Справа № 417/778/21
Провадження № 2-о/417/175/21
Іменем україни
"18" червня 2021 р. с. Марківка Луганської області
Марківський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Дідоренко А.Е.
за участі секретаря Колеснік В.В.,
розглянувши у судовому засіданні в залі Марківського районного суду Луганської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про встановлення факту смерті,-
встановив:
17.06.2021 року заявник звернулася до Марківського районного суду Луганської області з заявою про встановлення факту смерті матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Довжанськ(Свердловськ) Луганської області.
В обґрунтування своїх вимог, заявник посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Довжанськ(Свердловськ) Луганської області померла її мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м.Шуя Іванівської області, що підтверджуються Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим відділом запису актів цивільного стану Свердловського міського управління юстиції Міністерства юстиції ЛНР, яке видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Останнє місце проживання померлої - АДРЕСА_1 . Смерть ОСОБА_2 настала у місті Довжанськ (Свердловськ) Луганської області, у населеному пункті на території якого, органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Про те, що вона є донькою померлої свідчить Свідоцтво про народження, серія НОМЕР_2 від 11.09.1968 року, Свідоцтво про одруження померлої НОМЕР_3 від 25.04.1971 року та Свідоцтвом про шлюб НОМЕР_4 від 06.12.2005 року.
Вищезазначений документ виданий органам, який знаходиться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно до розпорядження КМУ України від 07.11.2014 р. № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» (зі змінами та доповненнями). На даний час згідно Указу Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частини їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях № 32/2019 від 07.02.2019 м.Довжанськ Луганської області визнано тимчасово окупованою територією.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважається незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом; будь-який акт(рішення, документ), виданий органами, передбаченими на тимчасово окупованій території, є недійним і не створює правових наслідків. Тобто, відповідний документ є недійсним та не створюють правових наслідків на території України, яка підконтрольна українській владі. Тому вона вимушена була звернутися до Марківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) із заявою про реєстрацію смерті матері на території України, яка контролюється українською владою, але їй було відмовлено і роз'яснено, що пред'явлені документи видані на території, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження, не відповідає встановленій формі документів відповідно до чинного законодавства та не є підставою для проведення державної реєстрації смерті.
Встановлення факту смерті має для неї юридичне значення, оскільки надасть право для проведення державної реєстрації смерті на території України, яка контролюється державними органами, а саме Марківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) та в подальшому отримання допомоги на поховання.
Заявник в судове засідання не з'явилася, в заяві просила справу розглянути без її участі.
Представник заінтересованої особи Марківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) в судове засідання не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином, шляхом направлення повідомлення, заперечень не надав.
Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК.
В силу положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 від 11.09.1968 року(а.с.7), Свідоцтвом про одруження померлої НОМЕР_3 від 25.04.1971 року(а.с.8) та Свідоцтвом про шлюб НОМЕР_4 від 06.12.2005 року(а.с.9).
Згідно Свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_1 від 20.04.2021 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Свердловськ Луганської Народної Республіки (а.с.12).
Отже, судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , факт смерті якої необхідно встановити, оскільки вона померла на тимчасово окупованій території України визначеній постановою Верховної Ради України.
Вирішуючи справу по суті судом використовуються норми процесуального та матеріального права виходячи при цьому з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Кодексом.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п.8 ч.1ст.315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно п.2 ч.1 ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 №1064.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п.1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставою для державної реєстрації смерті є зокрема:
- лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть).
Відповідно до роз'яснень, які містяться у п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
На підставі викладеного, суд вважає надані заявником документи, як доказ смерті особи належними та допустимими, не дивлячись на те, що установа, яка видала ці документи, знаходиться на території, яка тимчасово не контролюється органами державної влади України.
Згідно ч.2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Зі змісту поданої заяви вбачається, що встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідне заявнику для проведення державної реєстрації смерті на території України, яка контролюється державними органами та отримання свідоцтва про смерть.
Приймаючи до уваги викладені заявником обставини, підтвердження їх належними доказами, відсутність заперечень з боку заінтересованої особи, з метою захисту прав особи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.430 ЦПК України встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України підлягає негайному виконанню.
Судові витрати на підставі ч.7 ст.294 ЦПК України не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 12, 19, 49, 81, 263-265, 247, 293, 294, 315, 317, 319, 430ЦПК України суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Марківський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м.Шуя Іванівської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Довжанськ(Свердловськ) Луганської області.
Роз'яснити заявникові, що рішення суду про встановлення фактів, які підлягають реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому ЦПК України. Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Луганського апеляційного суду через Марківський районний суд Луганської області.
Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Суддя: А.Е. Дідоренко