номер провадження справи 34/63/21
15.06.2021 Справа № 908/1048/21
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О., при секретареві судового засідання Коцар А.О., розглянувши матеріали справи № 908/1048/21
за позовом Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", ідентифікаційний код юридичної особи 00130926 (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя", ідентифікаційний код юридичної особи 41279924 (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В)
про стягнення 57286 грн 22 коп.
за участі уповноважених представників сторін:
від позивача: Кіктенко О.В., довіреність № 656 від 24.12.2020
від відповідача: не з'явився
До Господарського суду Запорізької області звернулося Публічне акціонерне товариство "Запоріжжяобленерго" з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя" заборгованості в розмірі 57286 грн 22 коп. за недовраховану електричну енергію та 2270 грн 00 коп. судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що при здійсненні технічної перевірки електроустановки відповідача 26.02.2020 позивач виявив порушення відповідачем вимог п. 5.5.5, 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: відсутність пломби. Порушення зафіксовано актом про порушення ПРРЕЕ від 26.02.2020 № 10001860. На засіданні комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ енергопостачальник прийняв рішення про застосування до споживача оперативно-господарської санкції шляхом здійснення розрахунку недоврахованої електричної енергії по цьому акту у розмірі 24030 кВт.год. на загальну суму 57286 грн 22 коп., що оформлено відповідним протоколом № 115 від 09.04.2020.
Позов заявлено на підставі ст. 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 15, 16, 526, 530, 610 Цивільного кодексу України, Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312, Закону України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.04.2021 справу № 908/1048/21 передано на розгляд судді Науменку А.О.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 16.04.2021 № 908/1048/21 відкрито провадження у справі № 908/1048/21 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 13.05.2021 о 12 год. 00 хв.
В судовому засіданні 13.05.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/1048/21. Перевірив явку представників сторін. Відводів складу суду не заявлено. Представники сторін заяви про відсутність клопотань у справі. Представник позивача позовні вимоги підтримала. Представник відповідача повідомила суд, що відповідачем направлено пояснення на позовну заяву.
За наслідками судового засідання, на підставі ст. 216 ГПК України, в судовому засіданні оголошено перерву без ухвали до 01.06.2021 об 11 год. 00 хв.
13.05.2021 після судового засідання на адресу суду надійшли пояснення відповідача на позовну заяву.
26.05.2021 від позивача на адресу суду надійшли письмові заперечення на пояснення відповідача.
В судовому засіданні 01.06.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив розгляд справи № 908/1048/21. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Суд оголосив про надходження від сторін вищевказаних документів, які прийнято судом до розгляду та приєднано до матеріалів справи. Представник позивача надав суду пояснення по суті спору.
За наслідками судового засідання 01.06.2021, у зв'язку з тим, що спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, суд оголосив перерву в судовому засіданні до 15.06.2021 о 12 год. 20 хв.
В судовому засіданні 15.06.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив розгляд справи № 908/1048/21. Перевірив явку представників сторін. Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Суду надано пояснення: 26.02.2020 під час здійснення технічної перевірки електроустановки відповідача, за адресою АДРЕСА_1 , в присутності представника відповідача, енергетика ОСОБА_1 (особу якої посвідчено належним чином та яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки) було виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме: «п. 5.5.5., п.п.2 п.8.4.2, п. 2.3.4, п.п.8 п.5.5.5 відсутність пломби № 1154520 ПАТ «Запоріжжяобленерго», яка була встановлена на шафі обліку згідно з актом про пломбування та була прийнята ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» на зберігання з укладанням договору № 14418 від 01.01.2019. Порушення виявлено під час контрольного огляду. Зазначена пломба була прийнята на збереження відповідачем, про що свідчить Акт про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії від 11.06.2012 № 5762 який підписано представником відповідача Харламовим А.В. У зв'язку з виявленим порушенням та відповідно до пунктів 5.5.5, 8.2.5 ПРРЕЕ було складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 26.02.2020 за № 10001860. 26.02.2020 було складено Акт візуального зняття показів засобів обліку за зазначеною адресою. Представником відповідача Акт про порушення Правил підписано із зауваженням та отримано другий екземпляр Акту разом із додатками. В п. 11 Акта зазначено дату, час та місце проведення засідання комісії з розгляду Акту про порушення, яке призначено на 26.03.2020. Так, у відповідності до п. 8.2.6 Правил, 20.03.2020 у зв'язку з введенням карантину, позивач направляв листа до відповідача № 55/43-1248 про перенесення засідання комісії з розглядів Акту на 09.04.2020 на 13-00. Направлення вищезазначеного листа позивачем підтверджується реєстром відправленої кореспонденції рекомендованих листів з рекомендованим повідомленням від 20.03.2020. 09.04.2020 відбулось засідання комісії з розгляду Акту без участі представника відповідача. Відповідно до п. 8.2.6 Правил, на засіданні комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ, позивачем затверджено розрахунок необлікованої електричної енергії по Акту про порушення № 10001860 від 26.02.2020 в розмірі 24030 кВт/г на загальну суму 57 286 грн. 22 коп., що оформлено відповідним протоколом від 09.04.2020 № 115. Відповідачем не сплачено рахунок, виставлений на підставі Акту.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
