22 червня 2021 року справа №360/3350/20
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., секретар судового засіданя Антонюк А.С., за участі представника відповідача Кім В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року (повне судове рішення складено 25 лютого 2021 року в м. Сєвєродонецьку) у справі № 360/3350/20 (суддя в І інстанції Шембелян В.С.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - ГУ ДСНС у Луганській області), в якому, з урахуванням уточнення (т.1 а.с.66-77), просив суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ № 293-НО від 15.09.2020 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганський області «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» в частині пункту 1 вказаного наказу - відносно накладення на полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області дисциплінарного стягнення у вигляді суворої догани.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач вказує на те, що службове розслідування, призначене наказом начальника Головного управління № 163-НО від 16.06.2020, проведено не повно, без з'ясування всіх обставин, що мають значення для висновку щодо наявності в діях позивача дисциплінарного порушення. Позивач не відмовлявся від надання пояснень в ході службового розслідування, а лише просив надати йому для огляду оригінали адміністративних матеріалів, зазначених в рапорті начальника Лисичанського міського управління Головного управління О. Гречихіна від 04.06.2020, що став підставою для призначення службового розслідування. Також він не відмовився від ознайомлення з матеріалами службового розслідування, а лише просив здійснити це в присутності його адвоката, з яким ним було укладено договір про надання правової допомоги ще 16.06.2020. Зазначені обставини підтверджені відповідними рапортом позивача від 16.06.2020 та актом комісії про його відмову від ознайомлення з матеріалами службового розслідування від 30.06.2020. Отже, відповідач протиправно не ознайомив позивача з матеріалом службового розслідування.
Також зазначив, що за результатами вказаного службового розслідування відповідач спершу прийняв наказ № 264-НО від 21.08.2020 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» (з основної діяльності) щодо оскарження якого позивач подав первинний позов. Потім відповідачем прийнято наказ № 312-НО від 15.09.2020 «Про скасування наказу Головного управління № 264-НО від 21.08.2020 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» та наказ № 293-НО від 15.09.2020 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» (по особовому складу). З останнім наказом позивача було ознайомлено лише 29.09.2020, у зв'язку з чим він подав уточнену позовну заяву.
Таким чином, оскаржений наказ відповідач прийняв з порушенням вимог ст. 86 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, затвердженого Законом України від 05 березня 2009 року № 1068-VI стосовно строків накладення дисциплінарного стягнення, оскільки з дня закінчення службового розслідування (висновок було затверджено 15.07.2020) до дня накладення дисциплінарного стягнення минуло більше, ніж 30 днів.
Також позивач вказав, що в його діях відсутні порушення вимог чинного законодавства щодо складання та оформлення матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності, зазначені в оскарженому наказі. Так, контроль за правильним і своєчасним виконанням постанов про накладення адміністративного стягнення ЛГ № 004397 від 12.03.2020 та ЛГ № 004398 від 12.03.2020 позивачем було здійснено як посадовою особою, що винесла ці постанови відповідно до пункту 3 розділу IV Інструкції. Але у наказі № 264-НО від 21.08.2020 року та наказі № 293 від 15.09.2020 члени комісії вказали, що відсутні відмітки про виконання постанов і зробили посилання на пункт 3 розділу IV Інструкції, але про це не вказано у цьому пункті взагалі, що свідчить про необґрунтованість висновків комісії. Згідно з пунктом 5 розділу VII Інструкції, заповнення журналів обліку матеріалів про адміністративні правопорушення здійснюється посадовою особою, яка за своїми функціональними обов'язками є відповідальною за стан діловодства у справах про адміністративні правопорушення. У Лисичанському МУ наказом № 4 від 02.03.2020, призначено відповідального за стан діловодства у справах про адміністративні правопорушення капітана ОСОБА_2 , яка при отримані квитанцій про сплату штрафів громадянкою ОСОБА_3 та громадянкою ОСОБА_4 , зробила заповнення колонки 10 (відмітка про виконання постанови, дата та № квитанції) журналу обліку матеріалів про адміністративні правопорушення Лисичанського МУ і повинна була внести дані записи з відміткою про виконання постанов про накладення адміністративного стягнення ЛГ № 004397 від 12.03.2020 року, та ЛГ № 004398 від 12.03.2020. Документи, які засвідчують виконання постанови про накладення адміністративного стягнення (копія квитанції про сплату штрафу, постанова про закінчення виконавчого провадження тощо), або інші матеріали, що зупиняють провадження в адміністративній справі, підшиваються до адміністративної справи (пункт 6 розділ IV Інструкції). Після чого відповідальна особа за стан діловодства у справах про адміністративні правопорушення у Лисичанському МУ на титульному аркуші справи № 52 та № 53 повинна записати дату закінчення у ній провадження згідно з квитанцією про оплату штрафу (пункт 6 розділ VI Інструкції).
