вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
про зупинення провадження у справі
17.06.2021м. ДніпроСправа № 904/6636/17
За заявою відповідача про зупинення провадження у справі
за позовом Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" (01001, м.Київ, вул. Б.Хмельницького 6)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровськгаз збут" (49000, м.Дніпро, вул. Шевченка 2)
про стягнення 246 943 374,27 грн.
Суддя Панна С.П.
Представники:
від позивача: Остапенко В.М.
від відповідача: Михайлишина О.В.
Публічне акціонерне товариство „Національна акціонерна компанія „Нафтогаз України” звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Дніпропетровськгаз збут” про стягнення інфляційних втрат, 3% річних, та пені за незалежне виконання грошового зобов'язання у розмірі 246 943 374,27 грн., судового збору.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем умов договору № 16-106-Н від 30.12.2015 року в частині своєчасного розрахунку за поставлений природній газ.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.09.2020р. клопотання №б/н від 21.08.2020р. ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" про зупинення провадження у справі задоволено. Зупинено провадження у справі № 904/6636/17 до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 910/9617/20.
До Господарського суду Дніпропетровської області від АТ "НАК "Нафтогаз України" надійшло клопотання про поновлення провадження у даній справі.
Ухвалою суду від 13.05.2021р. поновлено провадження у справі № 904/6636/17 та призначено до розгляду в засіданні на 03.06.21р. о 14:00 год.
27.05.2021р. до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшли додаткові письмові пояснення.
01.06.2021р. до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження, в якому відповідач просить зупинити провадження по справі №904/6636/17 до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі № 640/3438/21.
02.06.2021р. до Господарського суду Дніпропетровської області від позивача надійшли додаткові пояснення.
03.06.2021р. до Господарського суду Дніпропетровської області від позивача надійшло заперечення на клопотання про зупинення провадження.
У судове засідання 03.06.2021р. з'явились представник позивача та представник відповідача.
Ухвалою суду від 03.06.2021р. відкладено підготовче засідання по справі на 17.06.2021р. о 09:00год.
15.06.2021р. до Господарського суду Дніпропетровської області від відповідача надійшли письмові пояснення.
16.06.2021р. від позивача Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" надійшли додаткові заперечення на клопотання про зупинення провадження.
У судове засідання 17.06.2021р. з'явився представник позивача та представник відповідача.
Відповідачем надано до суду клопотання про зупинення провадження у справі №904/6636/17 до закінчення розгляду справи № 640/3438/21. В обґрунтування поданого клопотання відповідач вказав, що у справі № 904/6636/17 останній посилається на абз. 4 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 143 від 27 лютого 2019 року як на одну з підстав для відмови в задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України". Разом з тим, у справі № 640/3438/21 представник ПАТ "НАК "Нафтогаз України" оскаржує абз.4 п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 143 від 27.02.2019.
За таких обставин, на думку відповідача, результати розгляду справи № 640/3438/21 прямо впливають на результат розгляду цього спору і матимуть преюдиціальне значення.
Позивач заперечував проти зупинення провадження у справі та зазначив, що відсутня об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення справи № 640/3438/21. Крім того, позивач зазначив що у разі, якщо у задоволенні позову по справі №640/3438/21 буде відмовлено, це не матиме жодного впливу на спірні відносини, оскільки на даний час, час розгляду даної справи, постанова КМУ №143 від 27.02.2019 року залишається чинною.
У разі задоволення позову у справі №640/3438/21 буде визнаний нечинним та незаконним наступний пункт постанови КМУ №143 - «не нараховуються постачальникам природного газу для потреб побутових споживачів заборгованість за природний газ в межах норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1996 р. N 619 (ЗП України, 1996 р., N 13, ст. 360), в редакції, що діяла до 1 жовтня 2014 р., а також: штрафні санкції, 3 відсотки річних та інфляційні втрати, нараховані на таку заборгованість.».
При цьому, відповідно до припису ч.2 ст.265 КАС України спірний пункт буде нечинним з моменту набрання законної сили рішенням, а відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 10.03.2020 року по справі №160/1088/19 - оскаржуваний пункт не може бути застосований з моменту його прийняття (07.03.2019 року).
Так, як було вказано вище, в обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем своїх грошових зобов'язань за договором купівлі - продажу природного газу № 16-106-Н від 30.12.2015р..
Розрахунки між сторонами за спірним договором здійснювались з урахуванням норм споживання, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 619 від 08.06.1996.
Постановою Кабінету Міністрів України № 237 від 29.04.2015 було внесено зміни до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2015 у справі №826/16447/15, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.11.2015 та постановою Вищого адміністративного суду України від 28.01.2016 було визнано незаконною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» від 29 квітня 2015 року № 237.
В подальшому, постановою Кабінету Міністрів України № 203 від 23.03.2016 було встановлено нові норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.05.2018 у справі №826/2507/18, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2018, визнано протиправною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 №203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників». Визнано протиправним та нечинним пункт 1 переліку постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 № 204.
Постановою Кабінету Міністрів України № 143 від 27 лютого 2019 року було встановлено заборону нараховувати заборгованість та штрафні санкції на різницю між нормами споживання за постановою КМУ № 619 та постановами КМУ № 237 та 203.
Відповідно до абз.4 п.2 постанови КМУ № 143, не нараховуються постачальникам природного газу для потреб побутових споживачів заборгованість за природний газ в межах норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1996 р. № 619 (ЗП України, 1996 р., № 13, ст. 360), в редакції, що діяла до 1 жовтня 2014 р., а також штрафні санкції, 3 відсотки річних та інфляційні втрати, нараховані на таку заборгованість.
Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та нечинним абз.4 п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 143 від 27.02.2019. Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.02.2021 відкрито провадження в справі № 640/3438/21.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана постанова прийнята Кабінетом Міністрів України з перевищенням повноважень та не відповідає вимогам закону; прийнята з порушенням встановленого законом способу прийняття (з порушенням регуляторної процедури та регламенту Кабінету Міністрів України); дія абз. 4 п. 2 оскаржуваної постанови стала наслідком звернення постачальників природного газу для потреб населення, які закуповували газ у позивача у період 2015-2019р.р., до суду з позовами до АТ "НАК "Нафтогаз" про повернення як переплати коштів, сплачених на користь позивача за придбаний природний газ, а також стягнення 3% річних та інфляційних втрат.
Визнання нечинним абз.4 п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 143 від 27.02.2019 буде мати наслідком зміну розміру заборгованості, яка нараховується постачальникам природного газу для потреб побутових споживачів заборгованість за природний газ в межах норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників.
А отже, результати розгляду справи № 640/3438/21 прямо впливають на результат розгляду цього спору і матимуть преюдиціальне значення.
Відповідно до п. 5 статті 227 Господарського процесуального кодексу України, суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадку об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
За таких обставин, провадження у справі № 904/6636/17 слід зупинити на підставі п. 5 статті 227 Господарського процесуального кодексу України до закінчення розгляду справи № 640/3438/21.
Керуючись ст.ст. 227, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Клопотання від 01.06.2021р. ТОВ "Дніпропетровськгаз збут" про зупинення провадження у справі задовольнити.
2. Зупинити провадження у справі № 904/6636/17 до набранням законної сили судового рішення у справі №640/3438/21.
Ухвала набирає законної сили 22.06.2021.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складений та підписаний 22.06.2021.
Суддя С.П. Панна