Постанова від 22.06.2021 по справі 200/7481/20-а

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року справа №200/7481/20-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сіваченко І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Світлодарської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2021 року (повний текст складено 19 лютого 2021 року в м. Слов'янськ) у справі № 200/7481/20-а (суддя І інстанції - Хохленков О.В.) за позовом Публічного акціонерного товариства «Центренерго» до Світлодарської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

12 серпня 2020 року Публічне акціонерне товариство «Центренерго» звернулось до суду з позовом до Світлодарської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив наступне.

У Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» в постійному користуванні знаходиться земельна ділянка кадастровий номер 1410970500:00:001:0025, загальною площею 13,8929 га., яка розташована за адресою Донецька область, Бахмутський район, м. Світлодарськ, паркова зона.

Згідно витягу з Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, земельна ділянка, кадастровий номер 1410970500:00:001:0025, є комунальною та належить Світлодарській міській раді.

19.03.2020 року листом за вих. №02-38/1447 Публічне акціонерне товариство «Центренерго» в особі відокремленого підрозділу Вуглегірська ТЕС ПАТ «Центренерго» звернулось до Світлодарської міської ради с заявою про добровільну відмову від права постійного користування земельною ділянкою кадастровий номер 1410970500:00:001:0025, загальною площею 13,8929 га., яка розташована за адресою: Донецька область, Бахмутський район, м. Світлодарськ, паркова зона. В заяві ПАТ «Центренерго» просило відповідно до ст.ст. 141 та 142 Земельного Кодексу України прийняти рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою.

Питання про припинення права користування Вуглегірською ТЕС ПАТ «ЦЕНТРЕНЕРГО» земельною ділянкою було розглянуте 28.05.2020 р. на 145 сесії Світлодарської міської ради, про що позивача повідомила Світлодарська міська рада у листі № до 02- 0530-23/а від 02.06.2020 року.

Право постійного користування земельною ділянкою Вуглегірською ТЕС ПАТ «ЦЕНТРЕНЕРГО» не було припинене.

Не прийняття рішення Світлодарською міською радою суперечить нормам діючого законодавства України та порушує вимоги Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (із змінами), який визначає засади організації та діяльності і правового статусу органів та посадових осіб місцевого самоврядування та виходить за межі компетенції Світлодарської міської ради.

Позивач вважає що Світлодарська міська рада повинна була діяти в межах своєї компетенції передбаченої п.34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: «вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин», та повинна була керуватись вимогами Земельного кодексу України.

Вважає що діями відповідача порушено його право та просив суд:

Визнати протиправними дії Світлодарської міської ради, що до не прийняття рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою.

Зобов'язати Світлодарську міську раду прийняти рішення про припинення права постійного користування Вуглегірською ТЕС ПАТ «Центренерго» земельною ділянкою з кадастровим номером 1410970500:00:001:0025.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2021 року у справі № 200/7481/20-а позов задоволено частково, внаслідок чого визнано протиправними дії Світлодарської міської ради, що до не прийняття рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою загальною площею 13,8929 га з кадастровим номером 1410970500:00:001:0025 Вуглегірською ТЕС ПАТ «Центренерго». Зобов'язано Світлодарську міську раду повторно розглянути заяву Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» про припинення права постійного користування Вуглегірською ТЕС ПАТ «Центренерго» земельною ділянкою загальною площею 13,8929 га з кадастровим номером 1410970500:00:001:0025 з урахуванням правових висновків суду. В решті позовних вимог відмовлено. Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивачем у справі є Публічне акціонерне товариство «Центренерго» яке є юридичної особою код ЄДРПОУ 22927045.

ПАТ «Центренерго» діє на підставі статуту та має у підпорядкуванні Вуглегірську теплову станцію код ЄДРПОУ 00131245 яка не є юридичною особою (т.1 а.с.137-144).

Відповідачем є Світлодарська міська рада яка є юридичною особою код ЄДРПОУ 26319615 та суб'єктом владних повноважень.

Постановою ЦК КП України і Ради Міністрів Української РСР від 22.11.1966 року № 858 для Вуглегорської ДРЕС електростанції відводяться 2693 га земель (а.с.8).

Відповідно до акту на користування землею виданого 01.02.1974 року виконавчим комітетом Артемівської міської ради Вуглегірської ДРЕС надано в постійне користування 2702,3 га земель (т.1 а.с.9-12).

Наказом Міністерства енергетики та електрифікації України від 17.03.1995 №49 створено ДП «Центренерго», до складу якого ввійшла Вуглегірська ДРЕС (т.1 а.с.15-17).

Наказом Міністерства енергетики та електрифікації України від 31.08,1995 №174 на основі ДП «Центренерго» створено Державну акціонерну енергогенеруючу компанію «Центренерго» (т.1 а.с.17а-18).

Пунктом 1.4 рішення Артемівської районної ради депутатів трудящих від 21.12.1994 «Про затвердження матеріалів інвентаризації земель» затверджені матеріали інвентаризації земель із оформленням і виданням державного акту на право користування землею Вуглегірській ДРЕС загальною площею 2776,25 га (т.1 а.с.13-14).