Також у наказі № 264-НО від 21.08.2020 та наказі № 293 від 15.09.2020 вказано, що в постановах ЛГ № 004397 від 12.03.2020, ЛГ № 004398 від 12.03.2020, ЛГ № 004396 від 23.01.2020, ЛГ № 004388 від 23.01.2020, ЛГ № 004354 від 02.01.2020 в порушення ст. 291 КУпАП та пункту 4 розділу IV Інструкції неправильно зазначені дати набрання законної сили постанов після закінчення строку їх оскарження, а саме останні дні (10 день) оскарження зазначених постанов припадають на вихідні дні, чим порушено частину 6 ст.120 Кодексу адміністративного судочинства України, та що позивач заповнив нерозбірливим почерком, з недотриманням державної мови постанови та протоколи, що є порушенням вимог Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та пункту 3 розділу II Інструкції.
Але це, на думку позивача, не відповідає дійсності, оскільки постанова може бути оскаржена протягом 10 днів із дня її винесення до вищого органу (вищої посадової особи) або до суду в порядку передбаченими статями 288, 289 КУпАП. Дані постанови про накладення адміністративного стягнення ЛГ № 004397 за ст.175 КУпАП на громадянку ОСОБА_3 та ЛГ № 004398 за ст.188-8 КУпАП на громадянку ОСОБА_4 , винесені позивачем 12.03.2020 (четвер), тобто 10 днів із дня її винесення припадає на 22.03.2020 (неділя), що є вихідним днем, як вказано членами комісії у наказі № 264-НО від 21.08.2020. Відповідно до ст. 291 КУпАП постанова набирає законної сили з 23.03.2020 (понеділок) після закінчення строку її оскарження.
Тому позивач вважає, що порушень з його боку немає, адже відповідно до Інструкції, якщо закінчення процесуального строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день, про що також вказано у постановах про накладення адміністративного стягнення.
Крім того, 29.09.2020 в порушення ст. 98 та ст. 99 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, затвердженого Законом України від 05 березня 2009 року № 1068-VI, оскаржений наказ про накладення дисциплінарного стягнення № 293 від 15.09.2020 на ОСОБА_1 (особу старшого Начальницького складу Лисичанського МУ) було проголошено в присутності молодших по званню співробітників Лисичанського МУ. Зазначені обставини, на думку позивача, свідчать про грубе неодноразове порушення прав позивача відповідачем в ході дисциплінарного провадження. Тому просив суд позов задовольнити.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 15 вересня 2020 року № 293 “Про притягнення до дисциплінарної відповідальності” щодо накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді суворої догани за порушення службової дисципліни.
Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
У відзиві на апеляційну скаргу позивачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити. Позивач просив розглянути справу за своєї відсутності.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 07 грудня 2018 року проходить службу в Лисичанському міському управлінні Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на посаді начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям, про що свідчить витяг із наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (по особовому складу) від 07 грудня 2018 року № 388 (т.1 арк. спр. 54-55).
Згідно з підпунктами 1.1, 1.2 пункту 1 Положення про Лисичанське міське управління ГУ ДСНС України у Луганській області, затвердженого наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 22 квітня 2019 року № 122-НО (далі - Положення про Лисичанське управління), Лисичанське міське управління ГУ ДСНС України у Луганській області (далі - міське управління) є структурним підрозділом ГУ ДСНС України у Луганській області (далі - Головне управління), яке в межах наданих повноважень забезпечує реалізацію на рівні відповідної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту (далі - ЄДС ЦЗ) заходів у сфері цивільного захисту, виконує функції державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту за діяльністю аварійно-рятувальних служб, реагування на надзвичайні ситуації та події. Міське управління підпорядковується начальнику Головного управління. Підпунктом 2.2 пункту 2 Положення Лисичанське управління до основних завдань міського управління віднесено здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб на території міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля. Відповідно до підпунктів 3.1, 3.10, 3.11 пункту 3 цього Положення Лисичанське міське управління здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, іншими суб'єктами господарювання незалежно від форм власності, а також громадянами України, іноземцями і особами без громадянства; складає акти перевірок, приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень, відповідно до вимог чинного законодавства; забезпечує надання до Головного управління матеріалів, складених за результатами здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки для внесення їх до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду, у визначені законодавством терміни (т.1 арк. спр. 115-121).
