ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
22.06.2021Справа № 910/4196/21
Господарський суд міста Києва у складі судді Спичака О.М., за участю секретаря судового засідання Тарасюк І.М., розглянувши матеріали справи
За позовом Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва»
до Приватного підприємства «Укральянстрейд»
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація
про виселення
Представники учасників справи:
від позивача: Панкова О.А.;
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи: Федорчук Х.В.
17.03.2021 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» з вимогами до Приватного підприємства «Укральянстрейд» про виселення.
Позовні вимоги обґрунтовані тими обставинами, що строк дії Договору №696 від 19.10.2017, на підставі якого відповідач займав орендоване приміщення (нежиле приміщення, загальною площею 87,8 кв.м., 1-й поверх - 87,8 кв.м за адресою: м. Київ, вул. Героїв Севастополя, буд. 13), закінчився 18.10.2020, та у відповідача відсутні підстави займати вказане нерухоме майно, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, та балансоутримувачем якого є позивач.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.03.2021 відкрито провадження у справі №910/4196/21, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Солом'янську районну в місті Києві державна адміністрацію; підготовче засідання призначено на 21.04.2021, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
02.04.2021 до Господарського суду міста Києва від третьої особи надійшли письмові пояснення, які суд долучив до матеріалів справи.
У підготовчому засіданні 21.04.2021 судом було постановлено протокольну ухвалу (без виходу до нарадчої кімнати) про відкладення підготовчого засідання на 19.05.2021.
У підготовчому засіданні 19.05.2021 судом було постановлено протокольну ухвалу (без виходу до нарадчої кімнати) про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 09.06.2021.
Представник позивача та представник третьої особи у судовому засіданні 09.06.2021 надали усні пояснення по справі, позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання 09.06.2021 не з'явився, про призначене судове засідання був повідомлений належним чином за адресою, яка вказана у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (03124, м. Київ, вул. Героїв Севастополя, буд. 13), що підтверджується інформацією з офіційного сайту АТ «Укрпошта» щодо відстеження пересилання поштових відправлень, з якої вбачається, що поштове відправлення 24.05.2021 надійшло до відділення зв'язку та було повернуто за зворотною адресою (за ідентифікатором пошуку 0105477691095).
Відповідач своїм правом на подання відзиву на позовну заяву у визначений судом у відповідності до господарського процесуального закону строк не скористався.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
У судовому засіданні 09.06.2021 судом було закінчено розгляд справи по суті та оголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,
19.10.2017 між Солом'янською районною в місті Києві державною адміністрацією (орендодавець), Приватним підприємством «Укральянстрейд» (орендар) та Комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» (балансоутримувач) укладено Договір №696 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду, відповідно до умов якого орендодавець на підставі рішення постійної комісії КМР з питань власності від 23.06.2017 №54, розпорядження СРДА від 19.10.2017 №71Є передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, яке знаходиться за адресою: вул. Героїв Севастополя, 13 для розміщення кафе.
Відповідно до п. 2.1 Договору №696 від 19.10.2017 об'єктом оренди є нежиле приміщення, загальною площею 87,8 кв.м., 1-й поверх - 87,8 кв.м., згідно з викопіюванням з поверхового плану, що складає невід'ємну частину цього договору.
Відповідно до п. 2.4 Договору №696 від 19.10.2017 орендар вступає у строкове платне користування об'єктом у термін, вказаний у цьому договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору (у разі оренди нерухомого майна на строк не менше ніж три роки - не раніше дати державної реєстрації цього договору) та акта приймання-передачі об'єкта.
У п. 3.6 Договору №696 від 19.10.2017 зазначено, що орендна плата сплачується орендарем на рахунок підприємства-балансоутримувача, починаючи з дати підписання акта приймання-передачі.
У п. 9.1 Договору №696 від 19.10.2017 зазначено, що договір набирає чинності з 19.10.2017 до 18.10.2020.
Відповідно до п. 9.3 Договору №696 від 19.10.2017 одностороння відмова від договору не допускається, крім випадку, передбаченого п. 5.1.3 цього договору. Лист з відмовою від договору направляється поштою з повідомленням про вручення за місцезнаходженням орендаря, вказаним у договорі. Договір є розірваним з дати одержання орендарем повідомлення орендодавця або підприємства-балансоутримувача про відмову від договору, або з дати повернення орендодавцю відмови від договору з відміткою відділення зв'язку про відсутність орендаря за вказаною адресою.
У п. 9.4 Договору №696 від 19.10.2017 сторонами погоджено, що договір припиняється, зокрема, у разі закінчення строку, на який його було укладено.
Відповідно до п. 9.8 Договору №696 від 19.10.2017 у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його дії протягом 1 місяця договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Зазначені дії оформлюються відповідним договором, який є невід'ємною частиною цього договору.
