15 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4086/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Гринько М.О.,
представника позивача - Головка Л.С.,
представника відповідача - Буня О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Пирятинська міська рада, про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
22 квітня 2021 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (надалі - позивач, ГУ ДСНС у Полтавській області) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" (надалі - відповідач, КП "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН"), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Пирятинська міська рада, у якій просить:
1) застосувати до Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень готелю Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" за адресою: 37000, Полтавська область, Пирятинський район, місто Пирятин, вулиця Соборна, будинок 49, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№ 1, 2, 3, 5, 6 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 24 березня 2021 року №16;
2) встановити Комунальному підприємству "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити використання приміщень готелю Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" за адресою: 37000, Полтавська область, Пирятинський район, місто Пирятин, вулиця Соборна, будинок 49, не допускати у приміщення людей, крім тих, що вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та відключити приміщення від електропостачання.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про порушення відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим позивач вважає, що наявні підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4086/21, у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження відмовлено та справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 11:30 25 травня 2021 року, витребувано докази та встановлено строк для їх надання до суду.
25 травня 2021 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /а.с. 61-64/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що в Кодексі цивільного захисту України та Правилах пожежної безпеки України відсутня пряма норма, яка забороняє експлуатацію готелю без пожежної сигналізації. Відповідно до припису від 24.03.2021 № 10 підприємство виконало наступні пункти: директор пройшов навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки; забезпечено засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі та для організації евакуації людей під час пожежі черговий персонал та мешканців готелю; здійснено обробку дерев'яних елементів горищних покриттів будівлі готелю засобами вогнезахисту. Для встановлення системи пожежної сигналізації та системи оповіщення про пожежу за наданими ціновими пропозиціями ПП "Універсал-2009" необхідні кошти у сумі 219,141 тис. грн., яких у підприємстві бракує. З метою вирішення цього питання відповідач звернувся до Пирятинської міської ради, як до засновника комунального підприємства, щодо виділення необхідних коштів. Виділення коштів з місцевого бюджету відбувається за рішенням сесії Пирятинської міської ради. Так як сума заходів перевищує 50 тис. грн., відповідно до вимог Закону України "Про публічні закупівлі", проведення вищезазначених робіт здійснюється через тендерні закупівлі, що потребує додаткового часу. Пояснює, що станом на 18.05.2021 керівництво готелю проводить переговори з ПП "Універсал-2009" щодо підписання договору на виготовлення робочого проекту встановлення системи пожежної сигналізації та системи оповіщення про пожежу в будівлі готелю.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 травня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу №440/4086/21 до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 14:30 15 червня 2021 року.
07 червня 2021 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив /а.с. 118/, у якій зазначено, що позивач визнає усунення порушень №1, 2, 3 Акту №16. Натомість, не визнає усунення порушень №5, 6 акту №16.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Третя особа в судове засідання повторно не з'явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином /а.с. 121/, про прочини неявки в судове засідання не повідомила, правом на подання пояснень щодо позову у встановлений судом строк не скористалась.
Частиною 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
Зважаючи на вищевикладене, суд вирішив розглядати справу за відсутності третьої особи.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
КП "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" (ідентифікаційний код 31873686) зареєстрований як юридична особа 08.04.2002, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 20/.
Відповідно до пункту 1.2, 2.1 Статуту КП "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН", затвердженого рішенням 8 сесії 7 скликання Пирятинської міської ради від 12.04.2016 №72, засновником і власником підприємства є Пирятинська міська рада. Підприємство створене в цілях вирішення економічних та соціальних проблем та одержання відповідного прибутку /а.с. 22-24/.
Згідно пункту 1.7 цього Статуту підприємство є юридичною особою, права якої набуває з моменту державної реєстрації, має самостійний баланс, печатку із власним найменуванням , штампи, фірмові бланки, фірмовий знак, розрахунковий та інші рахунки в банківських установах та інші реквізити.
Пунктами 3.1, 3.3 Статуту визначено, що майно підприємства становлять основні та оборотні кошти, інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства.
Майно, передане підприємству засновником належить йому на правах повного господарського відання. Підприємство користується та розпоряджається майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії лише в межах, визначених даним статутом та чинним законодавством.
Місцезнаходженням Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" є вул. Соборна, 49, м. Пирятин, Пирятинський район, Полтавська область 37000 /а.с. 20/, тобто трьохповерхова нежитлова будівля з підвальним приміщенням, готель, загальною площею 1667,8 кв.м, право власності на який належить Пирятинській міській раді, що підтверджується інформаційною довідкою №252808346, сформованою 15.04.2021 /а.с. 26/.