Пунктом 3.3 рішення Артемівської районної ради депутатів трудящих від 06.04.1999 «Про затвердження матеріалів інвентаризації земель» підтверджено право постійного користування земельними ділянками з оформленням та видачею державного акту на право постійного користування землею Вуглегірській ДРЕС загальною площею 2237,2303 га (т.1 а.с.22-23).

Відповідно до технічного звіту № 27 від 30.07.1995 року складеного Харківським державним інститутом інженерних пошуків «ЕНЕРГОПРОЕКТ» експлікації земельних угідь № 28 у користуванні Вуглегірської ДРЕС знаходиться парк культури та відпочинку площею 12,8382 га (т.1 а.с.69).

Листом № 15 від 22.09.2020 року повідомляється що земельна ділянка площею 12,8382 га сформована за результатами інвентаризації у 2020 році з кадастровим номером 141970500:00:001:0025 площею 13,8929 га (т.2 а.с.8).

Згідно з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 212629214 від 16.06.2020 року земельна ділянка кадастровий номер 141970500:00:001:0025 загальною площею 13,8929 га є комунальною власністю та її власником є Світлодарська міська рада (т.1 а.с.6).

Згідно з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-1407597812020 від 16.06.2020 року земельна ділянка кадастровий номер 141970500:00:001:0025 загальною площею 13,8929 га є комунальною власністю та її цільове призначення 18.00 Землі загального користування, категорія земель землі житлової та комунальної забудови, вид використання земельної ділянки для обслуговування парку (т.1 а.с.28-31).

Відповідно до кадастрового плану земельної ділянки площею 13,8929 га від А до Б землекористувачем є ПАТ «Центренерго» Вуглегірська ТЕС, від Б до В землі комунальної власності Світлодарської міської ради, від В до А землекористування ОСОБА_1 (т.1 а.с.32).

19.03.2020 року ПАТ «Центренерго» Вуглегірська ТЕС звернулося до Світлодарської міської ради із заявою про припинення права користування земельною ділянкою кадастровий номер 141970500:00:001:0025 загальною площею 13,8929 га (т.1 а.с.107).

Листом № до02-0530-23/а від 02.06.2020 року Світлодарська міська рада повідомила Вуглегірська ТЕС ПАТ «Центренерго» про те, що заява від 19.03.2020 року була розглянута 145 сесією Світлодарської міської ради 28 травня 2020 року та рішення не було прийнято (т.1 а.с.117-121).

Відповідно до акту обстеження земельної ділянки від 08.10.2020 року складеного за участі представників позивача та відповідача на земельній ділянки площею 13,8929 га виявлено наступні споруди:

1.Спортивний майданчик.

2.Танцювальний майданчик.

3.Тенісний корт.

4.Майданчик колишнього літнього кінотеатру.

5.Майданчик замощення.

6.Бетонні доріжки.

7.Цегляна будівля.

8.Будівля трансформаторної підстанції.

9.Вулічні світильники.

10.Спортивний майданчик.

11.Теплотраса, яка має конструкції, що перебувають над землею. (т.1 а.с.225-250, т.2 а.с.1-7).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини які склалися між сторонами регулюються Земельним Кодексом Української РСР 1970 року (який був чинний на період встановлення права користування земельною ділянкою), Земельним Кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними дії Світлодарської міської ради, що до не прийняття рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою.

При наданні у користування земельної ділянки Вуглегірської ТЕС в 1974 році діяв Земельний Кодекс Української РСР 1970 року.

Згідно з ч.1 та 2 ст.16 ЗК Української РСР, надання земельних ділянок у користування здійснюється в порядку відведення.

Згідно із ч.3 та 4 ст. 20 ЗК Української РСР, право довгострокового тимчасового користування землею засвідчується актами, форма яких встановлюється Радою Міністрів Української РСР.

Зазначені документи видаються після відводу земельних ділянок в натурі.

Судом встановлено, що відповідно до акту на користування землею виданого 01.02.1974 року виконавчим комітетом Артемівської міської ради Вуглегірської ДРЕС надано в постійне користування 2702,3 га земель.

Також, відповідно до кадастрового плану земельної ділянки площею 13,8929 га від А до Б землекористувачем є ПАТ «Центренерго» Вуглегірська ТЕС.

У технічного звіті № 27 від 30.07.1995 року складеного Харківським державним інститутом інженерних пошуків «ЕНЕРГОПРОЕКТ» експлікації земельних угідь під № 28 у користуванні Вуглегірської ДРЕС знаходиться парк культури та відпочинку площею 12,8382 га.

Листом № 15 від 22.09.2020 року, установа що займається землевпорядною діяльністю, повідомляє що земельна ділянка площею 12,8382 га сформована за результатами інвентаризації у 2020 році з кадастровим номером 141970500:00:001:0025 площею 13,8929 га.