В матеріалах справи містяться пояснення відповідача по справі, в яких відповідач зазначає, що не є балансоутримувачем житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Споживачами за договором є співвласники багатоквартирних будинків, а не ТОВ «Місто для людей Запоріжжя». Акт про порушення ПРРЕЕ підписаний ПАТ «Запоріжжяобленерго» як представниками постачальника електричної енергії, а повинен бути підписаний як представниками оператора системи. На дату складання Акту не вимірювався струм навантаження, що впливає на розрахунок суми необлікованої електроенергії.
15.06.2021 судом прийнято рішення, оголошено його вступну та резолютивну частину.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд
01.11.2017 Публічним акціонерним товариством «Запоріжжяобленерго» в особі Запорізьких міських електричних мереж (далі - позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя» (далі - відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії № 14418 (далі - договір).
Відповідно до положень п. 13 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб'єкт господарювання повинен до 01.01.2019 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб'єктів господарювання.
У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов'язків, зокрема, пов'язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
Згідно з п. 2 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 зі споживачами електричної енергії укладались договори до 01.12.2018 шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання.
Згідно з п. 2.1.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (надалі - ПРРЕЕ) фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу е/енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу е/енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Згідно з п. 6 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018, після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Пунктами 1, 2 Постанови НКРЕКП № 1415 від 13.11.2018 «Про видачу ПАТ «Запоріжжяобленерго» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом» видано ПАТ «Запоріжжяобленерго» ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності та анульовано ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом.
Пунктом 4 цієї Постанови зазначено, що ця Постанова набирає чинності з дня прийняття, крім пунктів 1 та 2, які набирають чинності з 01.01.2019. Отже, у відповідності до підписаної заяви-приєднання, з 01.01.2019 відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу е/енергії (далі - договір про розподіл), який розміщено на офіційному сайті ПАТ «Запоріжжяобленерго» і є у загальному доступі. Приєднання відбулося на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 01.11.2017 за №14418 щодо індивідуальних характеристик об'єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно з п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.
Згідно з п. 6.2 договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі - договір про розподіл), споживач зобов'язується: 1) виконувати умови цього договору; 2) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; 4) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Також зазначені норми містяться і в договорі про постачання електричної енергії від 01.11.2017 за № 14418.
Відповідно до п. 8.7 договору про розподіл, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої регулятором.
Зазначені норми також містяться в п. 8.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (із змінами, внесеними згідно з Постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2002 від 21.12.2018 та № 1525 від 18.07.2019), (надалі - ПРРЕЕ або Правила).
26.02.2020 під час здійснення технічної перевірки електроустановки відповідача, за адресою АДРЕСА_1 , в присутності представника відповідача, енергетика ОСОБА_1 (особу якої посвідчено належним чином та яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки) було виявлено порушення ПРРЕЕ, а саме: «п. 5.5.5., п.п.2 п.8.4.2, п. 2.3.4, п.п.8 п.5.5.5 відсутність пломби № 1154520 ПАТ «Запоріжжяобленерго», яка була встановлена на шафі обліку згідно з актом про пломбування та була прийнята ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» на зберігання з укладанням договору № 14418 від 01.01.2019.
Порушення виявлено під час контрольного огляду.
Зазначена пломба була прийнята на збереження відповідачем, про що свідчить Акт про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії від 11.06.2012 № 5762 який підписано представником відповідача Харламовим А.В.
У зв'язку з виявленим порушенням та відповідно до пунктів 5.5.5, 8.2.5 ПРРЕЕ було складено Акт про порушення ПРРЕЕ від 26.02.2020 за № 10001860 (далі - Акт).
