Рішення від 22.06.2021 по справі 640/5439/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/171

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року м. Київ № 640/5439/19

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Автосаміт Лтд"

до Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у м. Києві

провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0937651206

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Автосаміт ЛТД" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 14.12.2018 року № 0937651206.

Ухвалою суду від 08.04.2019 р. відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами без виклику сторін.

19.04.2019 р. надано відзив на позов.

03.05.2019 р. позивачем подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.

Ознайомившись з клопотанням, матеріалами справи, суд дійшов висновку про їх достатність для розгляду справи в порядку письмового провадження.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Автосаміт ЛТД" (02121, м. Київ, вул. Харківське шосе, 179, код 14369855) товариство зареєстроване в якості юридичної особи 06.04.2012 р., перебуває на обліку в якості платника податків у Головному управлінні ДПС у м. Києві, ДПІ у Дарницькому районі; 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами (основний).

На підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.75.1 ст. 75, п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України Головним управлінням ДФС у м. Києві проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ "Автосаміт ЛТД" за 2017-2018 роки, про що складено акт перевірки від 23.11.2018 р. за №19477/26-15-12-06-16/14369855.

Згідно з висновками акта перевірки встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за 2017-2018 роки в ЄРПН згідно з наведеним переліком (45 розрахунки коригування з квітня 2017 р. по липень 2018 р.).

За результатами проведення перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 14.12.2018 року № 0937651206, згідно з яким за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених п.201.10 ст. 201, згідно з п.120-1 ст. 120-1 Податкового кодексу України на позивача накладено штраф у розмірі 65 506, 08 грн. (598 889, 5 грн. ПДВ - 10% - 59 888, 95 грн., 24 293, 95 грн. ПДВ - 20% - 4 858, 79 грн., 2 527, 8 грн. ПДВ - 30% - 758, 34 грн.)

За наслідками адміністративного оскарження рішенням ДФС України від 22.02.2019 р. за №8743/6199-99-11-06-01-25 вказане податкове повідомлення-рішення залишене без змін.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Автосаміт ЛТД" - вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та просить його скасувати з таких підстав.

Позивач зазначає, що у акті перевірки зазначено розрахунки коригування, виписані позивачем на неплатників ПДВ з ІПН 100000000000, термін реєстрації яких складає, у разі виписки з 01 по 15 - до останнього для (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені, або в разі виписки з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Згідно з оскаржуваним рішенням штрафні санкції нараховані по строку реєстрації протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), тоді як цей термін застосовується виключно для платників податку і з моменту отримання ними розрахунку.

В даному випадку розрахунки коригування покупець не отримує, і дата, з якої відраховується 15 днів, відсутня.

Відповідач - Державна податкова служба України в особі Головного управління ДПС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши висновки акта перевірки.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.

Згідно з пп.75.1.1. п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (в редакції станом на 23.11.2018 р.) камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно з п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Згідно з п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

В даному випадку камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ "Автосаміт ЛТД" за 2017-2018 роки, про що складено акт перевірки від 23.11.2018 р. за №19477/26-15-12-06-16/14369855, проведена на підставі вказаних положень Податкового кодексу України, з дотриманням передбачених п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України строків.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з п.120-1.1 ст. 201-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

В даному випадку згідно з наданими позивачем копіями розрахунків коригування кількісниха вартісних показників до податкових накладних, реквізити яких вказані у акті перевірки, це є розрахунки коригування, складені позивачем як постачальником товарів/послуг до податкової накладної, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику.

При цьому, згідно зі змістом вказаних розрахунків у них зазначено ІПН отримувача - 100000000000, що згідно з п. 12 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. № 1307, означає статус отримувача як неплатника.

Згідно з п. 12 Порядку № 1307 у разі постачання товарів/послуг отримувачу (покупцю), який не зареєстрований як платник податку, у графі "Отримувач (покупець)" зазначається "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "100000000000", рядок "Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта" не заповнюється.

Як зазначено вище, згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Згідно зі змісту вказаного пункту строк 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) застосовується щодо отримувача - платника податку, тоді як за відсутності у отримувача такого статусу підстави для застосування вказаного положення відсутні, і до застосування підлягають загальні положення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.

Відповідно, твердження позивача про те, що відповідачем при визначенні термінів порушення реєстрації розрахунків коригування використано дату отримання розрахунків отримувачем (покупцем), не може бути визнане обґрунтованим, оскільки таку дату неможливо визначити за відсутністю події.

В той же час, згідно зі змістом акта перевірки та розрахунку - додатку до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, при застосуванні загального правила п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені) по частині розрахунків позивачем допущено порушення термінів реєстрації розрахунків коригування, тоді як по частині відповідачем безпідставно зазначено про порушення термінів реєстрації розрахунків коригувань.

