22 червня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2345/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Держави України в особі Державної казначейської служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання дій протиправними та стягнення коштів,-
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з адміністративним позовом до Держави України в особі Державної казначейської служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, у якому просить:
- визнати дії Держави України в особі Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, які виразилися в обмеженні виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.04.2015 по 20.12.2016 роки, згідно Законів України №213-VIII від 02.03.2015 року та №911-VIII від 24.12.2015 року протиправними;
- стягнути з Держави України за рахунок бюджетних коштів Державного бюджету України шляхом безспірного списання з відповідного казначейського рахунку, відкритого в Державній казначейській службі України, на користь ОСОБА_1 , як відшкодування матеріальної шкоди у розмірі 55151 (п'ятдесят п'ять тисяч сто п'ятдесят однієї гривні) 34 коп., заподіяної застосуванням пункту 4, розділу 1 Закону №213-VІІІ від 02.03.2015 року, у вигляді обмеження у виплаті пенсії в період з 01.04.2015 по 31.12.2015 року, який не відповідає ч.5 ст.17 Конституції України та пункту 5 розділу 1 Закону №911-VIII від 24.12.2015 року, у вигляді повторного обмеження у виплаті пенсії в період з 01.01.2016 по 20.12.2016 року, окремі положення якого визнано рішенням Конституційного Суду №7-рп/2016 від 20.12.2016 року неконституційним, рішення звернути до негайного виконання;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, в порядку ст.382 КАС України та надати відповідачу 30-ти денний термін для подачі звіту про виконання рішення суду.
Ухвалою суду від 09.06.2021 року вирішено розглядати дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Представником відповідача Державної казначейської служби України подано до суду клопотання, в якому останній просить проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на те, що на його думку дана справа потребує детального розгляду по суті та з'ясуванню всіх обставин, що стосуються відсутності доказів перерахування позивачем коштів до Державного бюджету України. Крім того, позивачем помилково ототожнено Державну України в особі різних органів виконавчої влади.
Вважає, що для усунення безпідставного нецільового списання коштів з державного бюджету у зв'язку із неправильною кваліфікацією позивачем суми недоотриманої пенсії, як матеріальної шкоди, справу слід розглядати в порядку в загального провадження.
Розглянувши вказане клопотання суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до частини 5 статті 12 КАС України умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Згідно частини 1 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до положень пункту 20 частини 1 статті 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Відповідно до частини 3 статті 12 КАС України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з частини 3 статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини 2 -3 статті 12 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до частини 5 статті 260 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Проте, в даному випадку предметом розгляду спору є оскарження дій суб'єктів владних повноважень з приводу обмеження виплати пенсії позивачеві. Відтак, характер спірних правовідносин та предмет доказування в даній категорії справ не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Водночас слід зазначити, що представником відповідача не наведено достатніх та обґрунтованих підстав щодо доцільності розгляду вказаної справи в порядку загального позовного провадження та не зазначено в чому саме полягає складність даної справи чи інших обставин, що свідчать про необхідність розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, оскільки вказану справу за предметом спору слід розглядати в порядку спрощеного позовного провадження.
На підставі наведеного та керуючись статтями 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні клопотання представника відповідача Державної казначейської служби України, про розгляд справи в порядку загального провадження - відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.В. Боднарюк