Частиною 2 статті 64 Кодексу цивільного захисту України визначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
Відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 /надалі - Положення №1052/, встановлено, що Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з пунктом 3 Положення № 1052 основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.
Пунктом 7 Положення № 1052 передбачено, що ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до частин 1, 2 статті 7 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" /надалі - Закон №877-V/ для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
Частиною 7 статті 7 Закону №877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що у період з 15.03.2021 по 24.03.2021 року на підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Полтавській області від 28.01.2021 № 23 "Про здійснення позапланових перевірок протягом лютого-квітня 2021 на підставі доручення Прем'єр-міністра України" /а.с. 28/ та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 15.03.2021 №14 /а.с. 31/ посадовими особами ДСНС України проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки КП "Готель "Пирятин", розташованого за адресою: 37000, Полтавська область, Пирятинський район, місто Пирятин, вулиця Соборна, будинок 49, за результатами якого складено акт від 24.03.2021 №16 /а.с. 32-39/.
За результатами проведення заходу державного нагляду (контролю) встановлено та зафіксовано в акті від 24.03.2021 №16 порушення вимог законодавства, у тому числі:
1) Директор не пройшов навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях" (Розділ II, пункт 16 "Правил пожежної безпеки в Україні", затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за №252/26697, надалі - ППБУ);
2) Черговий персонал та мешканці готелю не забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі та для організації евакуації людей у разі виникнення пожежі (Розділ VI, глава 5, пункт 5. 6 ППБУ);
3) Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівлі готелю не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (Розділ III, глава 2, пункт 2.5 ППБУ);
5) Готель не обладнаний системою пожежної сигналізації (типу 2) (Розділ V, Глава 1, пункт 1.2, ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту". Додаток А, Таблиця А.1, рядок 4.1.);
6) Готель не обладнано системою керування евакуюванням людей в частині системи оповіщення про пожежу та покажчиків напрямку евакуюванням (типу 3) (Розділ V, Глава 1, пункт 1.2, ППБУ ДБН В.2.5-56:2014 Додаток Б, таблиця Б.1, рядок 15).
Встановлення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№ 1, 2, 3, 5, 6, стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом про застосування до Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень готелю Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" за адресою: 37000, Полтавська область, Пирятинський район, місто Пирятин, вулиця Соборна, будинок 49, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№ 1, 2, 3, 5, 6 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 24 березня 2021 року №16.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 16 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року N 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях".
Механізм організації навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях (далі - навчання населення), його структуру, види та форми визначає Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 /надалі Порядок № 444/.
Так, згідно пунктів 15, 16 вказано Порядку № 444, навчання керівного складу підприємств, установ та організацій і фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, здійснюється в установленому законодавством порядку. Особи у разі прийняття на роботу та працівники щороку за місцем роботи проходять інструктаж з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях. Посадові особи до початку виконання своїх обов'язків і періодично (один раз на три роки) проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки. Особи, яких приймають на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, мають попередньо пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум). Працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, один раз на рік проходять перевірку знань нормативних актів з пожежної безпеки. Програми проведення інструктажів (вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий), програми навчання посадових осіб з питань пожежної безпеки та програми спеціального навчання (пожежно-технічний мінімум) затверджуються керівниками підприємств, установ та організацій. Порядок затвердження таких програм, організації та контролю їх виконання визначається МВС.
Згідно з пунктом 5.6 глави 5 розділу VІ ППБУ черговий персонал готелів та готельних комплексів з кількістю місць для проживання 50 осіб і більше, а також мешканці цих об'єктів мають бути забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі для організації евакуації людей у разі виникнення пожежі.
Як визначено пунктом 2.5 глави 2 Розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності.
Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев'яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.
Як визначено пунктом 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".
Згідно п. 3.15 розділу 3 ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту" система протипожежного захисту (СПЗ) це комплекс технічних засобів, що змонтований на об'єкті, призначений для виявлення, локалізування та ліквідування пожеж без втручання людини, захисту людей, матеріальних цінностей та довкілля від впливу небезпечних чинників пожежі.
Як визначено пунктом 4.1 таблиці А1 додатку А (обов'язкового) ДБН В.2.5-56-2014 "Системи протипожежного захисту" усі будинки адміністративно-офісного призначення умовною висотою до 26,5 м, одноповерхові загальною площею понад 300 м2, а висотою два поверхи та вище - усі приміщення, повинні бути обладнані системами пожежної сигналізації, Тип 2.
Як визначено пунктом 15 таблиці Б1 додатку Б (обов'язкового) ДБН В.2.5-56-2014 "Системи протипожежного захисту" будинки готелів, гуртожитків та кемпінгів (понад 50) підлягають обладнанню системами оповіщення про пожежу та управління евакуювання людей, типу 3.