26.02.2020 було складено Акт візуального зняття показів засобів обліку за зазначеною адресою. Представником відповідача Акт про порушення Правил підписано із зауваженням та отримано другий екземпляр Акту разом із додатками.
В п. 11 Акта зазначено дату, час та місце проведення засідання комісії з розгляду Акту про порушення, яке призначено на 26.03.2020.
Так, у відповідності до п. 8.2.6 Правил, 20.03.2020 у зв'язку з введенням карантину, позивач направляв листа до відповідача № 55/43-1248 про перенесення засідання комісії з розглядів Акту на 09.04.2020 на 13-00. Направлення вищезазначеного листа позивачем підтверджується реєстром відправленої кореспонденції рекомендованих листів з рекомендованим повідомленням від 20.03.2020.
09.04.2020 відбулось засідання комісії з розгляду Акту без участі представника відповідача.
Відповідно до п. 8.2.6 Правил, на засіданні комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ, позивачем затверджено розрахунок необлікованої електричної енергії по Акту про порушення № 10001860 від 26.02.2020 в розмірі 24030 кВт/г на загальну суму 57 286 грн. 22 коп., що оформлено відповідним протоколом від 09.04.2020 № 115.
Другий примірник протоколу засідання комісії № 115 від 09.04.2020, розрахунку по Акту та рахунку на оплату недорахованої електричної енергії, було направлено на адресу споживача зазначену у інформаційному листі, поштовим відправленням 13.04.2020.
Відповідач мав право оскаржити через суд рішення комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ, але до теперішнього часу не скористався своїм правом.
Згідно п. 8.2.7 ПРРЕЕ, відповідач повинен був оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
Відповідачем не сплачено рахунок, виставлений на підставі Акту.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, суд визнав позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини… Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Аналогічні положення містить ст. 174 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно- правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічні положення містить ст. 193 Господарського кодексу України.
Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ визначені наступні зобов'язання споживача: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; 5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; 8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/ або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; 10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; 20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача; 22) утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.
Згідно з п. 2.3.4. Правил, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Згідно з п. 8.2.4. Правил, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Відповідно до п. 8.2.5 Правил, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Зазначені норми також містяться у п. 8.7 договору про розподіл.
Акт про порушення № 10001860 від 26.02.2020 підписано представником споживача (ТОВ «Місто для людей Запоріжжя») - енергетиком ОСОБА_1 із наступними зауваженнями: «з Актом порушення не згоден, оскільки відсутні Акт про пломбування. Також, представником споживача ОСОБА_1 підписано додатки до вказаного Акту про порушення: Схема електроживлення споживача ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» (Додаток № 1), Акт візуального зняття показів розрахункових засобів обліку (Додаток № 2). Другий екземпляр Акту про порушення отримано ОСОБА_1 .
Згідно з підпунктом 2 п. 8.4.2 Правил, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: 2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та електричної енергії).
Відповідно до акту про пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії від 11.06.2012 працівниками позивача виконано пломбування розрахункового засобу обліку НІК 2301 АП2 № 0508812, шкаф обліку опломбовано - пломба 1154520 у кількості 2 шт. Відповідальність за цілісність пломб покладалась на представника КП «ВРЕЖО-6», який зобов'язаний забезпечити їх збереження.
Відповідно до Рішення ЗМР № 5 від 27.04.2012 «Про припинення підприємства шляхом приєднання», МКП «Основаніє» стало повним правонаступником КП «ВРЕЖО № 1-4, 6, 9-11, 13» житлового та нежитлового фонду, об'єктів благоустрою та обладнання з господарського відання міського комунального підприємства «Основаніє» та передачу в господарське відання комунального підприємства «Наше місто», та затвердження актів приймання-передачі», з господарського відання КП «Основаніє» вилучено об'єкти житлового та нежитлового фонду, благоустрою, обладнання та передано за актами приймання-передачі в господарське відання КП «Наше місто».
Згідно з Рішенням ВК ЗМР від 01.09.2017 № 520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя» управителями багатоквартирних будинків (далі - ББ) призначено: ТОВ «КК «Мрія», КП «Запоріжремсервіс», ТОВ «Місто для людей Запоріжжя».
Відповідно до вказаних рішень позивачем переукладались договори про постачання електричної енергії із різними споживачами. Технічна документація за спірним об'єктом не змінювались, тому є підтвердженими та такими, що відповідають дійсності.
