Рішення від 22.06.2021 по справі 640/6371/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/199

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року м. Київ № 640/6371/19

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Лоретта Агро"

до Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у м. Києві

провизнання протиправним та скасування акту індивідуальної дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Лоретта Агро" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у прийнятті звітності, зокрема податкової декларації ТОВ "Лоретта Агро" платника єдиного податку четвертої групи за 2019р. від 18.02.2019р. та вважати вказану податкову декларацію такою, що подана платником податків у день її фактичного отримання Головним управлінням ДФС у м. Києві 18.02.2019 року.

Ухвалою суду від 18.04.2019 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

20.05.2019 року відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Лоретта Агро" (31544, Хмельницька обл., Летичівський р-н, село Грушківці, вул.Голубнича, будинок 19, код 37856886) зареєстроване в якості юридичної особи 24.04.2014 р.; перебуває на обліку як платників податків у Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області, Летичівська ДПІ; 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний).

Станом на лютий 2019 р. ТОВ "Лоретта Агро" було зареєстровано за адресою 04070, м.Київ, вул. Ігорівська, будинок 1/8, літ. Д, офіс 1 і перебувало на обліку у Головному управлінні ДФС у м. Києві, ДПІ у Подільському районі.

18.02.2019 р. ТОВ "Лоретта Агро" подано до Головного управління ДФС у м. Києві податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи, зареєстровану за №25610, а також листом від 19.02.2019 р. просило надати довідку на підтвердження статусу платника єдиного податку 4 групи на 2019 рік.

Листом Головного управління ДФС у м. Києві від 21.02.2019 р. за №31792/10/26-15-12-09-18 позивача повідомлено про відмову у прийнятті звітності відповідно до п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України, оскільки зазначено недостовірне значення обов'язкового реквізиту "Код органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки за КОАТУУ (при поданні загальної, нової загальної або уточнюючої загальної декларації заповнюється код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням платника (основне місце обліку)" (п. 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України).

Листом Головного управління ДФС у м. Києві від 28.02.2019 р. за №37712/10/26-15-12-09-18 позивача повідомлено про відмову у прийнятті звітності від 26.02.2019 р. відповідно до п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України, оскільки зазначено недостовірне значення обов'язкового реквізиту "Назва контролюючого органу, до якого подається декларація" (п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України), оскільки в декларації вказано Красилівська ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області.

Листом від 28.02.2019 р. за №37709/10/26-15-12-06-14 у відповідь на лист позивача від 19.02.2019 р. Головне управління ДФС у м. Києві повідомило про те, що позивач не є платником єдиного податку четвертої групи - сільськогосподарським товаровиробником у 2019 р.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Лоретта Агро" - вважає протиправним рішення про відмову у прийнятті звітності, зокрема податкової декларації ТОВ "Лоретта Агро" платника єдиного податку четвертої групи за 2019р. З таких підстав.

Позивач зазначає, що ним дотримано вимоги законодавства при поданні 18.02.2019 р. до Головного управління ДФС у м. Києві податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, зареєстровану за №25610, а також повторно поданої декларації 26.02.2019 р., тоді як наведені у листах відповідача підстави відмови у прийнятті декларацій є необґрунтованими.

Відповідач - Державна податкова служба України в особі Головного управління ДПС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши про порушення позивачем вимог законодавства при заповненні податкових декларацій платника єдиного податку четвертої групи, у зв'язку з чим листом від 28.02.2019 р. за №37709/10/26-15-12-06-14 позивача повідомило про те, що позивач не є платником єдиного податку четвертої групи - сільськогосподарським товаровиробником у 2019 р.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Відповідно до пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

П. 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України передбачено право платника податків подавати за його вибором податкову декларацію засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством (підпункт "в").

Відповідно до ст. 48 Податкового кодексу України форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

За приписами п. 49.8 ст. 48 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку, що на стадії прийняття податкової звітності контролюючий орган здійснює контроль за заповненням її формальних реквізитів з метою забезпечення адміністрування податків, в тому числі перевірки визначення податкових зобов'язань певним платником податків.

