Провадження № 3/742/542/21
Єдиний унікальний № 742/1753/21
Постанова
Іменем України
14 червня 2021 року м. Прилуки
Суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Коваленко А.В., розглянувши матеріали, які надійшли від управління держпраці у Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , працюючого директором комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Прилуцької районної ради Чернігівської області, раніше протягом останнього року до адміністративної відповідальності не притягувався; за ч.1 ст.41 КУпАП,-
В протоколі про адміністративне правопорушення №25-03-023/0227 від 19 квітня 2021 року вказано, що ОСОБА_1 перебуваючи на посаді директора комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Прилуцької районної ради Чернігівської області, вчинив адміністративне правопорушення, яке виявлено 19.04.2021 о 17 год. 00 хв. при проведенні позапланового контрольного заходу в Комунальному некомерційному підприємстві «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Прилуцької районної ради Чернігівської області»: за адресою: Чернігівська область, м.Прилуки, вул.Київська, буд.98, а саме: в порушення п.4.1.7 розділу 4 Оплата праці (Формулювання, регулювання і захист) Колективного договору, яким передбачена виплата заробітної плати працівникам два рази на місяць через проміжок часу, який не перевищує 16 календарних днів і не пізніше семи днів після закінчення місяця, за яким здійснюється виплата, а саме: за першу половину місяця 22 числа, за другу половину 7 числа, заробітна плата виплачується з порушенням строків виплати. Так, заробітну плату працівникам Ладанської амбулаторії загальної практики сімейної медицини за другу половину лютого 2021 року проведено з порушенням термінів виплати заробітної плати згідно платіжного доручення від 22.03.2021 за №188, при граничному строку виплати 07.03.2021 року, чим порушив ч.1 ст.115 КЗпП України.
За вказане правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.41 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину в скоєному адміністративному правопорушенні не визнав, при цьому пояснив, що комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Прилуцької районної ради Чернігівської області не є прибутковою організацією і виплата заробітної плати була проведена у день надходження коштів від Національної служби здоров'я України, затримка виникла у зв'язку з перепідписанням Договору «Про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій. Через недостатність коштів на рахунку було прийнято рішення про почергову виплату заробітної плати між амбулаторіями центру.
Як вбачається з матеріалів справи в протоколі про адміністративне правопорушення №25-03-023/0227 від 19 квітня 2021 року, зазначено, що ОСОБА_1 порушив вимоги ч.1 ст.115 КЗпП України, а саме: ОСОБА_1 перебуваючи на посаді директора комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Прилуцької районної ради Чернігівської області, вчинила адміністративне правопорушення, яке виявлено 19.04.2021 о 17 год. 00 хв. при проведенні позапланового контрольного заходу в Комунальному некомерційному підприємстві «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Прилуцької районної ради Чернігівської області»: за адресою: Чернігівська область, м.Прилуки, вул.Київська, буд.98, а саме: в порушення п.4.1.7 розділу 4 Оплата праці (Формулювання, регулювання і захист) Колективного договору, яким передбачена виплата заробітної плати працівникам два рази на місяць через проміжок часу, який не перевищує 16 календарних днів і не пізніше семи днів після закінчення місяця, за яким здійснюється виплата, а саме: за першу половину місяця 22 числа, за другу половину 7 числа, заробітна плата виплачується з порушенням строків виплати. Так, заробітну плату працівникам Ладанської амбулаторії загальної практики сімейної медицини за другу половину лютого 2021 року проведено з порушенням термінів виплати заробітної плати згідно платіжного доручення від 22.03.2021 за №188, при граничному строку виплати 07.03.2021 року, чим порушив ч.1 ст.115 КЗпП України(а.с.4-6);
Вказаний протокол був винесений на підставі витягу з акту №25-03-023/0330 від 19.04.2021 року(а.с.9-13).
Відповідно до відомості розподілу виплат Центру ПМСД Прилуцької районної ради Чернігівської області від 22.03.2021 року, працівникам центру було виплачено заробітну плату 22.03.2021 року(а.с.18-20).
Статутом комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Прилуцької районної ради Чернігівської області від 2019 року визначено, що комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Прилуцької районної ради Чернігівської області є закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає первинну медичну допомогу та здійснює управління медичним обслуговуванням населення Прилуцького району вживає заходи з профілактики захворювань населення та підтримання громадського здоров'я(а.с.23-29)
Договором №0000-Н4Х5-М000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладеним між НСЗУ та комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Прилуцької районної ради Чернігівської області, визначено умови роботи та фінасування останнього(а.с.30-51)
Договором №0000-0ЕН5-М000/25.12.2020 внесено зміни до Договору №0000-Н4Х5-М000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладеного між НСЗУ та комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Прилуцької районної ради Чернігівської області(а.с.52-69).