Згідно з Положенням про відділ запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області, затвердженим т.в.о. начальника Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області підполковником служби цивільного захисту О. Гречихіним 09 липня 2019 року, відділ запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області (далі - Відділ) є структурним підрозділом Лисичанського міського управління ГУ ДСНС України у Луганській області (далі - міське управління) в межах наданих повноважень забезпечує реалізацію на рівні міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля заходів у сфері державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб (підпункт 1.1. пункту 1). Відділ є органом державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки у містах Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля Луганської області (підпункт 1.3 пункту 1). Відділ очолює начальник, який призначається та звільняється на підставі наказу Головного управління за поданням начальника міського управління (підпункт 7.1 пункту 7). Начальник відділу за посадою одночасно є головним державним інспектором з нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки у містах Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля (підпункт 7.2 пункту 7). Начальник відділу здійснює контроль за дотриманням дисципліни, законності під час виконання посадовими особами Відділу своїх обов'язків, використання прав, адміністративно-правовій відповідальності, застосування санкцій, здійснення перевірок по пожежах та порушення протипожежних правил тощо, а також вживає заходів щодо запобігання та протидії проявам корупції (підпункт 7.7.4 підпункту 7.7 пункту 7). Начальник відділу несе відповідальність за виконання або неналежне виконання покладених на начальника Відділу завдань і функцій, за протиправні дії чи бездіяльність під час виконання функціональних обов'язків, за стан та дотримання дисципліни і законності особовим складом Відділу (підпункти 7.9.1, 7.9.5, 7.9.10 підпункту 7.9 пункту 7) (т.1 арк. спр. 140-145).
Відповідно до рапорту начальника Лисичанського міського управління ГУ ДСНС у Луганській області О. Гречихіна від 04.06.2020 № 01/01-981 на ім'я начальника ГУ ДСНС у Луганській області повідомлено, що при здійсненні безпосереднього контролю за дотриманням вимог законодавства під час оформлення проваджень у справах про адміністративні правопорушення, уповноваженими особами Лисичанського міського управління, в результаті якого ним виявлено, що начальником відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління полковником служби цивільного захисту С. Тимченком порушуються вимоги Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом МВС від 27.07.2016 № 725 та Кодексу України про адміністративні правопорушення (т.1 арк. спр. 202-203).
З метою перевірки інформації, викладеної у рапорті начальника Лисичанського міського управління О. Гречихіна від 04.06.2020, наказом начальника ГУ ДСНС у Луганській області № 163-НО від 16.06.2020 створено комісію з проведення службового розслідування (т.1 арк. спр. 199-200).
В рапорті на ім'я начальника Лисичанського міського управління ГУ ДСНС у Луганській області від 16.06.2020 позивач ОСОБА_1 повідомляв, що він не заперечує надати письмові пояснення в ході службового розслідування, однак, просить надати йому для огляду оригінали документів, на підставі яких здійснюється таке службове розслідування, в тому числі матеріалів, зазначених в рапорті начальника Лисичанського міського управління О. Гречихіна від 04.06.2020, наказів Лисичанського міського управління про визначення відповідальних за адмінпротоколи у підрозділі, журналу реєстрації цих протоколів (т.1 а.с.210).
Зазначений факт також відображено в рапорті члена комісії ОСОБА_5 на ім'я начальника Лисичанського міського управління ГУ ДСНС у Луганській області від 16.06.2020 (т.1 а.с.211).
Позивач до позову додавав копію листа адвоката позивача Ю. Костєва №51 на адресу начальника ГУ ДСНС у Луганській області від 16.06.2020, в якій він повідомляв про наявність договору про надання правової допомоги від 16.06.2020 з ОСОБА_1 , що укладено у зв'язку з початком службового розслідування відносно останнього, призначеного наказом №163-НО від 16.06.2020. Просив вчиняти всі дії дисциплінарного провадження, які стосуються його клієнта ОСОБА_1 за його участю як адвоката (т.1 а.с.18).