Зокрема, згідно з наведеною у акті таблицею

розрахунок до ПН №832 від 08.06.2018 р. зареєстровано 25.06.2018 р.,

розрахунок до ПН №1271 від 19.01.2018 р. зареєстровано 06.02.2018 р.,

розрахунок до ПН №1276 від 19.01.2018 р. зареєстровано 06.02.2018 р.,

розрахунок до ПН №2435 від 30.03.2018 р. зареєстровано 15.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №2105 від 27.03.2018 р. зареєстровано 13.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №2434 від 30.03.2018 р. зареєстровано 15.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №125 від 02.02.2018 р. зареєстровано 22.02.2018 р.,

розрахунок до ПН №1780 від 23.03.2018 р. зареєстровано 11.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №620 від 06.04.2018 р. зареєстровано 30.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №2512 від 30.03.2018 р. зареєстровано 15.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №1364 від 17.02.2018 р. зареєстровано 12.03.2018 р.,

розрахунок до ПН №2039 від 26.02.2018 р. зареєстровано 14.03.2018 р.,

розрахунок до ПН №2038 від 26.02.2018 р. зареєстровано 14.03.2018 р.,

розрахунок до ПН №2384 від 29.03.2018 р. зареєстровано 15.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №2509 від 30.03.2018 р. зареєстровано 15.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №403 від 06.07.2018 р. зареєстровано 23.07.2018 р.,

розрахунок до ПН №1442 від 04.04.2018 р. зареєстровано 30.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №501 від 05.04.2018 р. зареєстровано 30.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №849 від 10.04.2018 р. зареєстровано 27.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №846 від 10.04.2018 р. зареєстровано 27.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №503 від 05.04.2018 р. зареєстровано 30.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №2451 від 16.04.2018 р. зареєстровано 11.05.2018 р.

Тобто, вказані розрахунки зареєстровані згідно з загальним правилом п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, і чому відповідач дійшов висновку про порушення термінів реєстрації не є зрозумілим.

В той же час, по інших розрахунках позивачем порушено терміни реєстрації, визначені п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, що є підставою для застосування передбачених законодавством санкцій.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

З врахуванням викладеного у суду наявні підстави для висновку про порушення відповідачем вимог щодо обґрунтованості оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в частині наведених у рішенні розрахунків.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ :

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 14.12.2018 року № 0937651206 в частині застосування штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації розрахунків коригування

розрахунок до ПН №832 від 08.06.2018 р. зареєстровано 25.06.2018 р.,

розрахунок до ПН №1271 від 19.01.2018 р. зареєстровано 06.02.2018 р.,

розрахунок до ПН №1276 від 19.01.2018 р. зареєстровано 06.02.2018 р.,

розрахунок до ПН №2435 від 30.03.2018 р. зареєстровано 15.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №2105 від 27.03.2018 р. зареєстровано 13.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №2434 від 30.03.2018 р. зареєстровано 15.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №125 від 02.02.2018 р. зареєстровано 22.02.2018 р.,

розрахунок до ПН №1780 від 23.03.2018 р. зареєстровано 11.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №620 від 06.04.2018 р. зареєстровано 30.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №2512 від 30.03.2018 р. зареєстровано 15.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №1364 від 17.02.2018 р. зареєстровано 12.03.2018 р.,

розрахунок до ПН №2039 від 26.02.2018 р. зареєстровано 14.03.2018 р.,

розрахунок до ПН №2038 від 26.02.2018 р. зареєстровано 14.03.2018 р.,

розрахунок до ПН №2384 від 29.03.2018 р. зареєстровано 15.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №2509 від 30.03.2018 р. зареєстровано 15.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №403 від 06.07.2018 р. зареєстровано 23.07.2018 р.,

розрахунок до ПН №1442 від 04.04.2018 р. зареєстровано 30.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №501 від 05.04.2018 р. зареєстровано 30.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №849 від 10.04.2018 р. зареєстровано 27.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №846 від 10.04.2018 р. зареєстровано 27.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №503 від 05.04.2018 р. зареєстровано 30.04.2018 р.,

розрахунок до ПН №2451 від 16.04.2018 р. зареєстровано 11.05.2018 р.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової службои України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код 43005393) в особі відокремленого підрозділу - Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011, місцезнаходження: Україна, 04116, місто Київ, вул. Шолуденка, будинок 33/19) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Автосаміт ЛТД" (02121, м. Київ, вул. Харківське шосе, 179, код 14369855) 960, 5 грн. судового збору.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

6. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 22.06.2021 р.