Постанова від 17.06.2021 по справі 754/8370/21

Номер провадження3/754/3243/21

Справа №754/8370/21

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 червня 2021 року місто Київ

Суддя Деснянського районного суду м. Києва Татаурова І.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Національного агентства з питань запобігання корупції Департаменту запобігання політичній корупції стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Одеської обл., громадянина України, з повною вищою освітою, пенсіонер, одружений, має на утриманні одну неповнолітню дитину, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

до Деснянського районного суду м. Києва, надійшла справа про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії №53-15/111 від 17.05.2021 « ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтею 212-21 КУпАП, а саме порушення порядку подання звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру».

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 212-21 КУпАП, тобто порушення порядку подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.

Вказаний протокол складений уповноваженою особою НАЗК - заступником керівника відділу моніторингу та перевірок ризикових операцій Департаменту запобігання політичній корупції Бариніною М. (а.с. 1-9).

В судовому засіданні, ОСОБА_1 свою винуватість, у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, не визнав та суду пояснив, що місцеві організації політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, самостійно подають свої звіти до політичної партії та НАЗК, звіти місцевих організацій підписуються їх керівником та головним бухгалтером та засвідчується печаткою такого місцевого осередку. Крім того, зазначив, що як йому відомо, на сьогоднішній день більшість зазначених у протоколі організацій фактично не існує, вони не мають рахунків, офісів, відсутні керівники та члени партії ППУ, у них у справах відсутні відомості для зв'язку та виявлено, що їх взагалі немає за зазначеними адресами. Просить суд, закрити провадження по справі стосовно нього у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Захисник Зайцев І.Ю.. суду пояснив, що НАЗК було додано до матеріалів провадження перелік зареєстрованих місцевих організацій Патріотичної партії України, які набули статусу юридичних осіб. Серед зазначених місцевих організацій є організації Патріотичної партії України, які знаходяться на території анексованого півострова Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Інша частина названих організацій позбавлена навіть свідоцтв про їх реєстрацію. Свідоцтво про їх державну реєстрацією вважається не дійсним. Це такі організації як: Запорізька та Луганська обласні організації ППУ, Миколаївська, Нововолинська, Луганська, Токмацька міські організації та Біловодська районна організації ППУ, де записано «Включення відомостей про юридичну особу з відміткою про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію , вважається не дійсним». В записах таких організацій, як Львівська та Донецька обласні організації ППУ, Львівська, Новороздільська, Кременчуцька та Лисичанська міські організації, Алчевська первинна організація ППУ, та ряд інших, в графі «Дані про хронологію реєстраційних дій», чітко записано, що відбулося «Внесення рішення засновників юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації». Для більшості організацій це серпень 2017 року. Цих юридичних осіб фактично не існує. Для таких організацій, як Лисичанська міська та Алчевська первинна організацій ППУ взагалі зазначено, що вони ліквідовані.

Ще в ряді організацій, таких як Івано-Франківська обласна, Коломийська, Жовківська, Новороздільська, Верховинська районні, та Нововолинська міська чітко прописано, що відбулося «Внесення інформації щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу» та «Внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою». Всі ці організації, згідно рішення Центральної ради ППУ та з'їзду партії давно ліквідовані, діяльність їх припинена, про це повідомлено листами та заявами відповідні органи реєстрації та регіональних органів юстиції, але, як з'ясувалося зараз, взявши до уваги рішення, державні органи не припинили реєстрацію неіснуючих структурних підрозділів, що відносили себе до Патріотичної партії України.

Більшість цих організацій теж фактично не існують, не мають рахунків, офісів, відсутні керівники та члени партії ППУ, в них в справах відсутні відомості для зв'язку, та виявлено, що їх немає за зазначеними адресами взагалі.