Звертаючись з даним позовом до суду, позивач вказує на те, що строк дії Договору №696 від 19.10.2017, на підставі якого відповідач займав орендоване приміщення (нежиле приміщення, загальною площею 87,8 кв.м., 1-й поверх - 87,8 кв.м за адресою: м. Київ, вул. Героїв Севастополя, буд. 13), закінчився 18.10.2020, та у відповідача відсутні підстави займати вказане нерухоме майно, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, та балансоутримувачем якого є позивач.
Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Дослідивши зміст Договору №696 від 19.10.2017, суд дійшов висновку, що він є договором оренди комунального майна.
Відповідно до норм частини 1 та 2 статті 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
Згідно з частиною 3 статті 283 Господарського кодексу України об'єктом оренди можуть бути: державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як цілісні майнові комплекси, тобто господарські об'єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання; нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб'єктам господарювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (№2269-XII від 10.04.1992) орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (№2269-XII від 10.04.1992) передача об'єкта оренди орендодавцем орендареві здійснюється у строки і на умовах, визначених у договорі оренди.
Судом встановлено, що за Актом приймання-передачі об'єкта оренди від 19.10.2017 позивач (підприємство-балансоутримувач) передав, а орендар (відповідач) прийняв у строкове платне користування об'єкт оренди за Договором №696 від 19.10.2017 - нежиле приміщення, загальною площею 87,8 кв.м., 1-й поверх - 87,8 кв.м, за адресою: м. Київ, вул. Героїв Севастополя, буд. 13.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (№2269-XII від 10.04.1992) термін договору оренди визначається за погодженням сторін. Термін договору оренди не може бути меншим, ніж п'ять років, якщо орендар не пропонує менший термін.
У п. 9.1 Договору №696 від 19.10.2017 зазначено, що договір набирає чинності з 19.10.2017 до 18.10.2020.
Судом встановлено, що 27.12.2019 набрав чинності новий Закон України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX (введено в дію 01.02.2020).
У п. 2 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 27.12.2019 зазначено, що договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше:
- набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п'ятим частини другої статті 18 цього Закону,
- або 1 липня 2020 року.
Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом.
Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.
Таким чином, продовження Договору №696 від 19.10.2017 відбувається в порядку, встановленому Законом України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 27.12.2019.
У ч. 1 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 27.12.2019 зазначено, що продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 27.12.2019 без проведення аукціону можуть бути продовжені договори, які:
укладені та продовжуються вперше, за умови, якщо строк оренди за такими договорами становить п'ять років або менше;
укладені без проведення аукціону з установами, організаціями, передбаченими частиною першою статті 15 цього Закону;
укладені без проведення аукціону з підприємствами, установами, організаціями, передбаченими частиною другою статті 15 цього Закону відповідно до вимог статті 15 цього Закону, крім випадків, передбачених абзацами одинадцятим та дванадцятим частини другої статті 15 цього Закону;
укладені з підприємствами, установами, організаціями, що надають соціально важливі послуги населенню, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, додатковий перелік яких може бути визначений представницькими органами місцевого самоврядування згідно із законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 27.12.2019 договори оренди можуть бути продовжені на той самий строк, на який вони були укладені, на підставі заяви орендаря про продовження договору, поданої орендодавцю не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.
У ч. 7 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 27.12.2019 зазначено, що договори, що продовжуються відповідно до частини другої цієї статті, продовжуються на тих самих умовах, на яких були укладені договори оренди, що продовжуються, з урахуванням вимог цього Закону та Порядку передачі майна в оренду. Орендна плата за договором, який може бути продовжений відповідно до частини другої цієї статті, встановлюється одним із таких способів:
на рівні останньої місячної орендної плати, встановленої договором, що продовжується, якщо такий договір було укладено на аукціоні або конкурсі;
на підставі застосування чинної на момент продовження договору орендної ставки до ринкової вартості об'єкта оренди, оцінка якого має бути здійснена на замовлення орендаря в порядку, визначеному цим Законом та Методикою розрахунку орендної плати, крім випадків, коли розмір такої орендної плати є нижчим за розмір орендної плати договору, що продовжується. У такому разі орендна плата встановлюється на рівні останньої місячної орендної плати, встановленої договором, що продовжується.
Відповідно до ч. 8 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 27.12.2019 орендар, який звертається із заявою про продовження договору оренди відповідно до абзацу четвертого частини сьомої цієї статті, зобов'язаний разом із такою заявою надати орендодавцю звіт про оцінку майна та рецензію на цей звіт.
Порядком передачі майна в оренду (для державного майна) або рішенням представницького органу місцевого самоврядування (для комунального майна) на орендаря може бути покладений обов'язок подачі додаткових документів разом із заявою про продовження договору оренди, що продовжується відповідно до частини другої цієї статті.
Відповідно до п. 134 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483, продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону або без проведення аукціону в передбачених Законом випадках.