Відповідно до платіжного доручення №19464 від 22.03.2021, НСЗУ перерахувало Центру ПМСД Прилуцької районної ради чЕ, кошти в сумі 1216427 грн. 78 коп.(а.с.70)
Відповідно до платіжного доручення №188 від 22.03.2021, Центр ПМСД Прилуцької районної ради чЕ перерахувало Центру ПМСД кошти в сумі 240971 грн. 25 коп.(а.с.70)
Відповідно до ст.41 КУпАП, посадову особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення нею встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Відповідно до статті 9 КУпАП України, адміністративним правопорушенням ( проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративне правопорушення (проступок) характеризується низкою ознак. Це, насамперед, діяння, поведінка, вчинок людини, дія чи бездіяльність, а також акт зовнішнього вияву ставлення особи до реальної діяльності інших людей, суспільства, держави. Закону непідвладні переконання, думки людей, якщо вони не знайшли зовнішнього вияву.
Діяння визнають адміністративним правопорушенням за наявності чотирьох ознак: суспільної шкідливості, протиправності, вини й адміністративної караності.
Суспільна шкідливість дії чи бездіяльності означає, що вона заподіює або створює загрозу заподіяння шкоди об'єктам адміністративно-правової охорони, які передбачено в ст. 9 КпАП.
Протиправність означає, що дію чи бездіяльність прямо заборонено адміністративно-правовими нормами. Ознака протиправності вказує також на неприпустимість аналогії закону, що сприяє зміцненню законності, виключає можливість притягнення до адміністративної відповідальності за діяння, не передбачені законодавством про адміністративні правопорушення.
Адміністративним правопорушенням (проступком) може бути тільки винне діяння.
Вина полягає в психічному ставленні особи до діяння та його шкідливих наслідків і може бути умисною або необережною.
Адміністративні правопорушення (проступки) розрізняють за специфічними ознаками, властивими їх об'єктивній і суб'єктивній сторонам.
Склад адміністративного правопорушення - це сукупність установлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, які характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення належать ознаки, притаманні об'єкту, об'єктивній і суб'єктивній сторонам та суб'єкту правопорушення.
Основною й обов'язковою ознакою об'єктивної сторони є протиправне діяння, відсутність якого виключає склад будь-якого адміністративного правопорушення. Всі інші ознаки мають факультативний характер.
Місце, час, обстановка, спосіб, знаряддя та засоби вчинення проступку можуть бути обов'язковими ознаками, якщо їх включено до конкретного складу проступку (наприклад, окремі діяння визнають адміністративними правопорушеннями лише в разі вчинення їх у громадському місці, часто в диспозиціях вказують на спосіб вчинення проступку - грубе, злісне порушення, прихована передача тощо). В інших випадках їх можуть визнавати обставинами, що пом'якшують або обтяжують відповідальність (наприклад, вчинення правопорушення в умовах стихійного лиха або за інших надзвичайних обставин обтяжує адміністративну відповідальність).
Суб'єктивну сторону адміністративного правопорушення становить пов'язаний з його вчиненням психічний, стан особи. До ознак, властивих суб'єктивній стороні, належать вина, мотив і мета вчинення правопорушення.
Вина - основна й обов'язкова ознака суб'єктивної сторони будь-якого адміністративного проступку. Це психічне ставлення особи до вчиненого нею суспільно шкідливого діяння та його наслідків, яке виявляється у формі умислу або необережності.
Адміністративне правопорушення визнають вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії (бездіяльності), передбачала її шкідливі наслідки й бажала їх або свідомо допускала їх настання. Усвідомлення протиправного характеру діяння та передбачення шкідливих наслідків становлять інтелектуальні ознаки умислу, а бажання або свідоме допущення наслідків - вольову ознаку.
Адміністративне правопорушення визнають вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії (бездіяльності), але легковажно розраховувала на їх відвернення (самовпевненість), або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоча повинна була й могла передбачити (недбалість). Якщо поняття умислу пов'язано з психічним ставленням особи до свого діяння та його наслідків, то під час визначення необережності до уваги беруть лише ставлення до шкідливих наслідків.
Виходячи з аналізу вище зазначеної норми, складовою частиною адміністративного правопорушення є вина ( умисел або необережність) дія чи бездіяльність.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно ст.ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є директором комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Прилуцької районної ради Чернігівської області, що є комунальним унітарним некомерційним підприємством, фінансується за рахунок фінансування Національної Служби здоров'я України, зарплату працівникам комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Прилуцької районної ради Чернігівської області він виплатив 22 березня 2021 року у день надходження коштів від Національної Служби здоров'я України, що підтверджує відсутність його вини в скоєному адміністративному правопорушенні, інших доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 суду не було надано.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю через відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення провадження у справі підлягає закриттю.
На підставі вищевикладеного, ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя -
Провадженя в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову суду протягом десяти днів може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Прилуцький міськрайонний суд з дня винесення постанови.
Суддя Прилуцького
міськрайонного суду А.В. Коваленко