16.06.2021 Справа №607/5568/21
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
- головуючого-судді Братасюка В.М.,
- за участю секретаря с/з Паславської О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі цивільну справу за позовом Тернопільського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів , -
Позивач Тернопільський міськрайонний центр зайнятості звернувся в суд із позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів у вигляді виплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 5379,79 грн.
На обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що 24.06.2020 року відповідачу надано статус безробітної та розпочато виплату допомоги по безробіттю. Однак, в ході виконання “Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним” затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 р. № 7-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248, “Порядку взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, затвердженого наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від 07.12.2005 р. № 121/560/406, постановою правлішг Пенсійного фонду України від 07.12.2005 р. № 23-3, постановою правління - Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 № 368, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.12.2005 р. за № 1523/11803, при опрацюванні верифікації та моніторингу державних виплат, даних Реєстру застрахованих осіб виявлено, що відповідач перебувала на обліку у центрі зайнятості як безробітна та, отримуючи допомогу по безробіттю, одночасно працювала в ТзОВ "Вента.ЛТД" на посаді комірника аптечного складу № 10 з 15.09.2020 року (згідно наказу про прийняття на роботу ОСОБА_1 № 475-ВК від 14.09.2020 року) по 22.09.2020 року (відповідно до наказу про звільнення ОСОБА_1 № 485 від 22 вересня 2020 року). Внаслідок подання недостовірних відомостей отримала допомогу по безробіттю на суму 5379,79 грн., яку в добровільному порядку не повернула, чим заподіяла шкоду державним інтересам та завдала збитки на вищевказану суму.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявилася, з невідомих суду причин, хоча про дату, місце і час розгляду справи була повідомлена належним чином, доказів про причини неявки та відзиву щодо позову суду не подала, тому суд вважає за можливе розгляд справи у її відсутності на підставі доказів, що є в матеріалах справи та постановлення заочного рішення.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до п.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Як встановлено судом, 24.06.2020 року ОСОБА_1 звернулась у Тернопільський міськрайонний центр зайнятості за допомогою у працевлаштуванні та відповідно до поданої заяви просила надати їй статус безробітної.
Відповідно до Порядку обміну інформацією між Міністерством доходів і зборів України, Пенсійним фондом України та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України 19.09.2013 №494, постановою правління Пенсійного фонду України 19.09.2013 №16-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.10.2013 р. за №1733/24265 щоденно проводиться електронний обмін інформацією між Пенсійний фондом України та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування України і надаються відомості про суми надходжень від сплати єдиного внеску, фінансових санкцій та суми коштів, перерахованих на рахунки ПФУ та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Під час звірки бази даних в закладці "ПФУ про періоди зайнятості особи" виявлено трудові відносини ОСОБА_1 з ТзОВ "Вента.ЛТД" (код за ЄДРПОУ 21947206) з 15.09.2020 року по 22.09.2020 року.
На засіданні комісії з розслідування страхових випадків Тернопільського міськрайонного центру зайнятості, яка відбулася 16.11.2020 року центром зайнятості вирішено провести звірку інформації безпосередньо у роботодавця та підтвердити інформацію відповідними документами в строки встановлені чинним законодавством. За результатами засідання комісії складено протокол від 16.11.2020 року № 16.
16 листопада 2020 року директором центру зайнятості видано наказ за № 140 “Д” від 16.11.2020 «Про розслідування страхових випадків», яким зобов'язано начальника відділу взаємодії з роботодавцями ОСОБА_2 забезпечити перевірку розбіжностей, які виявлені між даними ПФУ та даними, пред'явленими в центр зайнятості безробітними.
Розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 працювала у ТзОВ "Вента.ЛТД" на посаді комірника аптечного складу № 10 з 15.09.2020 року (згідно наказу про прийняття на роботу ОСОБА_1 № 475-ВК від 14.09.2020 року) по 22.09.2020 року (відповідно до наказу про звільнення ОСОБА_1 № 485 від 22 вересня 2020 року). Отже, під час реєстрації та у період перебування на обліку в центрі зайнятості з 15.09.2020 року по 06.10.2020 року ОСОБА_1 приховала відомості про те, що з 15 вересня 2020 року працювала комірником в аптечному складі № 10 в ТзОВ "Вента.ЛТД", та продовжувала перебувати на обліку в центрі зайнятості та отримувати допомогу по безробіттю.
Подання особою недостовірних відомостей підтверджується актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 10.12.2020 року № 223. Даний акт відповідачу направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення за № 03038/3141 від 11.12.2020 року.
Згідно п.п. 2, 3, 4 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 № 60/62 Постановою правління Пенсійного фонду України 13.02.2009 № 7-1 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за / 232/16248 передбачено, що:
Розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості.
Відповідно до п.5 Порядку перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом: звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
За результатами звірки (перевірки) позивач склав акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 10.12.2020 року № 223 та видав наказ №15 “Д” від 25.01.2021 року про повернення коштів відповідно до ч.3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним.
Отже, ОСОБА_1 , перебуваючи на обліку в центрі зайнятості як безробітна з 15 вересня 2020 року по 06 жовтня 2020 року, отримала допомогу по безробіттю на суму 5379,79 грн. (п'ять тисяч триста сімдесят дев'ять гривень 79 копійок) та одночасно працювала комірником в аптечному складі № 10 в ТзОВ "Вента.ЛТД" з 15 вересня 2020 року по 22 вересня 2020 року.
Повідомлення про повернення коштів в сумі 5379,79 гривень разом з копією наказу від 25 січня 2021 року № 15 «Д» направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за № 07046/152 від 26.01.2021року, однак відповідач в добровільному порядку отримані кошти не повернула.
Вирішуючи спір Суд наголошує таке.
Статтею 3 Закону України "Про зайнятість населення" № 5067-VI від 05.07.2012 року передбачено, що зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом.
У відповідності до ст. 4 вказаного Закону до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Статтею 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття " № 1533-IІІ від 02.03.2000 року(надалі - Закон № 1533-IІІ) передбачено, що право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону України “Про зайнятість населення” передбачено, що статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про зайнятість населення” передбачено, що безробітний це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Як зазначено в ч.3 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціаних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Згідно ч.3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладені обставини, зважаючи на те, що ОСОБА_1 , перебуваючи на обліку в Тернопільському міськрайонному центрі зайнятості як безробітна, одночасно працювала як найманий працівник, незаконно отримувала допомогу по безробіттю, у добровільному порядку коштів які їй було безпідставно виплачені, не повернула, тому суд вважає, що позовні вимоги Тернопільського міськрайонного центру зайнятості слід задовольнити та стягнути з ОСОБА_1 на користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості 5379,79 гривень незаконно отриманої допомоги по безробіттю та 2270 грн. сплаченого судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 223, 263, 265, 284, 288, 289, 352, 354 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Тернопільського міськрайонного центру зайнятості 5379,79 гривень незаконно отриманої допомоги по безробіттю та 2270 грн. сплаченого судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в апеляційному порядку, визначеному п.15.5 Розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України, до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі через суд першої інстанції, у 30-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Тернопільський міськрайонний центр зайнятості вул. Текстильна, 1б м. Тернопіль, 46002.
Відповідач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Головуючий суддяВ. М. Братасюк