Справа № 525/460/21
Провадження №3/525/328/2021
18.06.2021 Суддя Великобагачанського районного суду Полтавської області Прасол Я.В.,
секретар судових засідань - Хоменко М.М.,
з участю захисника - адвоката Голубенка В.П.,
розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 3 Миргородського РВП ГУ НП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
02.06.2021 до Великобагачанського районного суду Полтавської області надійшли після доопрацювання матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Справу призначено до судового розгляду на 18.06.2021. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, у судове засідання не з'явився.
З урахуванням думки захисника, адвоката Голубенка В.П., відповідно до положень ст. 268 КУпАП, суд проводить розгляд справи без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за участі його захисника.
Захисником, адвокатом Голубенко В.П. заявлено клопотання про повернення протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №245486 від 11.04.2021 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки у матеріалах справи відсутні відомості про вручення копії протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 .
Розглядаючи зазначене клопотання судом встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення міститься запис про те, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від підпису відмовився.
Постановою суду від 27.05.2021 адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 було повернуто, для належного оформлення, оскільки встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення відсутня інформація про виконання вимог щодо вручення особі, яка притягається до відповідальності другого примірника протоколу та відсутні пояснення особи про причини відмови в отриманні протоколу про адміністративне правопорушення.
На виконання постанови суду органом поліції, яким ініційовано справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності надано супровідний лист про направлення копії протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що основним документом, який фіксує юридичний факт адміністративного правопорушення, є протокол, вимоги до змісту якого встановлені статтею 256 цього Кодексу.
Відповідно до абзацу другого пункту 12 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення» норми Кодексу України про адміністративні правопорушення не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Відповідно до положень ст. 268 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення мають бути зазначені, зокрема: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Вимоги щодо оформлення протоколів про адміністративні правопорушення органами поліції встановлено Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України) від 6 листопада 2015 року № 1376 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2015 року за № 1496/27941 (далі - Інструкція № 1376). Зокрема, розділом ІІ вказаної Інструкції визначено, що протокол про адміністративне правопорушення, форму якого затверджено відповідним додатком, складається на спеціальному бланку, що виготовлений друкарським способом із проставленням серії та номера, в якому не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено. Згідно із приписами пункту 9 розділу ІІ Інструкції № 1376 при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема, у графі «місце складання протоколу» - населений пункт або географічна точка; у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол); у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення). Пунктом 15 розділу ІІ цієї Інструкції визначено, що до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення). Відповідно до пункту 18 розділу ІІ зазначеної Інструкції протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надсилаються (надаються) органу (посадовій особі), уповноваженому(ій) розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.11.2015 № 1395, протокол про адміністративне правопорушення (додаток 1) складається в письмовій формі відповідно до статті 254 КУпАП. До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються:
1) письмові пояснення свідків правопорушення в разі їх наявності;
2) акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу в разі здійснення його затримання;
3) акт огляду на стан сп'яніння в разі проведення огляду на стан сп'яніння;
4) інші документи та матеріали, які містять інформацію про правопорушення.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу про адміністративне правопорушення в ньому робиться відповідний запис.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які долучаються до протоколу.
Таким чином, суд приходить до переконання, що у задоволенні клопотання про повернення матеріалів для додаткового доопрацювання слід відмовити. Обставини, які викладені захисником у клопотанні про повернення протоколу про адміністративне правопорушення на доопрацювання врахувати під час прийняття рішення по справі, у випадку, якщо вони знайдуть своє підтвердження під час розгляду справи по суті.
Для забезпечення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 права на захист, роз'яснити право на ознайомлення з матеріалами справи.
Керуючись ст.ст. 254, 256 КУпАП,
У задоволенні клопотання захисника адвоката Голубенка В.П. в інтересах особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про повернення протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №245248 від 11.04.2021 - відмовити.
Роз'яснити право на ознайомлення з матеріалами справи та отримання копії протоколу про адміністративне правопорушення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Я.В. Прасол