Справа № 324/614/21
Провадження № 3/324/428/2021
15 червня 2021 року суддя Пологівського районного суду Запорізької області Кацаренко І.О., розглянувши матеріали, що надійшли з Пологівського районного відділу державної виконавчої служби Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, українки, яка не працює, РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП),
До Пологівського районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення №11 від 09 квітня 2021 року, складений старшим державним виконавцем Пологівського РВ ДВС Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Манжелою А.В. у відношенні ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.183-1 КУпАП, в якому зазначено, що при примусовому виконанні виконавчого листа №2-199/2011, виданого 21 березня 2011 року Пологівським районним судом Запорізької області про стягнення з ОСОБА_1 аліментів у розмірі 1/3 частини на користь ОСОБА_2 щомісяця до повноліття дітей, о 16 годині 23 хвилини 31 березня 2021 року було встановлено, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення з 13 червня 2019 року по 12 серпня 2019 року ( з 23 березня 2011 року по 29 березня 2021 року має триваючий характер), які полягають у наступному: невжитті ОСОБА_1 заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт. Так, у відповідності до постанови Пологівського районного суду Запорізької області по справі №324/2025/18 провадження №3/324/22/2019 від 17 січня 2019 року боржника ОСОБА_1 було визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт строком на 120 годин за несплату аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищував суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, а саме з 22 березня 2011 року. За рахунок відбування 120 годин суспільно корисних робіт із боржника стягнено 2686,40 грн., дата проведення останнього платежу 12 червня 2019 року. Починаючи з 13 червня 2019 року боржником ОСОБА_1 не вживаються заходи щодо сплати аліментів, чим порушено вимоги ч.12 ст.71 Закону України «Про виконавче провадження», відповідальність за яке передбачено ч.3 ст.183-1 КУпАП та підтверджується розрахунком заборгованості боржника по аліментам від 31 березня 2021 року, згідно якого сукупний розмір заборгованості відповідних платежів за два місяці, що минули за період з 13 червня 2019 року по 12 серпня 2019 року становить 3018,50 грн. та станом на 29 березня 2021 року в загальній сумі складає 162246,39 грн.
Відповідно до ст.277 КУпАП справа розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Відповідно до ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У судове засідання по даній справі, призначене на 15 червня 2021 року о 08 годині 40 хвилин, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , не з'явилася, про час і місце розгляду справи була повідомлена в установленому законом порядку, що підтверджується роздруківкою виклику правопорушника через оголошення на офіційному веб-сайті суду, ніяких заяв та клопотань від неї до суду не надходило.
З огляду на те, що ОСОБА_1 станом на 15 червня 2021 року мала час для укладення договору про надання їй юридичної допомоги з адвокатом, однак відомостей про наявність у неї захисника до суду так і не надала, була обізнаною про складення щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлялася, не з'явилася до суду, враховуючи принцип судочинства, зазначений у практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції, законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП). Також враховуючи те, що ст.268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.183-1 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тому дотримуючись необхідного балансу між забезпеченням права особи на участь у розгляді справи та самим розглядом з дотриманням як строків розгляду справи судом, так і строку можливого притягнення особи до адміністративної відповідальності, справа розглядається за відсутності правопорушниці ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані до суду докази у їх сукупності та взаємозв'язку, приходжу до висновку, що провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджена протоколом про адміністративне правопорушення № 11 від 09 квітня 2021 року; копією виконавчого листа Пологівського районного суду Запорізької області по справі № 2-199/11 від 21 березня 2011 року; копією постанови Пологівського районного суду Запорізької області №324/2025/18 від 17 січня 2019 року; копією постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №25325488 від 23 березня 2011 року; розрахунком заборгованості зі сплати аліментів боржника ОСОБА_1 станом на 29 березня 2021 року.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 183-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Частиною 3 статті 183-1 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення правопорушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті.
Відповідно до примітки ст.183-1 КУпАП під повторним вчиненням правопорушення у цій статті слід розуміти невжиття особою заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, призначеного з підстав, передбачених цією статтею.
Дії ОСОБА_1 за ч.3 ст.183-1 КУпАП кваліфіковані правильно.
Підстави для закриття справи, передбачені ч.2 ст.284 і ст.247 КУпАП, відсутні.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують адміністративну відповідальність, судом не встановлено.
Згідно зі ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Проаналізувавши зазначені вище докази, суддя приходить до висновку, що провина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення доведена, у зв'язку з чим вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.183-1 КУпАП.
Відповідно до вимог ч.2 ст.33 КУпАП суддя при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання, і з урахуванням всіх цих обставин в сукупності, приходить до висновку, що на порушницю ОСОБА_1 має бути накладене стягнення у виді суспільно корисних робіт.
Крім того, з ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір» необхідно стягнути судові витрати у вигляді судового збору, оскільки в матеріалах справи відсутні відомості щодо наявності у неї пільг щодо сплати судового збору, передбачених ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно ст.4 ч.2 п.5 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2021 року встановлений в розмірі 2270 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 9, 23, 33, 183-1, 268, 283, 294 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.183-1 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт строком на 240 (двісті сорок) годин.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. 00 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особою, щодо якої винесено постанову, а також потерпілим до Запорізького апеляційного суду через Пологівський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Кацаренко І. О.