У п. 135 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483, зазначено, що орендар, що має право продовжити договір оренди без проведення аукціону, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.
Якщо орендар не подав заяву про продовження договору оренди у зазначений строк, то орендодавець не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії договору оренди повідомляє орендаря про те, що договір оренди підлягає припиненню на підставі закінчення строку, на який його було укладено, у зв'язку з тим, що орендар не подав відповідну заяву у визначений Законом строк, та про необхідність звільнення орендованого приміщення і підписання акта приймання-передачі (повернення з оренди) орендованого майна.
Якщо чинний орендар має заборгованість із сплати орендної плати, він не може звертатися із заявою про продовження договору оренду до моменту погашення ним такої заборгованості.
Відповідно до п. 136 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483, заява подається шляхом заповнення електронної форми через особистий кабінет в електронній торговій системі. Орендар додає до заяви документи, передбачені пунктом 113 цього Порядку та звіт про оцінку майна. Рецензування звіту про оцінку майна здійснюється відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Згідно з п. 4.2.21 Договору №696 від 19.10.2017 для продовження дії цього договору орендар за три місяці до дати закінчення цього договору має надати орендодавцю новий звіт з незалежної оцінки об'єкта.
Судом встановлено, що 17.07.2020 відповідач подав до Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації заяву (вих. №18/7 від 17.07.2020) заяву, в якій просив продовжити термін дії Договору №696 від 19.10.2017 на наступні три роки.
Судом встановлено, що супровідним листом №3/8 від 03.08.2020 відповідач подав до Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації Звіт про оцінку майна, висновок про вартість майна та паспорт-сертифікат.
Заявою від 12.08.2020 вих. №20/8 відповідач просив не розглядати заяву від 17.07.2020 та просив внести зміни до Договору №696 від 19.10.2017 з метою приведення його строку у відповідність з мінімальним строком оренди - до 17.10.2023.
У ст. 13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» зазначено, що рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна).
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) може виконувати оцінювач, який має не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна, експертні ради, що спеціально створені саморегулівними організаціями оцінювачів з метою контролю за якістю оцінки майна, яка проводиться оцінювачами - членами саморегулівної організації, оцінювачі, які мають не менш ніж дворічний досвід практичної діяльності з оцінки майна та працюють у Фонді державного майна України, а також інших органах, зазначених у статті 5 цього Закону.
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), якщо зазначена оцінка погоджується, затверджується або приймається органом державної влади або органом місцевого самоврядування, є обов'язковим.
Якщо письмовим запитом про необхідність проведення рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) встановлюється вимога щодо надання висновку про вартість майна, така вимога задовольняється шляхом проведення оцінки майна. У цьому випадку рецензент здійснює або забезпечує здійснення оцінки майна в порядку, встановленому нормативно-правовими актами з оцінки майна.
Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) оцінювачем, який працює в органі державної влади, на запити органів державної влади або у зв'язку з виконанням своїх посадових обов'язків здійснюється в межах повноважень, визначених посадовими інструкціями. Якщо запитом органу державної влади передбачено надання висновку про вартість майна і підготовка зазначеного висновку вимагає проведення незалежної оцінки, органи державної влади забезпечують її проведення у порядку, встановленому цим Законом.
В інших випадках рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на платній основі.
Як вбачається з листа вих. №062/09/16-5437 від 21.08.2020, Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечив рецензування наданого відповідачем звіту та встановив, що Звіт про оцінку майна не повною мірою відповідає вимогами нормативно-правових актів з оцінки майна і має значні недоліки, що вплинули на достовірність оцінки, але може використовуватись з метою, визначено у звіті, після виправлення зазначених недоліків.
Листом вих. №108-10778 від 01.09.2020 Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація повідомила відповідача про те, що за висновком рецензування результати наданого відповідачем Звіту про оцінку не можуть бути використані з метою розрахунку орендної плати, у зв'язку з чим повернула звіт на доопрацювання та повторного надання для рецензування.
Листом вих. №38-3942/03 від 12.11.2020 позивач (балансоутримувач) повідомив відповідача про те, що строк дії Договору №696 від 19.10.2017 закінчився 18.10.2020, у зв'язку з чим вимагав звільнити орендоване приміщення.
Крім того, у листі від 16.12.2020 вих. №108-16243 Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація повідомила відповідача, що станом на 01.12.2020 у відповідача допущена заборгованість зі сплати орендної плати та порушено термін подання до орендодавця рецензії на Звіт про оцінку майна та самого звіту для продовження строку договору оренди нерухомого майна. За таких обставин, Договір №696 від 19.10.2017 припинився у зв'язку з закінченням строку, на який його було укладено.
У ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 27.12.2019 зазначено, що рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято:
у випадках, передбачених статтею 7 цього Закону;
якщо орендоване приміщення необхідне для власних потреб балансоутримувача, які обґрунтовані у письмовому зверненні балансоутримувача, поданому ним орендарю;
якщо орендар, який бажає продовжити договір оренди майна в порядку, встановленому частиною другою статті 18 цього Закону, не надав звіт про оцінку об'єкта оренди у визначений цим Законом строк;
якщо орендар порушував умови договору оренди та не усунув порушення, виявлені балансоутримувачем або орендодавцем у строк, визначений у приписі балансоутримувача та/або орендодавця;
якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців;
якщо орендар станом на дату довідки балансоутримувача, передбаченої частиною шостою статті 18 цього Закону, має заборгованість зі сплати орендної плати або не здійснив страхування об'єкта оренди, чи має заборгованість зі сплати страхових платежів.
За таких обставин, оскільки продовження Договору №696 від 19.10.2017 відбувається відповідно до норм Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 27.12.2019, якими в свою чергу встановлений обов'язок орендаря надати Звіт про оцінку майна, який підлягає рецензуванню відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», тоді як відповідачем по суті не було подано у встановлені строки відповідного звіту (оскільки наданий відповідачем Звіт про оцінку містив недоліки, не пройшов рецензування, а результати звіту не могли бути використані з метою розрахунку орендної плати, у зв'язку з чим звіт було повернуто відповідачу для доопрацювання, та відповідачем не було подано орендодавцю належно оформленого та складеного звіту про оцінку), суд погоджується з доводами позивача та третьої особи відносно того, що строк дії Договору №696 від 19.10.2017 закінчився 18.10.2020, тобто договір припинився у зв'язку з закінченням строку, на який його було укладено.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 27.12.2019 договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.
В свою чергу, припинення договору оренди свідчить про відсутність у орендаря правових підстав для подальшого користування об'єктом оренди.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» №157-IX від 27.12.2019 у разі припинення договору оренди орендар зобов'язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договором оренди.
Відповідно до п. 4.2.20 Договору №696 від 19.10.2017 орендар зобов'язаний після припинення дії цього договору протягом 3-х календарних днів передати майно по акту приймання-передачі підприємству-балансоутримувачу. Акт приймання-передачі об'єкта підписується відповідним орендодавцем, орендарем та підприємством-балансоутримувачем. У разі невиконання цього пункту орендар сплачує неустойку у подвійному розмірі орендної плати.
Відповідно до п. 7.5 Договору №696 від 19.10.2017 у разі закінчення/припинення дії цього договору або при його розірванні орендар зобов'язаний за актом приймання-передачі повернути об'єкт підприємству-балансоутримувачу у стані, не гіршому, ніж в якому перебував об'єкт на момент передачі його в оренду, з урахуванням усіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди.
Згідно зі статтею 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймачеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Відповідно до статті 136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства. Щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності. Суб'єкт підприємництва, який здійснює господарську діяльність на основі права господарського відання, має право на захист своїх майнових прав також від власника.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» про виселення Приватного підприємства «Укральянстрейд» з нежилого приміщення, загальною площею 87,8 кв.м., за адресою: м. Київ, вул. Героїв Севастополя, буд. 13, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
При цьому, суд зазначає, що виселення є ефективним способом захисту так як забезпечує поновлення порушеного права позивача як особи, яка має речове право на майно - право господарського відання, та відповідно право орендодавця на вільне розпорядження об'єктом оренди. Так, з огляду на встановлення судом факту закінчення строку дії договору оренди та обов'язок орендаря повернути майно позивачу (підприємству-балансоутримувачу) після закінчення дії договору, у випадку невиконання орендарем відповідного обов'язку ефективним способом захисту прав є саме вимога про виселення орендаря, яка передбачає реальне відновлення порушеного права, оскільки виконання рішення суду не залежить від волевиявлення відповідача.
Судовий збір покладається на відповідача у зв'язку з задоволенням позову у повному обсязі (відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України).
Керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України,
1. Позов задовольнити повністю.
2. Виселити Приватне підприємство «Укральянстрейд» (03124, м. Київ, вул. Героїв Севастополя, буд. 13; ідентифікаційний код: 25391214) з нежилого приміщення, загальною площею 87,8 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Героїв Севастополя, буд. 13.
3. Стягнути з Приватного підприємства «Укральянстрейд» (03124, м. Київ, вул. Героїв Севастополя, буд. 13; ідентифікаційний код: 25391214) на користь Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва» (03186, м. Київ, вул. Левка Мацієвича, буд. 6; ідентифікаційний код: 35756919) судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп.
4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили у відповідності до приписів ст.241 Господарського процесуального кодексу України. Згідно ч.1 ст.256 та п.п.17.5 пункту 17 Розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду через відповідний місцевий господарський суд протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст складено та підписано 22.06.2021.
Суддя О.М. Спичак