Як вбачається з матеріалів справи контролюючи орган - Головне управління ДФС у м. Києві 18.02.2019 р. зареєструвало за №25610 подану ТОВ "Лоретта Агро" податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи.

При цьому, форма декларації, затверджена наказом Міністерства фінансів України 19.06.2015 № 578, містить п. 7 Найменування контролюючого органу за основним місцем обліку платника, п. 8 Найменування контролюючого органу за місцем розташування земельної(их) ділянки(ок), до якого подається декларація, п. 9 Код органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної(их) ділянки(ок) за КОАТУУ.

Вказані пункти позивачем було заповнено таким чином: п. 7 - Головне управління ДФС у м. Києві, ДПІ у Подільському районі; п. 8 - Красилівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Хмельницькій області (Летичівське відділення), п. 9 - 6823055100, що є кодом за КОАТУУ м. Летичів.

Наказом Держкомстандарту України №78 від 09.12.1997 р. "Про впровадження державних класифікаторів України: Класифікації послуг зовнішньоекономічної діяльності; Класифікації основних фондів; Класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України" введено в дію Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ) з 01.01.98 р. (чинним станом на лютий 2019 р.), і саме код за цим класифікатором зазначив позивач.

Згідно з п. 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити, в тому числі, код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ.

Згідно з листом Головного управління ДФС у м. Києві від 21.02.2019 р. за №31792/10/26-15-12-09-18, яким відмовлено у прийнятті звітності, оскільки зазначено недостовірне значення обов'язкового реквізиту "Код органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки за КОАТУУ (при поданні загальної, нової загальної або уточнюючої загальної декларації заповнюється код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням платника (основне місце обліку) (п. 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України), не зрозуміло, що саме невірно вказано позивачем, оскільки п. 9 податкової декларації чітко зазначає, що має міститься Код органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної(их) ділянки(ок) за КОАТУУ.

Таким чином, відмова у прийнятті податкової декларації вказаним листом є протиправною.

Натомість, на виконання рекомендацій відповідача 26.02.2019 р. позивач повторно подав податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи, в якій у п. 9 вказано не Код органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної(их) ділянки(ок) за КОАТУУ, а Код органу місцевого самоврядування за місцемзнаходження платника за КОАТУУ - 8038500000, що якраз і є порушенням вимог п. 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України.

Натомість згідно з листом Головного управління ДФС у м. Києві від 28.02.2019 р. за №37712/10/26-15-12-09-18 позивачу відмовлено у прийнятті звітності відповідно до п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України, оскільки зазначено недостовірне значення обов'язкового реквізиту "Назва контролюючого органу, до якого подається декларація" (п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України), оскільки в декларації вказано Красилівська ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області.

Між тим, у попередньо поданій декларації вказано ту саму назву у п. 8, і жодних зауважень до заповнення декларації у вказаній частині не наведено.

Згідно з п. 49.9, 49.13 ст. 49 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.

У разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.

З врахуванням викладеного у суду є підстави для висновку про те, що у відповідача були відсутні підстави для відмови у прийнятті податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи, подану 18.02.2019 р. ТОВ "Лоретта Агро" до Головного управління ДФС у м. Києві, та зареєстровану за №25610, відповідно, вона вважається такою, що прийнятау день її фактичного отримання контролюючим органом.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про прийняття оскаржуваного рішення про відмову у прийняття податкової декларації на порушення виог щодо обґрунтованості.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у м. Києві про відмову у прийнятті податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю "Лоретта Агро" (код 37856886) як платника єдиного податку четвертої групи за 2019р. від 18.02.2019р. та вважати вказану податкову декларацію такою, що подана платником податків у день її фактичного отримання Головним управлінням ДФС у м. Києві 18.02.2019 року.

3. Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лоретта Агро" (31544, Хмельницька обл., Летичівський р-н, село Грушківці, вул.Голубнича, будинок 19, код 37856886) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код 43005393) в особі відокремленого підрозділу - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011, місцезнаходження: Україна, 04116, місто Київ, вул. Шолуденка, будинок 33/19) 3 842 грн. судового збору.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 22.06.2021 р.