Таким чином, ПАТ «Центренерго» в особі Вуглегірської ТЕС є землекористувачем земельної ділянки площею 13,8929 га кадастровий номер 1410970500:00:001:0025 (т.2 а.с.8)

Суд критично ставиться до заперечень відповідача щодо належності позивачу як землекористувачу земельної ділянки площею 13,8929 га кадастровий номер 1410970500:00:001:0025 так як позивач надав до суду податкові декларації за 2016 2020 роки в яких задекларовано сплату за земельну ділянку площею 12,7194 га в деклараціях за 2016-2020 роки (т.1 а.с.165-200) та уточнюючий декларації за 2020 рік площею 13,8929 га (т.1 а.с.201-206).

Відповідно до акту обстеження земельної ділянки від 08.10.2020 року складеного за участі представників позивача та відповідача на земельній ділянки площею 13,8929 га виявлено наступні споруди:

1.Спортивний майданчик.

2.Танцювальний майданчик.

3.Тенісний корт.

4.Майданчик колишнього літнього кінотеатру.

5.Майданчик замощення.

6.Бетонні доріжки.

7.Цегляна будівля.

8.Будівля трансформаторної підстанції.

9.Вулічні світильники.

10.Спортивний майданчик.

11.Теплотраса, яка має конструкції, що перебувають над землею. (т.1 а.с.225-250, т.2 а.с.1-7).

Відповідно до ч.1 ст.2 ЗК України, земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.

Згідно з ч.1 ст.3 ЗК України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності тощо.

Відповідно до п. а) ч.1 ст.141 ЗК України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.

Згідно з ч.3 та 4 ст.142 ЗК України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.

Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

З системного аналізу цих норм права, суд приходить до висновку що землекористувач має право відмовитися від користування земельною ділянкою, а власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Суд також, критично ставиться до заперечень відповідача про те, що згідно ст..120 ЗК України якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельний ділянці, що перебуває в користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на який вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача, враховуючі наступне.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з актом обстеження земельної ділянки від 08.10.2020 року складеного за участі представників позивача та відповідача на земельній ділянки площею 13,8929 га виявлено наступні споруди:

1.Спортивний майданчик.

2.Танцювальний майданчик.

3.Тенісний корт.

4.Майданчик колишнього літнього кінотеатру.

5.Майданчик замощення.

6.Бетонні доріжки.

7.Цегляна будівля.

8.Будівля трансформаторної підстанції.

9.Вулічні світильники.

10.Спортивний майданчик.

11.Теплотраса, яка має конструкції, що перебувають над землею. (а.с.----

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів у суді належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами ту обставину, що споруди та будівлі розташовані на земельній ділянці 13,8929 га належать на праві власності позивачу.

Натомість позивач надав довідку від 17.11.2020 року № 02-07/5373 про те, що будівлі та споруди, розташовані на земельній ділянці 13,8929 га йому не належать.

На балансі позивача перебуває «тепломережа міста Світлодарська» інвентарний номер 17039, частина якої виходить на поверхню землі.

Але, правовідносини пов'язані з користуванням майном, розташованим на земельній ділянці, яка належить власнику земельної ділянки, регулюються інститутом земельного сервітуту, який передбачений Земельним Кодексом України.

Таким чином, позовна вимога про визнання протиправними дії Світлодарської міської ради, що до не прийняття рішення про припинення права постійного користування земельною ділянкою, підлягає задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Світлодарської міської ради прийняти рішення про припинення права постійного користування Вуглегірською ТЕС ПАТ «Центренерго» земельною ділянкою з кадастровим номером 1410970500:00:001:0025, слід зазначити наступне.

Згідно зі змісту Рекомендації №R(80) 2 Комітету Міністрів державам - членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснити з певною свободою розсуду тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень, те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Суди не вправі втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб'єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права на їх відповідність вищестоящих в ієрархії нормативно - правовим актам. Суб'єкти владних повноважень застосовують надані їм в межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження у будь-якій формі своїх дій з іншими суб'єктами (дискреційні повноваження). Втручання в дискреційні повноваження суб'єкта влади виходить за межи завдань адміністративного судочинства.

Суд зазначає, що дії Світлодарської міської ради з питань регулювання земельних відносин є дискреційними повноваженнями суб'єкта владних повноважень та втручання суду до управлінських функцій цього суб'єкта виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Світлодарська міська рада є колегіальним виборчим органом і відповідно рішення приймає колегіально.

Разом з цим, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В даному випадку, суд вбачає за можливе з метою належного та ефективного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про припинення права користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1410970500:00:001:0025 з урахуванням висновків суду, викладених ним у рішенні.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Обов'язкам органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб кореспондує право фізичних та юридичних осіб очікувати що ці органи та посадові особи будуть діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принцип юридичної визначеності в свою чергу, є складовій принципу верховенства права.

Тому, правомірні очікування позивача на те, що орган державної влади буде діяти тільки на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, не здійснилися.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші протии Україн від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Світлодарської міської ради на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2021 року у справі № 200/7481/20-а - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2021 року у справі № 200/7481/20-а - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 22 червня 2021 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

І.В.Сіваченко