24.03.2021 посадовими особами Пирятинського РС ГУ ДСНС України у Полтавській області внесено директору КП "Готель "Пирятин" припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 10, яким вимагається вжити заходів, у тому числі, усунути зазначені вище порушення, виявлені позаплановою перевіркою у приміщенні КП "Готель "Пирятин" /а.с. 40-41/.
Вказаний припис відповідачем не оскаржено, відповідач визнає факт встановлених перевіркою порушень та представник відповідача у судовому засіданні пояснював, що відповідачем з метою виконання вимог припису №10 від 24.03.2021 вживалися заходи, спрямовані на усунення порушень законодавства, зафіксованих у акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 24.03.2021 №16, на підтвердження чого до суду надано копії документів /а.с. 66-80, 124-147/.
У період з 26.05.2021 по 31.05.2021 з метою перевірки виконання припису про усунення порушень провідним інспектором Пирятинського РС ГУ ДСНС України у Полтавській області Томко Ю.Я. на підставі наказу ГУ ДСНС України в Полтавській області від 26.05.2021 №131 та посвідчення (направлення) на перевірку від 26.05.2021 №40 проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки КП "Готель "Пирятин", який розташований за адресою: 37000, Полтавська область, Пирятинський район, місто Пирятин, вулиця Соборна, будинок 49, за результатами якої складено акт від 31.05.2021 №39, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 110-117/.
Перевіркою встановлено та зафіксовано у акті перевірки від 31.05.2021 №39 порушення вимог пожежної безпеки, що мають місце в приміщенні КП "Готель "Пирятин", у томі числі:
- готель не обладнаний системою пожежної сигналізації (типу 2) (Розділ V, Глава 1, пункт 1.2, ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту". Додаток А, Таблиця А.1, рядок 4.1.);
- готель не обладнано системою керування евакуюванням людей в частині системи оповіщення про пожежу та покажчиків напрямку евакуюванням (типу 3) (Розділ V, Глава 1, пункт 1.2, ППБУ ДБН В.2.5-56:2014 Додаток Б, таблиця Б.1, рядок 15).
Отже, відповідачем усунуто порушення вимог пожежної безпеки, зафіксовані у пунктах №№ 1, 2, 3, опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 24.03.2021 №16, що підтверджується актом, складеним позивачем за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання КП "Готель "Пирятин" законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 31.05.2021 №39 /а.с. 110- 117/, наданими відповідачем до суду письмовими доказами /а.с. 69-79, 139-147/ та повністю визнано позивачем у відповіді на відзив /а.с. 118/.
Відтак, вимоги позивача про застосування до Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень готелю Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" за адресою: 37000, Полтавська область, Пирятинський район, місто Пирятин, вулиця Соборна, будинок 49, до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№ 1, 2, 3 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 24 березня 2021 року №16, - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Разом з тим, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на даний час відповідачем не усунені наступні порушення:
- Готель не обладнаний системою пожежної сигналізації (типу 2) (Розділ V, Глава 1, пункт 1.2, ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту". Додаток А, Таблиця А.1, рядок 4.1.);
- Готель не обладнано системою керування евакуюванням людей в частині системи оповіщення про пожежу та покажчиків напрямку евакуюванням (типу 3) (Розділ V, Глава 1, пункт 1.2, ППБУ ДБН В.2.5-56:2014 Додаток Б, таблиця Б.1, рядок 15).
Відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження усунення порушень вимог пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№ 5, 6 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 24 березня 2021 року №16, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами.
Відповідно до частини 2 статті 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами має право звернутися до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів.
Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Зважаючи на наведену норму, враховуючи, що в будівлі за місцезнаходженням КП "Готель "Пирятин" з огляду на її призначення (готель), може знаходитися значна кількість людей, а не усунені відповідачем порушення, які встановлені перевіркою та зафіксовані у акті перевірки, як окремо, так і в своїй сукупності, у разі виникнення пожежі створять загрозу життю та здоров'ю людей (гостям, які проживають у готелі, та працівникам готелю), оскільки відсутність у приміщеннях будівлі готелю систем протипожежного захисту, а саме пожежної сигналізації та системи передавання тривожних сповіщень другого типу призведе до несвоєчасного виявлення пожежі та інформування про її виникнення найближчого аварійно- рятувального підрозділу, що зумовить швидкий розвиток та поширення пожежі, що спричинить загрозу життю та/або здоров'ю людей, а відсутність системи оповіщення про пожежу та управління евакуювання людей типу СО 3, яка характеризується мовним методом оповіщення та наявністю світлових табличок (черговість оповіщення - спочатку обслуговуючий персонал, а потім всі інші за черговістю) при виникненні пожежі, особливо у вечірній чи нічний час (заважаючи на функціональне призначення закладу), або в умовах обмеженої видимості (через задимлення), призведе до неможливості забезпечити скоординовану та швидку евакуацію з приміщень до найближчих евакуаційних виходів, саме через неможливість візуально визначити їх місцезнаходження, як наслідок особи, що потрапили в зону дії небезпечної події, піддаватимуться впливу її небезпечних чинників (токсичних продуктів горіння), які створюють безпосередню загрозу життю та здоров'ю людей.