В акті від 30.06.2020, складеному та підписаному членами комісії ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , зазначено, що позивач відмовився від ознайомлення з матеріалами службового розслідування, посилаючись на відсутність його адвоката (т.1 а.с.218).
Згідно з висновком службового розслідування, що затверджений 15.07.2020 начальником ГУ ДСНС у Луганській області, комісія вважала необхідним накладення на позивача дисциплінарного стягнення за недотримання вимог чинного законодавства в частині здійснення проваджень у справах про адміністративні правопорушення (т.2 арк. спр. 7-10).
У висновку зазначено, що в ході службового розслідування комісією перевірені матеріали про адміністративні правопорушення, зазначені у рапорті ОСОБА_9 від 04.06.2020, на підставі яких вона дійшла висновку, що викладена у рапорті інформація відповідає дійсності. При спробі 16.06.2020 опитати позивача стосовно обставин, викладених в рапорті ОСОБА_9 від 04.06.2020, ОСОБА_1 жодних пояснень не надав. Про спроби опитати інших осіб, які мають відношення до реєстрації та здійснення діловодства відносно матеріалів про адміністративні правопорушення в Лисичанському міському управлінні (підлеглих позивача, а також його безпосереднього керівника) у висновку нічого не зазначено, про дослідження посадових інструкцій позивача та працівників відділу з метою встановлення повноважень певних осіб щодо здійснення діловодства та реєстрації таких матеріалів не вказано.
Наказом начальника Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 21.08.2020 № 264-НО за порушення службової дисципліни, що полягає у недотриманні вимог чинного законодавства в частині здійснення проваджень у справах про адміністративні правопорушення на начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді суворої догани (т.1 арк. спр. 12 зв. - 14 зв.). У наказі зазначено, що комісією перевірено матеріали про адміністративні правопорушення та встановлено:
у постановах про накладення адміністративного стягнення ЛГ № 004397 від 12.03.2020, долученій до справи про адміністративне правопорушення № 53 (за ст. 175 КУпАП на громадянку ОСОБА_3 ), та ЛГ № 004398 від 12.03.2020, долученій до справи про адміністративне правопорушення № 52 (за ст. 188-8 КУпАП на громадянку ОСОБА_4 ), відсутні відмітки про виконання постанов, чим порушено пункт 3 розділу IV Інструкції, відповідно до якого контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється посадовою особою, що винесла цю постанову;
у постановах ЛГ № 004397 від 12.03.2020, ЛГ № 004398 від 12.03.2020, ЛГ № 004396 від 23.01.2020, ЛГ № 004388 від 23.01.2020, ЛГ № 004354 від 02.01.2020 в порушення ст. 291 КУпАП та пункту 4 розділу ІV Інструкції неправильно зазначені дати набрання законної сили постанов після закінчення строку їх оскарження, а саме останні дні (10 день) оскарження зазначених постанов припадають на вихідні дні, чим порушено частину 6 статті 120 КАС України, відповідно до якої, якщо закінчення процесуального строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день;
усі вказані постанови та протоколи заповнені нерозбірливим почерком, з недотриманням державної мови, що є порушенням вимог Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» та пункту 3 розділу ІІ Інструкції.
Також в наказі зазначено, що висновком службового розслідування підтверджено факти порушення ОСОБА_1 вимог чинного законодавства, пояснень щодо виявлених фактів порушення законодавства позивач не надав.
ОСОБА_1 ознайомлено з вказаним наказом 21.08.2020 (арк. спр. 14).
Оглядом копій матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності, що надані відповідачем на вимогу ухвали суду, судом встановлено, що вони складені українською мовою, розбірливим почерком, без виправлень (т.1 а.с.219-250 - т.2 а.с.1-5).
31.08.2020 на ім'я начальника ГУ ДСНС України у Луганській області надійшла доповідна записка від начальника відділу планування, аналітичного та документального забезпечення Головного управління О. Дейкун щодо отримання наказу від 21.08.2020 № 264-НО «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності». Відповідно до Інструкції з діловодства вказаний вид наказів відноситься за видом управлінської діяльності до наказів по особовому складу. З метою запобігання впливу вказаної помилки на подальший перебіг вирішення службових питань ОСОБА_10 просила розглянути можливість відміни помилково виданого наказу й підготовку вказаного наказу за видом управлінської діяльності відповідно до Інструкції з діловодства, а саме - по особовому складу (т.1 арк. спр. 159).