Згідно з Додатком № 1 до акту про порушення, а саме на Схемі порушення, копія якої додана до позовної заяви, складеному при проведенні технічної перевірки об'єкту, зазначена межа балансової належності позивача та відповідача. Тому, саме відповідач повинен додержуватись вимог нормативно-технічних документів, умов укладених договорів, та забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України.
Також, Додатком № 2 до договору зазначено, що точки продажу електричної енергії на електроустановки (об'єкти) вказані у Додатку № 5 цього договору встановлюються на межі балансової належності електричних мереж споживача.
Відповідно до п. 8.4.9. Правил, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 8.4.2 цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії.
В інших випадках розрахований обсяг необлікованої електричної енергії не зменшується.
Розрахунок необлікованої електроенергії по Акту виконано згідно п. 8.4.10 Правил, яким передбачено нарахування у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою: Wдоб = P * tдоб * Кв (4)
де
P - потужність (кВт), визначена
як: 1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
У зв'язку із ненаданням відповідачем паспортних даних всіх наявних струмоприймачів на час складання Акту, а також у зв'язку із ненаданням доступу та можливості здійснити вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність, при здійсненні розрахунку, була прийнята потужність (Р) у розмірі 10.5 кВт як зазначено в додатку № 5 до Договору.
tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год).
Згідно з Додатком № 5 до договору тривалість роботи складає 24 год на добу, як і було прийнято при розрахунку.
У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год;
Kв коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
У відповідності до пп. 1 п. 8.4.8. Правил, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): 1) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Відповідно до Додатку № 5 до договору - кількість робочих днів споживача на тиждень складає 7 календарних днів.
Нарахування по Акту проведено за 184 дні, за період з 26.08.2019 по 26.02.2020, тобто за 6 календарних місяців згідно з вимогами Правил.
Таким чином, загальна кількість необлікованої електроенергії складає 24030 кВт.год. на загальну суму 57 286 грн. 22 коп.
Згідно з п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач зобов'язаний: здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
Відповідачем не сплачено рахунок, виставлений на підставі Акту про порушення.
Згідно з абзацом 3 п. 1.1.1 ПРРЕЕ, ці Правила обов'язкові для виконання всіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до ч.ч. 19, 20 п. 5.5.5. ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов'язаний: 19) своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; 20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору систем та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління, а також визначення основних засад організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюється чинним законодавством України, зокрема Законами України «Про житлово-комунальні послуги», «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №13 від 02.02.2009.
Згідно з п. 1 ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі - Закон) - управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку. Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (ч. 1 ст. 11 Закону).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою. житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.
Ст. 1 Закону визначено: співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку та спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджу вальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затвердженні наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 02.02.2009 № 13, визначено наступне:
1. Пункт 1.2:
- Об'єкт управління (далі - об'єкт) - окремий житловий будинок, споруда або група будинків і споруд, які становлять цілісний житловий комплекс, разом з прилеглими до них прибудинковими територіями, що надається в управління. При цьому: а) житловий комплекс - єдиний комплекс нерухомого майна, що утворений земельною ділянкою в установлених межах, розміщеним на ній жилим багатоквартирним будинком або його частиною разом із спорудами та інженерними мережами, які утворюють цілісний майновий комплекс; б) спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія (п.п. 6 п. 1 ст. 1 Закону);
- Послуга з управління будинком - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби власників, співвласників в ефективному управлінні належним їм майном, підтриманні об'єкта в належному технічному стані, організації забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах.
- Управління будинком - дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Функції з управління будинком та забезпечення його належної експлуатації власники, співвласники або за їх дорученням балансоутримувач здійснюють самостійно чи через особу, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком (управитель).
2. Пункт 1.3. Управління будинком передбачає виконання таких функцій:
- планування заходів щодо збереження та сталого функціонування об'єкта, наданого в управління, та організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в отриманні житлово- комунальних послуг відповідно до вимог пункту 3.3 цих Правил;
- організацію належної експлуатації та утримання об'єкта відповідно до його цільового призначення згідно з вимогами пунктів 3.7, 3.8 цих Правил;
- організацію забезпечення потреб мешканців об'єкта в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно з вимогами пунктів 3.9-3.11 цих Правил.