З огляду на наведені обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги виникнення загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, які охороняються в Україні Конституцією України, суд дійшов висновку про необхідність застосування до Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" (ідентифікаційний код 31873686, вул. Соборна, 49, м. Пирятин, Пирятинський район, Полтавська область, 37000) заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень готелю Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" за адресою: 37000, Полтавська область, Пирятинський район, м. Пирятин, вул. Соборна, 49, - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№5, 6 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 24 березня 2021 року №16.
Таким чином, позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області підлягають задоволенню частково.
У позовній заяві позивачем заявлено клопотання про встановлення Комунальному підприємству "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" наступний порядок і спосіб виконання судового рішення - заборонити використання приміщень готелю Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" за адресою: 37000, Полтавська область, Пирятинський район, місто Пирятин, вулиця Соборна, будинок 49, не допускати у приміщення людей, крім тих, що вживають заходи щодо усунення порушень вимог пожежної безпеки, та відключити приміщення від електропостачання.
Згідно з частиною 1 статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
З огляду на вищевикладене, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, суд вважає за доцільне встановити порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом відключення будівлі готелю від електропостачання та заборони Комунальному підприємству "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" (ідентифікаційний код 31873686, вул. Соборна, 49, м. Пирятин, Пирятинський район, Полтавська область, 37000) використовувати приміщення готелю за адресою: 37000, Полтавська область, Пирятинський район, м. Пирятин, вул. Соборна, 49 - до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№5, 6 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 24 березня 2021 року №16.
Клопотання позивача в частині заборони допуску у приміщення людей задоволенню не підлягає, оскільки встановлення такого способу і порядку виконання рішення суду призведе до заборони необмеженому колу осіб, у тому числі, і особам, що мають відповідні повноваження та права, встановлені Законами України, входу (допуску) у відповідну будівлю, що є неприпустимим.
При цьому, суд зауважує, що встановлення порядку і способу виконання судового рішення шляхом відключення будівлі готелю від електропостачання та заборони Комунальному підприємству "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" (ідентифікаційний код 31873686, вул. Соборна, 49, м. Пирятин, Пирятинський район, Полтавська область, 37000) використовувати приміщення готелю за адресою: 37000, Полтавська область, Пирятинський район, м. Пирятин, вул. Соборна, 49 - до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№5, 6 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 24 березня 2021 року №16 - у повній мірі забезпечить недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
Таким чином, клопотання позивача про встановлення порядку і способу виконання судового рішення підлягає задоволенню частково.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 3, 6-10, 139, 205, 241-245, 372 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (ідентифікаційний код 38610079, вул. Маршала Бірюзова, 26/1, м. Полтава, 36007) до Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" (ідентифікаційний код 31873686, вул. Соборна, 49, м. Пирятин, Пирятинський район, Полтавська область, 37000), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Пирятинська міська рада (ідентифікаційний код 13955752, вул. Соборна, 21, м. Пирятин, Пирятинський район, Полтавська область, 37000), про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити частково.
Застосувати до Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" (ідентифікаційний код 31873686, вул. Соборна, 49, м. Пирятин, Пирятинський район, Полтавська область, 37000) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень готелю Комунального підприємства "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" за адресою: 37000, Полтавська область, Пирятинський район, м. Пирятин, вул. Соборна, 49, - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№5, 6 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 24 березня 2021 року №16.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Клопотання позивача про встановлення порядку і способу виконання судового рішення задовольнити частково.
Встановити порядок і спосіб виконання судового рішення шляхом відключення будівлі готелю від електропостачання та заборони Комунальному підприємству "ГОТЕЛЬ "ПИРЯТИН" (ідентифікаційний код 31873686, вул. Соборна, 49, м. Пирятин, Пирятинський район, Полтавська область, 37000) використовувати приміщення готелю за адресою: 37000, Полтавська область, Пирятинський район, м. Пирятин, вул. Соборна, 49 - до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, зафіксованих у пунктах №№5, 6 опису виявлених порушень вимог законодавства Акту, складеного за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, від 24 березня 2021 року №16.
В іншій частині клопотання позивача про встановлення порядку і способу виконання судового рішення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 22 червня 2021 року.
Суддя С.С. Сич