Наказом начальника ГУ ДСНС України у Луганській області від 15.09.2020 № 312-НО (з основної діяльності) визнано таким, що втратив чинність наказ Головного управління від 21.08.2020 № 264-НО «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» (т.1 арк. спр. 160-161).
15.09.2020 наказом начальника ГУ ДСНС України у Луганській області № 293 (по особовому складу) «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» за порушення службової дисципліни, що полягає у недотриманні вимог чинного законодавства в частині здійснення проваджень у справах про адміністративні правопорушення на начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Лисичанського міського управління Головного управління полковника служби цивільного захисту ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді суворої догани. Зміст оскарженого наказу аналогічний змісту наказу від 21.08.2020 № 264-НО «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності». Обґрунтування обрання саме такого виду дисциплінарного стягнення наказ не містить (т.1 арк. спр. 78-79).
З наказом ГУ ДСНС у Луганській області від 15.09.2020 № 293 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» позивач ознайомлений 29.09.2020 (т.1 арк. спр. 80 зв. бік).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кодексом цивільного захисту України та Положенням про проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 (далі - Положення), визначаються порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулюються питання, пов'язані з перебуванням громадян України у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту.
Відповідно до пункту 28 Положення особи рядового і начальницького складу користуються правами і виконують службові обов'язки відповідно до законодавства та цього Положення.
Особи рядового і начальницького складу можуть бути заохочені або притягнуті до дисциплінарної відповідальності у порядку, передбаченому Дисциплінарним статутом служби цивільного захисту (абзац перший пункту 29 Положення).
Пунктом 31 Положення визначено, що особи рядового і начальницького складу зобов'язані, зокрема:
чесно і сумлінно додержуватися Присяги служби цивільного захисту, виконувати закони України;
добросовісно і в повному обсязі виконувати покладені на них згідно із займаною посадою службові обов'язки;
звертатись із службових питань до свого безпосереднього керівника (начальника) і з його дозволу - до старшого прямого керівника (начальника), з особистих питань - до свого безпосереднього керівника (начальника), а у разі, коли він нездатний їх вирішити, - до старшого прямого керівника (начальника);
доповідати своєму безпосередньому керівникові (начальникові) про події та обставини, що стосуються виконання службових обов'язків, а також про зроблені їм іншими керівниками (начальниками) зауваження.
Дисциплінарний статут служби цивільного захисту (далі - Статут), затверджений Законом України від 05 березня 2009 року № 1068-VI, визначає сутність службової дисципліни, права та обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, в тому числі слухачів і курсантів навчальних закладів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), щодо її додержання, види заохочення та дисциплінарних стягнень і порядок їх застосування.
Згідно з пунктом 1 розділу 1 «Загальні положення» Статуту службова дисципліна - бездоганне та неухильне виконання особами рядового і начальницького складу службових обов'язків, установлених Кодексом цивільного захисту України, цим Статутом, іншими нормативно-правовими актами та контрактом про проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту (далі - контракт).
Порушення службової дисципліни - протиправне, винне (умисне чи необережне) діяння або бездіяльність особи рядового чи начальницького складу, спрямоване на недодержання вимог Присяги, зокрема на невиконання або неналежне виконання службових обов'язків, перевищення прав, порушення обмежень і заборон, установлених законодавством з питань проходження служби в органах і підрозділах цивільного захисту, чи вчинення інших дій, що ганьблять або дискредитують особу як представника служби цивільного захисту (пункт 8 розділу 1 «Загальні положення» Статуту).
Згідно з пунктом 16 розділу 1 «Загальні положення» Статуту наказ є формою реалізації службових повноважень особи начальницького складу, згідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа, якій належить його виконати.
Невиконання правомірного наказу чи розпорядження тягне за собою відповідальність згідно із цим Статутом та іншими законодавчими актами (пункт 22 розділу 1 «Загальні положення» Статуту).
Відповідно до пункту 57 розділу ІІІ «Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни» Статуту дисциплінарні стягнення накладаються на осіб рядового і начальницького складу за порушення ними службової дисципліни.