3. Пункт 1.4. Особою, що здійснює управління будинком, є:
- у разі здійснення управління будинком відповідно до договору із власниками, співвласниками усіх житлових і нежитлових приміщень об'єкта або за їх дорученням із балансоутримувачем (далі - замовник) - управитель;
- управитель відповідає за стале функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта, наданого в його управління, відповідно до його цільового призначення, а також за організацію забезпечення потреби мешканців об'єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
4. Пункт 1.5. Для здійснення функції з управління будинком власники, співвласники можуть самостійно укласти з управителем договір (далі - договір про управління), що оформляється відповідно до законодавства, або уповноважити будь-яку іншу особу на здійснення від їх імені таких дій.
5. Пункт 1.7. Для забезпечення належного функціонування і збереження споживчих властивостей об'єкта та організації забезпечення потреб мешканців об'єкта житлово- комунальними послугами відповідно до стандартів, нормативів, норм, порядків і правил особа, що здійснює управління будинком, у порядку, передбаченому законодавством, укладає договори:
із мешканцями об'єкта - про надання житлово-комунальних послуг;
із виробниками - про умови надання житлово-комунальних послуг;
із виконавцями - про надання житлово-комунальних послуг (у разі якщо особа, що здійснює управління будинком, не є виконавцем цих послуг).
Для забезпечення електропостачання багатоквартирних житлових будинків, що передані в управління ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» було укладено договір про постачання електричної енергії з ПАТ «Запоріжжяобленепго», за умовами якого споживач зобов'язаний утримувати електроустановку у належному технічному стані, не допускати порушення Правил та несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов'язань.
З 01.01.2019 на виконання Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 відповідач приєднався до умов публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Публічний договір про надання послуг з розподілу електричної енергії складений на базі договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017, а отже обидва ці договори є чинними на момент складання акту про порушення ПРРЕЕ, за порушення обов'язків яких передбачена певна відповідальність.
Також, ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначені наступні поняття: п.п. 27) електрична мережа - сукупність електроустановок для передачі та/або розподілу електричної енергії; п.п. 56) оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності; п.п. 78) розподіл електричної енергії (далі - розподіл) - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії; п.п. 82) система розподілу електричної енергії (далі - система розподілу) - система ліній, допоміжного обладнання, обладнання для трансформації та перемикань, що використовується для розподілу електроенергії.
ПАТ «Запоріжжяобленерго», як власник електричних мереж, із затвердженням ПРРЕЕ (чинні з 11.06.2018) та Кодексу системи розподілу (чинний з 19.04.2018) проводить діяльність з розподілу електричної енергії, а саме, здійснює транспортування електричної енергії власними мережами до мереж споживачів електричної енергії, що і здійснювалося товариством до впровадження нової моделі ринку електричної енергії в Україні.
Частиною 3 ст. 158 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що споживач зобов'язаний: сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та вняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів.
Порушення встановлене позивачем під час контрольного огляду в Акті про порушенням - відсутність пломби № 1154520 ПАТ «Запоріжжяобленерго», яка була встановлена на шафі обліку згідно з актом про пломбування та була прийнята ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» на зберігання з укладанням договору № 14418 від 01.01.2019. Порушення виявлено під час контрольного огляду. Тому, вимірювання струму споживання не відноситься до даного виду порушення ПРРЕЕ.
Відповідно до п. 8.4.9. Правил, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 8.4.2 цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії.
В інших випадках розрахований обсяг необлікованої електричної енергії не зменшується.
Розрахунок необлікованої електроенергії по Акту виконано згідно п. 8.4.10 Правил, яким передбачено нарахування у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт·год) розраховується за формулою: Wдоб = P * tдоб * Кв (4), де Р - потужність (кВт), tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи. В даному випадку - 24 години на добу (Додаток № 5 до договору). Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
У відповідності до пп. 1 п. 8.4.8. Правил, кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): 1) у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Відповідно до Додатку № 5 до договору - кількість робочих днів споживача на тиждень складає 7 календарних днів.
Нарахування по Акту проведено за 184 дні, за період з 26.08.2019 по 26.02.2020, тобто за 6 календарних місяців згідно з вимогами Правил.
Отже, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Запоріжжя", ідентифікаційний код юридичної особи 41279924 (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В) на користь Публічного акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго", ідентифікаційний код юридичної особи 00130926 (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14) заборгованість за недовраховану електричну енергію у розмірі 57 286 (п'ятдесят сім тисяч двісті вісімдесят шість) грн. 22 коп., судовий збір у розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 22.06.2021.
Суддя А.О. Науменко