про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
23 червня 2021 р. Справа № 120/6343/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Комар Павло Анатолійович, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: Виконавчого комітету Вінницької міської ради,
до: Вінницького обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Спеціальний підрозділ "Чумацький шлях", третя особа Вінницьке районне управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області,
про: припинення діяльності шляхом примусового розпуску,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Виконавчого комітету Вінницької міської ради до Вінницького обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Спеціальний підрозділ "Чумацький шлях", третя особа Вінницьке районне управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про припинення діяльності шляхом примусового розпуску.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Положеннями п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Статтею 5 КАС України передбачено право на звернення до адміністративного суду. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб та повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтями 160, 161 КАС України.
Норми статей 160, 161 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень даних норм свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 161 КАС України, суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Однак, до позовної заяви не додано доказів надіслання відповідачу та третій особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії позовної заяви та доданих до неї документів.
Водночас необхідно зазначити, що у спірних правовідносинах позивач виступає суб'єктом владних повноважень, який звертається до суду відповідно до закону. Отже, положення частини другої статті 161 КАС України у цьому випадку поширюються на Виконавчий комітет Вінницької міської ради.
Окрім того, в позовній заяві визначено в якості "третьої особи" Вінницьке районне управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, при цьому не надавши обґрунтованого клопотання про залучення такої особи до участі у справі.
Так, положеннями статті 49 КАС України визначено наступні статуси третіх осіб, а саме: треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору та треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, на стороні позивача або відповідача.
Треті особи, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, можуть вступити у справу до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, пред'явивши позов до однієї або декількох сторін (ч. 1 ст. 49 КАС України).
Разом з цим, згідно частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи.
Частиною четвертою даної норми визначено, що у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Частиною п'ятою статті 49 КАС України визначено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Отже, як видно із процитованих норм, позивач має право подати відповідне клопотання/заяву обґрунтувавши та вказавши підстави для залучення третьої особи до участі у справі і зазначити її статус у відповідності до визначень наведених вище, що ним зроблено не було.
Враховуючи вищевикладене, суд не може визначити склад сторін при відкритті провадження у справі, тому позивачу необхідно надати обґрунтоване клопотання про залучення третьої особи у справі, а також вказати її статус у відповідності до статті 49 КАС України.
Зазначені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам, встановленим статтею 160 КАС України.
За правилами визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків.
Керуючись ст. 169 КАС України, -
Позовну заяву Виконавчого комітету Вінницької міської ради до Вінницького обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону "Спеціальний підрозділ "Чумацький шлях", третя особа Вінницьке районне управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про припинення діяльності шляхом примусового розпуску, залишити без руху.
Запропонувати позивачу у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Комар Павло Анатолійович