Пунктом 58 розділу ІІІ «Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни» Статуту визначено, що грубим дисциплінарним проступком вважається факт грубого порушення службової дисципліни, що не містить ознак кримінального правопорушення, зокрема: невиконання наказів та розпоряджень начальників, що призвело до неготовності до дій за призначенням та зриву виконання покладених на орган чи підрозділ цивільного захисту завдань; порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, що призвело до псування або втрати закріпленого майна, обладнання та техніки, інших матеріальних збитків, а також завдало шкоди здоров'ю особовому складу органу чи підрозділу цивільного захисту або іншим особам.
До діянь, що є порушеннями службової дисципліни, також належать, зокрема, порушення вимог законодавства з питань діяльності органів і підрозділів цивільного захисту; інші діяння, визнані порушеннями службової дисципліни законом та цим Статутом (пункт 59 розділу ІІІ «Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни» Статуту).
Згідно з пунктом 68 розділу ІІІ «Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни» Статуту на осіб рядового і начальницького складу за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) звільнення зі служби у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту чи через службову невідповідність.
Прямі начальники, які займають посади, передбачені штатним розписом для осіб середнього, старшого та вищого начальницького складу, мають право накладати на підлеглих дисциплінарні стягнення, передбачені пунктами 68-70 цього Статуту, в обсязі, визначеному керівником спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту (пункт 73 розділу ІІІ «Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни» Статуту).
Згідно з пунктом 75 розділу ІІІ «Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни» Статуту на осіб рядового і начальницького складу, які порушили службову дисципліну, можуть бути накладені лише визначені цим Статутом дисциплінарні стягнення, що відповідають ступеню вини особи.
За кожне порушення службової дисципліни накладається лише одне дисциплінарне стягнення. У разі порушення службової дисципліни кількома особами дисциплінарне стягнення накладається на кожного окремо (пункт 77 розділу ІІІ «Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни» Статуту).
Відповідно до пункту 81 розділу ІІІ «Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни» Статуту накладенню дисциплінарного стягнення передує отримання від порушника дисципліни письмового пояснення. У разі відмови порушника дати письмове пояснення безпосередній начальник такої особи складає про це акт.
Прийняттю начальником рішення про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення за суттєвий грубий дисциплінарний проступок може передувати службове розслідування, яке призначається виданим наказом начальника з метою з'ясування всіх обставин, а також уточнення причин і умов, що призвели до вчинення дисциплінарного правопорушення, встановлення ступеня тяжкості правопорушення та розміру заподіяної шкоди (пункт 83 розділу ІІІ «Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни» Статуту).
Згідно з пунктом 84 розділу ІІІ «Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни» Статуту службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення начальником. У разі необхідності цей строк може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування, або старшим прямим начальником, але не більш як на один місяць.
Дисциплінарне стягнення може бути накладено не пізніше ніж протягом 30 днів від дня, коли про правопорушення стало відомо начальнику, а у разі проведення за фактом вчинення правопорушення службового розслідування - від дня закінчення службового розслідування, не враховуючи періоду тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці порушника дисципліни (пункт 86 розділу ІІІ «Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни» Статуту).
Пунктом 85 розділу ІІІ «Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни» Статуту визначено, що порядок проведення службового розслідування визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань цивільного захисту.
Порядок проведення службових розслідувань щодо порушень службової дисципліни, у тому числі вчинення дій, за які передбачено адміністративну чи кримінальну відповідальність (далі - порушення службової дисципліни), скоєних особою (особами) рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, у тому числі слухачами і курсантами навчальних закладів сфери управління ДСНС України (далі - особи рядового і начальницького складу), права й обов'язки посадових осіб при проведенні службового розслідування, оформлення його результатів та прийняття за ним рішення визначено Інструкцією про порядок проведення службових розслідувань в органах і підрозділах цивільного захисту, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 05 травня 2015 року № 515 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 20 травня 2015 року за № 582/27027 (далі - Інструкція).
Згідно з пунктом 2 розділу І «Загальні положення» Інструкції метою проведення службового розслідування є встановлення:
обставин (часу, місця) і наслідків порушення службової дисципліни;
осіб, винних у вчиненні порушення службової дисципліни, та осіб, дії чи бездіяльність яких сприяли негативним наслідкам або створювали передумови для їх спричинення;
наявності причинного зв'язку між порушенням службової дисципліни особи (осіб), щодо якої (яких) було призначено службове розслідування, та його наслідками;
причин порушення службової дисципліни та умов, що йому сприяли;
вимог чинного законодавства, які було порушено;
ступеня провини кожної з осіб, причетних до порушення службової дисципліни, та мотивів протиправної поведінки особи (осіб) рядового чи начальницького складу, її (їх) ставлення до скоєного.