За незалежних від ОСОБА_1 обставин, він не може впливати на ці організації і відповідати за їх дії чи бездіяльність, не має ніяких законних можливостей впливати на підготовку та подачу звітів, тощо. Як він може вплинути на дії чи бездіяльність цих осіб чи здати за них данні та звіти, коли Патріотична партія України своїми рішеннями вже ліквідувала ці організації, деяких керівників виключили з партії, але органи міністерства юстиції до уваги їх рішення не взяли, і не члени ППУ продовжують діяти та керувати окремо від них. Ці люди й організації вийшли з під контролю, з ними втрачений зв'язок. В цілому ряді цих організацій вже давно немає ні керівництва, ні живих людей, членів ППУ. А органи міністерства юстиції не реагують на їх рішення та звернення і не ліквідують ні організації, ні їх юридичний статус, ні заміну людей. В більшості названих організацій немає майна, немає коштів, закриті рахунки, відсутні люди, члени партії та керівництво, але реєстрація цих організацій з юридичним статусом залишається.

Питання щодо подачі такими місцевими організаціями політичних партій своїх звітів, а вони відповідно до вимог НАЗК повинні бути засвідчені підписами керівника та затверджені печатками організацій, жодним Законом та нормативно-правовими актами НАЗК не були врегульовані. А тому умисної або необережної дії чи бездіяльності стосовно не подачі звітів таких організацій не було зі сторони Патріотичної партії України та її керівника.

Патріотична партія України не має і не може мати жодного адміністративного впливу на свої місцеві організації, які набули статусу юридичної особи стосовно зобов'язання подачі звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оскільки це суперечить нормам Статуту Патріотичної партії України та принципам створення і діяльності політичної партії як такої.

Просить справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП закрити, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Суд, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.

Так, Конституцією України передбачено, що однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи (ст. 129 ч. 3 п. 4).

В ст. 245 КУпАП визначенні завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, якими є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до норм ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- чи кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, що використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Встановлені правила допустимості і відповідності доказів є гарантом їх достовірності та істинності.

При цьому, з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, докази повинні оцінюватися за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно п. 2 розділу І Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженим рішенням НАЗК від 28.07.2016 р. № 2, закріплено, що політичні партії та їх місцеві організації, які в установленому порядкунабули статусу юридичної особи, подають Звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за формою, затвердженою рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 09 червня 2016 року № 3, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 червня 2016 року за № 904/29034.

Пунктом 1 розділу III Положення визначено, що звіт відповідної місцевої організації подається за підписами керівника і головного бухгалтера (особи, відповідальної за ведення бухгалтерського обліку) відповідної місцевої організації політичної партії, засвідченими печаткою місцевої організації.

Після складання, зазначені посадові особи зобов'язані подати такі звіти до політичної партії та НАЗК.

Таким чином, нормами підзаконного нормативно-правового акту самого НАЗК визначено, що місцеві осередки політичної партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи:

- самостійно подають свої звіти до політичної партії та НАЗК;

- звіти місцевих осередків підписуються їх керівником та головним бухгалтером;

- звіт засвідчується печаткою такого місцевого осередку.

Крім того, аналіз положень статуту політичної партії «ПАТРІОТИЧНА ПАРТІЯ УКРАЇНИ», який діяв на момент подання звіту за IV квартал 2020 року, зокрема п. 5.34 даного Статуту, дає однозначні підстави стверджувати, що саме керівники районних, міських, місцевих партійних організацій політичних партій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, мають відповідні повноваження щодо підписання та подання звітів до НАЗК.

Так, п. 5.15, п. 5.20 Статуту визначено, що керівною посадовою особою місцевого осередку (різних територіальних рівнів) є Голова. При цьому голова районної, міської партійної організації здійснює загальне керівництво районного, міською партійною організацією; здійснює оперативне управління майном та коштами організації; звітує про свою діяльність на загальних зборах; представляє організацію у державних та громадських органах; здійснює іншу діяльність в межах своїх повноважень; координує роботу районної, міської партійної організації.

Таким чином, перекладання обов'язків голів місцевих осередків на керівника самої політичної партії є незаконною та суперечить принципу індивідуального характеру юридичної відповідальності, закріпленого ст. 61 Конституції України.

Враховуючи вищевикладене, суб'єктивна сторона інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, відсутня, а тому провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП підлягає закриттю на підставі ст. 247 ч. 1 п.1 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 245, 247, 252, 283, 284, 294 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП закрити на підставі ст. 247 ч. 1 п. 1 КУпАП, за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 291 КУпАП.

Суддя: І.М. Татаурова