить від характеру проблеми, що вирішується компетентним національним судом, а не від частоти виникнення таких ситуацій (Miller v. Sweden (Міллер проти Швеції), § 29; Martinie v. France (Мартіньє проти Франції), § 41). Суд також постановив, що відмова у розгляді може бути обґрунтованою у справах, що стосуються лише правових питань обмеженого характеру (Allan Jacobsson v. Sweden (No. 2) (Аллан Якобсон проти Швеції), §§ 48-49; Valova and Others v. Slovakia (Валова та інші проти Словакії), §§ 65-68) або які не несуть певної складності (Varela Assalino v. Portugal (Варела Ассаліно проти Португалії); Speil v. Austria (Шпайль проти Австрії).
Представник відповідачів не навів жодних вагомих доводів щодо необхідності розгляду справи у судовому засіданні з викликом учасників справи.
Водночас суд звертає увагу, що розгляд справи у спрощеному позовному провадженні жодним чином не обмежує відповідачів у виконанні їх обов'язку, визначеного ч. 2 ст. 77 КАС України.
Крім того, суд вважає за необхідне вказати, що як положення власне Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, так і правові висновки ЄСПЛ у порядку аналогії не можуть бути застосовані для захисту прав та інтересів суб'єктів владних повноважень, оскільки визначені законодавством права, свободи людини та їх гарантії не можуть бути притаманними органам державної влади, бо головним обов'язком останніх є утвердження і забезпечення прав і свобод людини, а відтак, посилання представника на відповідну практику ЄСПЛ є безпідставними.
Наведене стосується також і посилань на постанову КЦС ВС від 20.12.2018 у справі №441/169/16-ц
Враховуючи вищевикладене, суд вважає клопотання про здійснення розгляду справи з повідомленням сторін необґрунтованим та таким, що не підлягає до задоволення.
Щодо продовження строку для надання відзиву на позов.
Представником відповідачів зазначено про те, що з метою з'ясування та встановлення обставин, зазначених у позові та доданих доказів (надісланих судом в електронній формі - понад 120 аркушів), підготовки обґрунтованого заперечення необхідний додатковий час.
Подане клопотання датоване 14.06.2021, судом розгляд вказаного клопотання проведено 22.06.2021 (на наступний робочий день після надходження останнього засобами поштового зв'язку), а відтак, суд вважає достатнім, з огляду на обов'язок суб'єктів владних повноважень подати відзив на адміністративний позов в будь-якому випадку, продовжити строк на його подачу - до 24.06.2021 включно.
Керуючись статтями 12, 162, 248, 257, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Рівненській області про здійснення розгляду справи з повідомленням сторін, - відмовити.
Продовжити строк на подання відзивів Головним управлінням ДПС у Рівненській області та Державній податковій службі України до 24.06.2021 включно.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
Суддя В.В.Дмитрук