Службові розслідування призначаються в разі невиконання або неналежного виконання своїх службових обов'язків, порушення вимог законів та інших нормативно-правових актів, що призвело до псування або втрати закріпленого майна, обладнання та техніки, інших матеріальних збитків, а також завдало шкоди здоров'ю особового складу органу чи підрозділу цивільного захисту або інших осіб (підпункт 7 пункту 1 розділу ІІ «Підстави для призначення службового розслідування» Інструкції).
Підставами для призначення службового розслідування є інформація, викладена в рапортах, заявах, скаргах осіб рядового і начальницького складу, державних службовців та працівників ДСНС України, матеріалах перевірок (інформація, одержана за результатами заходів контролю), письмових зверненнях громадян, повідомленнях правоохоронних органів, органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій та їхніх посадових осіб, об'єднань громадян, а також опубліковані засобами масової інформації інформативні дані про події, що потребують з'ясування обставин, за яких вони сталися (пункт 2 розділу ІІ «Підстави для призначення службового розслідування» Інструкції).
Підставою для проведення службового розслідування є належним чином письмово оформлений наказ уповноваженого на те начальника (пункт 5 розділу ІІ «Підстави для призначення службового розслідування» Інструкції).
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ «Порядок призначення службового розслідування» Інструкції рішення про проведення службового розслідування приймається начальником, який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарні стягнення.
Пунктом 2 розділу ІІІ «Порядок призначення службового розслідування» Інструкції закріплено, що:
у наказі про призначення службового розслідування зазначаються підстави для призначення службового розслідування, особа (якщо вона встановлена), стосовно якої воно має бути проведено, та особа (особи), якій(им) доручено його проведення;
проведення службового розслідування доручається посадовій особі, яка має рівне або вище спеціальне звання або займає вищу посаду, ніж особа, щодо якої призначається службове розслідування;
у разі необхідності залучення фахівців органів і підрозділів цивільного захисту для проведення службового розслідування начальником може призначатися комісія на чолі з головою. Головою комісії призначається особа, яка має рівне або вище спеціальне звання або займає вищу посаду порівняно з її членами та особою, щодо якої призначається службове розслідування;
склад комісії оголошується в наказі про призначення службового розслідування.
Згідно з пунктом 1 розділу ІV «Строки проведення службового розслідування» Інструкції службове розслідування завершується протягом одного місяця з дня його призначення начальником. У разі необхідності цей строк може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування, або старшим прямим начальником, але не більш як на один місяць.
Початок службового розслідування визначається датою видання наказу про його призначення, якщо ним не визначено інше (пункт 2 розділу ІV Строки проведення службового розслідування» Інструкції).
Завершенням службового розслідування є дата затвердження начальником, який його призначив, висновку за результатами службового розслідування (пункт 3 розділу ІV Строки проведення службового розслідування» Інструкції).
За наслідками судового розгляду суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при проведенні спірного службового розслідування відповідачем не дотримано місячний строк проведення службового розслідування, визначений пунктом 86 розділу ІІІ «Дисциплінарні стягнення за порушення службової дисципліни» Статуту та пунктом 1 розділу ІV «Строки проведення службового розслідування» Інструкції, оскільки оскарженим наказом начальника ГУ ДСНС України у Луганській області № 293 від 15.09.2020 дисциплінарне стягнення у вигляді суворої догани накладено на позивача після спливу 30 днів від дня закінчення службового розслідування (дня затвердження начальником, який його призначив, висновку за результатами службового розслідування - 15.07.2020).
За встановлених судом обставин застосування відповідачем дисциплінарного стягнення до позивача після спливу визначених чинним законодавством строків, місцевий суд дійшов вірного висновку про протиправність оскарженого рішення, що підлягає скасуванню.
Тому оцінка іншим аргументам сторін судом не надається, оскільки вони не мають вирішального значення для розгляду цієї справи по суті.
Колегія суддів апеляційного суду зауважує, що апеляційна скарга відповідача взагалі не містить заперечень проти таких висновків суду першої інстанції та не спростовує їх.
Отже, підстав для задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2021 року у справі № 360/3350/20 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 22 червня 2021 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. В. Сіваченко
Судді А. А. Блохін
Т. Г. Гаврищук